Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πιρανχας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58860)

lordpektroni 02-01-12 13:15

Πιρανχας
 
Γεια σας παιδια. ειμαι νεος στο ''σπορ'' :) αγορασα ενα μικρο πιρανχα (απο οτι καταλαβα ειναι red belly, κατω εχει φωτογραφιες του για να μου πειτε και εσεις) απο το πετ σοπ που τα πηρα μου δωσαν μια τροφη σε φυλα παρομοια με αυτη των χρυσοψαρων αλλα διαφορετικη προφανως και λεγεται sera vipan, εκτος απο αυτο τι αλλο μπορω να τα ταιζω.(με το συγκεκριμενο μου ειπαν να το ταιζω μερα παρα μερα ειναι σωστο?) γενικα αλλες συμβουλες που θα μπορουσατε να μου δωσετε?

http://img825.imageshack.us/img825/5594/img0592ls.jpg
http://img408.imageshack.us/img408/6060/img0591q.jpg

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Παναγιώτης Κ 02-01-12 13:24

Την sera vipan Την εχω χρησιμοποιήσει παλαιότερα. Καλή τρφή είναι. Απλά αν θές να έχεις ζωντάνια στα ψάρια σου και έντονα χρώματα καλό θα ήταν να ταίζεις και άλλες τροφές μαζί. Καλό θα ήταν να έχει ποικιλία τουλάχιστον 3 τροφές.
Το πετ που τα πήρες έχει sera τροφές? Αν έχει πές μου να σου πώ τι τροφές sera να πάρεις διότι δεν κάνουν όλες.

lordpektroni 02-01-12 13:27

την sera vipan εχω και εγω. τι αλλο θα προτεινες να τα ταιζω? διαβασα για λαχανικα και τετοια καπου κατι για γαριδες κλπ

Παναγιώτης Κ 02-01-12 13:39

Καλό θα ήταν να τα ταίζεις μια ισσοροπιμένη διατροφή.
Επειδή τα πιράνχας είναι σαρκοφάγα καλό θα ήταν να τα ταίζεις πιο πολύ ζωική τροφή και λιγότερο φυτική. Επίσης καλό θα ήταν να είναι κοπαδάκι καθώς τα ψάρια αυτά είναι σμηνόψαρα. Για να φιλοξενίσεις τα ψάρια αυτά πρέπει να διαθέτεις τον κατάλληλο όγκο ενυδρείου καθώς τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν πολύ.
Πάρε και μια ιδέα εδώ:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31943

lordpektroni 02-01-12 13:40

οταν λες ζωικη τροφη δηλαδη? καποιο παραδειγμα :D

Παναγιώτης Κ 02-01-12 13:43

Τροφή για σαρκοφάγα. Δηλ να περιέχει ψάρια, ψαρόλαδα και άλλα ψαρικά. Θα μπορείς να ταίζεις και άλλες τροφές όπως κοτόπουλα έντομα και άλλα. Καλό θα ήταν να δίνεις που και που ζωντανή τροφή.
Δές και εδώ:http://www.youtube.com/watch?v=p-4XUgo2XXU

lordpektroni 02-01-12 13:45

στο βιντεο τι ηθελες να δω :) ? το δικο μου πιρανχας ειναι γυρω στα 5 εκατοστα κανει να το ταιζω κοτοπουλο ας πουμε? και αν ναι θελει καποια προεργασια το κοτοπουλο πριν του το δωσω ?

Παναγιώτης Κ 02-01-12 13:48

Καταρχήν σε πόσα λίτρα το έχεις με τι μετρήσεις, εξοπλισμό και τι άλλα ψάρια. Πρέπει να απαντήσεις στα βασικά-ζωτικά αυτά ερωτήματα για να προχωρήσουμε.
Όσο για το κοτόπουλο, στην ηλικία και το μέγεθος που είναι το ψάρι στην προκειμένη περίπτωση δεν ξέρω αν είναι ακόμα στην κατάσταση να φάει ακόμα.

lordpektroni 02-01-12 13:51

πρεπει να το εχω σε ενα ενυδρειο των 20 λιτρων οπως το μετρησα ισως και λιγο παραπανω το εχω με φιλτρο και με θερμοστατη στους 27

Παναγιώτης Κ 02-01-12 13:53

20 λίτρα????????? Λάθος!!!!! Αυτό το ψάρι ζεί σε κοπάδι, και θέλει πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο. Σου προτείνω ή να το δώσεις ή να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο.

maxmike 02-01-12 14:01

μπορεις να το συνδιασεις με εναν παγκασιο.......................................... ....................................!!!!!!!!!!!!!! !
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
φιλε μου το ενυδρειο-γυαλα που εχεις στην καλητερη περιπτωση να βαλεις εναν μονομαχο.αλλιως θα χασεις το ψαρακι σου και θα στεναχωρηθεις οποτε εαν ενδιαφερεσε γιαυτο βγαλε το αμεσα η παρε ποιο μεγαλο ενυδρειο 300λτ+
φιληκα μιχαλης
http://www.aqua-fish.net/show.php?h=redbellypiranha διαβασε εδω και συγκεκριμενα εκει που λεει τελικο μεγεθος ψαριου και μεγεθος ενυδρειου.

kgf12345 02-01-12 14:05

καταρχην χρειαζεσαι μεγαλυτερο ενυδρειο.το ψαρι που εχεις φτανει τα 30 εκατοστα μηκος και θελει τουλαχιστον 200 λιτρα για ανηλικο ψαρι.επισης πρεπει να στρωσεις το φιλτρο του.η αλλη λυση ειναι να παρεις αλλο ψαρι που να μπαινει στο 20λιτρο(δεν υπαρχουν πολλα) αφου παλι στρωσεις το φιλτρο του.

lordpektroni 02-01-12 14:08

πηρα τετοιο ενυδρειο γτ ετσι μου ειπαν στο πετ σοπ δεν το ηξερα. οταν λετε πιο μεγαλο ενυδρειο τι μεγεθος εννοειτε?

επισης καθε ποσο να τον ταιζω? στο πετ σοπ μου ειπαν μερα παρα μερα. εγω εδω διαβασα καθε μερα . ποιο απο τα δυο?

Παναγιώτης Κ 02-01-12 14:26

Σου είπαν στο πετ να πάρεις 20λιτρο να βάλεις το πιράνχα?
Όταν εννοούμε μεγαλύτερο ενυδρείο εννοούμε τουλαχιστον 200 λίτρα που σημαίνει 10 φορές μεγαλύτερο τουλάχιστον απο αυτό που έχεις.

lordpektroni 02-01-12 14:33

τους ρωτησα τι ενυδρειο χρειαζεται και μου δειξαν ενα (αυτο που εχω που ειναι σε αυτο το μεγεθος) για την τροφη τι να κανω που ρωτησα καθε ποσο? και τι? (μεχρι να το αλλαξω ενυδρειο σε μεγαλυτερο )

Παναγιώτης Κ 02-01-12 14:46

Αν πάς σε μεγαλύτερο θα είσαι άνετος και θα μπορείς να το κάνεις πολύ πιο βιοτοπικό με ξύλα και πέτρες και μεγαλύτερο αριθμό πιράνχας.
Τώρα για την τροφή, τάιζε το αυτά τα φυλαράκια που σου έδωσε, και καλύτερα θα ήταν να πάρεις και κάτι σε ξηρά τροφη(στικάκια για αρχή).
Πάντως η αισχροκέρδεια των πετ σοπ δεν έχει όριο. Πώς είναι δυνατόν να σου πουλάνε για ένα ψάρι που γίνεται τεράστιο ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Και καλά αυτοί το ψάρι δεν το σκέφτονται αν θα ταλαιπωρείται και αν θα τυρανιέται, αλλά δεν έκατσαν να σου πούνε 2 λόγια για το τι παίρνεις? Ανεπίτρεπτον!!

kgf12345 02-01-12 14:48

ταισμα για οσο το εχεις στα αστρωτα 20 λιτρα ελαχιστο.το φιλτρο σου θελει στρωσσιμο αποτι καταλαβα.σε αστρωτο ενυδρειο το ψαρι θα ψοφησει λογο της αμμωνιας που δημιουργειται απτις εκκρισεις του ψαριου.η αμμωνια ειναι τοξικη.προσθεσε σε αυτο το στρες του ψαριου λογω του μεγεθους του ενυδρειου,και το ψαρι,ζητημα ειναι αν θα βγαλει το μηνα.
αν δε θες να ψοφησει,πηγαινε το πισω,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους να μαθεις τα βασικα,στρωσε το ενυδρειο σου,και διαλεξε ψαρι που να κανει για τα λιτρα σου.
το οτι σου αρεσει το πιρανχας δεν ειναι σοβαρος λογος να το κρατησεις σε δυσμενεις συνθηκες.
κιεμενα μου αρεσουν οι φαλαινες αλλα δε θα παω να παρω.

πολλα πετσοπ ειναι απαραδεκτα. τοχουμε πει χιλιαδες φορες εδω μεσα αλλα αλλη τοση ευθυνη εχουνε και οι πελατες που δε κοιτανε τι χρειαζεται πριν αγορασουνε ενα ζωντανο.ενταξει πολλες φορες υπαρχει παραπλανηση απτα πετσοπ αλλα αυτο δε σημαινει οτι ο αγοραστης ειναι εντελως αμοιρος των ευθυνων.αυτο που κανει τη διαφορα ειναι το τι θα κανει ο καθενας αφου μαθει οτι εκανε λαθος αγορα.και τωρα φιλε μου εμαθες.τη γνωμη μου στην ειπα,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους,δωσε το ψαρι πισω και βρες ψαρι που να κανει για τα λιτρα σου.αν θες πιρανχας σωνει και καλα,παρτο οταν με το καλο θα μπορεις να παρεις και το σωστο ενυδρειο και αφου το στρωσεις. ετσι κιαλλιως κρατωντας ενα ψαρι σε λαθος συνθηκες δεν προκειται να το χαρεις αφου εκτος του οτι θα ψοφαει δεν προκειται να δεις ποτε τη αληθινη συμπεριφορα του ψαριου.

lordpektroni 02-01-12 15:06

φιλε μου θα το βαλω σε μεγαλυτερο ενυδρειο που θα αγορασω. ελαχιστο αλλα καθε μερα ετσι :) ?

kgf12345 02-01-12 15:19

ελαχιστο καθε μερα η και μερα παρα μερα.δεν εχει και πολυ σημασια γιατι ειναι σαν να ειναι καποιος ετοιμοθανατος στο νοσοκομειο και να ασχολουμαστε με το ποτε θα φαει.
αν δεν σκοπευεις να παρεις νεο ενυδρειο αμεσα,(μεσα στις επομενες μια δυο μερες) βαλε αγγελια για μπολι στις αγγελιες και μπολιασε το φιλτρο τουλαχιστον.λυπαμαι αν σε απογοητευω αλλα το ψαρι σου δε θα ζησει για πολυ σε αυτες τις συνθηκες.
σου ειπαμε ολοι τι πρεπει να κανεις.διαβασε και το προφιλ του ψαριου σου εδω και σου ευχομαι καλη συνεχεια.

lordpektroni 02-01-12 16:04

σε ευχαριστω πολυ φιλε ισως προλαβω στις επομενες δυο μερες να παρω αλλο ενυδρειο

Παναγιώτης Κ 02-01-12 16:56

To νέο ενυδρείο να είναι τουλάχιστον απο 200 λίτρα και πάνω! Ψάξε για προσφορές στα πέτ άν θές μήπως βρείς και πιο φτηνά. Όσο για το στρώσιμο του ενυδρείου σου(του καινούριου) μπορείς να κοιτάξεις τα υπομνήματα στους αρχάριους και θα την βρείς την άκρη.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

ΥΓ: Όταν είσαι αποφασισμένος να αγοράσεις κάτι απο πέτ σοπ, πρώτα να είσαι σίγουρος για αυτό που παίρνεις και μετά να πράττεις.

kwstas_original 02-01-12 17:02

Αυτο ειναι pacu.

rawnerve 02-01-12 18:44

μηπος "λεω εγω τωρα" πρεπει να μας πει ποιο ηταν το πετ σοπ:confused:

lordpektroni 02-01-12 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 640994)
Αυτο ειναι pacu.

εισαι σιγουρος?

ενα πετ σοπ ανθεων θεσσαλονικη κοντα σε κατι goodys

vaspiou 02-01-12 19:09

http://www.kibotosnoe.gr/pro_list.asp?provar=pet_shop

εδω εχει καποια πετ σοπς.......
κριμα ομως....μεγα κακη κινηση απο μερους τους.......

Plakas 02-01-12 21:28

Και εγώ για πάκου το βλέπω, (και άμα το λέει ο Κώστας είναι και σίγουρο)....Αρα το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.....30-40 εκ. μεγαλύτερο (σε σχέση με τα 30εκ. του πιράνχας)

Α! και είναι χορτοφάγο!

vaspiou 02-01-12 21:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Plakas (Μήνυμα 641060)
Και εγώ για πάκου το βλέπω, (και άμα το λέει ο Κώστας είναι και σίγουρο)....Αρα το πρόβλημα σου γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.....30-40 εκ. μεγαλύτερο (σε σχέση με τα 30εκ. του πιράνχας)

Α! και είναι χορτοφάγο!

ΚΑΙ εχει και ανθρωπινα δοντια!!! απαπααπαπαπααααα!!!

exelix 02-01-12 21:34

Βασικά πήγαινέ το πίσω αν δεν είσαι διατεθημένος να πάρεις ένα ποοοολύ μεγάλο ενυδρείο και ψάξε για κάτι άλλο. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ούτε 200 ούτε 300 λίτρα μπορούν να το φιλοξενήσουν. Γίνεται πολύ πολύ μεγάλο.

beeromixalhs 03-01-12 01:17

το έχουμε κουβεντιάση πάρα πολλές φορές για το πόσο απαράδεκτα φέρονται τα όλα pet shop. Απλά λίγα είναι αυτά που όταν σε μάθουν σου λένε και δυο σωστά (αν ξέρουν κιόλας)
Τώρα δε ξέρω αν είναι pacu ή piranha πάντως αν είναι pacu θέλει πάρα πολλά λίτρα. Έχω δει ενήλικο σε 300αρι και δε χωρούσε να στρίψει. Πήγαινε το πίσω ρίξε του ένα καλό κράξιμο βρές μπόλι να στρώσεις το φίλτρο και βάλε ένα μονομαχάκι στο ενυδρείο μη πάει και χαμένο τώρα που το πήρες ;)
Και όταν διαβάσεις και μάθεις λίγα πράγματα παραπάνω παίρνεις ένα μεγάλο ενυδρείο και βάζεις ένα κοπαδάκι piranhas :D:D:D:D:D

tsoum 03-01-12 13:38

Όπως είπαν πιο πάνω είναι 100% πακου. Ξεχωρίζει από μακριά το διαφορετικό στόμα. Προφανώς ο πετσοπας προσπάθησε να το πουλήσει όσο ήταν ακόμα μικρό. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας πίσω και να πάρεις κάτι αλλο.

Παναγιώτη, ειλικρινα, έχεις καμία ιδέα τι γράφεις ή ότι σου κατέβει; Παλιότερα είχες προτείνει σε κάποιον να βάλει γκαπυ μαζί με αγγελόψαρα. Τώρα εδώ, μόνο μουρουνελαιο δεν του είπες να ρίξει. Τι ψαρολαδα και χαζομάρες λες; Επίσης προτείνεις ένα ενυδρείο 200 λίτρα. Ένα μικρό κοπάδι 5 πιρανχα θέλουν περίπου τα διπλάσια. Πόσο μάλλον τα πακου που φτάνουν και 70-80 εκατοστά μπορεί και μέτρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02466 seconds with 11 queries