Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Μπορώ να στήσω ένα 80λιτρο ενυδρείο? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74974)

piranha friend 21-10-13 16:19

Μπορώ να στήσω ένα 80λιτρο ενυδρείο?
 
Μιας και που το αποφάσισα να διώξω το παλιό μου ενυδρείο 30(λ) θέλω να ρωτήσω αν μπορώ στο παρόν έπιπλο να βάλω ένα 80λιτρο ενυδρείο..

Δεν έχω ιδέα για τον αν μπορεί να το σηκώσει το έπιπλο..
ΠΑρακάτω θα σας δείξω και φώτος που δείχνουν το πώς πατάει κάτω στο πάτωμα. Εχει μια κόντρα εσωτερική αλλά μην φανταστείτε κάτι το σπουδαίο. Με το που το πάτησα με λίγη δύναμη λύγισε..

ΣΑς παρακαλώ, χρειάζομαι βοήθεια!!

Το έπιπλο όλο:http://imageshack.us/a/img27/5356/u1ac.th.jpg

Η κόντρα: http://imageshack.us/a/img35/4056/hid7.th.jpg
http://imageshack.us/a/img194/6135/atn3.th.jpg

Και τα πατηράκια: http://imageshack.us/a/img34/8772/6j2d.th.jpg

antricos 21-10-13 18:04

Κοίτα τα 80 λίτρα μαζί με τζάμια, πέτρες, άμμο κτλ θα είναι 100κιλα σίγουρα. Οπότε είναι απλό ανέβα και κάτσε πάνω στο έπιπλο σε αντέχει? Και βγάλε ένα πόρισμα πάνω κάτω...

nikolakis94 21-10-13 18:17

Εγω δεν θα το εβαζα εκει.Οπως ειπε ο antricos το ενυδρειο θα ζυγιζει κοντα 100 κιλα.Το ξυλο δεν νομιζω να αντεχει τετοιο βαρος.Το πρωτο συρταρι μαλλον δεν θα ανοιγει και ειναι και αρκετα επιφοβο σε περιπτωση σεισμου.

piranha friend 21-10-13 18:20

Εκατσα πάνω 70 κιλά εγώ, 40 το ενυδρείο και απλά εκανε ένα μικρό κρακ...
Καλό είναι αυτό???

nikolakis94 21-10-13 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 794292)
Καλό είναι αυτό???

Δεν νομιζω.Ειδες αν εκανε καθολου κοιλια το ξυλο?Το πρωτο συρταρι ανοιγει?

piranha friend 21-10-13 18:33

Με το ζόρι αλλα ναι!!!

nazgul 21-10-13 18:44

Δεν φαινεται και πολυ στιβαρο το επιπλο για τετοια χρηση, κατα τη γνωμη μου. Το 80αρι ειναι αρκετα κιλα και το μικρο κρακ που ακουσες τωρα, μπορει να γινει κραααααακ :rolleyes:

antricos 21-10-13 18:44

Τώρα όλα είναι στην κρίση σου! Αν είδες ότι το έπιπλο είναι σταθερό με ~110 κιλά ίσος και να κάνει αλλά να είσαι σίγουρος! Και το κρακ οχι δεν είναι και τόσο καλό...

piranha friend 21-10-13 18:54

Οπότε δεν το ρισκάρω.. Θα μπορούσα να κάνω καμιά μετατροπή???

constantinos 21-10-13 19:02

Μην το ρισκαρεις δεν αξιζει.Με 50 ευρω μελαμινη 16 χιλιοστα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ωραιο επιπλο.

piranha friend 21-10-13 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 794309)
Μην το ρισκαρεις δεν αξιζει.Με 50 ευρω μελαμινη 16 χιλιοστα μπορεις να φτιαξεις ενα πολυ ωραιο επιπλο.

Δηλαδή??? Δεν το κατάλαβα..:confused::confused:

rastafari 21-10-13 19:47

Ποιες είναι οι διαστάσεις του επίπλου σου και ποιες οι διαστάσεις του ενυδρείου??
Το οτι έκατσες εσύ και έκανε κοιλιά είναι λογικό αν έκατσες στην μέση . . .

Το ενυδρείο όμως δεν θα πατήσει μόνο στην μέση . . .

piranha friend 21-10-13 19:52

90χ1.10χ50 (ΜχΥχΠ)
-------------------------
Του ενυδρείου δεν ξέρω αφού δεν έχω διαλέξει..
Μια ιδανική διασταση ενυδρείου ποια θα ήταν?

rastafari 21-10-13 20:18

Για τις διαστάσεις του ενυδρείου δεν μπορώ να σε βοηθησω . . .
Αλλά αν θες υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσεις το συγκεκριμένο έπιπλο πάρε ενα
κοντραπλακέ θαλάσσης 20-22mm 90x50 βάλτο πάνω στο έπιπλο και ανέβα πάνω να χορέψεις μαζί με το ενυδρείο . . . ;)

piranha friend 21-10-13 21:28

οκ φίλε μου!!!!
Ευχαριστώ!!!

Κουραμπιές 22-10-13 03:47

Κατα τη γνωμη μου ανετα το στηνεις. Αν δεις το επιπλο που εβαλα το 150αρι θα καταλαβεις. Και ειναι βραχος δεν κουναει καθολου. Ολο το θεμα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος απο πανω, το ενυδρειο δεν καθεται στη μεση και μπροςτα, οπως εσυ. Μοιραζει το βαρος παντου. Αφου ειναι μασιφ ξυλο δεξια αριστερα και οριζοντια εισαι κομπλε. Αν θελεις βαλε αλλη μια οριζοντια πλακα και εισαι κομπλε.

Εκτος ολων των παραπανω ομως, να σκεφτεις απο που θα βλεπεις το ενυδρειο στο δωματιο, και βλεπω οτι ειναι κοντα σε τζαμι. Εμενα η βαση που εφτιαξα για το 450αρι μου κοστισε ~30ευρω σιδερα 30αρια. Δανειστηκα και μια ηλεκτροκοληση τοξου και τελος. Την εκανα και χαμηλη για ασφαλεια αλλα και για να το βλεπω αραχτος άπτον καναπε. Θα σου προτεινα το ιδιο. Πετας πανω και ενα 200αρι και εισαι αρχοντας.

piranha friend 22-10-13 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 794395)
Κατα τη γνωμη μου ανετα το στηνεις. Αν δεις το επιπλο που εβαλα το 150αρι θα καταλαβεις. Και ειναι βραχος δεν κουναει καθολου. Ολο το θεμα ειναι αυτο που ειπε ο φιλος απο πανω, το ενυδρειο δεν καθεται στη μεση και μπροςτα, οπως εσυ. Μοιραζει το βαρος παντου. Αφου ειναι μασιφ ξυλο δεξια αριστερα και οριζοντια εισαι κομπλε. Αν θελεις βαλε αλλη μια οριζοντια πλακα και εισαι κομπλε.

Εκτος ολων των παραπανω ομως, να σκεφτεις απο που θα βλεπεις το ενυδρειο στο δωματιο, και βλεπω οτι ειναι κοντα σε τζαμι. Εμενα η βαση που εφτιαξα για το 450αρι μου κοστισε ~30ευρω σιδερα 30αρια. Δανειστηκα και μια ηλεκτροκοληση τοξου και τελος. Την εκανα και χαμηλη για ασφαλεια αλλα και για να το βλεπω αραχτος άπτον καναπε. Θα σου προτεινα το ιδιο. Πετας πανω και ενα 200αρι και εισαι αρχοντας.

Την οριζόντια πλάκα σε ποιο σημείο να την βάλω??
Να σ πω, δεν χωράει να βάλω κανένα άλλο έπιπλο ή κατασκευή!! Είναι φούλ το σπίτι!

sarpijk 22-10-13 11:34

Εγω εχω αυτο το 80αρι και ειναι καλη κατασκευη. Λαμπες παιρνει 2 τ8 στα 30 30watt που ειναι αρκετα για ευκολα φυτα.

rastafari 22-10-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 794402)
Την οριζόντια πλάκα σε ποιο σημείο να την βάλω??

Αυτό που σου πρότεινα και εγώ λεει ο φίλος . . .

constantinos 22-10-13 14:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 794310)
Δηλαδή??? Δεν το κατάλαβα..:confused::confused:

Ειναι πολυ απλο.
Πετας αυτο που εχεις.
Σχεδιαζεις σε ενα χαρτι το επιπλο που θες στις διαστασεις που θες.
Πας τις διαστασεις καπου που θα σου κοψουν τα ξυλα και τα περνεις σπιτι και τα βιδωνεις.
Και οι δυο βασεις ενυδρειου που εχω σπιτι τα εχω φτιαξει μονος μου στις διαστασεις που εγω θελω και με τα ραφια που θελω.
Και στα δυο επιπλα πληρωσα για ξυλα 80 ευρω το καθε επιπλο με 16 χιλιοστα μελαμινη βεγκε χρωματος και με τελειωμα απο pvc.
Αν δεν θες pvc και βαλεις αυτοκολητο θα σου παει πιο φθηνα γυρω στα 50 ευρω.
Ειναι τοσο απλο και θα χεις την ικανοποιηση οτι το εφτιαξες μονος σου.!

piranha friend 22-10-13 15:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από constantinos (Μήνυμα 794461)
Ειναι πολυ απλο.
Πετας αυτο που εχεις.
Σχεδιαζεις σε ενα χαρτι το επιπλο που θες στις διαστασεις που θες.
Πας τις διαστασεις καπου που θα σου κοψουν τα ξυλα και τα περνεις σπιτι και τα βιδωνεις.
Και οι δυο βασεις ενυδρειου που εχω σπιτι τα εχω φτιαξει μονος μου στις διαστασεις που εγω θελω και με τα ραφια που θελω.
Και στα δυο επιπλα πληρωσα για ξυλα 80 ευρω το καθε επιπλο με 16 χιλιοστα μελαμινη βεγκε χρωματος και με τελειωμα απο pvc.
Αν δεν θες pvc και βαλεις αυτοκολητο θα σου παει πιο φθηνα γυρω στα 50 ευρω.
Ειναι τοσο απλο και θα χεις την ικανοποιηση οτι το εφτιαξες μονος σου.!

Δεν θέλω ρε φίλος να μπλέξω με άλλες κατασκευές! ΚΑι ειδικά το να πετάξω μια τέτοια ραφιέρα!! Ετσι όπως είναι το έπιπλο,ν μπορώ να βάλω ένα 80λιτρο καλώς.. Αλλιώς δεν..

Απλά σκεφτόμουν αν έδινα στο ενυδρείο 90 μήκος 40 πλάτος και 20 ύψος δεν θα έφτανε τα 80 λίτρα και δεν θα ήταν πιο σίγουρο αφού θα πατούσε σε όλο το έπιπλο??

rastafari 22-10-13 15:24

Το πας λίγο ανάποδα νομίζω. . .
Δεν προσαρμόζουμε το ενυδρείο στο έπιπλο αλλά το έπιπλο σε αυτό!!
Νομίζω πως σου έδωσα μια φτηνή και ευκολη λύση εφόσον δεν θες να μπλέξεις
με κατασκευές . . .
Από εκεί και πέρα 20cm ύψος ενυδρείου,χωρίς να είμαι ειδικός,δεν νομίζω να είναι
καλή ιδέα . . .

constantinos 22-10-13 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranha friend (Μήνυμα 794480)
Δεν θέλω ρε φίλος να μπλέξω με άλλες κατασκευές! ΚΑι ειδικά το να πετάξω μια τέτοια ραφιέρα!! Ετσι όπως είναι το έπιπλο,ν μπορώ να βάλω ένα 80λιτρο καλώς.. Αλλιώς δεν..

Απλά σκεφτόμουν αν έδινα στο ενυδρείο 90 μήκος 40 πλάτος και 20 ύψος δεν θα έφτανε τα 80 λίτρα και δεν θα ήταν πιο σίγουρο αφού θα πατούσε σε όλο το έπιπλο??

Τη στατικοτητα του επιπλου μονο εσυ την ξερεις που το εχεις.
Εμεις τι να σου πουμε?Βαλτο και θα αντεξει?Και αν δεν αντεξει θα μας πεις πως σε πηραμε και στο λαιμο μας.Εγω ειμαι της αποψης οταν καταπιανομαι με κατι να το κανω οσο γινεται καλυτερο οτι και αν ειναι αυτο και μεχρι εκει που πιανει το μυαλο, τα χερια και η τσεπη μου.
Σου εφερα ενα παραδειγμα τι εκανα εγω με λιγα χρηματα αλλα χωρις ρισκο

piranha friend 22-10-13 17:25

Ok παιδιια σας ευχαριστώ πολυ ολους!!
θα δω τι θ? Κανω.. το πολυ πολυ να φωναξω καποιον μαραγκο να την δει..

constantinos 22-10-13 17:29

Αυτο θα ηταν το καλυτερο απο το να το βαλεις ετσι επανω.

Κουραμπιές 22-10-13 17:50

Στο μπρος πισω θεμα δεν θαχεις, στο δεξια αριστερα επισης. Αυτ που λεει ο ρασαφαρι και εγω ειναι βασικο καιαρετο, κατατη γνωμη μου παντα. Μια πλακα ξυινη αναεσα σε επιπλο και ενυδρειο και τελος, και απο πισω αν εχει απλ αυτο τ ψευτοξυλο 1χίιοστο παχος, μια κοντρα πατωμα μεχρι πανω και τελος. Μονο και μονο απτα ραφια το επιπλο ειναι δεμενο, αν βγαλεις ας πουμε ολα τα ραφια τωρα οπως ειναι, θα δεις οτι θα μπαλαντζαρει πολυ πιο ευκολα.

piranha friend 29-10-13 22:30

Δεν μπορώ τελικά να βάλω άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο δυστυχώς...
Εφερα τον επιπλοποιο και μου είπε είναι επικίνδυνο.. Οπότε αφήστε το...:(

konstantinos-z 29-10-13 22:52

πιστευω οτι μπορεις...αρκει να δεις και αλλους τροπους...πχ ριξε μια ματια εδω ,, βασικα στην απαντηση Νο3 και ανδεν μπορεις να φτιαξεις κατι τετοιο μονο σου πιστευω οτι το κοστος σε ενα σιδερα δεν θα ειναι μεγαλο..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71566

maria p 29-10-13 22:52

κάνε μια κατασκευή σαν τραπέζι με μεταλλικά πόδια που να αγκαλιάσει την υπάρχουσα ραφιέρα.
δηλαδή το ξύλο θα είναι μία τάβλα που θα πατήσει πάνω της, θα είναι λίγο μεγαλύτερο, απλά τόσο ώστε να μπορούν να στερεωθούν τα πόδια στην τάβλα και πίσω και στα πλάγια βάλε χιαστί λάμες για να δέσουν τα πόδια μεταξύ τους. δεν το κουνάει τίποτα. βάψε τα σίδερα μαύρα που πάει με όλα και είσαι εντάξει

piranha friend 29-10-13 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konstantinos-z (Μήνυμα 796014)
πιστευω οτι μπορεις...αρκει να δεις και αλλους τροπους...πχ ριξε μια ματια εδω ,, βασικα στην απαντηση Νο3 και ανδεν μπορεις να φτιαξεις κατι τετοιο μονο σου πιστευω οτι το κοστος σε ενα σιδερα δεν θα ειναι μεγαλο..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71566

Δεν είναι το θέμα το κόστος φίλε μου!! Δεν έχω καθόλου χώρο!!! Αυτή η ραφιέρα και με το ζόρι πάλι!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 796015)
κάνε μια κατασκευή σαν τραπέζι με μεταλλικά πόδια που να αγκαλιάσει την υπάρχουσα ραφιέρα.
δηλαδή το ξύλο θα είναι μία τάβλα που θα πατήσει πάνω της, θα είναι λίγο μεγαλύτερο, απλά τόσο ώστε να μπορούν να στερεωθούν τα πόδια στην τάβλα και πίσω και στα πλάγια βάλε χιαστί λάμες για να δέσουν τα πόδια μεταξύ τους. δεν το κουνάει τίποτα. βάψε τα σίδερα μαύρα που πάει με όλα και είσαι εντάξει

Θα το ψάξω λίγο καλύτερα Μαρία!! Ευχαριστώ πολύ πάντως!!! ΘΑ δω μπας και το καταφέρω..

Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά!!!!!:smt023:smt023


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02446 seconds with 11 queries