Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   πως να διατηρησω τη βιολογια? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60953)

georot1981 20-03-12 15:21

πως να διατηρησω τη βιολογια?
 
καλησπερα παιδια...λοιπον επανερχομαι με μια ερωτησουλα...εδω και 3-4 μερες εχω στησει το ενυδρειο μου με αμμο πετρες και εχω βαλει και τα 2 φιλτρα..τα ψαρακια θα μπουνε λογικα σε μια βδομαδα στη χειροτερη σε 2 μιας και πρεπει να μου σταλουνε απο κοζανη...τι μου προτεινετε να κανω για να διατηρησω τη βιολογια μεχρι τοτε?να ριχνω καθημερινα 1-2φυλλαρακια οπως κανω τωρα η να βαλω 1-2 χρυσοψαρα?

snakepanos 20-03-12 16:30

Δεν μας τα λες καλα ,,,το ενυδρειο που λες οτι εβαλες ,τα φιλτρα ηταν μπολιασμενα,,,,εβαλες μπολι στο ενυδρειο σου,,,η το εστησες και περειμενεις να κανει βιολογια μονο του.

georot1981 20-03-12 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 659027)
Δεν μας τα λες καλα ,,,το ενυδρειο που λες οτι εβαλες ,τα φιλτρα ηταν μπολιασμενα,,,,εβαλες μπολι στο ενυδρειο σου,,,η το εστησες και περειμενεις να κανει βιολογια μονο του.

Λαθος μ που δεν το ανεφερα. Το ενα απο τα δυο φιλτρα που εβαλα ηταν μεταχειρισμενο αρα και στρωμενο. Το αλλο θα στρωσει αφου λειτουργει παραλληλα με το ηδη στρωμενο.

exelix 20-03-12 18:16

Συνέχισε να ρίχνεις τροφή.

snakepanos 20-03-12 21:48

Αφου τα φιλτρα που εβαλες ειναι στρωμενα ,κανενα προβλημα ,ριχνε μια φορα την μερα τροφη αν και δεν ειναι απαρετητο,,και βαλε τα ψαρια μεσα ,,,,τη ψαρια θα βαλεις?

beeromixalhs 21-03-12 00:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georot1981 (Μήνυμα 659043)
Λαθος μ που δεν το ανεφερα. Το ενα απο τα δυο φιλτρα που εβαλα ηταν μεταχειρισμενο αρα και στρωμενο. Το αλλο θα στρωσει αφου λειτουργει παραλληλα με το ηδη στρωμενο.

Καλημέρα

το ότι είναι μεταχειρισμένο δε σημαίνει ότι είναι και στρωμένο. Αν πχ έμεινε πολλές ώρες (αν όχι μέρες) εκτός λειτουργίας μπορεί να καταστράφηκε η βιολογία που είχε. Το δεύτερο ότι λειτουργεί παράλληλα με το πρώτο σε καμία περίπτωση δε πάει να πεί ότι στρώνει. Αν δεν υπάρχει τροφή για να αναπτυχθούν τα βακτήρια οι καλές συναναστροφές δε το στρώνουν το φίλτρο ;) .
Αυτά από μένα, αλλά για πες μας και τι φίλτρα είναι αυτά

georot1981 21-03-12 17:08

το 2080 εχω και το 2217 και θα βαλω φροντοζες μεσα στο ενυδρειο μου..παντως οι μετρησεις προς το παρων ειναι καλες...;)
-------------------------
λοιπον πριν λιγο εκανα μετρησεις και εχουμε τις εξης τιμες...ph 8,gh 10,kh 8,no2 0,no3 πανω απο 0 αλλα λιγοτερο απο 10...το no3 πρεπει να ανεβει πριν μουνε τα ψαρια μεσα?
υγ σημερα τα ξημερωματα μαλλον ταξιδευουνε τα ψαρια απο κοζανη για αθηνα...αν και 2 χρονια στο χομπυ νιωθω εντελως αρχαριος...:(

aquatropic 22-03-12 10:11

Καλό ξεκίνημα . Τα βακτηρίδια επηρεάζονται εύκολα . Για να επιβιώσουν και να αναπτυχθούν όταν δεν έχουμε ιχθυοφόρτιση θέλουν κάποιες μέρες να ρίχνεις τροφή ώστε στης μετρήσεις no3 θα πρέπει να είναι 20-50ppmτότε ο κύκλος του αζώτου είναι ολοκληρωμένος και τα βακτηρίδια είναι αρκετά για να ανταποκριθούν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01347 seconds with 11 queries