Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτηση για κατόχους RIO400 ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7056)

Johnkokk 10-01-05 10:15

Ερώτηση για κατόχους RIO400 ?
 
Επειδή θα φτιάξω μόνος μου ενα βραχώδες background απο φελιζολ, και επειδή δεν εχω ακόμα στα χέρια μου το ενυδρείο θα μπορούσατε να μου πείτε τα εξής ?

Αν η κατασκευή είναι μονοκόματη 1.51 μήκος, μπαίνει στο ενυδρείο κατευθείαν ή μήπως έχει τίποτα "χείλια" το τζάμι στην κορυφή προς τα μέσα οπότε θα εμποδίσουν το φελιζόλ να μπεί ?

Επίσης το ύψος του ενυδρείου είναι 62 cm.Aυτό είναι καθαρό ή το καπάκι έρχεται και τρώει μερικούς πόντους απο αυτό το ύψος ?

Μπορεί κάποιος να βάλει κάποια φωτογραφία απο το πάνω μέρος του ενυδρείου χωρίς καπάκι ?

Μιας και το έχετε, τελικά τι διαστάσεις (ΜΗΚΟΣχΥΨΟΣ) θα πρέπει να έχει το φελιζόλ για να μπεί και να πιάσει ολη την πίσω πλευρά ?

Ευχαριστώ.

jpatou 10-01-05 10:23

Μήπως ξεχνάς ότι έχει εσωτερικό φίλτρο πίσω δεξιά?

Johnkokk 10-01-05 10:29

To οποίο δεν βγαίνει ? Πακτωμένο είναι ?

jpatou 10-01-05 10:36

Δεν το έχω το ενυδρείο αλλά έχω δει πολλά.
Αν είναι κολημένο θα σου πεί καλύτερα κάποιος που το έχει.

johnny98130 10-01-05 10:37

Ναι ειναι πακτωμενο.

Makis M 10-01-05 12:48

Re: Ερώτηση για κατόχους RIO400 ?
 
Γεια σου φολε Johnkokk,

Στο ενυδρειο αυτο πρεπει να θυμασαι οτι η μεσαια πλαστικια τραβερσα στο πανω μερος(καπακι) δυσκολευη πολυ τα πραγματα, ειδικα οταν θα θελησης να βαλης το background μονοκοματο. Επισης και το καπακι τρωει μερικους ποντους. Για διαστασεις, φωτογραφιες σε ολα τα αλλα θα σου στειλω το βραδακι.

Johnkokk 10-01-05 13:10

Ευχαριστώ.
Μπορείς να τα στείλεις στο johnkokk ΠΑΠΑΚΙ otenet.gr

yiobi 10-01-05 15:09

Και ούτε να σκεφτείς να κόψεις την (φαινομενικά)
μικρή και άχρηστη τραβέρσα... :evil:
Έμένα που μου έσπασε κατά λάθος (σπάει λίγο εύκολα)
όταν προσπαθούσα να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο (ναι, βγαίνει)
έχει ως αποτέλεσμα να κάνει μεγάλη κούρμπα το τζάμι.

(Εγώ έγω το 300άρι βέβαια, αλλά νομίζω ότι είναι το ίδιο πράγμα.)
:wink:

Discos 10-01-05 15:34

Οντως το εσωτερικο βγαινει.Δεν ειναι τιποτα, αλλα να ξερεται πως ολα τα rio οπως και παρα πολλα ενυδρεια εμποριου η ακομα και custom εαν δεν εχουνε κοντρες και δεσιματα στην μεση εχουνε "κοιλια". Εμενα το rio 300 με το πλαστικο κομματι αυτο να υπαρχει, εαν το δεις απο την μια ακρη του το τζαμι στο μηκος παντα θα δεις πως εχει μια κοιλια, ειναι κατι προβλεψιμο αυτο απο την εταιρια.

Δεν θα αλλαξει η συμπεριφορα αμα βγει, σιγα τωρα το σοβαρο πλαστικουλι που εχει! Αυτο το εχει για να βαλετε αμα θελετε καμοια εχτρα λαμπα, εξου και οι τρυπες στις ακρες που μπαινουν κουτι καποια "δακτυλιαδια που εχουν καποιες λαμπες η και ανακλαστηρες που εχετε παρει κατα καιρους.

Παραδειγμα της προβλεψιμης πιεσης που μπορει να παρει το κρυσταλο ειναι το μαγαζι που εχει ανοιξει στην Αλεξανδρας λιγο πριν τον Τσιπα οπως ανεβαινεις δεξια και βλεπεις ενα τριτονο στο πατωμα δεξια με τουλαχιστον 2 ποντους καμπυλη το κρυσταλο. Ειναι προβλεψιμο και απολυτως ασφαλες φτανει να ειναι ετσι ειτε απο τον κατασκευαστη , ειτε απο καποιον που ξερει την δουλεια του.

sot-zoe 10-01-05 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discos
και βλεπεις ενα τριτονο στο πατωμα δεξια με τουλαχιστον 2 ποντους καμπυλη το κρυσταλο.

για πες και τι χρυσοψαρακια ειχε μεσα αυτο το τριτονο , που αλλοι τα βαζουν σε γυαλες :shock: και αλλοι λενε "μα τα εβαλα σε μεγαλυτερο απο γυαλα , σε ενα 15αρι" +-6

netblues 10-01-05 16:34

Τα τερατα αυτα πανε δωρο μαζι με τη λιμνη....

Makis M 10-01-05 22:12

Re: Ερώτηση για κατόχους RIO400 ?
 
Φιλε Johnkokk

Παράθεση:

Αν η κατασκευή είναι μονοκόματη 1.51 μήκος, μπαίνει στο ενυδρείο κατευθείαν ή μήπως έχει τίποτα "χείλια" το τζάμι στην κορυφή προς τα μέσα οπότε θα εμποδίσουν το φελιζόλ να μπεί ?
Το βλεπω αδυνατο η πολυ δυσκολο να το βαλης μονοκοματο με τις τραβερσες του Juwel. Θα προτεινα να το κανης δυο κοματια.

Παράθεση:

Επίσης το ύψος του ενυδρείου είναι 62 cm.Aυτό είναι καθαρό ή το καπάκι έρχεται και τρώει μερικούς πόντους απο αυτό το ύψος?
Το καθαρο υψος για το background ειναι 56εκατοστα

Παράθεση:

Μπορεί κάποιος να βάλει κάποια φωτογραφία απο το πάνω μέρος του ενυδρείου χωρίς καπάκι ?
Σου εστειλα και στο μαιλ σου ηδη φωτογραφιες.

Παράθεση:

Μιας και το έχετε, τελικά τι διαστάσεις (ΜΗΚΟΣχΥΨΟΣ) θα πρέπει να έχει το φελιζόλ για να μπεί και να πιάσει ολη την πίσω πλευρά ?
1,32εκ Χ 56 εκ

Περιμενουμε νεα σου

Johnkokk 11-01-05 00:20

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Προφανώς δεν μπαίνει μονοκόματο.Θα δούμε.Μου φαίνεται πως θα πρέπει να το πάρω πρώτα στα χέρια μου για να κάνω σωστή δουλειά.

Discos 11-01-05 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
για πες και τι χρυσοψαρακια ειχε μεσα αυτο το τριτονο , που αλλοι τα βαζουν σε γυαλες :shock: και αλλοι λενε "μα τα εβαλα σε μεγαλυτερο απο γυαλα , σε ενα 15αρι" +-6

Κουκλια......!! Ζηλεψα τους ιδιοκτητες λιμνων παιδια :oops: :) .

ahar 11-01-05 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Discos
Κουκλια......!! Ζηλεψα τους ιδιοκτητες λιμνων παιδια :oops: :) .

Επιτελους....
Ηξερα οτι θα κολλαγες το μικροβια αλλα λιμνη να δουμε που θα φτιαξεις..

Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ
Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ
Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ
Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ
Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ Κοϊ

jpatou 11-01-05 11:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ahar
Ηξερα οτι θα κολλαγες το μικροβια αλλα λιμνη να δουμε που θα φτιαξεις..

Μπορείς να κάνεις την ζαρντινέρα της βεράντας αν θελεις :D :D :D
Αλλά νομίζω οτί ξεφύγαμε λίγο από το θέμα. :?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01749 seconds with 11 queries