Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY Tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14977)

mellatonin 09-01-07 04:36

DIY Tank
 
Θα φτιάξω ένα ενυδρίο από τζάμι. Οι διαστάσεις του είναι 36cm βάθος, 21 cm πλάτος και 90 cm ύψος γιατί θα μπει ένθετο σε ένα έπιπλο που ήδη υπάρχει.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναί αν κάποιος γνωρίζει να μου πει πόσο απαραίτητο είναι να βάλω κόντρες σε ένα ενυδρίο με τέτοιο σχήμα.

(Ενυδρίο για φυτά μόνο)

accnt 09-01-07 09:06

Δύσκολες διαστάσεις. Αλλά οι κόντρες κανέναν δεν έβλαψαν. Εγώ τις βάζω και στο πιο μικρό ενυδρείο που φτιάχνω και ας είναι υπερβολή.

Το ύψος όπως λέει και ο zorba είναι μεγάλο πρόβλημα που λύνεται (αν επιμένεις) μόνο με λάμπα Metal Halide στα 250 Watt πράγμα ασύμφορο.
Δεν μπορείς να κατέβεις στους 65-70 πόντους? Τότε θα μπορείς να βάλεις Τ5!

Tolis 09-01-07 12:37

Το θεμα για το υψος κλπ του ενυδρειου εχει συζητηθει εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14901 , μην ανοιγουμε δυο τοπικ για το ιδιο ζητημα - εδω μιληστε μονο για τις κοντρες.

mellatonin 09-01-07 12:39

οκ αυτό ήταν και το ζητούμενό μου!

halvas69 09-01-07 13:08

Με τόσο μεγάλο ύψος οι κόντρες είνα μονόδρομος.

msigouros 09-01-07 16:59

Και τι πάχος τζαμιών θα βάλεις ; Εχεις μεγάλο ύψος και θέλει προσοχή.

mellatonin 09-01-07 23:35

Τα τζάμια θα είναι 10 mm

msigouros 09-01-07 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mellatonin (Μήνυμα 147538)
Τα τζάμια θα είναι 10 mm

δεν θα το δοκίμαζα με λιγότερο απο 12 χιλ.Το ύψος είναι μεγάλο.Σκέψου μόνο τι πιέσεις θα δέχετε ο πάτος.
Στην περίπτωσή σου ο συμαντικότερος παράγοντας είναι το ύψος τησ στήλης νερού και όχι τα λίτρα ή το μήκος της δεξαμενής.

mellatonin 10-01-07 00:29

Οπότε είναι απαραίτητες και οι κοντρες, οχι;

dimitris21 10-01-07 09:39

Έχω την αίσθηση ότι ένα τέτοιο ενυδρείο το τελευταίο που θα του προφέρει κάτι, είναι οι κόντρες επάνω (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τις βάζουμε). Νομίζω ότι το κυριότερο σημείο προσοχής είναι οι περιμετρικές κολλήσεις και το πάχος του τζαμιού. Η σχέση μήκους-ύψους είναι τέτοια που αν αστοχήσει, θα αστοχήσει κάπου στη μέση του ύψους. Δεν μπορούμε βέβαια να βάλουμε κόντρες στη μέση, άρα αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι το πάχος του τζαμιού να είναι αρκετό ώστε μα μειωθούν οι κάμψεις, αλλά και να αυξηθεί η επιφάνια στα σημεία κόλλησης.
Θέλω να πιστεύω πως με 10αρι τζάμι δεν θα έχει πρόβλημα.

mellatonin 10-01-07 12:35

Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα σε ότι είπες. Έχω ήδη παραγγείλει τα τζάμια (10 mm) και κόντρες μόνο για επάνω. Ευχαριστώ

dimitris21 10-01-07 12:52

Κόντρες οπωσδήποτε και κάτω

GP250381 10-01-07 13:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από msigouros (Μήνυμα 147541)
δεν θα το δοκίμαζα με λιγότερο απο 12 χιλ.Το ύψος είναι μεγάλο.Σκέψου μόνο τι πιέσεις θα δέχετε ο πάτος.
Στην περίπτωσή σου ο συμαντικότερος παράγοντας είναι το ύψος τησ στήλης νερού και όχι τα λίτρα ή το μήκος της δεξαμενής.

ειναι ενα ενυδρειο ουτε 70 λιτρα.δεν ειναι τοσο δραματικα.
παντως βαλε κοντρες πανω κατω οπως σου ειπαν και τα αλλα παιδια

mellatonin 10-01-07 13:31

Το ενυδρίο θα μπει ένθετο σε ήδη υπάρχον έπιπλο. Απο αριστερά και δεξιά θα εφάπτεται στα ξύλα του επίπλου, οπότε η πίεση ουσιαστικά θα επιβαρύνει μόνο την μπροστά και πίσω πλευρά, έτσι δεν είναι; Γι'αυτό και παράγγειλα μόνο δύο κόντρες για επάνω αριστερά και δεξιά.
Καμοία τελευταία συμβουλή; Αν χρει'άζεται το απόγευμα που θα παραλάβω τα τζάμια θα ζητήσω να μου κόψει κάτι επιπλέον.

Αν δεν κάνω λάθος οι κόντρες που μπαίνουν επάνω εμποδίζουν να ανοίξει το ενυδρίο κάτω και το αντίστροφο, οπότε προτεραιότητα έχουν οι επάνω, σωστά;

msigouros 10-01-07 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GP250381 (Μήνυμα 147625)
ειναι ενα ενυδρειο ουτε 70 λιτρα.δεν ειναι τοσο δραματικα.

Οπως νομίζεις.:p :p :p

Tolis 10-01-07 16:01

Οντως το υψος ειναι μεγαλο, αλλά οι διαστασεις γενικως και τα λιτρα ειναι τοσο μικρα που με 10ρι τζαμι ειναι πανω απο ασφαλης.

Παράθεση:

Απο αριστερά και δεξιά θα εφάπτεται στα ξύλα του επίπλου, οπότε η πίεση ουσιαστικά θα επιβαρύνει μόνο την μπροστά και πίσω πλευρά
Αυτο προσεξε το - δεν θελουμε ποτε να εφαπτεται ακριβως καμμια πλευρα του ενυδρειου με αλλη επιφανεια. Το ξυλο μπορει να σκεβρωσει, ή με εναν μικροσεισμο να κουνηθει, κι αν εφαπτεται στο ενυδρειο μπορει να κανει ζημια.

GP250381 10-01-07 20:50

προσεξε παρα πολυ αυτο που σου λεει ο τολης.ειναι απο τα βασικα.και βαλε και ενα κομματι φελιζολ κατω απο το πατο του ενυδρειου.κατι αλλο τωρα,ειδα οτι το προοριζεις για φυτεμενο.εκτος του οτι ειναι ψηλο,ειδα οτι θα το βαλεις ενθετο μεσα σε επιπλο,το θεμα ειναι οτι πως θα κανεις τις δουλειες σου πρωτον λογω υψους και δευτερον αφου ειναι ενθετο ποσο χωρο θα εχεις απο το ενυδρειο και πανω για να βαλεις το χερι σου και να δουλεψεις?

halvas69 10-01-07 21:26

Βάλε κόντρες και πάνω και κάτω.
Η υδροστατική πίεση είναι ανάλογη του ύψους, όσο μεγαλύτερο ύψος τόσο μεγαλύτερη πίεση.
Ψαροντουφεκάς είμαι και κάτι ξέρω από υδροστατική πίεση ( Ακούς Θεόφιλεεεεε ? )
Οι κόντρες κάτω είναι απαραίτητες έτσι κι αλλιώς.

mellatonin 11-01-07 03:56

Το καπάκι θα είναι τελείως ανεξάρτητο. Για να δουλέψω θα το αφαιρώ τελείως και θα έχω περίπου μισό μέτρο κενού χόρου.

mellatonin 17-01-07 11:44

1 Συνημμένο(α)
Έτοιμη η γυάλα, σειρά έχει τώρα το καπάκι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries