Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Ο Κότσος μου αρρώστησε (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10646)

nickall13 04-02-06 01:23

Ο Κότσος μου αρρώστησε
 
Καλησπέρα σε όλους.Έχω έναν single ray betta, τον αγόρασα πριν 1 χρόνο περίπου όταν τον είδα σε ένα μαγαζί στο κακό του το χάλι και τον λυπήθηκα.Τότε ξεπέρασε το fin rot επιτυχώς.Τον έχω σ'ένα 15λιτρο παρέα μ'ένα σαλιγκάρι.Τις 2 τελευταίες μέρες δεν βγαίνει καθόλου από την καρύδα-κρυψώνα του,δεν τρώει δυστυχώς (ούτε καν τα bloodworms που τρελαινόταν) και νομίζω πως έχει φουσκώσει ελαφρά κάτω από το στόμα και λίγο πιο πίσω και το σημείο αυτό έχει ασπρίσει λίγο.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί τον έχω συμπαθήσει τον άτιμο και δεν θέλω να τον χάσω.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φιλικά, Νίκος

PascM 05-02-06 00:08

Θα βοηθούσε πολύ μια φωτογραφία πάντος από την περιγραφή χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά μοιάζει με fungus!

nickall13 05-02-06 02:50

Ήθελα να τον βγάλω φωτογραφία αλλά είναι συνέχεια κρυμμένος και δεν έχω μπορέσει.Ίσως αύριο τον βγάλω από την καρύδα για να τον βγάλω φώτο.Αν είναι fungus,τι κάνω;Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Νίκος

nickall13 05-02-06 03:00

Από κάτι φωτογραφίες που είδα ψάχνοντας μου κάνει για αρχή dropsy:(

nickall13 05-02-06 18:34

6 Συνημμένο(α)
Να και οι φώτο.Είναι από κινητό γιατί η ψηφιακή έμεινε από μπαταρία...Σήμερα που τον έβγαλα από την καρύδα, ανέβηκε πάνω και έβγαζε όλο το κεφάλι του έξω από το νερό.Ακόμα δεν τρώει ενώ αναπνέει γρήγορα

nickall13 06-02-06 01:12

Καμια βοήθεια βρε παιδιά;Να του δοκιμάσω κανένα αντιβιωτικό;

netblues 06-02-06 09:12

Απο τις φωτο δειχνει οτι υπαρχει καποια βακτηριακη μολυνση
Αν ειμαστε σιγουροι οτι οι συνθηκες του νερου ειναι καλές, μια θεραπεια με αντιβιωση μπορει να βοηθησει. Θα ελεγα λιγο αλατι και Melafix ή ακομα και bactopur/furan-2 (στις δοσολογειες που συνιστα το εκαστοτε φαρμακο).

nickall13 06-02-06 11:52

Καλημέρα καταρχάς:).Λοιπόν, οι μετρήσεις είναι ρΗ:7.2, κΗ-gH:6-10, NH3:0, NO2:0,NO3:10.Αλλαγές κάνω κάθε 3 μερες 20%.Αλατάκι βάζω κάθε φορά που αλλάζω νερό.Θα δοκιμάσω το melafix.Ευχαριστώ netblues.Φιλικά, Νίκος

Mariel 06-02-06 12:24

δυστυχως απο τις φωτο δεν μπορω να δω τιποτα περιεργο....εχει φιλτρο το ενυδρειο?σκεψου βεβαια οτι ειναι και μεγαλουτσικος....

nickall13 06-02-06 12:55

Ναι,έχει φιλτράκι το ενυδρείο.Το ξέρω ότι είναι μεγαλούτσικος αλλά θα το παλέψω γιατί το παλεύει κι αυτός.Ευχαριστώ παιδιά.Θα σας ενημερώσω για την πορεία του.Φιλικά, Νίκος

Mariel 06-02-06 16:17

γιατι δε ριχνεις λιγο αλατακι και βιταμινες να τον βοηθησεις ;) ?

nickall13 06-02-06 19:49

Αλατάκι βάζω.Για βιταμίνες έχεις κάτι να μου προτείνεις;Δεν έχω δώσει ποτέ βιταμίνες.Πες μου ποιές και θα πεταχτώ να πάρω.Thanks

Cydox 06-02-06 21:18

Καταρχην καλησπερα/μερα. Επειδη δεν μπορω να διακρινω πολυ καλα απο τις φωτο, ειναι καπως θολες, μηπως εχει καποιο πρηξιμο στην περιοχη της κοιλιας? και φαινονται τα λεπια σαν να εχει φουσκωσει το σωμα του ? Αν ναι, τοτε προκειτε για Υδρωπικια (απο το βακτηριο Αερομονάς κα.) Η κοιλια συνηθως φαινετε φουσκωμενη και πολλες φορες τα ματια ειναι φουσκωμενα ή ρουφηγμενα προς τα μεσα , και εχει μια εμφανιση σαν κουκουναρι η κοιλια του. Αυτη η αρρωστεια προκυπτει απο κακες συνθηκες διαβιωσης , επισης τα ψαρια που προσβαλονται πεθαινουν αρκετα συντομα λογω περιπλοκων της καρδιας. Η θεραπεια ειναι η εξης, χρηση φαρμακων οπως το Νιφουπρινολ, τροφες που περιεχουν οξιλικο οξυ, αλλα οπως ειπες δεν τρωει ο δικος σου.. οποτε μαλλον δεν θα λειτουργησει, και τελος λουτρα με αλατονερο. Αν δεν ειναι αυτο τοτε ανεβασε λιγο πιο καθαρες φωτο για να καταλαβουμε περι τινος προκυτε.

ΥΓ. Οι πληροφοριες ειναι απο το βιβλιο "Η φροντιδα του ενυδρειου" του Neville Carrington

Mariel 07-02-06 01:43

εγω χρησιμοποιω τις Tetra-vital κι ειμαι ευχαριστημενη.βοηθουν γενικα στην τονωση του οργανισμου.

nickall13 07-02-06 11:01

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

nickall13 27-02-06 19:57

Επανέρχομαι στο post με ευχάριστα νέα!!!:):):):).Ο Κώτσος έχει αναρρώσει πλήρως, καταβροχθίζει σκουλικάκια και γεμίζει μπουρμπουλίθρες την επιφάνεια του νερό.Σας γράφω τις ευχαριστίες του για την βοήθειά σας.Να είστε καλά παιδιά.Τhanks:).Φιλικά, Νίκος

PascM 15-03-06 13:40

:smt035 :smt035 :smt035 :smt035 :smt041 :smt041 :smt026 :smt026

Mariel 16-03-06 00:59

αυτα ειναι οντως πολυ καλα νεα :D !!!μακαρι να ζησει μαζι σου πολυ ακομα ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries