Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Τι φυτά είναι? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20727)

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 08:58

Τι φυτά είναι?
 
2 Συνημμένο(α)
Άς μου πει κάποιος αυτά τα 2 φυτά πως ονομάζονται!
Επίσης έχω:
1 Echinodorus gabrielli
1 Echinodorus radicans
2 Egeria densa
1 Microsorum pteropus
H λάμπα μου είναι neon light 1X25W και το ενυδρείο 120lt. Αρκεί ο φωτισμός?

Teo1 09-11-07 12:33

Το δεύτερο είναι echinodorus ozelot

Lsourtzo 09-11-07 12:34

Ελβίρα μου δεν ξέρω δυστυχώς να σου πω τι φυτά είναι ... αλλά σίγουρα μπορώ αν σου πω ότι το χαλίκι σου είναι ακατάλληλο για φυτά ...

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 12:39

Γιατι? Ειναι πολύ χοντρό?

Lsourtzo 09-11-07 12:42

ναι ...
θέλει ποιο ψιλόκοκο ...
αυτό είναι μεγάλο και τραυματίζει το φυτό κατά το φύτεμα ...
μπορεί να του κάνει ζημιά και να σαπίσει ...
επίσης δεν είναι εύκολο να κρατήσει τα φυτά ...

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 12:48

Τώρα μου έκανες την καρδιά περιβόλι!!!

Lsourtzo 09-11-07 12:50

συγνώμη ...
όλοι την έχουμε πατήσει έτσι ...
αν πρόκειται να πας για φυτεμένο ενυδρείο .. καλό θα είναι να το αλλάξεις ...

Teo1 09-11-07 12:50

Mε τα φυτά αυτά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, microsomum pteropus και anubia δεν χρειαζονται καν υποστρωμα και οι περισσότεροι εχινοδοροι αντέχουν πολλες κακουχιες.

Juan 09-11-07 12:53

Εγώ θα έλεγα να μην απελπίζεσαι...:grin:
Δεν είναι ανάγκη να το αλλάξεις..μπορείς και με αυτό το χαλίκι να κάνεις δουλειά αλλά δεν θα είναι το ίδιο εύκολο με το λεπτότερο.

Αν έχεις φυτέψει το φυτό (της πρώτη photo) πρόσφατα καλύτερα να το βγάλεις και να του κόψεις τα μαύρα-χαλασμένα φύλλα.

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 12:54

Ιστορίες για αγρίους δηλάδή! Πάντωσ τα 2 Egeria densa πάνε πολύ καλά, έχουν μεγαλώσει! Τα ozelot είχαν μεγάλες ρίζες (το ξέρω γιατι τα μεταφύτευσα στο ενυδρείο-ειναι απο τα παλιά φυτά μου) αλλά δεν έχουν αναπτυχθεί καθόλου! Λες να φταίει το χαλίκι ή η ελλειπής λίπανση που εκανα μέχρι πρότεινοσ?

Lsourtzo 09-11-07 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo1 (Μήνυμα 213321)
Mε τα φυτά αυτά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, microsomum pteropus και anubia δεν χρειαζονται καν υποστρωμα και οι περισσότεροι εχινοδοροι αντέχουν πολλες κακουχιες.

οι εχινόδοροι όταν είναι μεγάλοι δεν εχουν μεγάλο πρόβλημα ...
αλλα όταν είναι μικροί ... τότε σπάνε εύκολα με τόσο μεγάλο χαλίκι.

γενικά πάντος απο ότι καταλαβένω σκοπεύει να βάλει και άλλα φυτά μέσα .. και μετά θα είναι δυσκολότερο να το αλλάζει.

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 12:56

Το έχω αρκετό καιρό αυτό! Η μαυρίλα είναι σαν άλγη! Να τα κόψω λεσ αυτά τα φύλλα? Νομίζω οτι είναι anubias hastifolia lucanas. Είναι?

Teo1 09-11-07 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo (Μήνυμα 213324)
γενικά πάντος απο ότι καταλαβένω σκοπεύει να βάλει και άλλα φυτά μέσα .. και μετά θα είναι δυσκολότερο να το αλλάζει.

Ναι δεν εχει πολλές επιλογές σε φυτά.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΒΙΡΑ (Μήνυμα 213323)
Ιστορίες για αγρίους δηλάδή! Πάντωσ τα 2 Egeria densa πάνε πολύ καλά, έχουν μεγαλώσει! Τα ozelot είχαν μεγάλες ρίζες (το ξέρω γιατι τα μεταφύτευσα στο ενυδρείο-ειναι απο τα παλιά φυτά μου) αλλά δεν έχουν αναπτυχθεί καθόλου! Λες να φταίει το χαλίκι ή η ελλειπής λίπανση που εκανα μέχρι πρότεινοσ?

Μπορείς να βάζεις αραιά και πού καμια ταμπλετα στις ρίζες των εχινοδορων.

ΕΛΒΙΡΑ 09-11-07 13:05

Τους εχινοδορους τουσ φυτεψα πρόσφατα κ δεν πάνε καλά! Τα φύλλα κιτρινίσαν κ τρυπήσαν! Απ οτι διάβασα πρέπει να χρειάζονται κάλλιο κ μαγγάνιο! Περιμένω λίπασμα απο Γερμανία κ τη Δευτέρα μάλλον θα το έχω! Η λάμπα μου 25W αρκει για 120lt κ αυτά τα φυτά?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01560 seconds with 11 queries