Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Silver Shark-Balandiocheilus melanopterus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72509)

Stivv27 15-06-13 10:38

Silver Shark-Balandiocheilus melanopterus
 
Χτες το βραδυ ειδα κατι που μου τραβηξε το ενδιαφερον τα χαρχαριακια μου ειχαν υπερβολικα πολυ ενταση και το αποτελεσμα ηταν να ζευγαρωσουν και να αφησουν αυγα!Απο τα αλλα ψαρια φυσικα δεν εμεινε ουτε ενα!Τα κολλησαν σε ενα φυλλο εχινοδορου και σε κατι φυλλα απο stragrass!Δεν προλαβα να το τραβηξω καλα σε βιντεο γιατι μου τελειωσαν οι μπαταριες στην μηχανη και μεχρι να τις αλλαξω.....Αλλα τραβηξα ενα μικρο δειγμα!!! BORKED

konstantinos-z 15-06-13 10:42

λιγο αλλα καλο!!! μοναδικη η "φαση"!!:smt038

Κλεόβουλος 15-06-13 10:45

Μπράβο ρε φίλε. Φαίνεται ότι τα έχεις στην άνεση.
Δεν έτυχε να ξαναδιαβάσω για γέννα απ' αυτά τα ψάρια σε ενυδρείο.
(είχα ταλαιπωρήσει μερικά στα νιάτα μου :oops:)

Stivv27 15-06-13 10:47

Ειναι φανταστικα ψαρια και πραγματικα θελουν χορο!Εψαξα και γω να βρω κατι για γεννα αλλα τιποτα!Αρκετα αυγα εχουν πεσει στον βυθο και παρολο που φαγωθηκαν τα υπολοιπα οι γονεις παραμενουν και κοβουν βολτες σε εκεινο το σημειο!Μακαρι να βγει εστω και ενα μικρο!

maikl 15-06-13 10:49

Καλα θα ηταν να εδινες περισσοτερα στοιχεια για τις συνθηκες του νερου σου.

sarpijk 15-06-13 11:21

Αυτα κανουν τα βιοτοπικα! Μπραβο Χρησταρα!

Υ.Γ Οι ''κιθαρες'' παιζουν?

thanasis76 15-06-13 11:57

κατ αρχην πολλα μπραβο σου!!!!!!! δεν εχω ξαναδιαβασει τετοιο και αυτο σημενει οτι τα ψαρια σου ειναι σε αψογο περιβαλλον!!!!!
αν μπορεις δωσε μερικα στοιχεια για το ενυδρειο που κρατουνται και ολες τις παραμετρους οπως επισης τραβα και κανα βιντεακι γιατι σιγουρα θα ειναι συλλεκτικα... ειδικα οταν θα καταφερεις και γεννα. γιατι αφου ξεκινησαν , αργα η γρηγορα θα το καταφερεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt041:smt04 1:smt041

Stivv27 15-06-13 12:11

Aσ παμε στις συνθηκες λοιπον!
Ενυδρειο 1000 λιτρα
Οι silver shark ειναι κοπαδι των 6 ατομων
ph 6,6
kh 5
Θερμοκρασια πλεον 28
Φωτοπεριοδος 13,5 ωρες
Διατροφη διαφορες φυτικες τροφες,κατεψυγμενη γαριδα γοπακι μπακαλιαρο πανγκασιους,αρτεμια και ολη την σειρα TETRA PRO.
Η ολη διαδικασια ξεκινησε περιπου 5 μερες πριν οταν η θερμοκρασια εφτασε στους 28,τοτε αρχισαν τα κυνηγιτα και οι ερωτοτροπισμοι νομιζα παιζαν αλλα εκανα λαθος!!!
Ολο το κοπαδι πλεον προσεχει το σημειο που αφησαν τα αυγα και κυνηγαν σχεδον οτι παει να πλησιασει τιγρακια,τσανα ακομη και τα σαλιγγαρια.Το μαυρο περιγραμμα σε ολα εχει γινει παρα πολυ εντονο.Και για να γεννησουν προτημησαν ενα σημειο που δεν εχει τοσο πολυ κυκλοφορια το νερο και δεν το πιανουν οι κυκλωφοριτες παρολο που τα αρεσει να κινουνται κοντρα στο ρευμα!

thanasis76 15-06-13 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 772143)
Aσ παμε στις συνθηκες λοιπον!
Ενυδρειο 1000 λιτρα
Οι silver shark ειναι κοπαδι των 6 ατομων
ph 6,6
kh 5
Θερμοκρασια πλεον 28
Φωτοπεριοδος 13,5 ωρες
Διατροφη διαφορες φυτικες τροφες,κατεψυγμενη γαριδα γοπακι μπακαλιαρο πανγκασιους,αρτεμια και ολη την σειρα TETRA PRO.
Η ολη διαδικασια ξεκινησε περιπου 5 μερες πριν οταν η θερμοκρασια εφτασε στους 28,τοτε αρχισαν τα κυνηγιτα και οι ερωτοτροπισμοι νομιζα παιζαν αλλα εκανα λαθος!!!
Ολο το κοπαδι πλεον προσεχει το σημειο που αφησαν τα αυγα και κυνηγαν σχεδον οτι παει να πλησιασει τιγρακια,τσανα ακομη και τα σαλιγγαρια.Το μαυρο περιγραμμα σε ολα εχει γινει παρα πολυ εντονο.Και για να γεννησουν προτημησαν ενα σημειο που δεν εχει τοσο πολυ κυκλοφορια το νερο και δεν το πιανουν οι κυκλωφοριτες παρολο που τα αρεσει να κινουνται κοντρα στο ρευμα!

:smt041:smt041:smt041 αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ολο το κοπαδι προσεχει το μερος με τα αυγα....:roll::roll:

maria p 15-06-13 12:21

ναι Θανάση, κι εγώ αυτό επεσήμανα:)
Μπράβο stivv27, δεν πάνε χαμένοι οι κόποι σου!!!:)

Stivv27 15-06-13 12:22

Και εμενα αυτο μου κανει εντυπωση Σακη!Μαλλον ειναι και αυτο μεσα στις φασεις του κοπαδιου-ομαδος!!!!!!!

Οσο για τις κιθαρες εμεινε λιγο πισω το προτζεκτ λογο δουλειας αλλα θα ξαναζωντανεψει το Σεπτεμβριο!

harris samos 15-06-13 13:44

μπραβο stivv ολο εκπληξεις εισαι :smt041:smt041:smt041:smt041

Racikos 15-06-13 13:46

Σίγουρα θα έπαιξε μεγάλο ρόλο αυτό που έκανες με την προσομοίωση του φυσικού περιβάλλοντος . Γεμισες τελικά μέχρι πάνω ; Ή ακόμα πεδευεσαι ;

delta66 15-06-13 15:15

Η αποψη μου ειναι οτι θα αξιζε να τα αφησεις μονα τους και να το παιδεψεις λιγο πειραματικα το θεμα της αναπαραγωγης, αφου δεν ειναι συνηθες φαινομενο η αναπαραγωγη τους.
Φυσικα μπορει να μην εχεις επιτυχια εκκολαψης των αυγων λογω ορμονων που πιθανοτατα εχουνε φαει και τα καθιστα συνηθως στειρα.

As far as we know it has not been bred in aquaria although it is farmed for the trade in large numbers via the use of hormones.
http://www.seriouslyfish.com/species...-melanopterus/

Kostas12 15-06-13 16:02

Ένα μεγάλο μπράβο φίλε μου είναι πολύ δύσκολο να έχεις γέννα από αυτά τα ψάρια, αλλά έχεις και τα λίτρα και τις κατάλληλες συνθήκες.

Stivv27 15-06-13 16:37

Ευχαριστω παιδια!
Σπυρο το ξερω αυτο που μου εβαλες!Ειναι απο τα πρωτα που μπηκα να δω!το αν εχουν φαει ή οχι δεν μπορω να το ξερω.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να συνεχισω να τους παρεχω τις συνθηκες που θελουν!Μακαρι να βγει κατι καλο!
Το ενυδρειο αυτη την στιγμη δεν ειναι γεματο ειναι στους 40 ποντους (εχουμε περιοδο ξηρασιας)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01657 seconds with 11 queries