Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   παιδια βοηθεια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72701)

Commando 24-06-13 20:47

παιδια βοηθεια
 
παιδια παρατηρησα στο ενυδρειο μου 240 λιτρα(1 οσκαρ 25 εκ και μια αρο 35εκ)
οτι στα τζαμια αρχισε ΠΑΛΙ να εμφανιζεται πλαναρια για την οποια εριξα στο ενυδρειο(οπως και την προηγουμενη φορα) to panacur με το οποιο τα ειχα εξολοθρευσει!τωρα ομως εκτος απο αυτα πανω σε μια μεγαλη ριζα που εχω περπατουν πολλα μικρα ζωιφια που ειναι ακριβως σαν τις ψειρες της κοτας,καναρινιων.....ομως ελαχιστα μεγαλυτερα!ξερει κανεις τί ειναι???λετε το panacur να τα σκοτωσει και αυτα???

janickrules 24-06-13 21:08

μηπως περισευει πολλη τροφη στο πατο του ενυδρειου;;

τα οσκαρ τρωνε τοοοσο λαιμαργα,που συνεχως τους πεφτει κατω τροφη,ωστε να χρειαζονται παρα πολυ συχνα σκουπα βυθου!

nazgul 24-06-13 21:18

Δες και αυτο το θεμα, μηπως παρεις καμια ιδεα.

Commando 24-06-13 21:45

δεν μου βγαζει κατι!!!

nazgul 24-06-13 22:17

Διαβασε εδω το πρωτο υπομνημα.

harris samos 25-06-13 02:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 774197)
παιδια παρατηρησα στο ενυδρειο μου 240 λιτρα(1 οσκαρ 25 εκ και μια αρο 35εκ)
οτι στα τζαμια αρχισε ΠΑΛΙ να εμφανιζεται πλαναρια για την οποια εριξα στο ενυδρειο(οπως και την προηγουμενη φορα) to panacur με το οποιο τα ειχα εξολοθρευσει!τωρα ομως εκτος απο αυτα πανω σε μια μεγαλη ριζα που εχω περπατουν πολλα μικρα ζωιφια που ειναι ακριβως σαν τις ψειρες της κοτας,καναρινιων.....ομως ελαχιστα μεγαλυτερα!ξερει κανεις τί ειναι???λετε το panacur να τα σκοτωσει και αυτα???

εγω λεω ασε τα πανακουρ και τα πλαναρια και ξεκινα να σκεφτεσε αναβαθμηση ενυδρειου η πωληση ψαριων

σε 240 λιτρα δε ζουν αυτα τα ψαρια απλα :smt027:smt027:smt027

Commando 25-06-13 12:20

φιλε μια χαρα ζουνε και οπως εχω ξανασναφερει σε προηγουμενο ποστ θα παρω μεγαλυτερο ενυδρειο και αυτο το εχω για μεγαλωμα....αλλα εχουν ακομα αρκετο χωρο!!!(φιλικα)

harris samos 27-06-13 17:18

35 εκ αροανα εχει χωρο σε 240 λιτρα ?
εμενα η δικια μου μολις ακουμπησε τα 60 εκ δε της φτανανε τα 700 ουτε για πλακα

tsala 27-06-13 19:06

Εχει δικιο ο Χαρης..
Τα λιτρα ειναι πολυ λιγα γι αυτα τα ψαρια, θα πρεπει συντομα να ετοιμασεις το μεγαλυτερο για τα οσκαρ... την αροανα ισως θα πρεπει να την δωσεις, αν δεν αυξησεις κατα παααρα πολυ τα λιτρα σου..

Commando 19-07-13 10:24

παιδια μολις γυρισα απο διακοπες και στο ενυδρειο μου ειδα οτι υπηρχαν εκατομυρια απο αυτες τις ψειρες που σας ειχα πει.... και το οσκαρ μου στον πατο του ενυδρειου σε ασχημη κατασταση!εκανα αλλαγη νερου τα 2/3 και θελω να μου πειτε ενα φαρμακο για να τις διωξω!!!!δοκιμασα με panacur με το οποιο εχω καταπολεμισει πλαναρια αλλα τιποτα!!!πεστε μου καποιο φαρμακο για να σωθει η κατασταση!!!(την αρογουανα την εδωσα λογο ελλειψης χωρου)!

harris samos 19-07-13 18:24

βαλε φωτο να τισ δουμε

nazgul 19-07-13 18:41

Αναγνωριση απο το Link που σου εστειλα πιο πανω εκανες? Αν δεν ξερεις τι ειναι ακριβως, μπορεις να τα αντιμετωπισεις? Τα φαρμακα μπορουν απλα να σου καταστρεψουν το ενυδρειο.

Commando 19-07-13 23:30

το λινκ το ειδα αλλα δεν ειναι κατι απο αυτα!δεν εχω ιδεα τί ειναι αλλα αναπαραγεται με ταχυτατους ρυθμους!σκεφτομαι να ριξω μεσα ενυδρειακο αλατι αλλα δεν ξερω αν επηρεαζει τους 2 clown loach που εχω....τί λετε???αν δεν ριξω φαρμακο πως αλλιως να τα καταπολεμισω αφου προσπαθησα με αλλαγες νερου αλλα τιποτα...

kgf12345 20-07-13 05:53

σε 240 λιτρα εχεις μια arowana,ενα οσκαρ και δυο clown.ενα παγκασιους λειπει απτην παρεα.

δωστα ολα αδειασε το ενυδρειο,καθαρισε το και στηστο απτην αρχη.
κανα προφιλ εχεις διαβασει?

http://www.seriouslyfish.com/species...m-bicirrhosum/
"Suitable only for public installations or the very largest private aquaria."

http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/
"An aquarium with base dimensions of 120 ∗ 60 cm? is just about big enough to house a single adult. You’ll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."

http://www.seriouslyfish.com/species...-macracanthus/
"A tank with base measurements of 180 ∗ 60 cm or equivalent is the absolute minimum required to house a group, and young specimens should only be grown on in smaller aquaria if several partial water changes are conducted each week."

nazgul 20-07-13 06:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando
το λινκ το ειδα αλλα δεν ειναι κατι απο αυτα!δεν εχω ιδεα τί ειναι αλλα αναπαραγεται με ταχυτατους ρυθμους!σκεφτομαι να ριξω μεσα ενυδρειακο αλατι αλλα δεν ξερω αν επηρεαζει τους 2 clown loach που εχω....τί λετε???αν δεν ριξω φαρμακο πως αλλιως να τα καταπολεμισω αφου προσπαθησα με αλλαγες νερου αλλα τιποτα...

Τι ειδους φαρμακο δηλαδη να βαλεις αν δεν ξερεις καν τι ειναι? Δε ριχνουμε ετσι φαρμακα στο ενυδρειο. Εκτος αν εχεις σκοπο να πας σε κανενα πετσοπ και να σου φορτωσει οτι δεν φευγει απο τα ραφια του.
Το αλατι ειναι για συγκεκριμενους σκοπους, δεν σκοτωνει τα παντα. Πιθανο να κανει κακο στα ψαρια σου, μονο. Βαλε καμια φωτο, κανενα βιντεο καλυτερα, μηπως και καταλαβει καποιος τι ειναι. Αν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα, ισως η λυση ειναι αυτη που προτεινει ο kgf12345, να αδειασει και να απολυμανθει το ενυδρειο, στηνοντας το απο την αρχη. Για την ψαροσυνθεση, επισης θα συμφωνησω μαζι του.

Μετρησεις εκανες καθολου?

nikolakis94 20-07-13 10:36

Την αροουανα την εδωσε παιδια

Commando 20-07-13 13:20

παιδια οπως εγραψα και πριν την αρογουανα την εδωσα λογο ελλειψης χωρου!!!!!τωρα μην μου πειτε οτι το 1 οσκαρ και οι 2 κλοουν(6εκ) εχουν προβλημα σε 240 λιτρα,γιατι αν ισχυει αυτο τοτε δεν υπαρχει λογος να εχουμε ενυδρεια!τωρα οσον αφορα αυτα τα ζωιφια επειδη δεν πεθαινουν με αλλαγες και παροτι εχω μειωσει και σχεδον κοψει το ταισμα αυτα αναπαραγονται και για αυτο το λογο πρεπει να παω σε φαρμακο!φυσικα και ξερω οτι τα φαρμακα ειναι η τελευταια επιλογη και φυσικα δεν προκειται να παω σε πετ σοπ να μου δωσουν για αυτο ρωταω πρωτα εδω την γνωμη σας!αν θεωρειται οτι ειμαι τετοιος τυπος που παει σε πετ σοπ και παιρνει οτι του δωσουν τοτε δεν θα ειμουν καν γραμενος σε αυτο το σαιτ ποσο μαλλον να σας ρωταγα!!οσο για την ιδεα του να δωσω τα ψαρια μου και να ξαναστησω το ενυδρειο επειδη βγηκαν αυτα τα ζωιφια δεν το συζηταω καθολου!!!θα σας παρακαλουσα να μου προτεινετε καποιο φαρμακο(αν ξερετε)και να μην αρχισετε συζητησεις περι το μεγεθος του ενυδρειου μου και την καταλληλοτητα των ψαριων μου!

harris samos 20-07-13 19:44

ρε φιλε θα μας διξεις με καποιο τροπο τι ζωηφεια ειναι αυτα ? δε μπορουμε να βοιθησουμε αλλιως

Commando 20-07-13 23:01

κοιταξε τα εβγαλα φωτο με το κινητο αλλα δεν φαινονται!ειναι σαν μικρες υποβρυχιες ψειρες(οχι πανω στο ψαρι)!θα ξαναπροσπαθησω αυριο!

exelix 21-07-13 10:15

Μήπως είναι αυτά;

Commando 27-07-13 12:25

2 Συνημμένο(α)
παιδια σορρυ για την αργοπορια αλλα ειχα δουλειες!ξαναπροσπαθησα αυτο το διαστημα με αλλαγες νερου αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση!οχι δεν ειναι σαν αυτα του λινκ!ανεβαζω φωτο μηπως και καταλαβει καποιος τι ειναι...

harris samos 27-07-13 12:57

δε φενετε τιποτα :smt087

Commando 27-07-13 12:59

προσπαθω να ανεβασω δυο βιντεο που φαινονται καλυτερα αλλα δεν μπορω!(μου βγαζει λαθη στη φορτωση)!πως να τα ανεβαασω?παντως στις φωτογραφιες ειναι αυτα τα μικρα απρα στιγματα πανω στο ξυλο!

Commando 25-08-13 09:42

παιδια μετα απο μιαμιση εβδομαδα χρησης αλατιου στο ενυδρειο μου δεν βλεπω καποια βελτιωση στον πληθησμο αυτων των ζωιφιων!εχω δοκιμασει panacur και αλατι και παλι τιποτα!επισης εχω δοκιμασει να μειωσω το ταισμα και να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου καθως και να αυξησω την θερμοκρασια απο 25 στους 29(σταδιακα βεβαια)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΩ!!!!!ξερω οτι δεν γινεται να καταλαβετε για τι ζωιφια μιλαμε μιας και δεν ειναι ευκολο να τα διακρινετε στις φωτο αλλα μηπως υπαρχει καποιο φαμρακο που να ειναι για ζωιφια??Χτεσ που κοιταξα καλυτερα κινουνται και στα χαλικια και δεν φιανονται να επηρεαζουν τα οσκαρ καθολου αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο να υπαρχει κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο!!!τί λετε να κανω!εχω αγανακτησει γιατι ξερω οτι δεν ειναι καλο να βαζω φαρμακα στο ενυδρειο αλλα μεχρι τωρα εχω παρει το ρισκο 2 φορες χωρις αποτελεσμα!

konstantinos-z 25-08-13 11:21

κανε κατι απλο.... "ψαρεψε" μερικα τετοια ...-αν ειναι ασπρα- βαλετα πανω σε ενα μαυρο χαρτι και βγαλε οσο πιο κοντινη και καθαρη φωτο μπορεις ...μονο ετσι μπορει να σε βοηθησει καποιος....

delta66 25-08-13 15:14

Ξεστησε το ενυδρειο και κανε απολυμανση στα παντα (ενυδρειο φιλτρο βυθο διακοσμητικα αποχες κλπ οτι εχει ερθει σε επαφη με το ενυδρειο) και ξαναστησε το.
(ή παρε ενα μεγαλυτερο επ'ευκαιριας :D)

Skydiver 25-08-13 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 782231)
παιδια μετα απο μιαμιση εβδομαδα χρησης αλατιου στο ενυδρειο μου δεν βλεπω καποια βελτιωση στον πληθησμο αυτων των ζωιφιων!εχω δοκιμασει panacur και αλατι και παλι τιποτα!επισης εχω δοκιμασει να μειωσω το ταισμα και να κανω πιο συχνες αλλαγες νερου καθως και να αυξησω την θερμοκρασια απο 25 στους 29(σταδιακα βεβαια)ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΟΝΤΩΣΩ!!!!!ξερω οτι δεν γινεται να καταλαβετε για τι ζωιφια μιλαμε μιας και δεν ειναι ευκολο να τα διακρινετε στις φωτο αλλα μηπως υπαρχει καποιο φαμρακο που να ειναι για ζωιφια??Χτεσ που κοιταξα καλυτερα κινουνται και στα χαλικια και δεν φιανονται να επηρεαζουν τα οσκαρ καθολου αλλα δεν νομιζω οτι ειναι καλο να υπαρχει κατι τετοιο μεσα στο ενυδρειο!!!τί λετε να κανω!εχω αγανακτησει γιατι ξερω οτι δεν ειναι καλο να βαζω φαρμακα στο ενυδρειο αλλα μεχρι τωρα εχω παρει το ρισκο 2 φορες χωρις αποτελεσμα!

Κάνε μια προσπάθεια και με αυτό... :smt012 +-4 :smt102


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02288 seconds with 11 queries