Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15319)

mariah 28-01-07 23:15

Ερωτηση για επιλογη φυτου(για μονομαχο)
 
:rolleyes: Καλησπερα σε ολους.Θα ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες για την επιλογη ενος φυτου για τον μονομαχο μου, αν και εχω κανει αναζητηση στο φορουμ ,αλλα επειδη ειμαι πρωταρα θα ηθελα για λιγο τα φωτα σας.Θυμιζω οτι το ενυδρειακι μου ειναι 6 λιτρα και εχω ενα μικρο μοπανι.Θα μπορουσα να βαλω ενα μικρο φυτο?Για παραδειγμα,ανουμπια η' κερατοφυλλο η' java moss.Σημειωνω οτι εχω φως.Διαβασα οτι ειναι ευκολα για τη συντηρηση.Ποιο μου προτεινετε απο αυτα?Επισης κατι τελευταιο,οταν θα το παρω απο το πετ σοπ εχει και γλαστρακι.Θα το βγαλω απο το γλαστρακι?Και πως θα το δεσω με την πετονια απο το μοπανι για να μην το καταστρεψω?Μπορειτε να μου εξηγεισετε την διαδικασια?Συγνωμη εαν γινομαι κουραστικη.Ευχαριστω για την προσοχη σας και εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!

Zorba_The_Freak 29-01-07 09:06

Προσωπικά θα έβαζα μια ανούμπια νάνα. Νομίζω ότι είναι πιο όμορφη και ο μονομάχος θα εκτιμήσει καλύτερα τα πλατιά της φύλλα.

Για το δέσιμο, πέρνεις μαύρη κλωστή και την γένεις ΧΑΛΑΡΑ σε 2-3 σημεία ώστε να σταθεί. ΔΕΝ δένουμε σφικτά.

Ότι δεν καταλαβαίνεις, ρώτα...

ΥΓ: Πάντως και μια φουντίτσα κερατόφυλλο να επιπλέει, θα βοηθούσε στον καθαρισμμό του νερού

mariah 29-01-07 12:42

Απορια
 
Δηλαδη οταν θα αγορασω για παραδειγμα την ανουμπια θα την βγαλω απο το γλαστρακι για να την τοποθετησω στο μοπανι?Ετσι δεν ειναι?Υπαρχει καποιος τροπος να την βγαλω για να μην την χαλασω?Και κατι ακομα.Την ανουμπια θα την δεσω με την κλωστη απο τις ριζες η' απο τον κορμο?Συγνωμη αν ειναι αφελεις οι αποριες μου,αλλα δεν το εχω ξανακανει αυτο με αληθινο φυτο!

PascM 29-01-07 12:44

Την ανούμπια θα την δέσεις απο τον κορμό της με προσοχή να μην τον πληγώσεις δεν χρειάζεται πολύ σφίξιμο! Με τον καιρό τα ριζίδια θα πιαστούν επάνω στο ξύλο και θα είσαι οκ!

mariah 29-01-07 12:51

:confused: Μηπως ειναι μικρος ο χωρος 6 λιτρα?Δηλαδη αν βαλω την ανουμπια εχω και το μικρο μοπανι μηπως δε θα μπορει να κολυμπαει ανετα ο μικρος μου?Καποια στιγμη βεβαια θα παρω μεγαλυτερο σπιτακι για τον μικρο.Τι πιστευετε?

Andreas301 29-01-07 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 151340)
:confused: Μηπως ειναι μικρος ο χωρος 6 λιτρα?Δηλαδη αν βαλω την ανουμπια εχω και το μικρο μοπανι μηπως δε θα μπορει να κολυμπαει ανετα ο μικρος μου?Καποια στιγμη βεβαια θα παρω μεγαλυτερο σπιτακι για τον μικρο.Τι πιστευετε?

Έχω σε αντίστοιχο ενυδρειάκι κερατόφυλλο να επιπλέει, όπως είπε και ο zorbas, καταναλώνει και νιτρικά. Αν τελικά βάλεις anubia, για να βγάλεις το πλαστικό γλαστράκι να το κόψεις προσεχτικά με ένα ψαλίδι και να αφαιρέσεις και το υλικό ριζώματος (βαμβάκι) και να κόψεις τις πιθανές σάπιες ρίζες. Μετά να το δέσεις από τον κορμό, όχι σφίξιμο, όπως ανέφερε ο PascM.


Φιλικά
Ανδρέας

Maverick 29-01-07 19:01

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους. Εγώ προτιμώ το κερτόφυλλο από την ανούμπια γιατί απορροφά τα νιτρικά και επειδή επιπλέει βηθά στην κατασκευή της φωλιάς. Και η ανούμπια όμως είναι πού ωραία... Είναι στην κρίση σου ;)

Tolis 29-01-07 20:07

Επισης μπορεις να βαλεις και τα δυο, μη φοβασαι για τον χωρο.

deMetrIs 29-01-07 20:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 151340)
:confused: Μηπως ειναι μικρος ο χωρος 6 λιτρα?Δηλαδη αν βαλω την ανουμπια εχω και το μικρο μοπανι μηπως δε θα μπορει να κολυμπαει ανετα ο μικρος μου?Τι πιστευετε?

μπα δεν το νομιζω με περισσοτερες κρυψόνες περισσοτερη ασφαλεια θα νιωθει:)

mariah 30-01-07 00:02

:D Επειδη μ'αρεσουν και τα δυο φυτα(κερατοφυλλο-ανουμπια),μαλλον θα μπω στον πειρασμο να βαλω και τα δυο.Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας,τον χρονο σας και την πολυτιμη βοηθεια σας!

Mariel 30-01-07 03:15

σιγουρα ο μονομαχος σου θα εκτιμησει πολυ την παρουσια αληθινων φυτων ;)

MiziGr 30-01-07 03:29

Πρόσεχε μόνο να μην γεμίσεις σαλιγκάρια (μπορεί να βρίσκονται μέσα στο γλαστράκι)

mariah 31-01-07 12:10

:smt024 Τελικα πηρα μια ανουμπια νανα.Ειναι φανταστικη.Μολις την εβαλα μεσα ο μικρουλης εκανε σαν τρελος.Γυριζε γυρω απο το φυτο,το εξερευνουσε και εκανε flaring.Πρεπει να του αρεσε πολυ.Επισης απο το πετ σοπ που την πηρα δεν την ειχε μεσα σε γλαστρακι αλλα την εβγαλε απο ενα ενυδρειο.Τα περισσοτερα φυτα δεν τα ειχε σε γλαστρακι.Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η' κακο.Καλο ηταν ομως για μενα διοτι γλιτωσα τη διαδικασια να την βγαλω απο το γλαστρακι.Απλα την εδεσα απο το μοπανι!Ελπιζω να μεγαλωσει καπως!!!

Zorba_The_Freak 31-01-07 13:00

Μια χαρά θα πάει. Απλά να ξέρεις ότι μεγαλώνει αργάααααααααααααααα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01497 seconds with 11 queries