Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Οδηγός για εύκολες αλλαγές νερού με εικόνες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662)

delta66 03-04-13 20:43

12ευρω?? Αποκλειεται.
Κανε google για ΄πρακτικερ βανακι φις σε διαφορες διαστασεις΄.
1.99 και 2.49 τα εχει.

vaspiou 03-04-13 20:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 752554)
12ευρω?? Αποκλειεται.
Κανε google για ΄πρακτικερ βανακι φις σε διαφορες διαστασεις΄.
1.99 και 2.49 τα εχει.

ε μα σου λεωωωω, πρακτικερ ΠΕΙΡΑΙΩΣ ειχε 1 βανακι gardena στα 12€ !! Ρωτησα αν υπαρχει αλλο πιο φθηνο και η απαντηση ηταν αρνητική!!!
ισως στα site εχει παλιες τιμες....

gallos 03-04-13 21:09

Μπράβο!!Πολύ καλό!

ChocolatePuma 03-04-13 21:22

Θοδωρή μπράβο για το θέμα και για τον χρόνο που ξοδεψες για όλους εμάς, αρχάριους και μη!

Άμα υπάρχει διάθεση...:D

Nick74 03-04-13 22:19

τα βανακια περυσι το φεβρουαριο 3 ευρω ειχε, το θυμαμαι χαρακτηριστικα γιατι πηγαμε με ενα φιλο και συγχομπυστα και πηραμε 4 τετοια βανακια για το φιλτρο του

nikolaosbouk 04-04-13 09:51

Θοδωρή βλεπω οτι επανηλθες με ενα ακομη υποψήφιο υπομνημα;)
Πολυ καλο!!

krouser 16-07-13 14:52

ποσες φορες εχω πει οτι θα διορθωσω τον τροπο αλλαγης νερου...αμην και ποτε..
προς το παρον πιο ατσαλος πεθαινω.

nazgul 16-07-13 18:26

Ε καποια στιγμη, θα το αποφασισεις :rolleyes:

George C 13-09-13 10:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 752401)
Παντως, το θεμα με την αντλια με ειχε ταλαιπωρησει παρα πολυ, μεχρι που πηρα αυτη και μου ελυσε τα χερια:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213

Συγγνώμη, ποιά αντλία είναι, γιατί το link πλέον δε δουλεύει. Ίσως καταργήθηκε... Υπάρχει άλλη αντίστοιχη;

Κλεόβουλος 13-09-13 10:10

http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
μάλλον αυτή είναι.

nazgul 13-09-13 10:26

Αυτη ακριβως ;)

George C 13-09-13 10:27

Αααα, τα έχει τα ευρουλάκια της...
Πρέπει να πάρω λογικά και μια άλλη για να βγάζω το παλιό νερό στην υδρορροή στο μπαλκόνι. Γιατί το δικό μου είναι 240 λίτρα, οπότε ο κουβάς δε φτάνει. Έχω ένα μεγάλο πλαστικό τετράγωνο κουτί από ΙΚΕΑ και τα ρίχνω εκεί.
Μπορώ να χρησιμοποιώ την ίδια αντλία; Ή καλό θα είναι να μείνει "καθαρή" αυτή;

genecr 13-09-13 10:54

δε χρειάζεται αντλία για να βγάλεις το νερό από το ενυδρείο.
βάζεις τη μια πλευρά του λάστιχου στο ενυδρείο και από την άλλη ρουφάς και αρχίζει να αδειάζει μέχρι να το σταματήσεις

George C 13-09-13 10:57

Από το ενυδρείο το έβγαζα (το έχω παροπλίσει 2 χρόνια και ξεκινάω αυτές τις μέρες πάλι!) το νερό με σκούπα βυθού και έριχνα το νερό στο μεγάλο δοχείο.
Το δοχείο τώρα πρέπει κάπως να αδειάσει. Εκεί λέω να βάλω αντλία και στην έξοδό της να συνδέσω το σωλήνα μέχρι το μπαλκόνι, στο σιφόνι.

genecr 13-09-13 10:59

πάρε μεγαλύτερο λάστιχο και οδήγησε το κατευθείαν από το ενυδρείο στο σιφόνι

George C 13-09-13 11:21

Το έχω σκεφτεί εννοείται αυτό, αλλά δεν είναι εύκολο να του σταματάω τη ροή όταν θέλω, ή ακόμα και να ξεκινάω τη ροή. Με τη σκούπα βυθού βάζω λίγο νερό από το ενυδρείο βάζοντάς την υπό γωνία, ταπώνω την άκρη, σηκώνω τη σκούπα ψηλά να κατέβει η στάθμη και μετά πάλι μέσα για να κάνει την αρχή των σιφωνίων.
Με τόσο μεγάλο σωλήνα δε νομίζω να τα καταφέρω.

ChocolatePuma 13-09-13 11:23

Μήπως να ανοίξει νεο θέμα...για να μην 'χαλάει' το υπόμνημα;;;;;)

George C 13-09-13 11:26

Ότι θέλουν οι admin, αλλά ούτως ή άλλως αλλαγή αφορά...

Κουραμπιές 13-09-13 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από George C (Μήνυμα 785143)
Το έχω σκεφτεί εννοείται αυτό, αλλά δεν είναι εύκολο να του σταματάω τη ροή όταν θέλω, ή ακόμα και να ξεκινάω τη ροή. Με τη σκούπα βυθού βάζω λίγο νερό από το ενυδρείο βάζοντάς την υπό γωνία, ταπώνω την άκρη, σηκώνω τη σκούπα ψηλά να κατέβει η στάθμη και μετά πάλι μέσα για να κάνει την αρχή των σιφωνίων.
Με τόσο μεγάλο σωλήνα δε νομίζω να τα καταφέρω.

Δυο τροποι υπαρχουν. Η με ρουφηγμα, που δεν παιζει ρολο το μηκος του σωληνα οσο το ψηλοτερο σημειο σε σχεση με τη σταθμη του νερου. Δηλαδη αν το ενυδρειο ειναι γεματο μεχρι πανω, ειναι ευκολο το ρουφηγμα, αν για καποιο λογο σταματησεις ομως το τραβηγμα νερου ενω ειναι στο 50% και θελεις για καποιο λογο να βγαλεις κιαλλο, τοτε για να ανεβασεις το νερο απτη σταθμη, ως το πανω πανω σημειο για να κανει σιφωνι, θα σου βγουν τα πνευμονια εξω. :P

Ο αλλος τροπος για να μην ρουφας καν ειναι να βαλεις το λαστιχο στο ενυδρειο, αλλα μεγαλυτετο κομματι του μεσα στο νερο, βλεποντας να περνει κανονικα νερο μεσα το λαστιχο. Πχ 1 μετρο λαστιχο ναναι μεσα στο νερο, και μολις εξισοροπηθουν οι σταθμες ενυδρειου και λαστιχου, ΤΣΑΚΙΖΕΙΣ καλα το λαστιχο σε ενα σημειο και το τραβας εξω λιγο πριν βγει απτο νερο η ακρη του. Ετσι εχεις ετοιμο σιφωνι. Αυτος ο τροπος ειναι και πιο χρηστικος αν το νερο ειναι και σε χαμηλοτερη σταθμη, ειναι σχετικα πιο ευκολο να κανεις σιφωνι παρα να προσπαθεις να ρουφας.

George C 13-09-13 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 785146)
Δυο τροποι υπαρχουν. Η με ρουφηγμα, που δεν παιζει ρολο το μηκος του σωληνα οσο το ψηλοτερο σημειο σε σχεση με τη σταθμη του νερου. Δηλαδη αν το ενυδρειο ειναι γεματο μεχρι πανω, ειναι ευκολο το ρουφηγμα, αν για καποιο λογο σταματησεις ομως το τραβηγμα νερου ενω ειναι στο 50% και θελεις για καποιο λογο να βγαλεις κιαλλο, τοτε για να ανεβασεις το νερο απτη σταθμη, ως το πανω πανω σημειο για να κανει σιφωνι, θα σου βγουν τα πνευμονια εξω. :P

Ο αλλος τροπος για να μην ρουφας καν ειναι να βαλεις το λαστιχο στο ενυδρειο, αλλα μεγαλυτετο κομματι του μεσα στο νερο, βλεποντας να περνει κανονικα νερο μεσα το λαστιχο. Πχ 1 μετρο λαστιχο ναναι μεσα στο νερο, και μολις εξισοροπηθουν οι σταθμες ενυδρειου και λαστιχου, ΤΣΑΚΙΖΕΙΣ καλα το λαστιχο σε ενα σημειο και το τραβας εξω λιγο πριν βγει απτο νερο η ακρη του. Ετσι εχεις ετοιμο σιφωνι. Αυτος ο τροπος ειναι και πιο χρηστικος αν το νερο ειναι και σε χαμηλοτερη σταθμη, ειναι σχετικα πιο ευκολο να κανεις σιφωνι παρα να προσπαθεις να ρουφας.

Συμφωνώ σε αυτό. Θα το δοκιμάσω στην πρώτη αλλαγή.

mixalhs89 06-10-13 16:45

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή νερού με τον τρόπο αυτόν. Εκπληκτικός τρόπος.

Zelampal 07-10-13 17:58

εχει καποιος στον νου του καποιο μαγαζι για να παρω αντλια ? Βρηκα με 16ε αντλια συντριβανιου . κατι αλλο καποιος ?

gianniwpopi 07-10-13 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zelampal (Μήνυμα 790602)
εχει καποιος στον νου του καποιο μαγαζι για να παρω αντλια ? Βρηκα με 16ε αντλια συντριβανιου . κατι αλλο καποιος ?

εγω εχω αυτηνhttp://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2272 και αλλη μια με 1800λιτρα την ωρα αλλα τωρα δεν μπορω να σου την βρω....

George C 08-10-13 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi (Μήνυμα 790626)
εγω εχω αυτηνhttp://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2272 και αλλη μια με 1800λιτρα την ωρα αλλα τωρα δεν μπορω να σου την βρω....

Αυτή είναι ρυθμιζόμενη, σωστά;

delta66 08-10-13 20:25

Οχι, θελεις βανακι απο υδραυλικα στο λαστιχο
(και να μην ειναι πανω απο 1.5 μετρο το υψος που θελει να ανεβαζει το νερο)
Παράθεση:

Μανομετρικό: 1,5 μέτρα.
Οσο ανεβαινει το υψος, πεφτει η δυναμη.
Στο 1.4m πχ μπορει να ειναι 400 λ/ω και να μη χρειαζεσαι καν βανακι. (αναλογα και τα λιτρα του ενυδρειου, το ποσοστο αλλαγης και την ωρα που πρεπει να διαρκει η αλλαγη, πχ πανω απο μιση ωρα)

George C 08-10-13 21:10

Ευχαριστώ φίλε.

KenJiNx 13-10-13 22:11

Καλησπέρα! μια ερώτηση σχετικά με το θέμα..
Εσεις με τα μεγάλα ενυδρεία, 500-600 λίτρα ++ πως ακριβώς κάνετε αλλαγές? πόσα λίτρα και κάθε πότε?
Επίσης θα ήθελα να επισυνάψετε και μια ακτινογραφία μέσης :smt041

Πειτε δηλαδή ότι το 30% του 600λιτρού είναι 200 λίτρα χονδρικά.
Και πες ότι το ενυδρείο από την ΑΟ/βρύση είναι καμιά 10-15αριά μέτρα.

Γεμίζετε το 200άλιτρο βαρέλι(?) και όταν έρθει η ώρα της αλλαγής το σούρνετε μέχρι το ενυδρείο? :roll:

ChocolatePuma 13-10-13 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx (Μήνυμα 792567)
Καλησπέρα! μια ερώτηση σχετικά με το θέμα..
Εσεις με τα μεγάλα ενυδρεία, 500-600 λίτρα ++ πως ακριβώς κάνετε αλλαγές? πόσα λίτρα και κάθε πότε?
Επίσης θα ήθελα να επισυνάψετε και μια ακτινογραφία μέσης :smt041

Πειτε δηλαδή ότι το 30% του 600λιτρού είναι 200 λίτρα χονδρικά.
Και πες ότι το ενυδρείο από την ΑΟ/βρύση είναι καμιά 10-15αριά μέτρα.

Γεμίζετε το 200άλιτρο βαρέλι(?) και όταν έρθει η ώρα της αλλαγής το σούρνετε μέχρι το ενυδρείο? :roll:

Τα λάστιχα γιατί τα έδωσε ο Θεός???? (ή όποιος τα έδωσε, τελος πάντων) :p

no_name 13-10-13 22:50

Εγώ έχω φέρει παροχή νερού στο ενυδρείο και την έχω σύνδεση με την ΑΟ, όπως και το σωληνάκι του βρόμικου νερού το έχω συνδέσει με την αποχέτευση.

Η προσαρμογή γίνεται απευθείας στο ενυδρείο με πολύ χαμηλή εισαγωγή στο ενυδρείο.

Άλλαζα περίπου 150lt κάθε εβδομάδα και η αλλαγή κρατούσε 3,5 ώρες.

KenJiNx 13-10-13 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no_name (Μήνυμα 792581)
Εγώ έχω φέρει παροχή νερού στο ενυδρείο και την έχω σύνδεση με την ΑΟ, όπως και το σωληνάκι του βρόμικου νερού το έχω συνδέσει με την αποχέτευση.

Η προσαρμογή γίνεται απευθείας στο ενυδρείο με πολύ χαμηλή εισαγωγή στο ενυδρείο.

Άλλαζα περίπου 150lt κάθε εβδομάδα και η αλλαγή κρατούσε 3,5 ώρες.

Έβαλες βρύση εννοείς στον τοίχο κοντά στο ενυδρείο ?
Προσαρμογή εννοείς ότι η ΑΟ το καθαρό σωληνάκι τρέχει/στάζει κατευθείαν μέσα στο ενυδρείο?

Επίσης το παλιό νερό απ την αλλαγή τρέχει κατευθείαν στην αποχέτευση κ αυτό?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02485 seconds with 11 queries