Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   τι κάνουμε τώρα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28019)

sofianos7 14-11-08 16:08

τι κάνουμε τώρα?
 
Φίλοι βοήθεια. Το 30άρι ενυδρείο που έχω τις γαρίδες, εχτές μου μύρισε σαν καμένο. έσβησα το φώς και το άφησα. Σήμερα δεν άναβε η λάμπα. Έβγαλα το καπόκι το άνοιξα και εκεί που υπάρχει ένα κουτάκι σαν μπαλάστ που προσαρμόζεται η λάμπα είναι όλα τα πλαστικά καμένα και λιωμένα. Το ενυδρείο είναι κινέζικο και το πήρα μόνο και μόνο για τον έντονο φωτισμό. 18 watt. Τι να κάνω τώρα?. Έχω βγάλει το καπάκι, έβαλα άλλο φίλτρο με τα ίδια υλικά, και ένα παλιό καπάκι το οποίο δεν ταιριάζει αλλά τουλάχιστον έχω λίγο φως. Τι λέτε, θα μου το αλλάξουν?. Η θα πάει χαμένο το ενυδρειάκι. Το απόγευμα θα πάω στο πετσοπ, το οποίο το έχει φίλος και βλέπουμε. Όλο με τρέχει αυτός ο κινέζος. Είναι το μόνο κινέζικο που έχω όσο αφορά το χόμπι και τα έχω πάρει στο κρανίο.

Δεν γράφω άλλα για να μην πάρω τη δόξα από το φίλο χοντρό

PascM 14-11-08 18:50

Λογικά πρέπει να αντικατασταθεί - επισκευαστεί, στην ΕU το αγόρασες (πόσο καιρό το έχεις? είσαι σε προβλεπόμενο χρόνο δηλαδή?)

sofianos7 14-11-08 19:05

Στο Μεσολόγγι το αγόρασα. 2 μήνες το έχω. Για να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα αυτή η παράξενη λάμπα που έχει. Αν ξαναπάρω κινέζικο.........

asourtzo 14-11-08 19:09

Λογικα θα στο αλαξουν ,οπως λεει και ο PascM , αλλα εγω αμα ημουν στην θεση σου θα προσπαθουσα να εφτιαχνα κατι μονος μου ,στα λιτρα σου δεν θα κοστισει πολυ και γλυτωνεις και απο πιθανον εκπληξεις -+9

sofianos7 14-11-08 19:12

Για δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά.

HERBI 14-11-08 19:24

NA ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΤΕΤΙΟ 25 ΛΙΤΡΑ ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΜΕΤΑΣΧΙΜΑΤΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΙΞΕΣ ΘΑ ΣΤΟ ΑΛΑΞΟΥΝ
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΧΕΡΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

PascM 14-11-08 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofianos7 (Μήνυμα 304851)
Στο Μεσολόγγι το αγόρασα. 2 μήνες το έχω. Για να σου πω την αλήθεια δεν πιστεύω ότι κυκλοφορεί στην Ελλάδα αυτή η παράξενη λάμπα που έχει. Αν ξαναπάρω κινέζικο.........

Για βγάλε φωτό την λάμπα λογικά ειναι PC.

asourtzo 14-11-08 19:26

Μπορεις να βαλεις ενα πλεξυ διαφανο απο πανω , και ενα φωτιστικο πανω απο το πλεξυ (η πιο απλη λυση ). Μπορεις στο πισω μερος του πλεξυ να φτιαξεις ενα κουτι στις διαστασεις που θελεις (απο αδιαφανες υλικο ) και μεσα να βαλεις τον φωτισμο σου . Ριξε μια ματια στο D.I.Y. μερος το φορουμ και θα βρεις πολλες ιδεες:p

sofianos7 14-11-08 19:45

Το άνοιξα εννοώ ότι ξεβίδωσα 4 βίδες για να δω τι έχει. θα προσπαθήσω να βγάλω φωτό

xontros 14-11-08 19:51

Υπάρχει πάντα και η λύση να πάρεις ένα ανεξάρτητο πορτατιφάκι με Power compact λάμπα, αντίστοιχη με αυτήν που έχει το ενυδρείο, και να το έχεις από πάνω να φωτίζει.. Φθηνό και απλό, χωρίς κατασκευές και πατέντες.. :p

sofianos7 19-11-08 15:09

Παιδιά το πήγα σε φίλο ηλεκτρολόγο, λαταργήσαμε όλ το ηλεκτρολογικό κομάτι και φτιάξαμε την καλύτερη πατέντα που γινόταν. Το αποτέλεσμα ήταν 11 watt. Δεν έπαιρνε παραπάνω. Πριν είχε 18 που για 25 λίτρα ήταν σούπερ. Αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε τίποτα καλύτερο. Τώρα θα ρωτήσουμε τα φυτά και τις γαρίδες, και σε λίγες μέρες θα σας ενημερώσω πως πάμε. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Φυσικά ούτε λόγος για εγγυήσεις αλλαγές κλπ.

PascM 27-11-08 09:24

Με τι είδος λάμπας πήγατε στα 11 watt ?

sofianos7 27-11-08 13:52

Μάλλον pc. Έτσι δεν λέγονται αυτές πουν είναι σαν σπασμένες και κολλημένες παράλληλα?

kalomoiris 27-11-08 14:00

γιατι ανχωνεσαι απο την στιγμη -Φωτισμος. Ο υψηλος φωτισμος δεν ειναι αρεστος στις γαριδες και τις κανει να κρυβονται σε σκιερα μερη. Προτιμηστε μετριο εως χαμηλο φωτισμο.

και μην αφησεις ποτε ανοικτο το καπακι

και δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01910 seconds with 11 queries