Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Προετοιμασία - ζευγάρωμα των μονομάχων μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24471)

lucy 18-04-08 10:19

Προετοιμασία - ζευγάρωμα των μονομάχων μου!
 
3 Συνημμένο(α)
Λέω να κρατήσω εδώ το χρονικό - ημερολόγιο ( :D ) της προσπάθειάς μου να ζευγαρώσω τους μονομάχους μου!

Τον αρσενικό (Lucius) τον έχω από τον χειμώνα σε 15λτ ενυδρείο και τρώει συχνά (3 φορές την εβδομάδα ) σκουληκάκια grindal. Πολύ συχνά αρχίζει να φτιάχνει φωλιά, αλλά του την χαλάω με τις αλλαγές νερού, κι εκείνος ξαναρχίζει.
Την θηλυκιά ( Lucilla - Lucita) την έχω μια εβδομάδα σε 6 λτ., και την ταΐζω καθημερινά σκουληκάκια (τώρα πια και τον αρσενικό).
Η Λουσίλα δεν ξέρω τι έτρωγε πριν, αλλά από την μέρα που της έδωσα grindal αρνήται την ξερή τροφή! Αναρωτιέμαι αν θα βαρεθεί να τρώει μόνο σκουληκάκια!

Κάθε μέρα φέρνω το 6 λτ δίπλα στο 15 λτ, για 10-15 λεπτά. (1η-2η φωτο) Ο Λούσιους αμέσως επιδεικνύει τα βράγχια και τα πτερύγιά του και κολυμπάει πολύ γρήγορα με απότομες κινήσεις. Την φωλιά που είχε φτιαγμένη την μεγάλωσε κι άλλο σε διάμετρο και πάχος.
Η Λουσίλα όμως εμφανίζει οριζόντιες γραμμές, (3η φωτο) και κινείτε κι εκείνη με τον ίδιο τρόπο, αν και πολλές φορές φροντίζει να κρυφτεί.
Τις οριζόντιες γραμμές τις εμφανίζει και όταν τρώει τα grindal, άρα οι οριζόντιες γραμμές είναι ... πολεμική αμφίεση :D
Ίσως δεν είναι έτοιμη γιατί την έχω χωρίς θερμοστάτη και η θερμοκρασία την κάνει να θεωρεί ότι ακόμα δεν ... ήρθε το καλοκαίρι!

Για το ζευγάρωμά τους ετοιμάζω το 50 λτ ενυδρείο το οποίο τώρα είναι άδειο. Υπάρχουν έτοιμα φυτά, πέτρες, χαλικάκι, ξύλα με βρύα, θερμοστάτης και φίλτρο.

xontros 18-04-08 11:18

:smt041

Περιμένουμε τις εξελίξεις! Έλα ρε Lucius! Κάνε μας περήφανους αγόρι μου! Δώσ'της να καταλάβει! Μη μασάς που σου κάνει τη δύσκολη! Γυναικεία νάζια, τι περιμένεις.. :D

(η συνέχεια ξέρεις ποια θα είναι, εε? "¶ξιος ο καζανόβας! Μπράβο άντρακλα!" :D )

lucy 18-04-08 11:49

Συνάδελφε, συμμαζέψου!!! Έχω μια ευαισθησία στον θέμα "εκθειασμός ανδρός" :smt019 :D

Πάνος 18-04-08 12:08

λουσυ το μονο που εχω να προτεινω ειναι να τους κανεις ατμοσφαιρα...ξερεις τωρα....θερμοκρασια για τη "ζεστη φωλιτσα"....ρομαντικος φωτισμος (μπορεις να παραλειψεις τα κερια που κατω απο το νερο μονο σβηστα μπορουν να ειναι)...ενα υπεροχο δειπνο με γρινταλ..(μπορεις επισης να παραλειψεις τη σαμπανια και τις φραουλες με σαντιγυ)..και φυσικα για την προταση το μονοπετρο να μην ειναι ασβεστολιθικο (χαλαζιακο καλυτερα)...μια τετοια κατασταση θα "λυγιζε" σιγουρα καθε κυρια...:D
ενημερωσε μας....

xontros 18-04-08 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 255582)
Συνάδελφε, συμμαζέψου!!! Έχω μια ευαισθησία στον θέμα "εκθειασμός ανδρός" :smt019 :D

Το είχα μυριστεί.. και δεν ήτανε τυχαίο το comment.. Εκεί ακριβώς στόχευε! :D :D :D

Έμπαινε Lucius! :D :D :D

Υ.Γ. Ελπίζω να μή με παρεξηγείς.. Το "πειραγματάκι" είναι πάντα με φιλική διάθεση.. Χίλια συγνώμη αν σε εκνεύρισα..

gwgw 18-04-08 13:00

καλή επιτυχία!! :)

Maverick 18-04-08 14:58

Η θερμοκρασία είναι πολύ σημαντική για το θηλυκό για να μπει στη διαδικασία παραγωγής των αβγών (βάλε μια αντίσταση με θερμοστάτη και ρύθμισε τη θερμοκρασία στους 27-28 βαθμούς). Επίσης στο ενυδρείο αναπαραγωγής θα πρότεινα να μη βάλεις καθόλου υπόστρωμα (διότι επιβαρύνεται η δουλειά του αρσενικού όταν πέφτουν τα αβγά). Καλή επιτυχία και από μενα! Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.. ;)

glazar 18-04-08 16:11

Συμφωνω με τον Maverick.Επισης τι υψος ειναι το ενυδρειο που θα ζευγαρωσουν.

Και ετοιμασε και μια λαμπα με λιγα watt για βραδυνο φως γιατι χρειαζεται.
Κανε αυτα τα πραγματα και σε λιγες μερες θα εχεις αποτελεσματα.

lucy 18-04-08 17:56

Παναγιώτη, με το μέτρο αυτά που λες, ως κι εγώ λιγώθηκα! :D

Συνάδελφε!!! Σκοπιμότητες βλέπω, και δεν σε βλέπω καλά :smt108 :D

Γωγώ ευχαριστώ πολύ! :p

Maverick, glazar ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :p
Έχω το περιοδικό και κάθε βράδυ διαβάζω, ότι προλαβαίνω κι εδώ!

Το πρόβλημα προς το παρόν είναι να βρω το κατάλληλο ξύλο που θα χρησιμοποιήσω για βάση όπου θα πατήσει το ενυδρείο. Εκεί που θα το βάλω είναι απαραίτητο. Οπότε περιμένω τον πατέρα μου (παλαίμαχος επιπλοποιός) να επιληφθεί! Ελπίζω σήμερα - αύριο!

mariah 19-04-08 01:47

Μπραβο Lucy μου καλη επιτυχια και απο εμενα(την νονα της Lucita.)Ειμαι σιγουρη οτι σε λιγο καιρο θα δουμε απογονους!Περιμενω ανυπομονα την συνεχεια!:p

lucy 22-04-08 10:17

4 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ νονά μας! :p να είσαι καλά!!!

Κατάφερα επιτέλους να βρω ξύλο και να στήσω το 50 λτ. ενυδρείο, το οποίο μου το είχε φτιάξει ο πατέρας μου!
Έβαλα και τα 3 ενυδρεία κοντά και άρχισα! (1η φωτο)

Στο 50 λτ. έβαλα στη μέση ότι πέτρες και ξύλα είχα για να δημιουργήσουν ένα χώρισμα! (2η φωτο)

Στην μια πλευρά έριξα το χαλίκι και φύτεψα τα κλαδέματα έτσι ώστε να δημιουργήσουν μια "κουρτίνα - διαχωριστικό" για να κρύβετε η θηλυκιά. (3η φωτο)

Γέμισα με 10 εκ. νερό 28 οC και αντιχλώριο. Έβαλα νερό από το ενυδρειάκι της μέσα στο μεγάλο απλά γέρνοντάς το. Συμπλήρωσα κι άλλο φρέσκο νερό και την έβαλα μέσα με τον ίδιο τρόπο αδειάζοντας το νερό - πάντα με πολύ ήρεμες και σιγανές κινήσεις να την ταράξω όσο το δυνατόν λιγότερο. Φυσικά την άφησα να "γλιστρήσει" μαζί με το νερό, και όχι να πέσει από ύψος ούτε ενός εκατοστού.
Μ' αυτόν τον τρόπο δεν χρειάστηκε προσαρμογή, αφού φρέσκο νερό + το δικό της ... είναι σαν να έκανα αλλαγή νερού!!!

Της έριξα σκουληκάκια για να δει ότι και το νέο σπίτι της έχει εκλεκτούς μεζέδες, και έπεσε με τα μούτρα στο φαΐ!!!

Έβαλα το φίλτρο και τον θερμοστάτη, συμπλήρωσα κι άλλο νερό λίγο αργότερα.

Και το θαύμα έγινε! Ενώ είχε συνέχεια οριζόντιες γραμμές, λίγο αργότερα χάθηκαν και μετά το γεύμα εμφάνισε αμέσως τις κάθετες!!!!! Ζεστάθηκε το κορίτσι μου, μπήκε και σε άνετο διαμέρισμα, ... όχι τίποτα άλλο, να μην την κακολογούν μερικοί μερικοί, ονόματα δεν λέμε διαστάσεις δεν αποκαλύπτουμε!!!
Η τελευταία φωτογραφία αφιερωμένη στον συνάδελφό μου!!! ;)

PascM 22-04-08 11:20

χαχαχα !!! Πολύ καλή η τελευταία φωτό!!!

mariah 22-04-08 11:42

Οντως συμφωνω και εγω.Η τελευταια φοτο ολα τα λεφτα!!!χαχα!!:D

xontros 22-04-08 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 256626)
χαχαχα !!! Πολύ καλή η τελευταία φωτό!!!

Εσύ τώρα με ποιανού το μέρος είσαι? Με τη φεμινίστρια, ή το φαλλοκράτη? :D

Συναδέλφισσα, δε σχολιάζω τη φωτογραφία.. Ελπίζω αφού τελείωσε το φαγητό, να του πήγε τις παντόφλες του και την εφημερίδα, εε? :D

Πάντως, είναι πολύ όμορφος ο τρόπος που τα παρουσιάζεις, πολύ αναλυτικός και περιγραφικός! Είναι σαν να το ζούμε κι εμείς από κοντά! Ευχαριστούμε που το μοιράζεσαι!

Υ.Γ. Περιττό να σου πω ότι με έχεις βάλει σε σκέψεις να πάρω κι εγώ ένα μονομαχοενυδρειάκι, εε? Ζήλεψα! :D

lucy 22-04-08 13:27

:smt052 Σας ευχαριστώ!!!
Ίσα που πρόλαβα να φτιάξω την φωτο και να ποστάρω, κι έπεσε τόση δουλειά ....:p
....τα λέμε!!!

glazar 22-04-08 14:16

λουσι,απο οτι ειδα εχεις βαλει φυτα να επιπλεουν στην επιφανεια?
αν ναι καλυτερα να τα βγαλεις (ας υπαρχει χωρος να φτιαχτει η φωλια τους)και φυσικα οχι χαλικι στον βυθο.Τωρα οσο αφορα το φιλτρο το δυνατοτερο χαμηλη ροη και στην μια ακρη του ενδυρειου.Επισης η σταθμη του νερου να ειναι περιπου στους 20-25 ποντους το πολυ.
Αντε και προβλεπεται ερωτας στον φεγγαροφως!!!!

lucy 22-04-08 16:36

Τα κλαδέματα "κολυμπούσαν" στην φακή, την οποία μαζεύω συνέχεια. Τώρα έμεινε λίγη...
Το κερατόφυλλο το στερέωσα κάτω από μια πέτρα...
Το φίλτρο θα αλλάξει θέση και θα βάλω ένα κομμάτι φελιζόλ στην μέση για την προστασία της φωλιάς από την ανατάραξη του νερού...
Το μισό ενυδρείο έχει χαλίκι και το μισό δεν έχει...
Η στάθμη είναι στους 20 πόντους...

Νομίζω μέχρι εδώ είμαι καλά! Να είσαι καλά κι εσύ glazar για τις επισημάνσεις!!!

Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα τοποθετήσω το ποτηράκι πάνω από την μεριά που θέλω να κάνει φωλιά, εκεί που δεν έχει φυτά και χαλίκι. Ξέρει κάποιος να μου πει;

Maverick 23-04-08 09:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 256679)
λουσι,απο οτι ειδα εχεις βαλει φυτα να επιπλεουν στην επιφανεια?
αν ναι καλυτερα να τα βγαλεις (ας υπαρχει χωρος να φτιαχτει η φωλια τους)και φυσικα οχι χαλικι στον βυθο

Γιατί να βγάλει τα φυτά που επιπλέουν? Ίσα ίσα που βοηθούν στην στήριξη της φωλιάς και στην ανάπτυξη των μικροοργανισμών που θα αποτελέσουν την πρώτη τροφή των μικρών. Επίσης έχω δει ότι όταν τη 2-3 μέρα τα μικρά αρχίζουν να απομακρύνονται από τη φωλιά, μερικά πηγαίνουν και κάθονται πάνω σε φύλλα από τα φυτά που επιπλέουν (μέσα στο νερό) για ξεκούραση.
Χαλίκι δεν έχει βάλει σε όλο το βυθό, μόνο σε ένα μέρος, οπότε δε θα έχει πρόβλημα. Καλή συνέχεια!

lucy 23-04-08 10:01

Ουπς!!! Τότε να αφήσω την φακή, λιμνόφιλα και κερατόφυλλο ούτως ή άλλως φτάνουν μέχρι την επιφάνεια, αλλά όχι στην πλευρά που δεν έχει χαλίκι!

Θεοδωρος 24-04-08 01:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 256700)
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πως θα τοποθετήσω το ποτηράκι πάνω από την μεριά που θέλω να κάνει φωλιά, εκεί που δεν έχει φυτά και χαλίκι. Ξέρει κάποιος να μου πει;

Το ποτηρακι (το οποιο θα το εχεις κοψει κατα μηκος) θα το αφησεις στην επιφανεια σαν να σχηματιζει μια σπηλια.
Καλη τυχη και απο εμενα.;):p

glazar 24-04-08 08:20

τα φυλλαρκια αν ειναι στην επιφανεια ή το ποτηρακι θα κανει σκια το βραδυ και δεν θα μπορει να δει καλα ο μονομαχος για να μαζεψει τα αυγα αν πεσουν απο την φωλια .Με αυτο το σκεπτικο το ειπα.Οταν ειχα γεννες απο μονομαχους δεν ειχα καθολου παντως φυλλα ή χαλικι.Βεβαια και αυτοι οι συνδυασμοι μπορουν να γινουν :)

lucy 24-04-08 09:45

4 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ Θεόδωρε, κατάλαβα!


Τελικά κάτι πήγε στραβά!

Λέω χθες το βράδυ να βάλω την θηλυκιά στη γεννήστρα, για να τα ελευθερώσω μετά 24 ώρες, όπως λέει στο περιοδικό. Μ. Παρασκευή πρωί που θα είμαι και στο σπίτι για να δω τι θα γίνει.

Βύθισα μέσα την γεννήστρα και όταν η θηλυκιά ξεθάρεψε και πλησίασε από πάνω, απλά την σήκωσα κι έτσι το κορίτσι μου έμεινε μέσα.
Με τον ίδιο τρόπο έπιασα και τον αρσενικό με το διχτάκι και τον έβαλα σ' ένα πλαστικό δοχείο με νερό από το ενυδρείο του. Έκανα προσαρμογή, και τον έβαλα κι αυτόν στο ενυδρείο.
Αμέσως ζωηρός κι αναστατωμένος, την εντόπισε κι άρχισε το flare και τις βόλτες γύρω από την γεννήστρα. Αυτή κόντεψε να τρελαθεί! Στεναχωρέθηκα μήπως την άγχωσε η γεννήστρα και η παρουσία του αρσενικού. Με το ζόρι κατάφερα να διακρίνω τις κάθετες ρίγες και ησύχασα.
Αυτοί όμως δεν ησύχασαν και έκαναν σαν τρελοί. Κάποια στιγμή είδα την θηλυκιά να κατευάζει το κεφάλι χαμηλά και να ... καμπουριάζει κάπως. Αναγνώρισα την θετική της στάση από την περιγραφή που διάβασα στο περιοδικό. Αν ήταν έτοιμη η φωλιά θα την ελευθέρωνα, τόσο έτοιμοι μου φάνηκαν. Έσβησα τα φώτα και αναρωτιώμουν τι θα κάνουν την άλλη μέρα!

Ποιά άλλη μέρα;;;; Μετά από λίγη ώρα που άναψα το μικρό φως, η κοπελιά ήταν έξω από την γεννήστρα και οι δυό τους μου φάνηκαν ύποπτα ζαρωμένοι!!! Είχα διαβάσει που μοιάζουν σαν λιπόθημα μετά το ζευγάρωμα.
Την ξαναέβαλα στη γεννήστρα, και το πρωί την βρήκα πάλι έξω και την ουρά του αγοριού ... δαντέλα!!!
Τόσο τσατίστικα που έβγαλα δυο τρεις φωτογραφίες κι έφυγα! Δεν έπρεπε να βάλω γεννήστρα αλλά μπουκάλι 5 λτ. από αυτά που βάζω τα κρασιά!

Αυτά ... και τώρα τι κάνουμε;;;

Ξέχασα να πω ότι την μισή λάμπα την κάλυψα με μαύρο χαρτονάκι για σκιά, κι ο αρσενικός άρχισε να φτιάχνει φωλιά εκεί.

PascM 24-04-08 10:05

Γιατί έχω την εντύπωση οτι έγινε βιαστικά όλο το σκηνικό? Πόσο καιρό έκανες προετοιμασία ?
Λοιπόν αφήνεις δυο - τρεις εβδομάδες και ταϊζεις καλά και πολύ τα ψάρια χώρια και ξαναπροσπαθείς!

lucy 24-04-08 10:36

Τον αρσενικό τον τάιζα σκουληκάκια ... μήνες ... δεν θυμάμαι! άρχισα να τον ταΐζω κάθε μέρα όπως και την θηλυκιά από 12 του μήνα.

Θα δω σε τι κατάσταση είναι και θα τους χωρίσω :(

PascM 24-04-08 12:11

Θα πρότεινα τα εξής:
1) Βάζεις τα ψάρια σε δυο ξεχωριστά ενυδρεία με καλή ποιότητα νερού και φροντίζεις για την διατήρηση αυτής. (Συνήθως χρησιμοποιώ το ενυδρείο που θα γίνει η αναπαραγωγή για το αρσενικό και συνήθως μέσα έχω και κάποια φυτά όπως κερατόφυλλο και egedia densa)
2) Ταϊζεις (με ανεβασμένη σχετικά θερμοκρασία) τα ψάρια πολύ (αυτό έχει να κάνει και με την ταλαιπωρία που θα περάσουν τα ψάρια για την φάση του ζευγαρώματος αλλά και για το διάστημα που ο πατέρας θα μείνει χωρίς τροφή όσο να κολυμπήσουν τα μικρά)
3) Ανάμεσα στα δυο ενυδρεία έχεις βάλει εμπόδιο για να μην βλέπονται και μόνο για μισή ώρα την ημέρα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα αφαιρείς το εμπόδιο για να γίνει το απαραίτητο φλέρτ. (τα ψάρια θα είναι έτοιμα όταν δεις στην θυληκιά τις κάθετες γραμμές).
4) μετά από 2 περίπου εβδομάδες πολύ καλής διατροφής προσθέτεις αφού σβήσουν τα φώτα την κυρία με σωστή προσαρμογή.
5) Στις περισσότερες των περιπτώσεων το βράδυ ή πολύ νωρίς το πρωί και πριν ανάψουν τα φώτα το ζευγάρωμα έχει γίνει!!


Καλή επιτυχία lucy όλα θα πάνε καλά!

Θεοδωρος 24-04-08 12:13

Να ξερεις οτι οταν η θηλυκια εχει οριζοντιες ριγες ειναι στρεσαρισμενη.

lucy 24-04-08 17:13

3 Συνημμένο(α)
ΕΓΙΝΑ ΓΙΑΓΙΑ!!!!!!!!!!!

Τελικά γέννησε και ο αρσενικός φυλάει τ' αυγουλάκια ως κόρη οφθαλμού! Την έβγαλα την θηλυκιά και με προσαρμογή την έβαλα στο 100 λτ.

1η φωτο: τ' αυγουλάκια μας!!! Περισσεύουν και για βάψιμο, μιας κι είναι Μεγάλη Πέμπτη!!!!!! :D

2-3 φωτο: ο στοργικός μπαμπάς!!!!!! Αν έλειπε η κουρτίνα από πίσω και τα ... ηλεκτρολογικά θα ήταν καλή φωτογραφία!!!!!!!!!!!

lucy 24-04-08 17:27

Από την χαρά μου πόσταρα χωρίς να διαβάσω τις απαντήσεις σας!!!

Μανώλη όπως τα λες τα έκανα, μόνο που έβαλα πρώτα την θηλυκιά και μετά τον αρσενικό!

Θεόδωρε είναι το πρώτο πράγμα που είδα όταν την πήρα οριζόντιες γραμμές.

Μα ... τα έγραψα όλα αυτά! Μήπως δεν διαβάσατε αυτά που έγραψα;;;;:D

Filotas 24-04-08 17:39

Μπράβο βρε Lucy άξια!!!!! Να σου ζήσουν.

lucy 24-04-08 18:30

Ευχαριστώ Φιλώτα!!!

Το πρόβλημά μου τώρα είναι τι θα ταΐσω τα μωρά! Θα μου πείτε καλά τώρα το σκέφτηκες; Όχι το είχα σκεφτεί αλλά η μεγαλύτερη αγωνία μου είναι το τάισμα των μωρών!

Έχει πολλά βρυόφυτα το ενυδρείο και πιστεύω να υπάρχει αρκετή ινφουσόρια (έτσι δεν το λένε; ) πήρα και ξηρή τροφή για μωρά μονομάχων OCEAN NUTRITION. Λέει ότι μπορείς να τα ταΐσεις μετά την τρίτη μέρα.

Θα έχω σε λίγες μέρες και αυγά αρτέμιας, έχω νεογένητα γκρίνταλ ... δεν φτάνουν αυτά;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02755 seconds with 11 queries