Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Νέο φίλτρο - ερωτήσεις. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14513)

CASPER 07-12-06 17:49

Νέο φίλτρο - ερωτήσεις.
 
Καλησπέρα σε όλους :)

Πήρα ένα eheim 2217 για να αντικαταστήσω το 2013.
Μαζί με αυτό θα δουλεύει και ένα 2213.
Εχω δύο ερωτήσεις:
1) Το 2217 θα δουλεύει σαν βιολογικό. Το μαγαζί μου είπε να βάλω substrut pro, siporax και αστέρια (από κάτω προς τα πάνω) και καθόλου σφουγγάρια.
Συμφωνείται μ'αυτό?

2) Το 2213 να το δουλέψω σαν βιολογικό κι αυτό, ή είναι καλύτερα να είναι με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα?

klaz 07-12-06 17:54

με γεια το φιλτρο..!!!
αν δεν εχεις φιλτρο για μηχανικο(να δουλευει μονο με σφουγγαρια..)κανε το 2213 μηχανικο,αλλα οχι αμμεσα....
δηλαδη βαλε ενα μηνα να δουλευει και το νεο φιλτρο,και μολις μπολιασει το νεο σου φιλτρο,τοτε το κανεις το 2213 μηχανικο..
η αν δεν θελεις αστα και τα 2 βιολογικα....
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14116
δες το λινκ παραπανω μαριλενα......το βρηκα λιγο παρακατω απο το ποστ που ανοιξες.........αν ψαχνεις,παντα βρισκεις..!!!!

CASPER 07-12-06 17:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 142187)
με γεια το φιλτρο..!!!

ευχαριστώ :)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 142187)
αν δεν εχεις φιλτρο για μηχανικο(να δουλευει μονο με σφουγγαρια..)κανε το 2213 μηχανικο,αλλα οχι αμμεσα....

Δεν εννοούσα άμμεσα. Να αποκτήσει το νέο τη βιολογία του, και μετά.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 142187)
η αν δεν θελεις αστα και τα 2 βιολογικα....

Εγώ θέλω ότι είναι καλύτερο.
Τι είναι το πιο σωστό?

andreas K 07-12-06 23:38

Αυτο που προτεινει η ΕΗΕΙΜ...

netblues 07-12-06 23:59

SUbstrat pro siporax και αστρακια ειναι (περιπου) το ιδιο πραγμα απο αλλο κατασκευαστη.
Δεν υπαρχει λογος να τα βαλεις ολα.
Πιστευω οτι καθε φίλτρο θα πρεπει να διαθετει αυτόνομα σαν πρωτο υλικό ενα μηχανικο φιλτρο, κυριως για να μην αχρηστευεται το βιολογικο συντομα.
Τα μη πορωδη κυλινδρακια ή χοντρο σφουγγαρι κανουν πολυ καλη δουλεια εδω.
Μετα αρκετο βιολογικο , και στο τελος κατι λεπτο για να προστατευει την αντλια κυριως.

crazyio 08-12-06 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Πιστευω οτι καθε φίλτρο θα πρεπει να διαθετει αυτόνομα σαν πρωτο υλικό ενα μηχανικο φιλτρο, κυριως για να μην αχρηστευεται το βιολογικο συντομα.

θες να πείς δηλαδή πως η "μπίχλα" που πιάνει πάνω το βιολογικό φίλτρο όταν δεν καθαρίζεται συχνά, ή όταν πρέπει, πως καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου μας ?

vasilakis 08-12-06 01:35

Θα συμφωνησω με τον Netblues... ειναι καλυτερα το εξωτερικο φιλτρο να εχει πριν απο το βιολογικο υλικο(substrat , siporax...) και μηχανικη φιλτρανση για να μη "μπουκωνουν" γρηγορα οι ποροι του βιολογικου με αποτελεσμα να θελει γρηγοροτερα αλλαγμα . Μπλε σφουγγαρι ή μη πορωδη κυλινδρακια που ανεφερε ο Netblues ειναι ισως η πιο σωστη επιλογη (υαλοβαμβακα αν εχεις θα τον αλλλαζεις συχνα για να εχει ικανοποιητικη ροη το φιλτρο).

netblues 08-12-06 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 142281)
θες να πείς δηλαδή πως η "μπίχλα" που πιάνει πάνω το βιολογικό φίλτρο όταν δεν καθαρίζεται συχνά, ή όταν πρέπει, πως καταστρέφει την βιολογία του φίλτρου μας ?

Οπως ειπε και ο προλαλησας, η μπίχλα, εκτός απο βακτηριδια εχει και ενα σωρο σωματιδια που σιγα σιγα φραζουν τους πορους και μειωνουν την διαθεσιμη επιφανεια για αναπτυξη βακτηριδιων. (Γιαυτο και ξεπλενουμε ελαφρα το βιολογικο φιλτρο με νερό ενυδρειου καθε εξαμηνο, σε μια προσπαθεια να απομακρυνουμε μερος απο αυτά.) Απο καποιο σημειο και μετά βεβαια, το υλικο καλο ειναι να αντικαθισταται σταδιακά. Αν τα φιλτρα μας ειναι λιγο παραπανω απο οσο χρειάζεται τυπικά, θα έλεγα καπου στα δυο- τρια χρονια, και παντα σε συναρτηση με το ειδος του ενυδρείου.
Ενα ενυδρειο με μπολικα φυτά που τρεχει σωστα, εχει μεγαλη αναγκη το μηχανικό φίλτρο, ενω ελαχιστα χρειαζεται το βιολογικό.
Αντιθετα, ενα ενυδρειο με καμποσες "ψαρουκλες" malawi , ή δισκους εξαρταται απόλυτα απο την σωστη λειτουργια του βιολογικου φίλτρου.

george 08-12-06 14:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 142313)
Ενα ενυδρειο με μπολικα φυτά που τρεχει σωστα, εχει μεγαλη αναγκη το μηχανικό φίλτρο, ενω ελαχιστα χρειαζεται το βιολογικό.
Αντιθετα, ενα ενυδρειο με καμποσες "ψαρουκλες" malawi , ή δισκους εξαρταται απόλυτα απο την σωστη λειτουργια του βιολογικου φίλτρου.

Έτσι ακριβώς είναι...:smt038

CASPER 08-12-06 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 142278)
Πιστευω οτι καθε φίλτρο θα πρεπει να διαθετει αυτόνομα σαν πρωτο υλικό ενα μηχανικο φιλτρο, κυριως για να μην αχρηστευεται το βιολογικο συντομα.

Αυτό δε λύνεται με το σφουγγάρι που έχω βάλει στο σωλήνα που ρουφάει νερό? Δεν προστατεύεται έτσι το φίλτρο από τα "χοντράδια", ή θέλει έτσι κι αλλοιώς και μέσα σφουγγάρι?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 142278)
Δεν υπαρχει λογος να τα βαλεις ολα.

Το ότι "δεν υπάρχει λόγος" φαντάζομαι δε σημαίνει ότι πειράζει αν τα βάλω. Σωστά τα λέω? Σκέφτομαι απλώς ότι αφού υπάρχουν ήδη τα υλικά- και στρωμένα κιόλας- από το 2013 που θα φύγει, να μπουν έτσι όπως είναι και στο καινούριο. Εκτός και αν πειράζει βέβαια.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 142313)
Ενα ενυδρειο με μπολικα φυτά που τρεχει σωστα, εχει μεγαλη αναγκη το μηχανικό φίλτρο, ενω ελαχιστα χρειαζεται το βιολογικό.
Αντιθετα, ενα ενυδρειο με καμποσες "ψαρουκλες" malawi , ή δισκους εξαρταται απόλυτα απο την σωστη λειτουργια του βιολογικου φίλτρου.

Οπότε, Σωτήρη, με αυτό το σκεπτικό ,αφου το καινούριο θα είναι βιολογικό, καλύτερα είναι το δεύτερο να γίνει μηχανικό (με σφουγγάρια και μακαρόνι ας πούμε)?

andreas K 08-12-06 22:30

Συνδυασμο βιολογικου-μηχανικου το καθε φιλτρο.Απεφυγε το προφιλτρο. Χρειαζεται συνεχως καθαρισμα γιατι μειωνεται η αποδοση-ροη του φιλτρου.

george 08-12-06 22:37

Είναι πιο εύκολο να καθαρίζεις το προφίλτρο από το να ανοίγεις το φίλτρο και να το καθαρίζεις.
Το προφίλτρο το καθαρίζω κάθε δύο εβδομάδες .... το φίλτρο κάθε 4-5 μήνες !

CASPER 08-12-06 22:48

Τώρα εγώ να ρωτήσω, σαν τη χαζή, τι είναι το προφίλτρο???

george 08-12-06 23:02

Ένα κυλινδρικό κομμάτι σφουγγάρι που βάζεις στην είσοδο του νερού (κάτω στην άκρη από το μπαστουνάκι που είναι μέσα στο ενυδρείο).

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...7&t=temartic_e

netblues 09-12-06 02:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από CASPER (Μήνυμα 142427)
Αυτό δε λύνεται με το σφουγγάρι που έχω βάλει στο σωλήνα που ρουφάει νερό? Δεν προστατεύεται έτσι το φίλτρο από τα "χοντράδια", ή θέλει έτσι κι αλλοιώς και μέσα σφουγγάρι?


Το ότι "δεν υπάρχει λόγος" φαντάζομαι δε σημαίνει ότι πειράζει αν τα βάλω. Σωστά τα λέω? Σκέφτομαι απλώς ότι αφού υπάρχουν ήδη τα υλικά- και στρωμένα κιόλας- από το 2013 που θα φύγει, να μπουν έτσι όπως είναι και στο καινούριο. Εκτός και αν πειράζει βέβαια.


Οπότε, Σωτήρη, με αυτό το σκεπτικό ,αφου το καινούριο θα είναι βιολογικό, καλύτερα είναι το δεύτερο να γίνει μηχανικό (με σφουγγάρια και μακαρόνι ας πούμε)?

Το σφουγγαρι που λες ειναι μια μορφη προφιλτρου..
Αμα τα εχεις τα υλικα, οχι δεν πειραζει.
Μηχανικο να κανεις το φιλτρο που κατα τη γνωμη σου μπορεις να καθαριζεις ευκολοτερα.
Ολα τα αλλα δεν εχουν ιδιαιτερη σημασια..

CASPER 09-12-06 12:11

Ευχαριστώ πολύ. Κατατοπίστηκα :)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 142481)
Είναι πιο εύκολο να καθαρίζεις το προφίλτρο από το να ανοίγεις το φίλτρο και να το καθαρίζεις.
Το προφίλτρο το καθαρίζω κάθε δύο εβδομάδες .... το φίλτρο κάθε 4-5 μήνες !

Αυτό με βολεύει ιδιαίτερα, μια και δεν είναι από τις αγαπημένες μου δουλειές να ανοίγω τα φίλτρα κάθε τρεις και λίγο.

Οπότε θα αφήσω τα προφίλτρα και στα δύο, θα βάλω το 2217 με τα βιολογικά υλικά και το 2213 ως έχει, με μακαρόνι substrat pro και σφουγγάρια.

Και έτσι για την ιστορία, τα προφίλτρα τα έβαλα λόγω σαλιγγαριών. Πριν δυο εβδομάδες είδα ότι η ροή στα φίλτρα είχε σταματήσει σχεδόν τελείως.
Είχε γεμίσει το φίλτρο με σαλιγγαράκια. ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ όμως. Για να τα αφαιρέσω τελείως, χρειάστηκε να ξεπλύνω ένα ένα τα μακαρόνια, γιατί είχαν χωθεί και μέσα στις τρύπες...... Τρόμαξε το μάτι μου.
Οπότε μάλλον τα προφίλτρα θα ειναι πια ένα αναπόσταστο κομμάτι των φίλτρων μου :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

CASPER 09-12-06 19:32

Μπήκε μπρος το θηρίο σήμερα το απόγευμα.
Τρόμαξε το μάτι μου με τη ροή :D. Συνηθισμένη από το προηγούμενο, μου φάνηκε ότι πέφτει ο Νιαγάρας στο ενυδρείο μου :):):).

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για τη βοήθεια...

crazyio 09-12-06 21:59

καλορίζικο Μαριλενα !! :D :)

andreas K 09-12-06 22:53

Καλοριζικο!Μονο προσεξε με τη μεγαλη ροη να μην εχεις και μεγαλη αναταραξη της επιφανειας εαν χρησιμοποιεις CΟ2.

CASPER 10-12-06 12:55

Ευχαριστώ ευχαριστώ :p:p
Ανατάραξη της επιφανείας είχε και παραείχε το σκασμένο. Εβαλα όμως στην έξοδο ένα κομματάκι σωλήνα και έτσι πέφτει πιο κάτω το νερό, οπότε λυθηκε το πρόβλημα.

andreas K 10-12-06 15:55

Τελος καλο...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02033 seconds with 11 queries