Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Αλέξανδρος-Τανγκανίκα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34908)

Alex_Salonica 24-10-09 15:28

Αλέξανδρος-Τανγκανίκα
 
10 Συνημμένο(α)
Ενυδρείο:JuwelTrigon 190 HighLite

Διαστάσεις: 99
x 70 x 60 cm

Όγκος: 190 λίτρα


Κατηγορία: Τύπου Τανγκανίκα (με αισιοδοξία βιοτοπικού)
Φυτά:
Ψάρια / Άλλαείδη: 4 χNeolamprologus multifasciatus 5 χ Julidochromis transcriptus
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλά Hagenλεπτή άμμος, 50 κιλά πέτρες, κελύφη σαλιγκαριών
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 Χ 28WT5 JuwelDay & Natureμε ανακλαστήρες.

Διάρκεια φωτισμού: 14 ώρες


Φιλτράρισμα: Εσωτερικό
Juwelμε κυκλοφορητή 600l/hμε τα μανίσια σφουγγάρια, Εξωτερικό EHEIMeco 200 επίσης με τα μανίσια υλικά

Θερμοστάτης:
Juwel200W


Λίπανση/Υπόστρωμα:

Παροχή CO2:
Παράμετροι Nερού

PH: 8,2 (SERA)
GH: 16 (SERA)
ΚΗ: 14 (
SERA)
ΝΗ3: 0 (
SERI)
ΝΟ2: 0 (
SERA)
ΝΟ3: 5 (
SERA)
Αλλαγές: 25% κάθε 10 μέρες
Θερμοκρασία: 25.5
C




Άλλες πληροφορίες: Επιστροφή λοιπόν μετά από χρόνια στις κιχλίδες αν και τανγκανίκα δεν είχα ποτέ(συνήθως αμερικάνες).
Θα ήθελα να ευχαριστήσω ξανά τους Δημήτρη(MiziGR) για τις όμορφες πέτρες, Γιώργο(gmanes) για τα όμορφα ψαράκια και τα κελύφη) και φυσικά όλους εσάς για τις πληροφορίες και την κάθε βοήθεια.
Αυτή τη στιγμή είμαι στο ψάξιμο για μερικά(έως πολλά) ακόμα κελύφη σαλιγκαριών ώστε να ολοκληρωθεί το aquascape.
Σχόλια, παρατηρήσεις όπως πάντα καλοδεχούμενα

Φωτογραφίες: Δυστυχώς όχι ότι καλύτερο με την αρχαία φωτογραφική μου και μη χρήση photoshop

Ηλίας 24-10-09 15:39

Πολυ ωραιο!!...
αν και δεν ξερω και πολλα απο Τανγκανίκα νομιζω θες παραπανω σαλιγκαρια..:p

Σπύρος Μ 24-10-09 16:09

Αρκετά ωραίο στήσιμο..Ιδικά οι πέτρες είναι ολα τα λευτά ;)
Αλλά:
Καλυτερα να αγοράσεις-μαζέψεις αρκετά κελύφη..
Ακόμη..Τα μούλτι χρειάζονται την δική τους περιοχή..Έτσι οπως έχεις τα κελύφη(διάσπαρτα) δεν μπορούν να προστατέψουν εύκολα την περιοχή τους απο τα μεγαλύτερα τζούλις.
Οπότε σε ένα σημείο(που να μην είναι προσβάσιμο απο ολα τα σημεία) βάλε τα κελύφη.Αφού προσθέσεις και άλλα.Θα είναι κουκλί αλλα και θα εξηπηρετεί τα μούλτις.
Αυτά απο εμένα!Και καλλή συνέχεια;)

Γιώργος Κ 24-10-09 16:32

Πολυ ομορφο!!:p
Ελπιζω να στερεωσες καλα τις μεγαλες πετρες!
Οσο για τα ψαρια αν και δεν ειμαι γνωστης των Τανγκανικα νομιζω οτι ενα ειδος θα ηταν πιο ανετα η θα μπορουσες να τα "χωρισεις" πιο ... εξυπνα!!

harris samos 24-10-09 16:51

ομορφο μπραβο :smt041:smt041:smt041:smt041:smt041

Πάνος 24-10-09 17:24

μπραβο αλεξανδρε! ομορφο το ενυδρειο σου! :p
οπως ριπες θελεις πολλα περισσοτερα κοχυλια για να κανουν την αποικια τους τα μουλτι..

imichal 24-10-09 20:20

Παράθεση:

Καλυτερα να αγοράσεις-μαζέψεις αρκετά κελύφη..
Ακόμη..Τα μούλτι χρειάζονται την δική τους περιοχή..Έτσι οπως έχεις τα κελύφη(διάσπαρτα) δεν μπορούν να προστατέψουν εύκολα την περιοχή τους απο τα μεγαλύτερα τζούλις
Νομιζω οτι ο westie με καλυψε...... Το καθε αρσενικο μουλτι μπορει να εχει 2-3 θηλικιες σε ξεχωριστα κελυφη. Αν αυτά ειναι μακρια μεταξυ τους δεν μπορει να τα προστατεψει. Αν δεις βυθο απο το βιοτοπο τους θα καταλαβεις. Ειναι το ενα κολλημενο με το άλλο....
Πάντως εχει πολλές προοπτικές. Το στησιμο των πετρων μου αρεσει πολυ....

agnos 25-10-09 08:21

Πολύ ωραίο , καλορύζικο.Τα ψαράκια σου γλύκες.

Μίμης 25-10-09 10:58

αλεξανδρε μπραβο αρκετα ωραιο και μου αρεσει πολυ το στησιμο των πετρων αλλα και το ειδος των πετρων..:)
οπως σου ειπαν ομως και οι υπολοιποι θα πρεπει να γεμισεις ολο ή τον περισσοτερο κενο χορο με καβουκια απο σαλιγκαρια ωστε να κανουν αποικίες..:rolleyes:

Alex_Salonica 25-10-09 11:50

Ευχαριστώ για τα σχόλια και παρατηρήσεις σας,

όπως είπα και στην αρχή ψάχνω να βρω σαλιγκάρια αλλά είναι λίγο δύσκολο εδώ πάνω, όπου έχω βρει είναι δυστυχώς μικρά σε μέγεθος, πάντως συνεχίζω το ψάξιμο, ο σκοπός είναι να γεμίσει ο βυθός με κελύφη.

Το aquascape για τις πέτρες ήταν λίγο παίδεμα ως που να καταλήξω, δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος πιθανόν στο μέλλον να κάνουμε κάποια προσθήκη χωρίς όμως να αλλάξει ουσιαστικά το στήσιμο.

Θα ενημερώσω για νεότερα

Μίμης 25-10-09 11:53

αλεξανδρε σαλιγκαρια μπορεις να βρεις και στα σουπερ μαρκετ ή στην αγορα τωρα που ειναι εποχη τους ζωντανα.να τα μαγειρ[εψεις ή αν δε τα τρως να τα βρασεις και να κρατησεις τα κελυφη....:rolleyes:

Alex_Salonica 25-10-09 12:00

Έχω πάει σε σουπερ μάρκετ και λαϊκή αλλά είναι μικρά σε μέγεθος

Μίμης 25-10-09 12:06

ααα οκ τοτε . εδω εχει κατι θερια..:D:D

imichal 25-10-09 12:24

πουλανε και στο ebay ετοιμα αδεια καθαρισμενα.....;)

Alex_Salonica 25-10-09 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 383552)
πουλανε και στο ebay ετοιμα αδεια καθαρισμενα.....;)

ααα.. για δώσε κανα λινκ :p

george 25-10-09 16:40

Έχει και τα αυθεντικά :D
http://www.cichlidbreeding.com/products.php?cat=10

Alex_Salonica 25-10-09 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 383636)
Έχει και τα αυθεντικά :D
http://www.cichlidbreeding.com/products.php?cat=10

Πολλά και όμορφα είδη, αλλά δεν στέλνουν Ελλάδα δυστυχώς
Τα αυθεντικά είναι και out of stock

chris7 25-10-09 19:38

φιλε μου πολυ ομορφο το ενυδρειο σου κ πετυχημενο το στησιμο των πετρων!
Να το χαιρεσαι!!
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες οτι χρειαζεσαι περισσοτερα κελυφη για τα μουλτι σου!!

george 26-10-09 13:21

http://www.cichlidsandherps.net/id25.html
http://www.shellhorizons.com/
http://www.riftzoneaquatics.com/catalogue.php?cat_id=42

Alex_Salonica 07-11-09 21:19

7 Συνημμένο(α)
Μετά την προσφορά από κελύφη από τον antonist83 παρουσιάζω το update.

Αντώνη και πάλι ευχαριστώ, οι φώτο είναι αφιερωμένες σε σένα :)

crazyio 07-11-09 22:33

όμορφο ! μπράβο !!
Αλλά θα σε συμβούλευα να στερεώσεις καλύτερα τις πέτρες ..
μου φαίνονται κάπως .... :rolleyes:

Κλεόβουλος 07-11-09 22:52

:smt041Μπράβο Αλέξανδρε έγινε κούκλα.Με το καλό να δεις και ουρίτσες.

Χθές είδα μωράκια N.Leleupi στο δικό μου:)

MiziGr 07-11-09 23:56

Τέλειο αποτέλεσμα!!! Μπράβο σου!

lingistis 09-11-09 13:28

Μπράβο Alex!!! :)

Alex_Salonica 03-12-09 01:23

Ευχαριστώ παιδιά!

Τα ψαράκια ήδη έχουν ξεθαρρέψει και μεγαλώσει αρκετά και η άμμος όπου δεν σκάβουν τα μούλτι έχει γεμίσει άλγη σε εκνευριστικό σημείο, λέω να την καθαρίσω λίγο


Άντε να ακολουθήσουν κι άλλοι με τανγκανίκα :D

bokostas 03-12-09 09:16

3 Συνημμένο(α)
Μπράβο βρε Αλεξ, κούκλα το έχεις κάνει και πολύ το χαίρομαι, αλλά ακόμη περισσότερο χαίρομαι που για να το φτιάξεις,
ξεσπίτωσες τα υπέροχα κριμπενσάκια που μου χάρισες και τα οποία έχουν γίνει οι σταρ του ενυδρείου μου.
Ελπίζω να μη σου χαλάσω το θέμα, αλλά νιώθω την ανάγκη να σου αφιερώσω μερικές φωτό, μαζί με 1000 ευχαριστώ.

Alex_Salonica 03-12-09 10:46

Να σου ζήσουν τα μωράκια Κώστα!
Ξέρεις τώρα που κατάλαβες από κιχλίδες ότι θα βγάλεις κι εσύ τα ζωοτόκα ε; Θα συνεχίσω το "ψήσιμο" σας(εσένα και του Πάνου) από κοντά στη συνάντηση :D

bokostas 03-12-09 12:18

Ευχαριστώ Άλεξ, αλλά νομίζω μια χαρά συνδυάζονται και γεννούν, ακόμη και στο ίδιο ενυδρείο (μου τό λεγες και δεν το πίστευα).
Τώρα όσο για τον Πάνο, τσάμπα τον ψήνεις, αυτός δεν καταφέρνει ν' αναπαράγει ξιφοφόρους, που να τα καταφέρει με τις κιχλίδες...:)
Αφού να φανταστείς έρχεται και μου παίρνει μωρά ξιφοφόρους και μπλακ μόλλυ, για να τα παρουσιάσει για δική του αναπαραγωγή...:D
Μέχρι δε να χωνέψει ότι οι κιχλίδες του είναι και οι 2 αρσενικές και να πάει να πάρει καμιά θηλυκιά, τα μούλτι σου θα έχουν εγγονάκια.

Alex_Salonica 03-12-09 12:28

Κώστα άνοιξε νέο θέμα με πολλές φώτο από τους γονείς με τα μικρούλια να τα δούμε να τα χαρούμε :p

Αλέξης6 03-12-09 17:22

Αλέξανδρε συγχαρητήρια για το ενυδρείο σου και από μένα ... !!!!

Ανυπομονώ να σε γνωρίσω στη συνάντηση για να σε ρωτήσω πραγματάκια για τανγκανίκα!!!!;););)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03045 seconds with 11 queries