Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ποταμίσια άλγη για otocinclus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89052)

apple snail 02-12-15 15:37

ποταμίσια άλγη για otocinclus
 
Καθώς εκανα μια βολτα στο ποταμι κοντα στο σπίτι μου, είδα τις πέτρες με κατι πράσινο πάνω(υποθέτω άλγη:smt120)και σκέφτηκα μιας και σε λίγες μέρες θα παραλάβω οτόκυκλους,λέτε να μαζέψω μερικές?αν ναι θα έχω όποτε θέλω αλγη σε αποσταση 5 λεπτών απο το σπίτι μου!:smt041

dinos99 02-12-15 15:55

Όχι να μην τις βάλεις! Δεν ξέρεις τι κουβαλανε αυτές οι πέτρες εκτός από άλγη.....
:rolleyes:

apple snail 02-12-15 16:19

αφού θα τις βράσω!

johnpecn` 02-12-15 16:30

Άμα τις βρασεις παει η αλγη

Τάκης 02-12-15 16:34

Μόνο αν τις βάλεις σε διάλυμα υπερμαγγανικου κάλιου

Kostas G. 03-12-15 00:40

Ο κίνδυνος παρασίτων δεν αξίζει την ευκολία, ενώ με τον βρασμό θα χάσει όλα τα στοιχεία της. Η αποστείρωση φαγητού με υπερμαγγανικό δεν είναι καλή, έχει κατάλοιπα και τοξικές ρίζες που φτιάχνει. Αν θέλεις άλγη, βάλε σε έναν κουβά νερό ενυδρείου με πέτρες, κάλυψέ τον με σίτα και άσε τον σε μέρος που να παίρνει ήλιο. Πάρτι θα κάνει η άλγη. Αλλά με διάφορα μαλακά λαχανικά και φρούτα καθώς και ταμπλέτες με μεγάλη περιεκτικότητα άλγης, χαρούμενοι ειναι οι Otocinclus

globalzero 03-12-15 13:13

ποταμίσια άλγη για otocinclus
 
Ρε παιδιά κάνουν όντως κατι αυτά τα ψάρια ; Τα έβαλα κυρίως για ομορφιά και μήπως φάνε και τίποτα . Η τριχοειδή μια χαρά αναπτύσσεται , και έστω λιγο dust άλγη στα τζάμια που εχω συνεχίζει αυτο το λιγο να υπάρχει . 5 εχω στα 100 λίτρα , κοιλιές φουσκωμένες μια χαρά αλλά απο τις ταμπλέτες για τα γατόψαρα και τα υπολείμματα τροφών

johnreta 03-12-15 14:29

Την dust κανονικα την τσακιζουν
Τριχοειδη δεν ακουμπανε.
Τρεφονται απο τα ξυλα που αναπτιζουν φιλμ που δεν ειναι ορατο πολες φορες.
Ταμπλετες οσο τα κρατουσα ποτε δεν εφαγαν η καμμια τυποποιημενη τροφη συνηθως το αντιθετο μπορει να πεθανουν απο ασιτεια.

Επισης σε αγγουρακι τα εχω δει να τσιμπανε και διαφορα αλλα λαχανικα.

Το οτι τρωνε υπολειμματα το υποθετεις η τα εχεις δει?

globalzero 03-12-15 15:59

το βλέπω καθημερινά.

ριχνω τροφή για τα cardinal και τα ραμιρεζι στο ίδιο σημείο.

Μετά από λίγα λεπτά στο σημείο εκείνο γίνεται χαμός , σκαλίζουν το υπόστρωμα ανάμεσα από τα cordydoras.

To ιδιο γίνεται όταν ρίχνω(καθημερινά) ταμπλετα άλγης ή απλή, στικ γαρίδας κλπ.

Τι να πω ή τυχερός είμαι ή άτυχος :grin:

Kostas G. 04-12-15 11:10

Συνήθως μαθαίνουν γρήγορα τις έτοιμες τροφές αν βλέπουν άλλα ψάρια να τις τρώνε. Αν μειώσεις λίγο τα διαθέσιμα υπολείμματα τροφής, θα φάνε περισσότερη άλγη, αλλά όχι τροχοειδή


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries