Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΑΛΓΗ;;;SOOOOSS (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88728)

Giorgos_89 10-11-15 11:32

ΑΛΓΗ;;;SOOOOSS
 
Καλημερα σε ολους,μετα απο ενα προβλημα με bba αλγη συνχομπιστες συμβουλευσαν καλο καθαρισμο με χλωρινη 1/10 τοπικα πανω στα προσβεβλημενα φυλλα.Οπως και εκανα χτες.Με την ευκαρια αυτη λοιπον εκανα και μια αλλαγη νερου 50% και ολα εβαιναν καλως μεχρι σημερα το πρωι που τα τζαμια του ενυδρειου ειναι καταθολα το κετατοφυλλο εχει πιασει ενα ασπρο χνουδακι ενω ανουμπια και microsorum αθεικτα μεχρι στιγμης.Το ενυδρειο μεσα σε 12 ωρες απο το καθαρισμο εχει μετατραπει σε θολο τοπιο,που δεν φαινεται τιποτα.Τι να κανω;;

johnreta 10-11-15 12:22

Καθως τα εκανες ολα αυτα ανακατεψες βυθους και εκανες ανακαταταξεις??
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
Διαβασε εδω..
Ανεβασε καμια φωτογραφια...
Εχεις να κανεις μετρησεις για αμμωνια?
Μετα την τον καθαρισμο εκανες και οτι αλλο πρεπει για να φυγει και η χλωρινη οπως αντιχλωρια πολυ καλο ξεβγαλμα?

Giorgos_89 10-11-15 12:27

Αναταραξη δεν εκανα καθολου,ουσιαστικα με την κανατα εβγαλα νερο και μετα ξαναπροσθεσα. αμμωνια ειμαι στο 0,5 αλλα η θολουρα αυτη δεν προερχετε απο το νερο αλλα γλιτσα κολλημενη στα τζαμι.Να συμπληρωσω πως χτες καθαρισα επιφανειακα τα τζαμια οπως καθε φορα με σφουγγαρι αποκλειστικα για το καθαρισμο του ενυδρειου.

johnreta 10-11-15 12:38

Εμενα δε μου παει καπου αλλου το μυαλο αλγη λευκη σαν γλιτσα μονο μυκητα απο ξυλα ξερω δυσκολο να κολλησουν στο τζαμι και να βρεθουν εκει.

Βγαλε μια φωτογραφια να βοηθησεις λιγο την κατασταση μηπως και δει καποιος και καταλαβει κατι παραπανω.
Αμμωνια ειχες και πριν στρωνεις το ενυδρειο η ανεβασες τωρα?

Τάκης 10-11-15 12:48

Πιο πολύ για bacterial bloom μου φαίνεται πως είναι
Πιθανό ανακάτεμα βυθού μπορεί να το προκαλέσει, όπως επίσης και την αύξηση αμμωνίας
https://www.google.gr/search?q=bacte...FcXVLAodmoAImQ

moradin 10-11-15 12:49

Την ανούμπια φαντάζομαι την έβγαλες κι αυτήν από το ενυδρείο, την καθάρισες και την ξαναέβαλες μέσα έτσι;

Το φίλτρο το κλείνεις κατά την διάρκεια της αλλαγής ή το αφήνεις να δουλεύει;

Προσπαθώ να καταλάβω γι'αυτό ρωτάω.

Giorgos_89 10-11-15 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnreta (Μήνυμα 906016)
Εμενα δε μου παει καπου αλλου το μυαλο αλγη λευκη σαν γλιτσα μονο μυκητα απο ξυλα ξερω δυσκολο να κολλησουν στο τζαμι και να βρεθουν εκει.

Βγαλε μια φωτογραφια να βοηθησεις λιγο την κατασταση μηπως και δει καποιος και καταλαβει κατι παραπανω.
Αμμωνια ειχες και πριν στρωνεις το ενυδρειο η ανεβασες τωρα?

αμμωνια ειμαι στο 0 συνηθως αλλα λογω γονων ταιζω 3-4 φορες την μερα και αλλη μια για τα μεγαλα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 906020)
Την ανούμπια φαντάζομαι την έβγαλες κι αυτήν από το ενυδρείο, την καθάρισες και την ξαναέβαλες μέσα έτσι;

Το φίλτρο το κλείνεις κατά την διάρκεια της αλλαγής ή το αφήνεις να δουλεύει;

Προσπαθώ να καταλάβω γι'αυτό ρωτάω.

το φιλτρο κλεινει εντελως κατα την αλλαγη.οσο για την ανουμπια την καθαρισα την ξεπυνα παρα πολυ καλα καθ την ξαναεβαλα μεσα
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 (Μήνυμα 906039)
αμμωνια ειμαι στο 0 συνηθως αλλα λογω γονων ταιζω 3-4 φορες την μερα και αλλη μια για τα μεγαλα
-------------------------
το φιλτρο κλεινει εντελως κατα την αλλαγη.οσο για την ανουμπια την καθαρισα την ξεπυνα παρα πολυ καλα καθ την ξαναεβαλα μεσα

φωτογραφια εβγαλα αλλα δεν φαινεται τιποτα που να βοηθαει για συτο δεν ανεβασα

johnpecn` 10-11-15 15:41

Οταν λες δεν φαινεται τιποτα εννοείς οτι ειναι τόσο καλλυμενο το τζαμι και δεν μπορείς να παρεις φωτο;
Γιατι χωρις αναγνωριση των άλγεων τι να σου πουμε;η bba έφυγε;
Η αλγες καλές ειναι για να μάθεις κιολας ,αμα δεν τις αντιμετωπίσεις και μονος σου με καθοδήγηση απ το νετ δεν μαθαίνεις :) καλη η θεωρεία αλλα η πράξη εχει άλλη αξία, εγω πχ απο θεραπείες ψαριών δεν εχω ιδέα ήμουν τυχερός και δεν ειχα σχεδόν ποτέ,απο αλγες ομως αλλο τιποτα :D

moradin 10-11-15 15:48

Αν δεν μας είχες πει αυτό για το τζάμι θα ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι έχει δίκιο ο Τάκης. Αλλά αν λες ότι δεν είναι του νερού αλλά πάνω στο τζάμι και στο κερατοφυλλο... :/

G_AQUA 10-11-15 17:59

Περίεργα μας τα λες!
Για να είναι άλγη αυτή η θολούρα στο τζάμι η μόνη περίπτωση- κι αυτή τραβηγμένη χοντρά απο τα μαλλία- είναι να έχει μείνει το ενυδρείο εκτεθειμένο για μέρες σε έντονο ηλιακό φως. Αλλά το θόλωμα θα ήταν πράσινο...
Αν δεν μίλαγες για το τζάμι, θα σου έλεγα κι εγώ ότι η περιγραφή μοιάζει για bacteria bloom.
Μύκητας λίγο δύσκολο να είναι γιατί αυτός πιάνει συνήθως πάνω στις ρίζες, τον εξοπλισμό, άντε και στις ενώσεις της σιλικόνης των τζαμιών...
Μια φωτό θα βοήθαγε. Καθάρισε ένα τμήμα του τζαμιού, άσε το υπόλοιπο με το θόλωμα ώστε να φαίνεται η διαφορά και ανέβασέ την...
Την ανούμπια όταν την καθάρισες, την αποχλωρίωσες πριν την βάλεις μέσα;

Απο την στιγμή που οι μετρήσεις σου δεν είναι παράξενες, στην συμπεριφορά των ψαριών σου έχεις παρατηρήσει κάτι διαφορετικό; Πχ, μήπως κολυμπάνε κοντά στην επιφάνεια; Η ερώτηση αυτή είναι για να δούμε αν σε αυτή τη φάση εγκυμονεί άμεσο κίνδυνο για τα ζωντανά ή όχι.

Giorgos_89 10-11-15 19:44

Αφαιρεσα ενα μεγαλο τμημα νερου απο το ενυδρειο και καθαρισα πολυ καλα τα τζαμια με το σγουγγαρι.Οταν καθαριζα παρατηρησα πως αυτο το πραγμα που ηταν κολλημενο στο τζαμι εμοιαζε σαν γλιτσα ,σαν κατι που πιανουν τα τοιχωματα του ενυδρειου οταν το νερο ειναι στασιμο.Πως ειναι δυνατον να εχει αναπτυχθει κατι τετοιο αφου 12 ωρες πριν ειχε καθαριστει καθως επισης και το φλιτρο δουλευε κανονικα;Στο κερατοφυλλο σε αρκετα σημεια του υπηρχε ενα λευκο χνουδακι σαν κλωστη.Το εβγαλα και το ξεπλυνα οσο καλυτερα μπορουσα και το "ξαναεστησα" απο την αρχη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA (Μήνυμα 906059)
Περίεργα μας τα λες!
Για να είναι άλγη αυτή η θολούρα στο τζάμι η μόνη περίπτωση- κι αυτή τραβηγμένη χοντρά απο τα μαλλία- είναι να έχει μείνει το ενυδρείο εκτεθειμένο για μέρες σε έντονο ηλιακό φως. Αλλά το θόλωμα θα ήταν πράσινο...
Αν δεν μίλαγες για το τζάμι, θα σου έλεγα κι εγώ ότι η περιγραφή μοιάζει για bacteria bloom.
Μύκητας λίγο δύσκολο να είναι γιατί αυτός πιάνει συνήθως πάνω στις ρίζες, τον εξοπλισμό, άντε και στις ενώσεις της σιλικόνης των τζαμιών...
Μια φωτό θα βοήθαγε. Καθάρισε ένα τμήμα του τζαμιού, άσε το υπόλοιπο με το θόλωμα ώστε να φαίνεται η διαφορά και ανέβασέ την...
Την ανούμπια όταν την καθάρισες, την αποχλωρίωσες πριν την βάλεις μέσα;

Απο την στιγμή που οι μετρήσεις σου δεν είναι παράξενες, στην συμπεριφορά των ψαριών σου έχεις παρατηρήσει κάτι διαφορετικό; Πχ, μήπως κολυμπάνε κοντά στην επιφάνεια; Η ερώτηση αυτή είναι για να δούμε αν σε αυτή τη φάση εγκυμονεί άμεσο κίνδυνο για τα ζωντανά ή όχι.

Τι εννοεις αν αποχλωριωσα την ανουμπια;;Την καθαρισα με το διαλυμα της χλωρινης 1/10 με μια οδοντοβουρτσα φυλλο φυλλο την ξεπλυνα παρα πολυ καλα με νερο βρυσης και την ξανατοποθετησα μεσα.Οσον αφορα τα ψαρακια τωρα,ναι το πρωι ολα σχεδον ηταν πανω στην επιφανεια και ειχαν μια υπερκινητικοτητα,μετα το καθαρισμο το μεσημεριανο και αφου ξαναβγαλα την ανουμπια και την ξεπλυνα ολα ειναι ηρεμα.

moradin 10-11-15 19:56

Όταν χρησιμοποιούμε χλωρίνη σε οτιδήποτε πρόκειται να μπει στο ενυδρείο μας, πάντα το ξεπλένουμε σε κουβά με νερό που έχουμε βάλει (τουλάχιστον) διπλή δόση αντιχλωρίου.
Αυτό εννοεί αν αποχλωρίωσες την ανούμπια ο G_AQUA.

Giorgos_89 10-11-15 19:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 906077)
Όταν χρησιμοποιούμε χλωρίνη σε οτιδήποτε πρόκειται να μπει στο ενυδρείο μας, πάντα το ξεπλένουμε σε κουβά με νερό που έχουμε βάλει (τουλάχιστον) διπλή δόση αντιχλωρίου.
Αυτό εννοεί αν αποχλωρίωσες την ανούμπια ο G_AQUA.

Οχι moradin αυτο δεν το εκανα,την ξεπλυνα πολυ καλα και στην συνεχεια συμπληρωσα το νερο του ενυδρειου με αντιχλωριο που ριχα ετοιμασει κανα 2ωρο πριν

johnpecn` 10-11-15 20:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 (Μήνυμα 906074)
Αφαιρεσα ενα μεγαλο τμημα νερου απο το ενυδρειο και καθαρισα πολυ καλα τα τζαμια με το σγουγγαρι.Οταν καθαριζα παρατηρησα πως αυτο το πραγμα που ηταν κολλημενο στο τζαμι εμοιαζε σαν γλιτσα ,σαν κατι που πιανουν τα τοιχωματα του ενυδρειου οταν το νερο ειναι στασιμο.Πως ειναι δυνατον να εχει αναπτυχθει κατι τετοιο αφου 12 ωρες πριν ειχε καθαριστει καθως επισης και το φλιτρο δουλευε κανονικα;Στο κερατοφυλλο σε αρκετα σημεια του υπηρχε ενα λευκο χνουδακι σαν κλωστη.Το εβγαλα και το ξεπλυνα οσο καλυτερα μπορουσα και το "ξαναεστησα" απο την αρχη.
-------------------------


Τι εννοεις αν αποχλωριωσα την ανουμπια;;Την καθαρισα με το διαλυμα της χλωρινης 1/10 με μια οδοντοβουρτσα φυλλο φυλλο την ξεπλυνα παρα πολυ καλα με νερο βρυσης και την ξανατοποθετησα μεσα.Οσον αφορα τα ψαρακια τωρα,ναι το πρωι ολα σχεδον ηταν πανω στην επιφανεια και ειχαν μια υπερκινητικοτητα,μετα το καθαρισμο το μεσημεριανο και αφου ξαναβγαλα την ανουμπια και την ξεπλυνα ολα ειναι ηρεμα.

Να βαλεις εξτρα αντιχλωριο.
Αποχλωρίωση κανουμε οταν καθαρίζουμε κατι με χλωρινη πχ την ανουμπια αφου την ξεπλυνεις καλά οπως και έκανες την βάζεις σε καθαρό νερο σε μια λεκανιτσα ας πουμε, με μια δόση αντιχλωριο την αφήνεις κανα 15λεπτο και έτοιμος. (prime ειναι το καλυτερο)
Το οξυζενε σε σωστή δοσολογία σε αντίθεση με την χλωρινη ειναι ακίνδυνο ,γι αυτο κ στο πρότεινα, εγω ποτε δεν χρησιμοποιώ χλωρινη για τιποτα στο ενυδρειο,οχι οτι ειναι λάθος αλλά πολλα γινονται,επισης να ξερεις χρησιμοποιούμε την απλή χλωρινη οχι με αρώματα γλυκερίνη κλπ.

moradin 10-11-15 20:01

Μάλλον σε έσωσε το ότι έκανες μια γενναία αλλαγή και μαζί της μπήκε και μια ποσότητα αντιχλωρίου.
Σκέψου πως όπως ρίχνεις αντιχλώριο στο νερό για να εξουδετερώσεις το χλώριο που περιέχει, έτσι πρέπει να αντιμετωπίσεις και το χλώριο που έχει η χλωρίνη και το οποίο δεν το ξεπλένεις πλήρως με σκέτο νερό.

Giorgos_89 10-11-15 20:06

Το μεσημερι που εγινε 0 καθαρισμος εβαλα την προτεινομενη δοση για τα λιτρα του ενυδρειου αντιχλωριο 10ml,θα χρειαστει να συμπληρωσω κι αλλα 5-10ml ή το αφηνω ως εχει;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` (Μήνυμα 906080)
Να βαλεις εξτρα αντιχλωριο.
Αποχλωρίωση κανουμε οταν καθαρίζουμε κατι με χλωρινη πχ την ανουμπια αφου την ξεπλυνεις καλά οπως και έκανες την βάζεις σε καθαρό νερο σε μια λεκανιτσα ας πουμε, με μια δόση αντιχλωριο την αφήνεις κανα 15λεπτο και έτοιμος. (prime ειναι το καλυτερο)
Το οξυζενε σε σωστή δοσολογία σε αντίθεση με την χλωρινη ειναι ακίνδυνο ,γι αυτο κ στο πρότεινα, εγω ποτε δεν χρησιμοποιώ χλωρινη για τιποτα στο ενυδρειο,οχι οτι ειναι λάθος αλλά πολλα γινονται,επισης να ξερεις χρησιμοποιούμε την απλή χλωρινη οχι με αρώματα γλυκερίνη κλπ.

Χρησιμοποιησα το διαλυμα απλης χλωρινης,ουτε την παχυρευστη ουτε με αρωματα κτλ.

moradin 10-11-15 20:08

Να καταλάβω κάτι στο πως κάνεις την αλλαγή νερού;
Το αντιχλώριο το βάζεις αφού το νερό μπει στο ενυδρείο ή στο δοχείο προετοιμασίας;
Στην δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεται να βάζεις ποσότητα αντιχλωρίου για όλο το ενυδρείο αλλά μόνο για την ποσότητα της αλλαγής.

Πάντως σε κάθε περίπτωση εγώ θα έβαζα άλλη μια δόση, κακό δεν κάνει.
Ποιό αντιχλώριο χρησιμοποιείς;

johnpecn` 10-11-15 20:09

Αποχλωρίωση πάντα.

Giorgos_89 10-11-15 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 906087)
Να καταλάβω κάτι στο πως κάνεις την αλλαγή νερού;
Το αντιχλώριο το βάζεις αφού το νερό μπει στο ενυδρείο ή στο δοχείο προετοιμασίας;
Στην δεύτερη περίπτωση δεν χρειάζεται να βάζεις ποσότητα αντιχλωρίου για όλο το ενυδρείο αλλά μόνο για την ποσότητα της αλλαγής.

Πάντως σε κάθε περίπτωση εγώ θα έβαζα άλλη μια δόση, κακό δεν κάνει.
Ποιό αντιχλώριο χρησιμοποιείς;

Οταν γινεται αλλαγη 50% ετοιμαζω το νεο νερο σε ενα κουβα με αντιχλωριο κανενα 2 ωρο πριν μπει στο ενυδρειο,κανενα μισαωρο πριν την αλλαγη αφαιρω το θερμοστατη απο το ενυδρειο και το βαζω στο κουβα για να πιασει min θερμοκρασια 23 βαθμους -εχω 25 στο ενυδρειο-.Η ποσοτητα αντιχλωριου υπολογιζεται αναλογα με το βαθμο αλλαγης του νερου.Σημερα ας πουμε που αφαιρεσα σχεον ολο το νερο εβαλα 10 ml αντιχλωριο της aquavital ενω στην μιση αλλαγη 5-6 ml.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02076 seconds with 11 queries