Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Μικρό σπουργίτι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54301)

GiWrGoS198 03-07-11 13:52

Μικρό σπουργίτι
 
Σήμερα το πρωί βρήκα ένα πολύ μικρό σπουργίτι .Το πρόβλημα είναι ότι η φωλιά τους είναι αρκετά ψηλά και δεν μπορώ να το βάλω πίσω.
Ευτυχώς όμως η φωλιά τους είναι κοντά από εκεί που έπεσε .Το πουλάκι το βρήκε η μητέρα του και το τάισε .Μετά το βρήκα ξάπλα με ανοιχτό το στόμα .Πήρα ένα ποτήρι νερο και με το δάχτυλο μου του έδινα σταγονίτσες στο στόμα .Το κακό είναι ότι η μητέρα του ενω το έχει βρει δεν μπορεί να το πάρει .Τι να κάνω τώρα ;;;

Αντωνης Πατρα 03-07-11 14:04

φιλε μου προσπαθησε να το βαλεις στην φωλιτσα του αν αυτο μπορει να γινει με ασφαλεια..... αν μεινει κατω καποιος γατος θα το φαει... εγω ειχα μια παρομοια περιπτωση πριν 2 χρονια και το ταισα και το αναθρεψα 3 μηνες μεχρι που πεταξε....φυσικα γνωριζε εμενα για "μαμα" και ερχοταν καθε μερα και εμπαινε στο σπιτι απο το ανοιχτο παραθυρο για να το ταισω... :) καθοταν στο χερι μου κοιμωταν και μετα πετουσε παλι.. εμπαινε και σε ενα κλουβακι μονο του οπου κοιμοταν το βραδυ... (ανοιχτο παντα) το φωναζα και ερχοταν μεσα σε 2 λεπτα.. παντα ηταν κοντα στο σπιτι και οσοι το ειχαν δει ειχαν παθει πλακα.. το φωναζα "κικι" κ ερχοταν :p τι μου θυμησες τωρα φιλε.. η ιστορια συνεχιζεται και ειναι απιστευτη... η γνωμη μου ειναι να το βαλεις πισω αν γινεται..

mixalis p 03-07-11 14:09

διαβασε εδω κ αν ειναι επικοινωνησε μαζι τους! http://www.wild-anima.gr/index.php?o...id=225&lang=el

jimmis1974 03-07-11 14:11

εαν εχεις οπτικη επαφη με την φωλια προσπασησε με κατι αυτοσχεδιο να το βαλεις πισω, π.χ. με ενα μεγαλο κονταρι που στην ακρη του θα δεσεις τον πατο ενο μπουκαλιου (κοκα κολα) κοβοντας λιγακι σε μια μερια ισα να βγαινει το πουλακι , θα το βαλεις μεσα θα σηκωσεις ευθεια το κονταρι και μολις φτασει στην φωλια θα το γυρεις να αδειάσει το πουλακι μεσα.

GiWrGoS198 03-07-11 14:17

Διάβασα ότι μου είπατε .Το κακό είναι ότι είμαι στο εξοχικό και σήμερα πρεπει να φύγω .

Αντωνης Πατρα 03-07-11 14:19

εχεις και γατες στο εξοχικο? αστο σε ενα οσο γινεται ψηλο σημειο κατω απο το δεντρο να μην το δουν οι θηρευτες.. ο νομος της φυσης ειναι αυτος..

GiWrGoS198 03-07-11 14:24

Όχι γάτες δεν έχω ,αλλά και αυτές που έχουν οι γείτωνες δεν πλησιάζουν σχεδόν καθόλου .

Αντωνης Πατρα 03-07-11 14:27

θα ειναι ταισμενες :p .. τελος παντων αστο οσο γινεται κοντα στο δεντρο ..πανω σε κατι για να ειναι λιγο ψηλα και οτι ειναι να γινει θα γινει.. αν παλι εχεις χρονο κανε αυτο με το κονταρι που ειπαν τα παιδια πιο πανω με προσοχη μην σου πεσει το πουλακι..

jimmis1974 03-07-11 15:00

αν φυγεις και δεν μπορεις να το βαλεις στη φωλια , να το αφησεις ετσι χυμα πανω σε καποιο δεντρο δεν θα εχει και πολυ τυχη, εκτος και αν του φτιαξεις καπια αυτοσχεδια φωλια απο κανα μπουκαλι , οσο και αν λες δεν υπαρχουν γατες δεν ξερεις τι μπορει να γηνει ... καπια μπορει να ξεφυτρωσει και να το κανει μαμ.
Αλλιως παρτο μαζι σου και ταιζε το εσυ περισσοτερη τυχη θαχει.
Παλια φιλος μου που χε βρει ενα σπουργιτακι μικρο το χε βαλει σε φωλια απο καναρινι θηλυκό και πήγαινε και το ταιζε !!!:D

Λάζαρος 03-07-11 15:11

μπες στο wild - anima.gr εχει οδηγιες για την φροντιδα του σπουργιτιου...
πολυ δυσκολη η φροντιδα απο ανθρωπο ενος σπουργιτιου..πεθαινουν ξαφνικα χωρις προφανη λογο και ενω δειχνουν υγιεστατα ελαχιστα πριν

Αντωνης Πατρα 03-07-11 15:19

Πολυ δυσκολη.. οχι ακατορθωτη... βεβαια για μια πολη οπως η αθηνα δυσκολο πολυ...

Efh 03-07-11 15:44

βρηκα και γω ενα σημερα
και εχω ξεκινησει την ανατροφη του
το εχω κανει απειρες φορες εδω και χρονια
εχω μεγαλωσει και περιστερι και κοτσιφο
επειδη εχω κεραμιδια γινεται χαμος
ομως υπαρχουν πολλες γατες εδω γυρω που τρωνε τα παντα
για αυτο δεν τα αφινω

Αντωνης Πατρα 03-07-11 16:56

το ωραιο ειναι οταν ξανα-επιστρεφουν :) ..

Efh 03-07-11 17:08

ωω ναιιι
ο κοτσιφος που μεγαλωσα ηταν αρσενικος
τελικα!
5 χρονια αργοτερα βρηκα και ενα θυληκο και μεγαλωσα
τωρα...ειναι μαζι κοιμουνται μαζι ολα μαζι!
εκτος απο μωρα δεν λενε να ζευγαρωσουν...
παντως αυτος ο μαφιοζος με το φωσφοριζε ραμφος καταλαβαινει τα παντα
επισης ειναι φωνακλας και καθε ανοιξη-καλοκαιρι μου κανει τον κοκορα

τωρα το μικρο που βρηκα ειναι ενα καφε σπουργιτακι που καθεται συνεχως στο χερι μου
επισης κοιμαται λιγο πανω μου
και μολις πριν λιγο εφαγε
στο κλουβακι του μιλαει λιγο ανυπομονω να δω το φυλο του

Efh 03-07-11 17:12

1 Συνημμένο(α)
:D:D:D:D:D:D

Αντωνης Πατρα 03-07-11 17:22

χαχαχα ωραιο..

GiWrGoS198 03-07-11 20:11

Πριν λίγο έφτασα Αθήνα ,τελικά κατάφερα με πολύ κόπο να το βάλω στη φωλιά του .

eimaste aR21rwstoi 03-07-11 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 605542)
:D:D:D:D:D:D

δεν πιστευω να ειναι puppy bird?
σε ποσα λιτρα κλουβι το εχεις?
ειναι στρωμενο?
εμβολια του εκανες?
τι θερμοκρασια εχεις στο δωματιο?:D:D:D:D:D:D:D:D

Efh 03-07-11 20:55

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

eimaste aR21rwstoi 03-07-11 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 605618)
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

θα ηθελα να δω τα χαρτια γεννεολογιας του:D

Αντωνης Πατρα 03-07-11 22:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiWrGoS198 (Μήνυμα 605601)
Πριν λίγο έφτασα Αθήνα ,τελικά κατάφερα με πολύ κόπο να το βάλω στη φωλιά του .

μπραβο φιλε.. το εσωσες το καημενο

GiWrGoS198 09-07-11 13:52

Παιδιά χθες βρήκα ένα άλλο σπουργίτι αλλά ήταν νεογέννητο γιατι δεν είχε πούπουλα και δεν είχε ανοίξει τα μάτια του .Κατάφερα να το βάλω κι αυτό πίσω στην φωλιά του .Το κακό είναι ότι σήμερα βρήκα άλλα 2 νεκρα !:(:(

Λάζαρος 09-07-11 14:53

κατω απ την ιδια φωλια τα ειδες; μηπως τα πεταει η μανα επειδη ειναια ρρωστα να μην κολλησουν τα αλλα;

Maverick 09-07-11 15:28

Μπορεί να είχε γεννήσει κάποιος κούκος στη φωλιά και το μικρό κουκάκι πετάει τα άλλα μικρά εκτός φωλιάς.

http://www.youtube.com/watch?v=g5-90...eature=related

GiWrGoS198 09-07-11 16:21

Λάζαρος :όχι πρέπει να της έπεσαν όταν πέταγε .
Maverick:Δεν τα πέταξε κούκος είδα πως ήταν η φωλιά ,μέσα ήταν η μάνα του με τα άλλα τα μικρα .

Gkoulou 30-07-12 00:30

Σπουργιτακι
 
Γεια σας παιδιά . Βρήκα και γω χτες ένα σπουργιτακι στο μπαλκόνι μου και το μαζεψα. Έχει λίγα φτερά αλλα δεν μπορει να πετάξει. Φωλιά δεν φαίνεται κάπου . Το ταισα αυγό και το έδωσα νερό. Το πρωι ήρθε η μάνα του μάλλον αλλα δε μπορούσε να κάνει κάτι. Δεν το ταισε καν γιατι μάλλον φοβόταν . Κάθε ποτε πρέπει να το ταιζω λέτε; Το αυγό καλο είναι ή θελει κάτι άλλο;

Αντωνης Πατρα 02-08-12 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gkoulou (Μήνυμα 682265)
Γεια σας παιδιά . Βρήκα και γω χτες ένα σπουργιτακι στο μπαλκόνι μου και το μαζεψα. Έχει λίγα φτερά αλλα δεν μπορει να πετάξει. Φωλιά δεν φαίνεται κάπου . Το ταισα αυγό και το έδωσα νερό. Το πρωι ήρθε η μάνα του μάλλον αλλα δε μπορούσε να κάνει κάτι. Δεν το ταισε καν γιατι μάλλον φοβόταν . Κάθε ποτε πρέπει να το ταιζω λέτε; Το αυγό καλο είναι ή θελει κάτι άλλο;

αυγο σε ψυχουλακια.. εγω ταιζα και ψωμακι σε ψυχουλακια λιγο βρεγμενο για να ειναι μαλακο.

Nick74 03-08-12 00:51

ρε παιδια αυτο με τα ψιχουλακια αφηστε να το κανει καμια γιαγιουλα, ΕΝΥΔΡΙΑΔΕΣ ΕΙΣΤΕ, σκουλικια δεν εχετε καθολου? (εστω και κανενα αποξηραμμενο η ακομα καλυτερα ζωντανο η κατεψυγμενο bloodworm) :smt019 :smt031

TinTin 29-08-12 00:57

Τα σπουργιτάκια δεν κάνει να τρώνε μόνο ψωμί ή αυγό, νομίζω χρειάζονται πρωτεϊνη, πχ σκουλήκια όπως ειπώθηκε παραπάνω ή κιμά! Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλύτερη η λήψη οδηγιών από την ΑΝΙΜΑ, διότι παίζει ρόλο και η ηλικία στην οποία βρέθηκε το μικρό, η απόσταση από τη φωλιά, η αιτία της πτώσης (όντως συχνά τα άρρωστα διώχνονται από την ίδια τη μαμά τους και έτσι σπάνια επιβιώνουν) κτλ.
Με τηλεφώνημα στην ΑΝΙΜΑ έχω μεγαλώσει περιστεράκι ταϊζοντάς το με σύριγγα για 2 μήνες, το οποίο μάλιστα είχε και ευλογιά. Αν τους περιγράψετε τη δική σας περίπτωση και κρίνουν ότι το πουλί χρειάζεται ειδική μεταχείριση, θα σας ζητήσουν να το πάτε σε αυτούς.
Επίσης σε αυτό το σάιτ θα βρείτε στην κατηγορία "ιθαγενή" πολλές πληροφορίες για διάσωση και περίθαλψη νεοσσών: www.greekbirdclub.com

Nick74 29-08-12 01:32

εγω παντως που ειχα φιλοξενησει ενα νυχτεριδακι για λιγο το ταιζα με γαλα με ενα βαμβακι το οποιο το πιπιλαγε :D (ηταν απιστευτη σκηνη... ας οψονται οι κοπανοι που σκοτωσαν τη μαμα του για να τη φανε)... αλλα αυτο μου φανηκε λογικο για το νυχτεριδακι αφου ειναι θηλαστικο. Αν εβρισκα σπουργιτι λογικα θα του εδινα bloodworms και μαλλον κατα προτιμηση ζωντανα, αφου εχω για τα μονομαχακια μου...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02214 seconds with 11 queries