Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Πεθάνανε οι γαρίδες κατά τη μεταφορά ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41362)

@@nikos@@ 18-06-10 16:24

Πεθάνανε οι γαρίδες κατά τη μεταφορά ενυδρείου
 
Καλησπερα!
Σημερα το πρωι αδειασα το ενυδρειο με τις γαριδες μεχρι την μεση,το εβαλα στο αμαξι με τον θειο μου και πηγα στο χωριο μου (μια ωρα διαδρομη αλλα την καναμε 2)!Το νερο που αδειασα το εβαλα σε εναν κουβα και οταν εφτασα συμπληρωσα το νερο που ειχα αδειασει!Δυστυχως οι γαριδες (γυρω στις 30) πεθανανε ολες.....Μαλλον απο το ταρακουνημα τι λετε να εφτεξε?:mad:
Τα helena τα σαλιγκαρια κανανε παρτυ.........:mad:

Ποια ειναι η συμπεριφορα των γαριδων οταν ειναι στρεσαρισμενες??

prospathw 18-06-10 16:32

εβαλες αεραντλια μπαταριας?ποση ωρα ταξιδι?

@@nikos@@ 18-06-10 17:40

1.30-2.00 ωρες...Τωρα κανα δυο που ζουν ακομα (τι ζουν......:() εχουν ασπρισει οι κοιλιες τους και κοπανιονται περα δωθε αναποδα........................................... .......:smt073

prospathw 18-06-10 17:50

αεραντλια μπαταριας δεν μου ειπες αν εβαλες

frits 18-06-10 18:25

Μα τι σου ήρθε να τις πας ταξίδι με το ενυδρείο μαζι? Καλύτερα να έπερνες μια αυτόματη ταίστρα ;)

fishme1 18-06-10 18:29

φανταζομαι ειχες το χαλικι μεσα που ταρακουνηθηκε και ολο το νερο βρωμισε απο αυτα που υπηρχαν μεσα στο υποστρωμα ;

αν ναι σηκωθηκε αμμωνια και για αυτο τις εχασες

AQUA PURA 18-06-10 18:31

Κρίμα οι γαριδούλες …:( τι θερμοκρασία είχε το νερό? Αμμωνία μέτρησες ?? υποψιάζομαι οτι το κακό έγινε απο υψηλή θερμοκρασία....

kingrim 18-06-10 19:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 457691)
Κρίμα οι γαριδούλες …:( τι θερμοκρασία είχε το νερό? Αμμωνία μέτρησες ?? υποψιάζομαι οτι το κακό έγινε απο υψηλή θερμοκρασία....

+1000 θερμοκρασια στα κοκκινα

Δημητρης89 19-06-10 01:52

μαλλον απο τη θερμοκρασια σου πεθανανε,

γιατι εγω μετεφερα γαριδες στο 30λιτρο,απο την Αλεξανδρουπολη μεχρι την Καβαλα(1,5 ωρες δρομος) και ηταν ολες οκ


Αν και το χαλικι που ειχε ειχε αναταραχθει και ειχε γεινει χαμος στο νερο,παρολαυτα οπως ειπα ηταν ολε μια χαρα(περιπου 30-40)
τωρα αν μερικες πεθαναν στο δρομο δεν το ξερω αλλα το ποσοστο ηταν πολυ μικρο

kostaskich 19-06-10 01:59

kostaskich
 
θερμοκρασια 1000τοις εκατο.μερικες δικες μου γαριδες εχουν ταξιδεψει 15 ωρες χωρις οξυγονο χωρις κανενα απολυτως προβλημα

@@nikos@@ 20-06-10 13:27

:(:(:(:(

Aεραντλια οχι δεν ειχα ουτε το χαλικι ταρακουνηθηκε το νερο ηταν πεντακαθρο οπως και το υποστρωμα ειναι καλυμενο με cuba οποτε δεν μπορει να σηκωθει βρωμα!
Η θερμοκρασια που μετρησα ηταν 29 στον δρομο στην Αθηνα ειχε φτασει και 31 και δεν ειχε καμια απωλεια μαλον δεν θα ειδα καλα.....
Τωρα θα διαλυσω το ενυδρειο σε κανα μηνα θα το ξεστησω ολο αμα θελει κανει εχω δυο σαλιγκαρια helena οποιος τα θελει μια μερα την αλλη εβδομαδα θα κατεβω Αθηνα...:smt120

broson 20-06-10 17:11

την προηγουμενη δευτερα μετεφερα σε κουβα 5 λιτρα περιπου ρεντ τσερι χωρις αεραντλια απο αλεξανδρουπολη στη λαμια 6 ωρες δρομος +κανα 2ωρο σταση ικεα λαρισα με 41 θερμοκρασια και δεν ειχα καμοια απωλεια.τι γαριδουλες ηταν και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου? μηπως επεσε κατι μεσα? 41 εξωτερικη θερμοκρασια

kilo_me 20-06-10 17:20

Μήπως έκαναν attack τα Helena?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40868

broson 20-06-10 17:25

δεν νομιζω οτι σε δυο ωρες θα τρωγαν 30 γαριδες

@@nikos@@ 20-06-10 19:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από broson (Μήνυμα 458108)
την προηγουμενη δευτερα μετεφερα σε κουβα 5 λιτρα περιπου ρεντ τσερι χωρις αεραντλια απο αλεξανδρουπολη στη λαμια 6 ωρες δρομος +κανα 2ωρο σταση ικεα λαρισα με 41 θερμοκρασια και δεν ειχα καμοια απωλεια.τι γαριδουλες ηταν και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου? μηπως επεσε κατι μεσα? 41 εξωτερικη θερμοκρασια

31 Θελεις να πεις! :Ρ
Λετε να ειχε κατι ο κουβας που εβαλα μεσα το νερο τους?
Τον ξεπλυνα με νερο αλλα ειναι ο κουβας που πλενει το αμαξι ο πατερας μου....

Ναι ομως τα σαλιγκαρια ειναι μια χαρα!(φαινονται μια χαρα)

platy 20-06-10 19:29

αν τον ξεπλυνες με ζεστο νερο και αντιχλωριο δεν νομιζω οτι θα ειχε προβλημα...αν και γενικα αποφευγουμε κουβαδες που εχουν ερθει σε επαφη με απορρυπαντικα επειδη το πλαστικο μετα απο τοσες χρησεις μπορει να εχει ''ποτισει'' με φαρμακα.καλυτερα αγορασε κανα δυο κουβαδες και εχε τους καθαρα για ενυδρειακη χρηση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01802 seconds with 11 queries