Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Αιφνίδιος θάνατος Melanotaenia Parva & Preacox (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9173)

Apostolis 13-10-05 13:00

Αιφνίδιος θάνατος Melanotaenia Parva & Preacox
 
Σήμερα το πρωί, βρέθηκαν ανάσκελα ΚΑΙ ΟΙ 5 Melanotaenia Parva που μου είχε δώσει στις 09/10/05 ο φίλος Annivas απο γέννα του... :smt095 :smt010 Οι Parva ήταν 4-6 εκ, 3 αρσενικά και 2 Θυληκά. Είχε προηγηθεί ο εξίσου αιφνίδιος θάνατος μίας Preacox... Με τα παραπάνω ζούσαν (και ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να ζούνε!!) 18 Cardinals, 6 Corydoras και 1 ζευγάρι Kribensis, με τα τελευταία να επιδεικνύουν μάλιστα ζήλο για ζευγάρωμα... Να σημειώσω οτι οι 5 Melanotaenia Parva "την είχαν δεί" Hatchet Fish και ήταν συνεχώς στην επιφάνεια, ενώ 2 απο αυτές μόλις είχαν αρχίσει και τρώγανε...
Η τελευταία αλλαγή νερού (30%) είχε γίνει μία μέρα πριν την απόκτησή τους για να έχουν φρέσκο νερό και για να περιορίσω το στρες των πρώτων ημερών... Οι ενδείξεις στις 11/10/05, ήταν pH=7, Gh=8, KH=6, NH4=0, NO2=0 και ΝΟ3=15. Απο άλλα χημικά, χρησιμοποιώ μόνο Seachem Flourish (1ml αν 3 μέρες) και CO2 σε μπουκάλα... Το ενυδρείο είναι το κοινωνικό-φυτεμένο της υπογραφής μου και κοντεύω να ΣΚΑΣΩ!!! :smt093

Apostolis 18-10-05 08:27

Ουδείς??? :confused:

halvas69 18-10-05 18:34

Το πιό εύκολο που μπορώ να φανταστώ με βάση την περίεργη συμπεριφορά των μελανοταινιών είναι η έλειψη οξυγόνου.
Τώρα το τι άλλο μπορεί να έγινε.......

annivas2000 18-10-05 20:06

Μια αλλη υποθεση που εκανα και με δεδομενο το θανατο (πλην ενος) και του προηγουμενου κοπαδιου μελανοταινιων, ειναι η υπαρξη καποιου ιου....σε συνδυασμο με το οποιο στρες των ψαριων και την (ισως) χαμηλη οξυγονωση ειχαμε αυτο το αποτελεσμα (χωρις εμφανη σημαδια, αιφνιδιος θανατος)....υπ'όψην οτι ολα τα ατομα ηταν μερος κοπαδιου ενος χρονου σε ηλικια, αψογο στην υγεια και στην κινηση....κατι υποθετω προυπηρχε (και μαλλον εχει παραμεινει).........αλλη σκεψη

Apostolis 19-10-05 08:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Το πιό εύκολο που μπορώ να φανταστώ με βάση την περίεργη συμπεριφορά των μελανοταινιών είναι η έλειψη οξυγόνου.
Τώρα το τι άλλο μπορεί να έγινε.......

Οι μελανοταινίες είναι πιο ευαίσθητες στο θέμα της έλλειψης οξυγόνου :confused: . Πάντως τις είχα σε ενυδρείο φυτεμένο, και με καλή κυκλοφορία... Μήπως είναι πιο ευαίσθητες στο θέμα CO2? μήπως επειδή το αύξησα λόγω άλγης να τις επιρρέασε?

Tolis 19-10-05 12:00

Μπορει.
Οταν (προ αμνημονευτων χρονων) ξεκινουσα εκεινο το περιφημο φυτεμενο, και πειραματιζομουνα στην δοσολογια CO2, τα πρωτα ψαρια που "χτυπουσε" το πολυ CO2 ηταν τα preacox που ανεβαιναν αμεσως στην επιφανεια (ενω τα υπολοιπα ψαρια συμπεριφερονταν κανονικα).

koulio 19-10-05 12:43

και εγω μια απο ιδια ... ειχα ανεβασει την δοσολογια του co2 και απεβιωσαν
3 μελανοταινιες preacox ...η μια ηταν και του τολη ενας παππους δεν ξερω ποσο χρονων ( αφου ειχε χασει ουρες και απο πλευστοτητα να μην πω )

Apostolis 19-10-05 13:42

...αρα όταν με το καλό περάσει ο καιρός και φύγει η τυχόν ασθένεια, να μην μπώ στον κόπο να πάρω τις Boesmani για φυτεμένο που μου αρέσουν...
:smt105

annivas2000 19-10-05 17:11

Aποστολη οπως θυμασαι στο φυτεμενο που εχω, βρισκονται 4 parva και εχει μεγαλα επιπεδα CO2 και ποτε δεν τις ειδα στην επιφανεια επισης........IMO, IME δεν ειναι θεμα CO2....εκτος κι αν μιλαμε για "πολυ" CO2...

Apostolis 31-10-05 00:15

...τελικά μάλλον θα μείνει μυστήριο η όλη υπόθεση, καθώς τόσο η τοξικολογική όσο και η ιστολογική εξέταση είναι λίγο ακριβές... ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και σας καλώ στο μνημόσυνο για τα 40 το άλλο Σάββατο στον Προφήτη Ηλία... :smt010

Christodoulos Diamantidis 01-11-05 19:02

Να σου πω εγώ τον λόγο... είναι επειδή πας και παίρνεις ψάρια μόνο για τον εαυτό σου και ξεχνάς τους φίλους σου

Σοβαρά τώρα, το έχουμε ξαναπεί και ξαναβιώσει με τους αιφνίδιους θανάτους των μελανοταινίων. Την τελευταία φορά εγώ έχασα τις 2 θηλυκές που είχα χωρίς κανένα εμφανές αίτιο και χωρίς κανένα άλλο ψάρι να πάθει κάτι.

Τις boesmani να τις πάρεις. Αφού δεν με άφησες να βάλω στο δικό μου θα έρχομαι να τις βλέπω σε εσένα, θα κερνάς και καφέ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01704 seconds with 11 queries