Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ick σε φυτεμένο ενυδρείο !!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12377)

Lsourtzo 24-06-06 22:09

Ick σε φυτεμένο ενυδρείο !!!
 
Ick σε φυτεμένο ενυδρείο !!!!! :smt010 :smt010 :smt100


Τι κάνουμε !!! :confused: :smt100
Το αλάτι δεν το συμπαθούν τα φυτά … :smt074

Ούτε βέβαια τους 33 βαθμούς ??? :smt074

Τι κάνουμε λοιπόν ??? :smt109:smt100

Μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις η μόνη λύση είναι το φάρμακο ??? :???:


Ελπίζω να απαντήσετε γρήγορα … το τανκ έχει μικρόψαρα και δεν ξέρω αν θα την βγάλουν καθαρή μέχρι να αποφασίσω στην θεραπεία !! :smt010 :smt010 :smt010


Το ματιάσαμε φαίνεται βρε παιδία !! :smt091

filoxenos 25-06-06 12:04

Εάν δεν μπορείς να αφαιρέσεις τα ευαίσθητα φυτά και να τα βάλεις σε πλαστικά δοχεία ή λεκάνες ή κουβάδες, για όσο καιρό κάνεις τη θεραπεία (δεν χρειάζονται 33 βαθμοί, αλλά 30), τότε προχώρα με φάρμακο. Εαν δεν έχεις και ευαίσθητα στο αλάτι ψάρια, καλύτερα να πας έτσι (αλάτι)... Αλλοιώς, με φάρμακο.

Lsourtzo 25-06-06 12:17

Τελικά αποφάσισα και ξεκίνησα θεραπεία με φάρμακο … :mad:

Έτσι και αλλιώς το είχα από παλιές αμαρτωλές εποχές οπότε είπα να μην ξεστήνω όλο το ενυδρείο … :smt021


Να δούμε και πως θα πάει βέβαια !! :cool:

Από εχθές πάντως το βράδυ που το έβαλα μέχρι σήμερα το πρωί η συντριπτική πλειοψηφία των ζωυφίων εξαφανίστηκε από τα σώματα των ψαριών !! ( εντυπωσιάστηκα από την ταχύτητα ) :D

Lsourtzo 10-07-06 23:38

Απλά προς ενημέρωση … για μεταγενέστερη χρήση !!
Τελικά το super ick cure της aquarium phrmaceuticals με σήμα το μικρό ψαρογιατρο έκανε το θαύμα του … :D

Σε 3 μόνο μέρες έπαψαν να υπάρχουν ίχνη για ick … :smt066

Και μάλιστα ανώδυνα … ούτε σαλιγκάρια πειράχτηκαν … ούτε φυτά … ούτε θερμοκρασία πείραξα !!! :smt047

Νομίζω ότι όσο αφορά την αντιμετώπιση Ick σε φυτεμένο ενυδρείο … σαν φάρμακο το συστήνω ανεπιφύλακτα !! ;)

klaz 10-07-06 23:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
ούτε θερμοκρασία πείραξα !!! :smt047
;)

πιστευω να εκανες πλακα παραπανω που μιλησες για 33 βαθμους.......:rolleyes:

Lsourtzo 10-07-06 23:48

30 ήθελα να πώ ... και αναφερόμουνα στην μέθοδο με το αλάτι !!! :rolleyes:

τελικά έριξα φαρμακάκι !!! :D

Strahos 11-07-06 09:36

2 φορές που είχα ick χρησιμοποίησα bactopur και όλα μιά χαρά.
το ick να ξέρεις με την άνοδο της θερμοκρασίας υποχωρεί και νομίζεις οτι πέρασε όμως καραδοκεί και περιμένει να βρεθεί κάτι να το σκοτώσει οπότε περίμενε και την 4η μέρα πριν κάνεις αλλαγές και πτώση θερμ για να είσαι σίγουρος

Lsourtzo 11-07-06 09:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
2 φορές που είχα ick χρησιμοποίησα bactopur και όλα μιά χαρά.
το ick να ξέρεις με την άνοδο της θερμοκρασίας υποχωρεί και νομίζεις οτι πέρασε όμως καραδοκεί και περιμένει να βρεθεί κάτι να το σκοτώσει οπότε περίμενε και την 4η μέρα πριν κάνεις αλλαγές και πτώση θερμ για να είσαι σίγουρος

έχουν περάσει είδη 16 μέρες ... όσο για την θερμοκρασία δεν την ανέβασα ποτέ ... το super ick cure δεν το απαιτεί ... οπότε δεν παίζει να ισχύει το προβληματάκι που λες !!

thanks πάντως ... σίγουρα θα βοηθήσει κάποιον που θα το διαβάζει αργότερα !!

Strahos 11-07-06 09:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
έχουν περάσει είδη 16 μέρες ... !!

να κοιτούσα και τις ημερομηνίες πρώτα :D :D

PascM 11-07-06 12:23

Είναι ίσως από τα λίγα φάρμακα που έχω και εγώ στο ντουλάπι του ενυδρείου μου. Με έχει σώσει στο παρελθόν. Ανοδο της θερμοκρασίας δεν απαιτεί αλλά άνθρακα μετά θέλει για να φύγει όλο.

halvas69 11-07-06 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos
το ick να ξέρεις με την άνοδο της θερμοκρασίας υποχωρεί

Λάθος dear Glider,
Mε την άνοδο της θερμοκρασία γίνεται πιό γρήγορα ο κύκλος της ζωής του, ο λόγος που την ανεβάζουμε είναι για να πετύχουμε επιτάχυνση της διαδικασίας.

Φιλικά Ιορδάνης :p

dr_yianni 28-09-06 13:56

SOS. Ick παντου.
 
Παιδια εβαλα στο ενυδρειο μου -450 λιτρα- 2 γαιοφαγους,οι οποιοι την επομενη κιολλας μερα παρουσιασαν ick και το πρωι της επομενης τους βρηκα νεκρους. Χτες το βραδυ, 2 μερες μετα δηλαδη, διαπιστωσα πως εχουν ick σχεδον ολα τα ψαρια, γουραμι, γατοψαρα,νεον ,ραμιρεζοι, ζεμπρα,κλοουν κ.α.Ξεκινησα θεραπεια χτες λοιπον ,βαζοντας 15 ml costapur και θα επαναλαβω το Σαββατο, ακολουθωντας της οδηγιες του μαγαζατορα απ οπου αγορασα τα ψαρια και οχι αυτες που γραφει το χαρτι του φαρμακου, οπου μιλα για 10ml για τα λιτρα μου. Ανεβασα και θερμοκρασια, αλλα σημερα βλεπω τα ασπρα στιγματα να εχουν πολλαπλασιαστει. Προτεινε επισης να εχω τα φωτα κλειστα, αλλα εχω και αληθινα φυτα στο ενυδρειο. Θελω τις αποψεις σας για το θεμα, καθως και αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο. Επισης πειτε μου τη γνωμη σας για το αν πρεπει ναμαι αισοδοξως η πρεπει να τα πεταξω ολα. Το ηθικο παντως, ειναι απλα σκατα.

netblues 28-09-06 14:07

αν σκοπευεις να ακολουθησεις τις οδηγιες του μαγαζατορα που διαφερουν απο αυτές του κατασκευαστή, τοτε..
α. καλη τυχη
β. γιατι ρωτας?

Στα εχω πει ηδη εδώ..
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=13435

Lsourtzo 28-09-06 23:47

super ick cure απο την aquarium pharmaceutical ...
δεν παίζει καλήτερο !!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01938 seconds with 11 queries