Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προτάσεις για 750 λίτρα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28539)

gregoryn 08-12-08 19:49

Προτάσεις για 750 λίτρα!
 
Παιδια, μόλις παρηγγειλα το Elite - 2000 (750 lit μεικτα) και περιμένω να το παραλάβω. (η τιμή απλα απίστευτη)

Αν και εχω κάποια σχεδια στο μυαλό μου, θα ήθελα πολύ να ακούσω την γνώμη σας όσο αναφορά την συνθεση του ενυδρείου!

Μην μου πείτε ''βάλε οτι αρέσει σε εσένα'', θέλω να μάθω τι θα κάνατε εσείς με αυτά τα λίτρα!

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων, για την βοήθεια!

Πάνος 08-12-08 20:00

δε μας λες την απιστευτη τιμη ωστα να εχουμε κι εμεις ελπιδες στο μελλον??;)

σε τοσα λιτρα εξαρταται απο τα βαλαντια σου σε μεγαλο βαθμο.....σκεψου με δισκους να θες τοσο νερο σε ΑΟ...η αλατι και ζουμια για θαλασσινο!!

αν μπορεις να ανταπεξελθεις οι παραπανω 2 συνδυασμοι μπορουν να κανουν ενα υπεροχο ενυδρειο!!

αλλα το ιδιο μπορουν να κανουν και ενα υφαλμυρο η ενυδρειο με αφρικανες rift lake...και τοσα ακομα σεναρια....

επειδη αυτα τα λιτρα σου επιτρεπουν πολυ μεγαλυτερα ψαρια ...θες να κινηθεις σε μεγαλα η μικροτερα ψαρια??

gregoryn 08-12-08 20:10

Ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση! Η τιμή ειναι 680 ευρώ με βάση, φίλτρο Dolphin 1600 lit/hour (με υλικά) και 2 θερμαντήρες 300W!

Οσο αναφορά το μεγεθος των ψαριών δεν αποκλείω τιποτα! Για αλάτι πάντος δεν μας παίρνει με τίποτα, ειδικά σε αυτα τα λίτρα!

Σπύρος Μ 08-12-08 20:36

Εγώ ενα τέτοιο ενυδρείο δεν θα το χαράμιζα για δίσκους και cd:D
Παρε πετρες,πολλες πέτρες και ρίξε μέσα ενα ζεύγος φροντόζες.
Ουτε να ρίχνεις τα λευτά σου σε ΑΟ και να πρέπει να προετοιμάζεις νερό πριν απο την αλλαγή ούτε ph controlers ουτε τίρφη ουτε ξυλα.
Παρε τες απο μικρές ωστε να μην δώσεις τρελά λευτά.

Αυτο που σου είπε ο γερο-Πανος:D
Κοτρώνες και πάλι κοτρώνες
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregoryn (Μήνυμα 311249)
Ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση! Η τιμή ειναι 680 ευρώ με βάση, φίλτρο Dolphin 1600 lit/hour (με υλικά) και 2 θερμαντήρες 300W!

Οσο αναφορά το μεγεθος των ψαριών δεν αποκλείω τιποτα! Για αλάτι πάντος δεν μας παίρνει με τίποτα, ειδικά σε αυτα τα λίτρα!

φιλε θα σε στενοχορήσω αλλα θεορώ απαραίτητο τουλάχιστον αλλο ενα φίλτρο που να γιριζει καλλά τα λίτρα.Για οικονομία πάρε 2 σεραφιλ 900.
Απο θερμαντήρα κατα την γνώμη μου θες αλλον ενα 200αρι και βάλε

Πάνος 08-12-08 20:37

οντως η τιμη ειναι πολυ καλη!!!

σε τοσα λιτρα εχεις επιλογες για ποικιλια ειδων...θα μου αρεσε να κανεις κατι βιοτοπικο.....ειτε ειναι με αφρικανες ειτε αμαζονιου ειτε ασιατικο η οτιδηποτε αλλο....

αλλα να καρατησεις εναν βιοτοπικο χαρακτηρα...;)

fishme1 08-12-08 20:42

και με κιχλιδες κεντρικης αμερικης θα ηταν ωραιο που φτανουν και σε ενα ωραιο τελικο μεγεθος

επισης ωραιο θα ηταν και με μεγαλες κιχλιδες νοτιου αμερικης

Kostas G. 08-12-08 20:57

Προσωπικά θα το έκανα άλλο ένα ενυδρείο μόνο για pleco,είτε με κάποιο είδος μεγάλων Panaque(π.χ. Panaque L191 ή Panaque L330 ή Panaque L27 ''Alto Tocantins'') είτε με κάποιο είδος μεγάλων Pseudacanthicus ως βασικούς pleco μαζί με άλλους μικρότερους από τον ίδιο βιότοπο και κάποιο είδος Characin για τα μεσόνερα στην περίπτωση που διάλεγα Panaque ή κιχλίδας γρήγορων νερών στην περίπτωση των Pseudacanthicus.Από την άλλη,ίσως το έκανα βιοτοπικό για Aequidens rivulatus ''Gold Seam'' που είναι το αγαπημένο μου είδος κιχλίδων και θα ήθελα πολύ να το κρατήσω κάποτε σε ενυδρείο μου...

Το δίλημμα που αναφέρω πιο πάνω το πέρασα πολύ καιρό πρίν και κατέληξα σε μεγάλους Panaque και είμαι σίγουρος πως αν τύχει και αποκτήσω και άλλο 2μετρο,ή μεταφέρω τους κατοίκους του υπάρχοντως σε μεγαλύτερο,πάλι σε Panaque με βλέπω να πηγαίνω:p:DΠιθανότατα όμως σε βιοτοπικό Panaque cochliodon για ένα ζευγαράκι από αυτούς τους υπέροχους Panaque εκ του οποίου είμαι κάτοχος ενώς πανέμορφου θηλυκού και σύντομα ελπίζω και του αρσενικού που μου λείπει:p Έτσι θα γινόταν επιτέλους και το άλλο μου ενυδρείο πραγματικό βιοτοπικό Rio Orinoco και όχι βιοτοπικό παρα ένα είδος:D

gregoryn 08-12-08 21:01

Οσο αναφορά την φίλτρανση θα δώ την λειτουργία του dolphin και αν ειναι καλο θα παρω ένα ιδιο ακόμα (1600λιτ/ωρα). Αλλιος θα κοιτάξω καποιο άλλο με την αντιστοιχη απόδοση. Θα δω και το θέμα του θερμαντήρα. Φυσικά ολα αυτά κατά το στρώσιμο, πρίν μπει ψάρι μέσα.

manousos 08-12-08 21:03

750 λιτρα :smt119

Εγώ θα δημιουργούσα μια πανδαισία χρωμάτων (και χαρακτήρων) από Αφρικανικες Κιχλιδες .

gregoryn 08-12-08 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manousos (Μήνυμα 311283)
750 λιτρα :smt119

Εγώ θα δημιουργούσα μια πανδαισία χρωμάτων (και χαρακτήρων) από Αφρικανικες Κιχλιδες .

Λιγο πιο συγκεκριμένα? :cool:

orck 08-12-08 21:19

αφρικανες λεω και εγω

steady 08-12-08 22:08

να σκευτουμε λιγο ομως οτι σε τοσα λιτρα θες πολλα πολλα κιλα πετρα και τιθονται θεματα οπως ποσο βαρος αντεχει η βαση η καλυτερα αν το αντεχει το πατωμα σου τοσο βαρος ειδικα αν μιλαμε για κινεζικα ενυδρεια

orck 08-12-08 22:16

το γεγονος οτι ειναι κινεζικο τι επηρεαζει;
αφου αντιγραφο ειναι

gregoryn 08-12-08 22:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 311309)
να σκευτουμε λιγο ομως οτι σε τοσα λιτρα θες πολλα πολλα κιλα πετρα και τιθονται θεματα οπως ποσο βαρος αντεχει η βαση η καλυτερα αν το αντεχει το πατωμα σου τοσο βαρος ειδικα αν μιλαμε για κινεζικα ενυδρεια

Ασε, αυτό με εχει προβληματίσει πολύ... αν και θεωρούνται καλα ενυδρεία τα Elite δεν θα βάλω πάνω απο 100 κίλα πέτρες (αν καταληξω σε αφρικάνες).

Εσείς τι λέτε ρε παιδιά?

Moutralewn 08-12-08 22:45

Προσωπικά πιστεύω ότι αν προσέξεις την βάση (να είναι γερή κατασκευή) και προβείς στη απαραίτητες ενέργειες για την προσθήκη πετρών, βάζοντας χοντρό φελιζόλ daw σε όλο τον πάτο του ενυδρείου και στηρίζοντας καλά τις πέτρες.

Βέβαια είναι δεδομένο ότι με βάρος γύρω στον 1 τόνο (χωρίς την διακόσμηση), το μέρος που θα μπει πρέπει να είναι "σίγουρο" (κοντά ή πάνω σε κολώνες κλπ).

Τα 100 κιλά πέτρες σε 750 λίτρα είναι τίποτα. Σκέψου ότι εγώ σε 180 λίτρα (1 μέτρο μήκος) έχω περίπου 50 κιλά πέτρες και υπάρχει και χώρος για κολύμπι.

Όσον αφορά για την επιλογή ψαριών έχω να προτείνω τα εξής:
1. Βιότοπος Τανκανίκα με Φροντόζες
2. Βιοποικιλότοπος Τανγκανίκα με αρκετά μικρότερα είδη (κελυφόψαρα και πετρόψαρα) τα οποία ορίζουν κάποια συγκεκριμένη ακτίνα δράσης και κινούνται γύρω απο εκεί χωρίς να παρεμβάλουν στον χώρο των άλλων ειδών. Με σωστό aquascaping θα νομίζεις ότι έχεις 3-4 ενυδρεία σε 1. (Βέβαια αυτό θέλει διάβασμα για τον συνδυασμό των ειδών και την δημιουργία του aquascaping).
3. "Ξερός" βιότοπος black water Ν. Αμερικής (Πολλά ξύλα, χωρίς φυτά, black water και χαμηλός φωτισμός) με επιλογή κάποιου αντίστοιχου είδους ψαριών (Δίσκους, Red Bellied Piranhas, σκαλάρια κλπ).

Προσωπικά εγώ θα έκανα το 2ο.

steady 09-12-08 04:46

θες καμια 200αρια κιλα πετρες για πλακα και λιγες λεω και το οτι ειναι κινεζικα μπορει να υποδηλωνει μικρες διαφορες στα υλικα που χρησιμοποιουνται εμφανησιακα αντιγραφη αλλα μπορει να μην ειναι το ιδιο

λεω μπορει δεν το ξερω το ενυδρειο

εγω θα λεγα αμερικανικο παντως

gregoryn 09-12-08 07:10

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Οι δικές μου οι σκέψεις έχουν ως εξής:

1) Βιοτοπικό δίσκων

2) Φυτεμένο με δίσκους (ευκολα και ''συμβατα'' με δισκους φυτα)

3) Αρσενικά Malawi peacocks (Aulonocara).

Θα αντιμετωπίσω κάποια προβλήματα αν επιλέξω κάποιο απο αυτα τα 3 setup?

mikele 09-12-08 07:20

φοβερο ενυδρειο
εγω θα σου ελεγα βιοτοπικο δισκους :p

ΧρήστοςΠ 09-12-08 07:50

βάλε αγόρι μου δίσκους;) . Μια Α/Ο θες και και μια δεξαμενή 250 λίτρα για προετημασία και είσαι έτοιμος . Δεν είναι και τίποτα να μαζεύεις 250 λίτρα την εβδομάδα .

accnt 09-12-08 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregoryn (Μήνυμα 311249)
Για αλάτι πάντος δεν μας παίρνει με τίποτα, ειδικά σε αυτα τα λίτρα!


Βάλε λοιπόν δίσκους....

Αλλά να ξέρεις ότι μετά τους δίσκους έρχεται (σχεδόν πάντα) το.... αλάτι :D

madfdg 09-12-08 09:39

Και επειδή θα συμφωνήσω με τον Γιάννη , κάνε κατευθείαν ένα fish only!Σε αυτα τα λίτρα φτιάχνεις κάτι πολύ όμορφο!!;)

caverman 09-12-08 12:05

Σε αυτά τα λίτρα για μένα τον κύριο λόγο θα έπαιζε το νερό που έχω στο δίκτυο. Μετά θα προσπαθούσα για κάτι βιοτοπικό μάλλον κατά Μαγαδασκάρη μεριά...

Moutralewn 09-12-08 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 311446)
Σε αυτά τα λίτρα για μένα τον κύριο λόγο θα έπαιζε το νερό που έχω στο δίκτυο. Μετά θα προσπαθούσα για κάτι βιοτοπικό μάλλον κατά Μαγαδασκάρη μεριά...

Θα συμφωνήσω κι εγώ. Απο άποψη οικονομίας και λιγότερου "παιδέματος" είναι το καλύτερο.

Σκέψου ότι αν π.χ κάνεις 200 λίτρα νερό αλλαγή και απο αυτά τα 100 λίτρα είναι απο Α/Ο, για να βγάλεις αυτά τα 100 λίτρα νερό απο την Α/Ο θα "πετάξεις" άλλα 400.

sarevock 09-12-08 12:22

TANGANYIKA...


Τελος!

Kisifer 09-12-08 13:00

Tanganyika και τροφέους...Τέλος.

Moutralewn 09-12-08 13:53

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!!

....Τέλος!!!

:smt020:smt020

ΧρήστοςΠ 09-12-08 13:55

Πίσω ρε :smt063

Moutralewn 09-12-08 14:05

Ουστ, παλιοδισκά!!
8-)zw

gregoryn 09-12-08 15:48

Τελικά εγκαταστάθηκε δεξαμενή στην ταράτσα και η αντιστροφη οσμωση έχει αρχίσει να παράγει νεράκι!

Όπως καταλαβαίνετε, τα ψάρια που θα φιλοξενηθούν θα είναι δίσκοι!

Πιστευω οτι δεν θα το μετανιώσω!

Το μόνο που μου μένει είναι να αποφασίσω αν θα το κάνω βιοτοπικό ή φυτεμένο. Αν και εχω την εντύπωση οτι σε αυτα τα λίτρα θα ειναι δύσκολο να διατηρήσω φυτεμένο...

ΧρήστοςΠ 09-12-08 15:56

Ωραία:D . Ενα θεματάκι με την δεξαμενή έξω όσο αφορά πως θα ζεσταίνεις το νερό κατά τα άλλα το να βάλεις εχινοδορους για να σπάσεις την ρουτίνα των ξύλων και κάποιο φυτά επιφανείας δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα .

Αρχισε διάβασμα στην κατηγορία των δίσκων και ότι θες ρώτα ελευθερα

ΥΓ. Άντε γιατί έχουμε μείνει λίγοι και βλέπω τον Tolis να διαγράφει την κατηγορία :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02184 seconds with 11 queries