Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34638)

stdev 11-10-09 21:07

θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά
 
Καλησπέρα σας!! Σήμερα πριν από λίγο παρατήρησα ότι ένα θηλυκό από τα γκάπυ μου κάνει κατά διαστήματα κάποιες σπασμοδικές κινήσεις με το κεφάλι του πάνω-κάτω σαν να τρέμει!! Κατά τα άλλα δείχνει να κολυμπάει κανονικά (με κάπως πιο κάτω την ουρά από το κεφάλι-όχι οριζόντια δηλαδή) αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι παράξενο!! Επίσης δεν είναι μάλλον όσο κινητικό συνήθιζε να είναι... τάισα πριν από λίγο αλλά δεν πρόσεξα αν έφαγε κανονικά!
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Τι μπορεί να είναι?

Ευχαριστώ

Serafeim 11-10-09 22:37

Μπορεί και τραυματισμός. Οι πληροφορίες λίγες όμως. Συμπλήρωσε τη φόρμα. Απόκοινωνικότητα πως πάει?? Μήπως κρύβεται??

stdev 11-10-09 22:54

Παιδία δυστυχώς μόλις τώρα διαπίστωσα και ένα αρσενικό γκάπυ με παρόμοια συμπτώματα (δηλαδή να τρεμοπαίζει το σώμα του σαν να τρέμει) και επίσης η ουρά του έχει "Αραιώσει" αρκετά...
Επίσης ένα ζεμπράκι έχει ένα μεγάλο στίγμα στο σώμα του σαν πληγή!!!!!!!!
Έπειπα από Σάββατο και σήμερα που επέστρεψα τα διαπιστώνω αυτά που σας λέω...
Πλέον πιστεύω ότι το ενυδρείο μου έχει πρόβλημα!!
Βγάζω εκτός του ενυδρείου τα δύο άρρωστα γιατί φαίνεται να είναι κολλητικό...

Κανένας ???

gmanes 11-10-09 23:13

Μπορείς να βγάλεις photo το ζεβράκι ?
Έχω μία υποψία άλλα δεν είμαι σίγουρος...

Serafeim 11-10-09 23:15

Δε μας φωτίζεις καθόλου. Τι ενυδρείο, τι και πόσα ψάρια έχεις, μετρήσεις νερού και συμπλήρωσε τη φόρμα ασθενειών. Μπορεί να χεις κάποιο "επιθετικό μέσα...

stdev 12-10-09 07:05

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100x50x40 (180 liter)
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
από 10/05/2009
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 20/05/2009
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 zebra danio, 3 guppy (1m-2f), 2 white cloud, 4 platy, 2 rainbow shark, 1 cory aeneus, 1Ancistrus cf. Cirrhosus.

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 2 Amano shrimps
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 30-40% ανά 15 μέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 4-10-2009
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
1 φορά ανά ημέρα (με 1 μέρα νηστεία ανά 10 μέρες). Τροφές : Spirulina flakes, Sera FD Tubiflex, Sera Vipachips, Dr. Bassleel's granulats, Sera Vipan, Algae Wafers και Food tablets green.
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH:7,9-8,1
KH:-
GH:-
ΝΗ3 (αμμωνια):-
ΝΟ2(νιτρώδη):-
ΝΟ3(νιτρικά):-
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:

ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική: με πεχάμετρο
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
3 (1 ζεβρα, 2 γκαπυ)
2. ΔΕΡΜΑ:πληγή στο σώμα του ζεβρα
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: μεχρι χθες κανονικη, απο χθες πολυ υποτονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα μαλλον
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): μεχρι χθες κανονικη, απο χθες λιγακι πιο εντονη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: εδω και μια βδομαδα η πληγη μεγαλωνει
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: το ζεβρακι κολυμπαει με το κεφαλι πιο πανω και την ουρα πιο κατω (σαν να ειναι "ορθιο").

Τα 2 γκαπυ (1 αρσ.-1θηλ.) τρεμει το σωμα του πολυ! Το θηλυκο δειχνει να ειναι αρρωστο, κολυμπαει πιο δυσκολα και συνεχως εχει σπασμους στο σωμα του. Το αρσενικο ειναι πιο φυσιολογικο αλλα εχει και αυτο σπασμους.
Και αυτα τα 2 βγηκαν απο το ενυδρειο χθες βραδυ

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : ναι με αλατι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :-
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:-

aquaman 12-10-09 09:10

Επειγόντως μετρήσεις ΝΗ3, ΝΟ2 μήπως και δηλητηριάζονται τα ψάρια σου από αυτά...

stdev 12-10-09 09:25

Καλημέρα!
Πιστεύεις ότι έχει σχέση με δηλητηριασμό το τραύμα στο σώμα του ζέβρα?
Όλα τα υπόλοιπα ψάρια είναι απολύτως φυσιολογικά...

aquaman 12-10-09 10:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 380415)
Καλημέρα!
Πιστεύεις ότι έχει σχέση με δηλητηριασμό το τραύμα στο σώμα του ζέβρα?
Όλα τα υπόλοιπα ψάρια είναι απολύτως φυσιολογικά...

Δεν ξέρω φίλε μου. Το τραύμα πιθανό είναι κάποια βακτηριδιακή μόλυνση αν δεν είναι από δάγκωμα (απ'τα λίγα που ξέρω - χωρίς να είμαι σίγουρος).

Αλλά η αμμωνία και τα νιτρώδη σίγουρα καθιστούν τα ψάρια ευάλωτα σε ασθένεις (αν δεν τα δηλητηριάζουν απευθείας), και είναι ένας πολύ εύκολος πρώτος έλεγχος, διότι αλλιώς δύσκολα να "δεις" θεραπεία.

stdev 12-10-09 11:06

Να κάνω και μία μεγάλη αλλαγή νερού??? Τι μου προτείνεις ?

persival 12-10-09 11:10

Η αλλαγή καλό κάνει (σχεδόν) πάντα, όμως θα πρέπει να πάρεις τα τεστ (υγρά κατά προτίμηση) και να τα κάνεις για να έχεις και εικόνα σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό. Ανάλογα πως είναι το νερό, πράττεις...

gmanes 12-10-09 12:22

Σταύρο σου ζήτησα φώτο επειδή έχει περάσει και ένα δικό μου ζεβράκι κάτι παρόμοιο... Εγώ το έσωσα με bactopur, έκανε θάυματα...

stdev 12-10-09 13:33

Γιώργο
θυμάμαι την φώτο από το δικό σου και δεν είναι έτσι εμένα! Εμένα είναι σαν πληγή...εσένα ήταν σαν φούσκα!!

gmanes 12-10-09 14:18

Δε μιλάω για τη φουσκάλα, κι εμένα είχε μία πληγή σα να έλειπε ένα κομμάτι από το εξωτερικό του δέρμα...

stdev 12-10-09 14:26

Ναι ε? Σου είχε τύχει και σένα ε? Μάλιστα!! Και έβαλες φάρμακο ρε Γιώργο??
Από που το πήρες? Αν και εμένα δείχνουν να μην πάνε καλά και 2 γκάπυ!!
Αν και η αλήθεια είναι ότι από χθες που παρατήρησα το πρόβλημα, σήμερα είναι κάπως καλύτερα... ειδικά το ζεβράκι...

gmanes 12-10-09 14:39

Φάρμακο βρήκα από ένα φίλο... Αν το βλέπεις και πάει καλύτερα βέβαια μπορεί να είναι απλώς χτύπημα, εμένα η κατάσταση χειροτέρευε και μάλιστα με πολύ γρήγορους ρυθμούς...

Serafeim 16-10-09 23:39

Εξελίξεις είχες??

stdev 19-10-09 17:36

Καλησπέρα σας.
είπα να συνεχίσω το θέμα και να μοιραστώ μαζί σας τιε εξελίξεις από τα πρόβλημα μου.
Έπειτα από θεραπεία με αλάτι, το zebra danio είναι ήδη αισθητά καλύτερα... τρώει, κολυμπάει κανονικά, δείχνει ευδιάθετο (κολυμπάει παρέα με τα υπόλοιπα κτλ). Και το πιο βασικό απ'όλα είναι ότι η πληγή έχει μικρύνει αισθητά!!

Τώρα όσο αφορά τα guppy, το θηλυκό είναι σε στάσιμη κατάσταση. Υποτονικό αλλά τρώει και κολυμπάει κανονικά, ενώ το αρσενικό είναι αρκετά καλύτερα! Έχουν σταματήσει αυτό του τρεμούλιασμα που είχαν. Να σημειώσω ότι τα έχω εδώ και περίπου 1 βδομάδα εκτός ενυδρείου σε νερό με προσθήκη αλατιού!!

Άρα σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι πάμε καλά και μπορεί να την γλυτώσουμε!:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02210 seconds with 11 queries