Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   sos,sos,sos,sos!!!!!!!help για μονομαχο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33621)

Leo 13-08-09 14:30

sos,sos,sos,sos!!!!!!!help για μονομαχο
 
εχω εναν μονομαχο σε μια γιαλα ,σκοπευω ομως να παρω ενυδρειω σε περιπου εναμισι μηνα, εμαθα οτι ο μονομαχος θελει ειδικες συνθηκες και δεν ζει σε γιαλα μεχρι να παρω ομως ενυδρειω τι μπορω να κανω για μην παθει τιποτα ο μονομαχος μου?

ευχαριστω εκ των προτερων

Γιώργος Κ 13-08-09 14:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Leo (Μήνυμα 369202)
εχω εναν μονομαχο σε μια γιαλα ,σκοπευω ομως να παρω ενυδρειω σε περιπου εναμισι μηνα, εμαθα οτι ο μονομαχος θελει ειδικες συνθηκες και δεν ζει σε γιαλα μεχρι να παρω ομως ενυδρειω τι μπορω να κανω για μην παθει τιποτα ο μονομαχος μου?

ευχαριστω εκ των προτερων

Καλησπερα και καλως ηρθες!!!:p
Ειναι απαραιτητο τουλαχιστον ενα στρωμμενο φιλτρο!!
Τι να κανεις μεχρι τοτε?
Συχνες αλλαγες νερου , μετρα για αμμωνια, διαβασε οσο μπορεις ....
....
και τον σταυρο σου ....

michael151 26-08-09 10:58

αδερφε αγορασε ενα μικρο ενυδρειακι τωρα αμεσως!!!!παρε ενα 15-20 λιτρα,αγορασε ενα θερμοστατη κι ενα κυκλοφορητη(μικρο)στρωσε το νερο,βαζοντας τα καταληλα φαρμακα(δε κοστιζουν πολλα χρηματα ολ'αυτα)βαλε και καμοια anubia και θα δεις το μονομαχακι σου και θα το χαιρεσαι οσο δε φανταζεσαι!να σου υπενθυμισω πως ο μονομαχος χρειαζεται οπωσδηποτε ζεστο νερο 24 βαθμους περιπου,ασχετα απ'οτι θα σου πουν στα pet shop!

kwstas_original 26-08-09 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 370928)
στρωσε το νερο,βαζοντας τα καταληλα φαρμακα(δε κοστιζουν πολλα χρηματα ολ'αυτα)

ασχετα απ'οτι θα σου πουν στα pet shop!


:smt064:smt009:smt104:smt009:smt018
+-4+-4

Δημητρης89 26-08-09 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michael151 (Μήνυμα 370928)
αδερφε αγορασε ενα μικρο ενυδρειακι τωρα αμεσως!!!!παρε ενα 15-20 λιτρα,αγορασε ενα θερμοστατη κι ενα κυκλοφορητη(μικρο)στρωσε το νερο,βαζοντας τα καταληλα φαρμακα(δε κοστιζουν πολλα χρηματα ολ'αυτα)βαλε και καμοια anubia και θα δεις το μονομαχακι σου και θα το χαιρεσαι οσο δε φανταζεσαι!να σου υπενθυμισω πως ο μονομαχος χρειαζεται οπωσδηποτε ζεστο νερο 24 βαθμους περιπου,ασχετα απ'οτι θα σου πουν στα pet shop!

σωστα ολα αυτα αλλα οπως εχει αναφερθει πολλες φορες τα φαρμακα για το στρωσημο του ενυδρειου δεν τα εμπιστευονται πολλοι......οπως και εγω αλλωστε.....αφου τα δοκιμασα και τελικα δεν εκαναν δουλεια..
οποτε θα ειναι καλυτερο(και πιο γρηγορο)να ζητησεις μπολι απο εναν στην περιοχη σου και θα εισαι και σιγουρος οτι το ενυδρειο σου θα στρωθει

Dimis 26-08-09 16:09

Σε εναμιση μηνα θα παρεις ενυδρειο ε?
Εως τοτε θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου στην γυαλα σου το 60-70 % του νερου καθε 2 μερες και να προσθετεις το αντιστοιχο αντιχλωριο νερου,να ταιζεις 2 φορες την ημερα απο 4-5 πελλετς οχι παραπανω για μονομαχους,θερμοστατη θα χρειαστεις οταν η θερμοκρασια πεσεικατω απο τους 25 βαθμους.
Οταν θα παρεις το ενυδρειο,φροντισε το συντομοτερο δυνατον,κοιτα να ειναι πανω απο 15 λιτρα να εχει ενα φιλτρο με αντλια που να γυριζει 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου και ενα μικρο θερμοστατη που να το βαλεις στην θερμοκρασια των 26 c.
Φαρμακα για στρωσιμο του φιλτρου μην παρεις,απλα οταν εχεις το ενυδρειο βαλε μια αγγελια για μπολι και επειδη εισαι αθηνα θα εχεις συντομη ανταποκριση.

michael151 03-09-09 16:27

ναι!τα παιδια εχουν δικιο!!:) απλα εννοουσα να στρωσεις ενα νεο ενυδρειο και μετα να βαλεις σ'αυτο το μονομαχο σου!;) παντως κανε τα παντα γι'αυτον,γιατι ειναι ενα εξαιρετικο ψαρακι!!:D

Red crystal 03-09-09 17:43

Για να σου ζησει ο μονομαχος πολλα χρονια καταρχην το ενυδρειο θα πρεπει να ειναι πανω απο 20λ ,μετα να βαλεις τον μονομαχο μονο οταν εχει στρωσει το ενυδρειο σου και τα νιτρικα ειναι κατω απο 15-10, μετα τους αρεσει η σκια γι' αυτο καλο ειναι η να βαλεις μικρα νουφαρακια οπως εχω εγω στο δικο μου και τελος οχι πολυ απαιτητικα φυτα πολλα και το πιο σημαντικο να προσεχεις παντα τις τιμες σου.Καλη συνεχεια:p

Τελος ο ενας απο τους δυο μονομαχους μου τον οποιο ειχα σε ενα 60λ ενυδρειο απεβιωσε εχθες μετα απο 8 χρονια ζωη χωρις κανενα προβλημα παρα μονο τα γερατια.:smt089:smt089:smt089:smt022:smt022

michael151 03-09-09 17:51

νουφαρακια??? που θα βρω κι εγω τετοια??:p:p καλο μου ακουγεται!!;)

chemical mac 04-09-09 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Red crystal (Μήνυμα 372669)
Τελος ο ενας απο τους δυο μονομαχους μου τον οποιο ειχα σε ενα 60λ ενυδρειο απεβιωσε εχθες μετα απο 8 χρονια ζωη χωρις κανενα προβλημα παρα μονο τα γερατια.:smt089:smt089:smt089:smt022:smt022

Να προσέχουμε λίγο τι λέμε και τι γράφουμε; Αν όντως ισχύει μάλλον κατέχεις το παγκόσμιο ρεκόρ...και δε νομίζω να υπάρξει κανείς που θα το ξεπεράσει ποτέ...οπότε το ψάρι στη φορμόλη και σε περίοπτη θέση στο σπίτι :rolleyes:

harris samos 04-09-09 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chemical mac (Μήνυμα 372823)
Να προσέχουμε λίγο τι λέμε και τι γράφουμε; Αν όντως ισχύει μάλλον κατέχεις το παγκόσμιο ρεκόρ...και δε νομίζω να υπάρξει κανείς που θα το ξεπεράσει ποτέ...οπότε το ψάρι στη φορμόλη και σε περίοπτη θέση στο σπίτι :rolleyes:

:smt023
χαζεψα αρχησα και εψαχνα στο ιντερνετ εγω ηξερα 2 χαχαχαχαχα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01581 seconds with 11 queries