Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   βοηθεια με νανο χαμστερ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56981)

antonis15 25-10-11 22:06

βοηθεια με νανο χαμστερ
 
Η ιστορια εχει ως εξης πηγα σε ενα πετ σοπ να παρω τροφη για τα ψαρια και ιδα ενα χαμστερ με καπως προβλιματικο το πισω ποδι το λιπιθικα γιατι θα το ριχνανε στον κροκοδιλο που εχουν και το πιρα..του εφτιαξα μια ροδα και εχει ενα ωραιωτατο σπιτακι..εδω και λιγες μερεσ που το εχω παρατιρω μια πλιγι που εχει εσωτερικα του ποδιου στην κλιδωση και εχει σταματισι να ειναι ενεργετικο και κιμαται συνεχεια τι να κανω να τον παω στον κτινιατρο τι να κανω???

eimaste aR21rwstoi 25-10-11 22:14

πισω στον κροκοδιλο.....

πλακα κανω...
ψαξε κτηνιατρο που να εχει πειρα απο τρωκτικα!

maxmike 25-10-11 22:43

Σε πρώτη φάση παρε σπρέι ντεμπασεντιν να βάλεις για να αποφύγεις την μόλυνση και φορά γάντια γιατι κάνουν κακό δαγκωμα

akoulis 26-10-11 04:27

να το πας στον κτηνιατρο κι'αυτος θα κανει τα σχετικα αν μπορει.αν ειναι μεγαλη πληγη το σπρει δεν βοηθαει.θα το γληφει και μπωρει να του κανει και κακο.ας ευχηθουμε να πανε ολα καλα.κατι ασχετο τωρα.μηπως ο πετσοπα σου μπωρει να μου βρει κανα ζευγαρακι ιπποποταμους για την αυλη μου,απ'την ακρη του;);

eimaste aR21rwstoi 26-10-11 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akoulis (Μήνυμα 626450)
να το πας στον κτηνιατρο κι'αυτος θα κανει τα σχετικα αν μπορει.αν ειναι μεγαλη πληγη το σπρει δεν βοηθαει.θα το γληφει και μπωρει να του κανει και κακο.ας ευχηθουμε να πανε ολα καλα.κατι ασχετο τωρα.μηπως ο πετσοπα σου μπωρει να μου βρει κανα ζευγαρακι ιπποποταμους για την αυλη μου,απ'την ακρη του;);

χαχαχαχα
τους εχω κλεισει εγω ακη!!!!

antonis15 26-10-11 12:02

εχουν ενα κροκοδιλο μισου μετρου σε ενυδρειο και τον τρεφουν με ψαρια και χαμστερ

Αγγελική 26-10-11 14:55

Απο τα λιγα στοιχεια που δινεις ναι πρεπει να το πας στον κτηνιατρο και γρηγορα. Πιο πιθανο ειναι να προκειται για αποστημα, κατι αρκετα συχνο στα τρωκτικα, το οποιο εχει και γενικα συμπτωματα, ληθαργικοτητα, πυρετο κα και χρειαζεται αμεσα αγωγη.

janickrules 26-10-11 15:52

μπρααβο σου,που το πηρες...

antonis15 26-10-11 23:33

θα το παω αυριο μετα το σχολειο και ο θεος βοηθος...

akoulis 28-10-11 04:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 626603)
θα το παω αυριο μετα το σχολειο και ο θεος βοηθος...

ολα καλα να πανε...:p:p:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi (Μήνυμα 626466)
χαχαχαχα
τους εχω κλεισει εγω ακη!!!!

καλα ...τοτε θα'σχολιθω με τους ρινοκερους:rolleyes::D:D

eimaste aR21rwstoi 29-10-11 07:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 626483)
εχουν ενα κροκοδιλο μισου μετρου σε ενυδρειο και τον τρεφουν με ψαρια και χαμστερ

αυτος ο κροκοδιλος πρεπει να εχει φαει ολα τα αρρωστα ζωα του πετσοπα:D

antonis15 02-11-11 21:47

το πηγα στο κτινιατρο την περασμενη πεμπτη και με ειπε φλεγμονη εματο οτι εχει στο ποδι και μου εδωσε ενα vibramicin συροπι και μπορο να πω πως εχει συνελθη το ποδαρακι του κατα 70% και ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα εχει διαρια απο το φαρμακο και με εχει ταραξη στις αλλαγες:-? αλλα χαλαλητου...για τον λογο οτι τον εχω σε ενυφρειο και οχι κλουβι βαζο το χερι και το καθαριζω να τον βγαζω η οχι... με βλεπει και τρεχει:(

Despina 05-11-11 00:48

εγω θα τον εβγαζα σιγουρα οχι μονο για να καθαρισω αλλα για να παιξω μαζι του πιο πολυ!! λογικο ειναι να σε φοβαται αλλα θα σε συνηθισει μην ανησυχεις!!!;) προσεχε ομως μην σε δαγκωσει και μην το σκασει..παρα ειναι γρηγοροι αυτοι οι κομαντο!! :rolleyes:
1000 μπραβο για αυτο που κανεις!!!:D

ANGEL7 07-11-11 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 627826)
το πηγα στο κτινιατρο την περασμενη πεμπτη και με ειπε φλεγμονη εματο οτι εχει στο ποδι και μου εδωσε ενα vibramicin συροπι και μπορο να πω πως εχει συνελθη το ποδαρακι του κατα 70% και ειμαι πολυ χαρουμενος αλλα εχει διαρια απο το φαρμακο και με εχει ταραξη στις αλλαγες:-? αλλα χαλαλητου...για τον λογο οτι τον εχω σε ενυφρειο και οχι κλουβι βαζο το χερι και το καθαριζω να τον βγαζω η οχι... με βλεπει και τρεχει:(

Eίναι στρεσαρισμένο και τρέχει να ξεφύγει.Αν θες να σου έρχεται να έχεις υπομονή και να βάζεις μια μικρή λιχουδιά στο χέρι σου και να έρχετε να το τρώει από το χέρι σου.Μπορεί να περιμένεις και 10 λεπτά μέχρι να έρθει.
Αν το κάνεις κάθε μέρα και δυο φορές τη μέρα θα αρχίσει να έρχετε,όταν σε συνηθίσει και χωρίς να έχεις λιχουδιά επάνω στο χέρι σου.
Επίσης εγώ τώρα έχω 5 και είχα 8 σύνολο όλα σε ενυδρεία.όταν το καθαρίζεις να μην το πιάνεις με το χέρι σου γιατί τρομάζει να βάζεις ένα κουτί μέσα στο ενυδρείο με τη πλαινη πλευρα να ακουμπάει το πάτωμα και να έχεις λιχουδια,σαν παγιδα,όταν μπει μέσα να φάει θα το γυρίσεις και θα τον έχεις μέσα στο κουτί και θα κάνεις αλλαγή με την ησυχία σου όσο εκείνο τρώει τη λιχουδιά στο κουτι που το έβαλες.Εγώ τα βάζω στο διάφανο κουτί μεταφοράς ψαριών για να κάνω αλλαγη με την ησυχία μου.;)
Επίσης μην το βγάζεις από το ενυδρείο για να παίξεις!Δεν είναι γατί ούτε σκυλί!Δυο φορές μου έχει φύγει ένα από αυτά τα καθαρματάκια καταλάθος και έχουμε κάνει το σαλόνι καινούργιο για να το πιάσουμε!!
Γι'αυτα το παιχνίδι είναι η ρόδα τους!Παιχνίδι είναι όταν θα έχεις λιχουδιά στο χέρι και θα κουνάς το χέρι σου και θα το κυνηγάει για να φάει!!Το παιχνίδι πάντα μέσα στο ενυδρείο,αν του κάνεις και δευτερο πάτωμα και βάλεις και γεφυράκια και τραμπάλες θα το βλέπεις να κάνει ακροβατικά και θα γελάς.Θα σου στείλω φωτος να δεις κάποια από τα δικά μου

Vaggef 08-11-11 10:22

Για ρίξε μια ματιά...

http://roborovskihamsters.webs.com/

ANGEL7 08-11-11 11:24

είναι ότι πρέπει το site που σου έγραψε ο Vaggef !Kαι εγώ roborovski έχω και όταν απέκτησα τα πρώτα με βοήθησε πολύ αυτό το site με τις τόσες πληροφορίες που έγραφε και το σημαντικότερο:Τι πρέπει να τρώει και τι όχι,αυτό το κομμάτι να το τυπώσεις να το έχεις.Επίσης προτείνει και τροφές που θεραπεύουν τη διάρροια

Vaggef 08-11-11 11:58

το πιθανότερο είναι να έχεις russian dwarf hamster και όχι roborofski αλλά οι διαφορές είναι μικρές στην συντήρηση τους ενώ μεγάλες στην συμπεριφορά!

antonis15 12-11-11 16:10

;)ευχαριστω πολυ για της πλιροφοριες τωρα με εχει συνηθιση μπορω να πω γιατι οταν του βαζο τροφι ερχετε τρεχοντα..με δοσανε ενα ιδιο της ιδιας ρατσας και ειναι θυλικο και τον βλεπω ποιο χαρουμενο και δραστιριο...

eimaste aR21rwstoi 12-11-11 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonis15 (Μήνυμα 629674)
;)ευχαριστω πολυ για της πλιροφοριες τωρα με εχει συνηθιση μπορω να πω γιατι οταν του βαζο τροφι ερχετε τρεχοντα..με δοσανε ενα ιδιο της ιδιας ρατσας και ειναι θυλικο και τον βλεπω ποιο χαρουμενο και δραστιριο...

τωρα με την θηλυκια θα ειναι ο δικος σου μεσα στην καλη χαρα...:D:D:D
αντε καλα γεννητουρια!!!!

antonis15 25-12-11 16:47

γενυσαμε 7 χαμστερ το 1 αρρωστο εδω και 2 βδομαδεσ μεγαλοσανε τα 6 και αυτο εμηνε μικρο εει προβλιμα στο δεξι μπροστα ποδι σαν τον αρσενικο τι να κανω να το παρω δεν το προσεχει και πολυ?

Παναγιώτης Κ 25-12-11 18:02

Βγάλε σε παρακαλώ μια φωτό τα χάμστερ με τα μικρά σε παρακαλώωωω!!!!!!
Πάντως να ξέρεις σου λέω εμπειρικά(είχα και εγώ) ότι μπορεί να τρελαθούν κάποια στιγμή και να φάνε τα μικρά και μετά να τσακωθούν και μεταξύ τους. Γι'αυτό αν ακούσεις στριγκλίσματα τρέξε!

antonis15 28-12-11 16:29

το μικρο μου παιθενει λεσ και εχει παθη ασητια ειναι του δινο ζεστο γαλα τι να κανω για να το συνεφερο θελω να το σοσο εχω κανει κατι σαν θερμοκιτιδα για να ειναι ζεστο ..

harmasn 28-12-11 16:35

τραβα σε γιατρο asap δε νομιζω να μπορεις να κανεις κατι εσυ τωρα

antonis15 28-12-11 16:59

αυτο θα εκανα σηγουρα το απογευμα αν ειναι ανοιχτοσ

Παναγιώτης Κ 28-12-11 17:53

τι ακριβώς έχει?

antonis15 31-12-11 13:02

παιθανε παρα τησ προσπαθιεσ μου να το σωσω...:(

Παναγιώτης Κ 31-12-11 13:13

Συληπητήρια!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02098 seconds with 11 queries