Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   Μεσογειακό 288lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=93199)

Samian 29-10-17 15:36

Το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο.
Ο βράχος σου έχει αποκτήσει ζωή και φυσικό χρώμα (αυτό το χρώμα ωφελείται στο φίλμ των βακτηρίων που τον έχουν εποικήσει).
Μου αρέσουν πολύ οι κρεμμυδάδες σου (Apogon imberbis), οι οποίοι είναι ψάρια που δεν έχω μεγαλώσει ακόμη στο ενυδρείο μου αλλά μου αρέσουν πολύ.

Προτάσεις....

Τα σφουγγάρια ανέβασέ τα σε κάποιον από τους βράχους και φρόντισε σε τακτά χρονικά διαστήματα να τα φυσάς προκειμένου να απομακρύνονται τα σωματίδια που μαζεύονται πάνω τους κατά την διαδικασία του φιλτραρίσματος του νερού.

Θέλουμε και όμορφη φωτό με πλήρη το ενυδρείο στην εμπρός πλευρά του (FTS)....

Παναγιώτης Κ 02-12-17 14:38

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια εξέλιξη; Κάποιο νέο;

Mateo 07-02-18 15:14

επανεκκίνηση
 
Ένα ζευγαρι ηλικιωμένων που ψάρευε στο Λαύριο στις 28 Οκτωβρίου, έπιασε ένα σπαράκι και μια τσιπούρα.
Χαζεύοντας με τα παιδιά άρχισαν τα "μπαμπά να τα πάρουμε", το ζευγάρι ευχαρίστως μας τα έδωσε. ¨Εχω πάντα στο αυτοκίνητο κουβά και οξυγωνωτή, οπότε τα ψάρια έφτασαν στο σπίτι, και μπήκαν στο ενυδρείο.

Μετά από 2-3 ημέρες, πριν καν καταλάβω τι έγινε, άρχισα να χάνω τα ψάρια.
Μέσα σε άλλες 2 τα έχασα όλα. 
Άργησα να σκεφτώ αρρώστιες, και έψαχνα με νιτρικά, φωσφωρικά αλλαγές νερού κλπ.

Τελικά μάλλον ήταν velvet. Τα νέα ψάρια ήταν στρεσσαρισμένα και αρρώστησαν και κόλλησαν και τα άλλα.

Άφησα το ενυδρείο άδειο 3 μήνες, έκανα και μια θεραπία 3 ημέρες Odinex,

Από το προηγούμενο ΣΚ, αρχίσαμε με 2 χάνους, που κατάφερα να ψαρέψω.
Συνεχίζουμε δυνατά !

https://i.imgur.com/jNQTorzl.jpg

Samian 24-03-18 00:18

Σιγά, αργά και σταθερά.......

Mateo 17-04-18 11:52

φίλτρο θείου - sulfur denitrator
 
Επειδή τα νιτρικά μου ποτέ δεν έπεσαν κάτω από 50, έφτιαξα ένα φίλτρο θείου, που δεν ξέρω γιατί δεν πολυχρησιμοποιείται, αλλά είναι πολύ αποδοτικό.

Μετά από ένα μήνα λειτουργίας, μου βγάζει το νερό με 0 νιτρικά.

https://i.imgur.com/d0msm7f.jpg


Χρησιμοποίησα θείο από γεοπόνο (το χοντρό σαν τραχανάς) αφού δεν βρήκα τα μπαλάκια που συνήθως χρησιμοποιούνται.

https://i.imgur.com/ELAw3oM.jpg

Η κατασκευή μου βασίστηκε σε σχέδια από εδώ http://reefkeeping.com/issues/2009-01/diy/index.php , με PCV αποχέτευσης και το κόστος δεν ξεπερνά τα 30€ + τις αντλίες.

http://reefkeeping.com/issues/2009-0...ic_reactor.jpg

pagokoftis 17-04-18 18:30

Λίγο ρίσκο το συγκεκριμένο!!
Πρέπει να τσεκάρεις την ροή για να μην μπει στο ενυδρείο H2S το οποιο έχει μια τοξικότητα.. ειδικά όταν τα νιτρικά σου είναι τέρμα μηδέν!!
Θα προτιμούσα κάποια άλλη μέθοδο πιο ασφαλή!!
Ακόμα και με απλή ζάχαρη είχα μηδέν νιτρικά και σχεδόν ανύπαρκτα φωσφορικά.. Για τα φωσφορικά δεν κάνει κάτι, οπότε πάλι μπορεί να έχεις προβλήματα με άλγες αν δεν χρησιμοποιείς αντιφώσφορο!!
Είναι ωραίο πράγμα όμως όταν βλέπεις τα νιτρικά σου να είναι μηδέν έτσι απλά :D
Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις!!

Mateo 17-04-18 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis (Μήνυμα 1039833)
Λίγο ρίσκο το συγκεκριμένο!!
Πρέπει να τσεκάρεις την ροή για να μην μπει στο ενυδρείο H2S το οποιο έχει μια τοξικότητα.. ειδικά όταν τα νιτρικά σου είναι τέρμα μηδέν!!
Θα προτιμούσα κάποια άλλη μέθοδο πιο ασφαλή!!
Ακόμα και με απλή ζάχαρη είχα μηδέν νιτρικά και σχεδόν ανύπαρκτα φωσφορικά.. Για τα φωσφορικά δεν κάνει κάτι, οπότε πάλι μπορεί να έχεις προβλήματα με άλγες αν δεν χρησιμοποιείς αντιφώσφορο!!
Είναι ωραίο πράγμα όμως όταν βλέπεις τα νιτρικά σου να είναι μηδέν έτσι απλά :D
Καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις!!


Έχω δοκιμάσει τα πάντα: ζάχαρη, βότκα ξύδι, και μάλιστα με δοσομετρική.
Ποτέ δεν έπεσα κάτω από 50 και χωρίς βαρύ τάισμα, δεν ξέρω τι έφταιξε.

pagokoftis 17-04-18 21:53

Είχες καθόλου υπομονή μωρε?? :p
Δεν μπορεί να μην λειτουργήσουν, απλά θέλουν κάποιο χρόνο για την ανάπτυξη των βακτηρίων!! Όταν αρχίσει το σκίμερ σου να αφρίζει σαν τρελό, τότε αρχίζει η πτώση!!
Προσωπικά την καλύτερη επιτυχία την είχα με την ζάχαρη... μισό κουταλάκι του γλυκού τη μέρα και το νερό πεντακάθαρο, λες και είχα βάλει 30-40% φωτισμό παραπάνω... Όταν έλειπα έριχνα με την κορυφαία αυτόματη ταίστρα..
Σιγά σιγά όμως και χωρίς ίχνος κυάνο...
Τάισμα καθημερινά 1 κυβάκι mysis, 1 κυβάκι bloodworms και ανά δεύτερη μέρα 2 γαριδούλες και 2 μύδια για ανεμώνες, γοβιούς, οφίουρους κλπ...
Νιτρικά μηδέν και φωσφορικά πολύ χαμηλά!! Συν οτι απο κάθε βδομάδα που καθάριζα τα τζάμια από την άλγη, καθάριζα σχεδόν κάθε μήνα...
Ότι σου λειτουργεί οκ πάντως και είναι ασφαλές, το κρατάς...

Mateo 29-05-18 15:56

Αναγνώριση
 
1 Συνημμένο(α)
Γνωρίζει κανείς τι είναι αυτό;
Το έπιασα με απόχη από υπολείματα αλιευτικού καικιού. Απέξω νόμιζα ότι ήταν ολοθούριο αλλά δεν είναι. Έχει ελπίδα να διατηρηθεί στο ενυδρείο μου;

pagokoftis 29-05-18 17:39

Για κοράλι μου κάνει?? Είναι άκαμπτο ε?? Θέλει αρκετό ταισματάκι με σύριγγα.. Με τα νιτρικά σου μηδέν πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα...
Επίσης θέλει χαμηλές θερμοκρασίες σχετικά... Πάνω από 26, σε αντίστοιχο, έκλειναν οι πολύποδες...

Mateo 29-05-18 18:45

Για θερμοκρασία είμαι ΟΚ, έχω chiller οπότε δεν ανεβαίνω πάνω από 23 βαθμούς.

Είναι μαλακό σα λουκούμι φαντάσου, με σχήμα σαν αγγούρι. Στο μισό (κάτω) τμήμα δεν έχει αυτά τα "λουλουδάκια"

Με τη σύριγγα τι να το ταϊζω λες;

pagokoftis 29-05-18 20:10

Κοράλλι είναι σίγουρα... Mysis αν μπορείς να βρεις, με σύριγγα ή πιπέτα...

Mateo 21-10-19 16:39

Συνεχίζουμε
 
3 Συνημμένο(α)
Μετά από μεγάλο διάστημα 3 μηνών χωρίς ψάρια, καθώς τα έχασα 2 φορές από ich, συνεχίζουμε δυναμικά με:
-νεο aquascape
-την προσθήκη του φίλτρου διατομικής άλγης
-4 καλόγριες + 4 μελανούρια + σάλπα

michalos 21-10-19 20:45

Καλη επιτυχια, εκεινο που εμαθα εγω ειναι μετα απο ich πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2-3 μηνες για να βαλεις ψαρια
Εχω μπερδευτει λιγο με τα μεσογειακα ψαρια, ειχα στο πρωτο ενυδρειο κεφαλοπουλα και ενα γοβιο απο την ανοιξη, και τον Ιούνιο εβαλα 2 καλογριες
Εζησαν κανενα μηνα κ μετα χωρις λογο πεθαναν οι καλογριες . Τα κεφαλοπουλα και να γοβιος (οπως κ ενα thalassoma pavo που εβαλα μετα) ζουν και βασιλευουν..
Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαίνει
Αν ηταν θέμα νερου η αρρώστια θα πεθαιναν ολα.. Τι να πω!
Πολυ ωραια επιλογη τα ψαρια πιυ εχεις, τα μελανούρια ειδικα, η σαλπα γινεται τεραστια στην φυση, εχω βγαλει σαλπες περιπου 1.5 - 2 κιλα!
Στο ενυδρειο βέβαια λογω του χωρου θα μενουν πιστεύω πολυ μικροτερες
Αλήθεια πως επιασες ζωντανά τα μελανούρια;

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mateo 22-10-19 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1056076)
Καλη επιτυχια, εκεινο που εμαθα εγω ειναι μετα απο ich πρεπει να περασουν τουλαχιστον 2-3 μηνες για να βαλεις ψαρια
Εχω μπερδευτει λιγο με τα μεσογειακα ψαρια, ειχα στο πρωτο ενυδρειο κεφαλοπουλα και ενα γοβιο απο την ανοιξη, και τον Ιούνιο εβαλα 2 καλογριες
Εζησαν κανενα μηνα κ μετα χωρις λογο πεθαναν οι καλογριες . Τα κεφαλοπουλα και να γοβιος (οπως κ ενα thalassoma pavo που εβαλα μετα) ζουν και βασιλευουν..
Πραγματικα δεν ξερω τι συμβαίνει
Αν ηταν θέμα νερου η αρρώστια θα πεθαιναν ολα.. Τι να πω!
Πολυ ωραια επιλογη τα ψαρια πιυ εχεις, τα μελανούρια ειδικα, η σαλπα γινεται τεραστια στην φυση, εχω βγαλει σαλπες περιπου 1.5 - 2 κιλα!
Στο ενυδρειο βέβαια λογω του χωρου θα μενουν πιστεύω πολυ μικροτερες

Και γω έχω χαλαστεί 2 φορές, γιατί είναι μετά από μεγάλο παίδεμα, διάβασμα, και χρήματα να χάνεις όλα τα ψάρια είναι μεγάλο σπάσιμο.

Εγώ για να ξεμπερδέψω με το ich έβαλα το φίλτρο διατομικής γης, που υποτίθεται κάνει φιλτράρισμα / απολύμανση μέχρι και 2-3 micro οπότε πιάνει και τα αιωρούμενα βακτήρια/αυγά του ich.


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1056076)
Αλήθεια πως επιασες ζωντανά τα μελανούρια;

Τα έπιασα με καλάμι απίκο σε λιμάνι. Όλα έτσι τα πιάνω.

Samian 03-11-19 12:42

Μπράβο και συγχαρητήρια για την επιμονή σου να συνεχίζεις παρά τα προβλήματα που συναντάς.
Καλή συνέχεια.....

Το μαλακό κοράλλι που βρήκες κατάφερες να το κρατήσεις τελικά ;;;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01903 seconds with 11 queries