Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσιαση Βιοτοπος malawi-450lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26908)

moros 14-09-08 16:18

Παρουσιαση Βιοτοπος malawi-450lt
 
7 Συνημμένο(α)

Πληροφορίες


Διαστάσεις: 151X68x46
Όγκος: 450 λιτρα
Κατηγορία: malawi
Φυτά: -
Ψάρια : Πολλες πολλες αφρικανες
Διακοσμητικά υλικά: πετρες[βραχους:)],,ξυλα, καρυδες και αμμο απο θαλασσα

Φόντο: Σπηλια
Φωτισμός: 3Χ36W
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες
Φιλτράρισμα: Εheim 2217 και sera 1300
Θερμοστάτης:2x 250 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH:8.0
Γενική σκληρότητα (GH):19
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 15 ημερες
Θερμοκρασία: 26

Άλλες πληροφορίες:Φτιαχτηκε με πολυ μερακι και με πολυ κουβαλημα απο τις ομορφες παραλιες του νησιου:smt035....

kokbeast 14-09-08 16:36

Πολύ όμορφο ενυδρείο με κατά την ταπεινή μου γνώμη όμορφη διαρύθμιση στο εσωτερικό του. Επίσης μου άρεσε το ξύλο στο κέντρο (δεν το συναντάς σχεδόν ποτέ σε αφρικάνικο ενυδρείο). Πιστεύω φυσικά πως γνωρίζεις οτι τα ψαράκια σου δεν είναι από λίμνη Ταγκανίκα εκτός από τα Cyphotilapia frontosa που φαίνονται, αλλά από Malawi. Όπως και να έχει είναι πολύ πολύ καλό. Πού βρίσκεις τέτοιες κιχλίδες στην Κέρκυρα??

harilaos 14-09-08 16:36

Καταρχάς μπράβο για τον κόπο σου.

Ξύλα και καρύδες όμως δεν ξέρω πόσο θέση έχουν σε ένα ενυδρείο αυτού του τύπου.

Τα ψάρια σου είσαι σίγουρος οτι είναι όλα από Tanganyika και στους σωστούς πληθυσμούς;
Γιατί έχω μια αμφιβολία..

moros 14-09-08 17:04

παιδια εχετε δικιο δικο μου λαθοs αντι στιν επικεφαλιδα να γραψω malawi εγραψα tanganyika δικο μου τιπογραφικο λαθος,συγγνωμη..οσο για τα ξυλα που μαλακωνουν το νερο το ξερω αλλα εχουμε τοσο πολυ σκλυρο νερο στην κερκυρα που οσα και να βαλλω δεν το επηρεαζουν και η μετρησεις παραμενουν στα επυθιμιτα ορια......
σασ ευχαριστω παντως............

harilaos 14-09-08 17:29

Γούστα είναι αυτά.. Απλά δεν είσαι βιοτοπικός.
Πάντως αν τα ξύλα είναι από παραλία μην είσαι και απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα σαπίσουν.

antonis t83 14-09-08 17:36

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου !!!
να το χαιρεσαι!!!
(τα ξυλα απο παραλια συνηθως ειναι τοσο ψημενα απο την αλμυρα που δεν καταλαβαινουν τιποτα)

moros 14-09-08 17:38

oxi απο pet-shop ειναι τα ξυλα....σε ευχαριστω φιλε antonis t83

jimfytakis 14-09-08 18:02

σε ενα ντοκυμαντερ στο youtube που αφορουσε τη τανγκανικα εδειχνε τον βυθο της που αποτελουνταν σε αυτο το σημειο απο ελαχιστες πετρες απεραντες εκτασεις αμμου και ενα μεγαλο βυθισμενο κορμο.Φανταζομαι στις ακτες θα συναντας πιο ευκολα βυθισμενα ξυλα,ειδικα στα σημεια που εκβαλουν ποταμια..Ετσι και το ξυλο δεν ειναι ξεκαρφωτο σε ενα βιοτοπο αφρικανικων λιμνων!Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι το boatia στην 5 φωτο.Τη θεση του θα μπορουσε να παρει καποιο ειδος αφρικανικου συνοδοντη και με τοσα λιτρα εχεις πανεμορφες επιλογες

http://www.planetcatfish.com/catelog...=id&results=50

blondi 14-09-08 18:16

πάρα πολύ καλό το ενυδρείο σου, μόνο οι καρύδες δεν μου κάθονται καλα αλλα πιστεύω τις εβαλες για να φτιάξεις σπηλιές, αν θες κρύψτες με καμια πέτρα, πάρα πολύ καλή προσπάθεια, μπράβο!!!

water polo 14-09-08 19:28

Ξυλα, καρυδες κτλ εξω.
Υπερβολικος πλυθησμος κιχλιδων.
Δεξια οπως το βλεπω δεν εχεις κρυψωνες, μονο μια καμαρα, κανε κ αλλες κρυψωνες.
Μου φαινεται πως δεν εχεις μεγαλο βαθος αμμου, θα εχεις προβλημα γιατι σκαβουν σαν τρελα, προσεξε το.
Αυτα, κατα τα αλλα ωραιο

imichal 14-09-08 19:37

Eιναι σιγουρα το κατι διαφορετικο.....
Θα κάνω όμως καποια σχόλια:D
Οι καρύδες απλα σε ενα τετοιo ενυδρειο δεν....
Τετοιου είδους ψάρια δεν θελουν καρύδες αλλα πέτρες.
To ξύλο παρόλο
που δεν "κανει" κανονικά για τετοιου ειδους ενυδρεια δεν με ενοχλει....
Οι πέτρες όμως δεν φαίνεται να εχουν αρκετές κρυψωνες για τα ψαρια σου. Ειναι όμορφες μεν αλλά νομίζω οτι δεν κάνουν για αυτο που θες. Μην ξεχνας ότι δεν μπαινουν απλά για να δείξει ομορφο το ενυδρείο αλλά γιατί σε αυτά τα ψάρια παίζουν καθοριστικό ρόλο στην επιβίωση τους.
Τώρα οι φροντοζες τι κανουν εκει :confused:
Αυτα από μενα και πάντα καλοπροαιρετα .....
Καλη συνεχεια....

-------------------------------------
water polo αρχισα πρωτος αλλα με προλαβες....ειδες τι γινεται όταν ερχεται η πιτσα εντωμεταξυ:D:D

moros 14-09-08 19:57

το εχω καταλαβει και εγω που χρειαζετε ακομα καποιες πετρες,αλλα αυτες που ειναι ηδη μεσα ειναι κοντα στα 80κιλα αν προσθεσω κιαλες δεν θα εχω προβλημα με το τζαμι????
οσο για τιν αμμο ειναι 6 με 7 εκατοστα.........

water polo 14-09-08 20:03

τις εχεις κολλησει τις πετρες?
απο μια πλαινη φωτο σου, μια μεγαλη πετρα ειναι ορθια.......

Πάνος 14-09-08 22:49

επιτελους και ενα μαλαουι λιγο διαφορετικο...μου αρεσε πολυ η προσθηκη ξυλου ..σπαει την μονοτονια των μαλαουι ενυδρειων για μενα...δε ξερω αν ειναι βιοτοπικο η οχι (δε βλεπω λογο να μη πεφτει και καποιο ξυλο μεσα σε μια αφρικανικη λιμνη) απλα δε μου αρεσε που τα εχεις ενα εδω και ενα εκει...οπως εχεις συμπλεγματα με πετρες θα μου αρεσε περισσοτερο να κανεις και ενα συμπλεγμα με τα ξυλα και οχι διασπαρτα....οσο για πληθυσμους και αναλογιες δε ξερω να πω γνωμη αλλα μου αρεσε πολυ σαν κατι διαφορετικο!!

Raven 15-09-08 00:06

Δεν ξερω και πολλα σχετικα με τις αφρικανες ,αλλα αυτο που βλεπω μου αρεσει ! Συνηθως τα Μαλαουι ειναι λιγο μονοτονα με τις σκετες πετρες οποτε η προσθηκη λιγων ξυλων,εφοσον δεν ειναι ικανα να επιρρεασουν την χημεια του νερου, δεν νομιζω να ειναι τοσο κακο.

moros 15-09-08 00:38

ευχαριστω για τα καλα σας λογια..
το ξυλο εδω και 6 μινεσ που τρεχει το ενυδρειο δεν το εχει επηρεασει,
οι μετρησεισ ειναι σε επιθυμητα επιπεδα.......:cool::cool:

etomis 15-09-08 17:03

..ίσως απο τα ποιό ωραία στησίματα στο συγκεκριμένο είδος που έχω δεί στο GAB όσο καιρό ειμαι μέλος. Είναι κάτι διαφορετικό καιμερικές φορές είναι και θέμα γούστου! Μπράβο πολύ όμορφο αν και δέν έχω εμπεριστατωμένη γνώση να κρίνω με άλλα κριτήρια!

Tolis 16-09-08 01:42

Το να υπαρχουν μερικοι κορμοι στις οχθες, η μερικες αμμουδιες με βαλισνεριες, σε μια απο τις μεγαλυτερες λιμνες του κοσμου, δεν σημαινει οτι βαζουμε ενα ξυλο, λιγες βαλισνεριες και πετρες και το καναμε βιοτοπικο. Σε τετοιες περιπτωσεις βιοτοπικο ειναι ενα μικρο "κομματι" της λιμνης (ειτε αυτο αναπαριστα μια περιχη με πετρες, ειτε μια οχθη με βαλισνεριες, ειτε μια περιοχη με σαλιγκαρια κλπ - για περιοχη με ξυλα χλωμο, εκτος αν αναπαραστησουμε εκβολες ποταμων, με τελειως αλλα ειδη). Μη ξεχναμε και ποσο διαφορετικα ειδη ζουν στις διαφορετικες αυτες περιοχες και τις αναγκες τους. Πολλα καρπουζια σε μια μασχαλη δεν...

Stelios_Rjk 16-09-08 12:53

Πες μας αναλυτικα τι ειδη εχεις μεσα και ποσα απο καθε ειδος. Φοβαμαι οτι γινει ψαροσουπα...

moros 16-09-08 14:21

Κυριε Τολη,δεν ξερω ποσα καρπουζια χωραν κατω απο τη μασχαλη του καθενος,εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι μετρησεις του ενυδρειου μου ειναι σε επιθυμητα ορια ,εδω και εξι μηνες που τρεχει το ενυδρειο κανενα ψαρι δεν εχει αρρωστησει και φετος το καλοκαιρι εχω δυο γεννες,μια απο pseudotropheus lombardoi και μια απο pseydotropheous sp.acei.Και αφου το ενυδρειο κυλαει μια χαρα μεχρι τωρα χωρις καποιο προβλημα ,αν δημιουργηθει τοτε και μονο θα τα βγαλω.

Ας το δεχτουμε οτι εφτιαξα κατι διαφορετικο απο αυτα που λετε και κατα τη γνωμη μου και κατα τα αποτελεσματα εχει πετυχει..

φιλικα νικος..........................+-3

crazyio 16-09-08 14:43

Ας ήταν μία φορά που δεν θα γινόταν παρεξήγηση με τον γραπτό λόγο ...

φιλικά,
Ιωσάς.

PascM 17-09-08 02:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moros (Μήνυμα 289994)
Κυριε Τολη,δεν ξερω ποσα καρπουζια χωραν κατω απο τη μασχαλη του καθενος,εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οι μετρησεις του ενυδρειου μου ειναι σε επιθυμητα ορια ,εδω και εξι μηνες που τρεχει το ενυδρειο κανενα ψαρι δεν εχει αρρωστησει και φετος το καλοκαιρι εχω δυο γεννες,μια απο pseudotropheus lombardoi και μια απο pseydotropheous sp.acei.Και αφου το ενυδρειο κυλαει μια χαρα μεχρι τωρα χωρις καποιο προβλημα ,αν δημιουργηθει τοτε και μονο θα τα βγαλω.

Ας το δεχτουμε οτι εφτιαξα κατι διαφορετικο απο αυτα που λετε και κατα τη γνωμη μου και κατα τα αποτελεσματα εχει πετυχει..

φιλικα νικος..........................+-3

Το σχόλιο του Τόλη αφορούσε το κατα πόσον είναι βιοτοπικό το ενυδρείο που έφτιαξες, όχι το αν σου αρέσει ή όχι ή αν κυλάνε τα πράγματα σωστά!

moros 17-09-08 13:11

Εξ'άρχης καταλαβα αυτο που εννοουσε ο κυριος Τολης και δεν χρειαζοταν περαιτερω εξηγησεις.Και εαν εχει δημιουργηθει καμια παρεξηγηση,απο μερια εχει λαβει τελος.

Tolis 17-09-08 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 289610)
σε ενα ντοκυμαντερ στο youtube που αφορουσε τη τανγκανικα εδειχνε τον βυθο της που αποτελουνταν σε αυτο το σημειο απο ελαχιστες πετρες απεραντες εκτασεις αμμου και ενα μεγαλο βυθισμενο κορμο.Φανταζομαι στις ακτες θα συναντας πιο ευκολα βυθισμενα ξυλα,ειδικα στα σημεια που εκβαλουν ποταμια..Ετσι και το ξυλο δεν ειναι ξεκαρφωτο σε ενα βιοτοπο αφρικανικων λιμνων!

To σχολιο μου αφορουσε κατα βαση αυτο.

Κατα δευτερο τη λεξη βιοτοπικο στον τιτλο, μιας κι εχεις μεσα ψαρια και απο τις δυο λιμνες με διαφορετικες απαιτησεις.

6 μηνες ειναι πολυ λιγοι για να "δημιουργηθει" προβλημα, και γενικως η σωστη τακτικη στο χομπι αυτο ειναι να κανουμε τα πραγματα ετσι ωστε να μην δημιουργουνται προβληματα, κι οχι να περιμενουμε να τα διορθωσουμε αφου δημιουργηθουν.

Το οτι καποια ψαρια αναπαραγονται ευκολα, δεν σημαινει οτι και οι συνθηκες ειναι οπως πρεπει.

moros 18-09-08 00:09

oτι διαφερουν τα frontoza απο τις υπολοιπες κιχλιδες το γνωριζω και το εχω στα υποψην μου να διορθωθει!!!!!!!!!!!:smt095:smt095

Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες σας θα τις λαβω εις γνωσις μου......................

orck 18-09-08 14:06

εμενα μου φαινεται μια χαρα το ενυδρειο σου φιλε moros
μου εχουν περισεψει καποια κομματια ξυλα απο το παλιο ενυδρειο και το σκεφτομαι να τα βαλω μεσα αλλα θα αντισταθω τελικα :)

θα ηταν ευκολο απο καποιον διαχειριστη να αλλαξει τον τιτλο απο tanganika σε malawi το εχει αναφερει και ο ιδιοκτητης του ενυδρειου οτι εκανε λαθος στον τιτλο

moros 18-09-08 16:53

2 Συνημμένο(α)
2 foto απο μια αλλαγη που εκανα σημερα για περισσοτερεσ κρυψωνες...

moros 19-09-08 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 290339)
εμενα μου φαινεται μια χαρα το ενυδρειο σου φιλε moros
μου εχουν περισεψει καποια κομματια ξυλα απο το παλιο ενυδρειο και το σκεφτομαι να τα βαλω μεσα αλλα θα αντισταθω τελικα :)

θα ηταν ευκολο απο καποιον διαχειριστη να αλλαξει τον τιτλο απο tanganika σε malawi το εχει αναφερει και ο ιδιοκτητης του ενυδρειου οτι εκανε λαθος στον τιτλο

Σε ευχαριστω φιλε orck...
θα ηθελα και εγω αν μπορει καποιος διαχειριστης να αλλαξει τον τιτλο απο tanganika σε malawi για το γραπτο λαθος που εχω κανει.ευχαριστω πολυ.......

etomis 19-09-08 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moros (Μήνυμα 290382)
2 foto απο μια αλλαγη που εκανα σημερα για περισσοτερεσ κρυψωνες...


Προσωπική μου γνώμη είναι πάρα πολύ καλό.. και πρίν ήταν καλό αλλά και τώρα ίσως πεισσότερο.

delta66 21-09-08 00:20

Καλως ηρθες στο φορουμ.
Για να ακουστει και μια διαφορετικη αποψη.....
Εμενα δεν μου αρεσει (τι, ψεμματα να λεμε?)
Δεν μου καθεται καλα και απο στησιμο και απο ψαρια.
Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 289610)
....Το μονο που δεν μου αρεσε ειναι το boatia στην 5 φωτο.Τη θεση του θα μπορουσε να παρει καποιο ειδος αφρικανικου συνοδοντη...

Μονο ο Synodontis njassae ειναι μαλαουι αν δεν κανω λαθος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02541 seconds with 11 queries