Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ερώτημα για κόψιμο σε καπάκι για προσαρμογή ταΐστρας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91545)

kostas66 02-04-16 10:22

Ερώτημα για κόψιμο σε καπάκι για προσαρμογή ταΐστρας
 
Αγαπητοί φίλοι,
θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις για να κόψω ένα σημείο από το πλαστικό καπάκι του ενυδρείου, ώστε να προσαρμόσω εκεί μια αυτόματη ταΐστρα (ΕΗΕΙΜ 3581).
Το καπάκι είναι από σκληρό πλαστικό σχετικά λεπτό.
Έχετε να μου προτείνετε κάποια ιδέα;
Ευχαριστώ.

http://imageshack.com/a/img922/2674/tIxf3q.jpg

Λάμπρος.Τ 02-04-16 10:30

Καλημέρα, αν έχεις Dremel (ή κάποιο παρόμοιο εργαλείο) μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.
Μαρκάρεις το κομμάτι που θες να κόψεις, βάζεις χαρτοταινία στις γραμμές για να μην λιώσει το πλαστικό, και με το dremel και ένα μικρό δίσκο για σκληρές επιφάνειες το κόβεις αμέσως.
Στο προηγούμενο ενυδρείο μου έτσι έκοψα το καπάκι και έφτιαξα πορτάκι με μεντεσεδάκια πλαστικά για αλλαγές και ταίστρα.

kostas66 02-04-16 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 934481)
Καλημέρα, αν έχεις Dremel (ή κάποιο παρόμοιο εργαλείο) μια χαρά κάνεις τη δουλειά σου.

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο σχετικό εργαλείο... :(

Harris1 02-04-16 10:47

ένας τρόπος είναι με ένα ψιλό τρυπανάκι η με τρυπάνι με πολή πίεση μαρκάρεις τις 4 γωνίες.
Με φαλτσέτα (μεγάλο κοπίδι) πιέζεις δυνατά και σταδιακά, να κάνεις ευθύγραμμες κοψιές με την βοήθεια ενός μεταλλικού χάρακα ή ράβδου.
Χαράζεις με μολύβι, κόβεις, είτε με φαλτσέτα ή με μικρό πριονάκι με λάμες ή με ένα ψαλίδι τύπου κηπουρού.
ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ
ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ή ΔΑΧΤΥΛΟ ΘΑ ΦΑΣ ή ΣΤΡΑΒΑ ΘΑ ΚΟΨΕΙΣ
ανάλογα βέβαια το αποτέλεσμα που θες, να ξέρεις όμως οτι την σωστή δουλειά την ζηλεύουν

Mitsos 02-04-16 10:55

Ποτήροτρυπανο??
Αλλιώς Σημαδεύεις τρύπας ΠΟΛΛΕΣ τρύπες με σχετικά μικρό τρυπάνι στο περίγραμμα βγάζεις τα πολλά προσεκτικά με κοπίδι και λειαινεις με γυαλοχαρτο.... Θα πάρει χρόνο αλλα αν έχεις υπομονή γίνεται.... (Μπορείς να κανείς οτι σχήμα θελεις)

kostas66 02-04-16 11:05

Πολύ ωραίες ιδέες παιδιά, ευχαριστώ πολύ.
Στην αρχή σκεφτόμουν όπως βλέπετε στη φωτό να αφήσω το πίσω καπάκι ανοιχτό και να βάλω την ταίστρα να κάθεται στη μέση, ώστε να ρίχνει μέσα την τροφή, χωρίς να χρειαστεί να ανοίξω τρύπα στο καπάκι, αλλά φοβάμαι ότι όταν ζεστάνει ο καιρός θα έχω αρκετή εξάτμιση..

Λάμπρος.Τ 02-04-16 11:12

Ενα σετ με μύτες, δίσκους, κτλ.. και με το εργαλείο τύπου dremel στο Leroy έχει περίπου 30 ευρώ και σου μένει το εργαλείο για πολλές δουλειές.
Το τρύπημα με τρυπάνι και πολλές τρύπες δεν στο συνηστώ γιατί αισθητικά δεν θα γίνει καλό όσο και αν προσέξεις. Ειδικά αν το ενυδρείο είναι σε σαλόνι.
Επίσης με αυτό τον τρόπο δεν πετάς το κομμάτι που έκοψες και αν θέλεις το κάνεις πορτάκι με μεντεσεδάκι για να μην είναι πάντα ανοικτό.

kosmas 02-04-16 11:15

Αφησε το πισω καπακι ανοιχτο βαλε οπου θες την ταιστρα και οτι κενο περισσευει το καλυπτεις με μια φαρδια ταινια ή κομματι πλεξι

Τσουπρακάκος παναγιώ 02-04-16 12:08

Και γω απο προσωπική εμπειρία σου προτεινω να αγοράσεις ενα dremel (αν μπορείς φυσικά ) θα κάνεις τέλεια δουλεια και θα σου μείνει κιόλας ,δεν φαντάζεσαι ποσο χρησιμο είναι μεχρι και τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου καθάρισα :smt020

Themis_aqua 02-04-16 12:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσουπρακάκος παναγιώ (Μήνυμα 934501)
Και γω απο προσωπική εμπειρία σου προτεινω να αγοράσεις ενα dremel (αν μπορείς φυσικά ) θα κάνεις τέλεια δουλεια και θα σου μείνει κιόλας ,δεν φαντάζεσαι ποσο χρησιμο είναι μεχρι και τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου καθάρισα :smt020

Εννοεις κατι τετοιο; http://www.e-shop.gr/polyergaleio-il...c-p-TLS.070154
Δηλαδη μ αυτο κοβεις πλαστικο, πλεξι μεχρι και βιδες μπορει;

kostas66 02-04-16 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσουπρακάκος παναγιώ (Μήνυμα 934501)
Και γω απο προσωπική εμπειρία σου προτεινω να αγοράσεις ενα dremel (αν μπορείς φυσικά ) θα κάνεις τέλεια δουλεια και θα σου μείνει κιόλας ,δεν φαντάζεσαι ποσο χρησιμο είναι μεχρι και τους αρμούς στα πλακάκια του μπάνιου καθάρισα :smt020

Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο για να το δω; Δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα εργαλεία...

Λάμπρος.Τ 02-04-16 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 934508)
Εννοεις κατι τετοιο; http://www.e-shop.gr/polyergaleio-il...c-p-TLS.070154
Δηλαδη μ αυτο κοβεις πλαστικο, πλεξι μεχρι και βιδες μπορει;

Ναι κόβεις ότι θες (ανάλογα με το δίσκο που βάζεις μπροστά) μπορείς επίσης να καθαρίσεις σκουριά από κάγκελα, να ξύσεις, κτλ...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 934510)
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο για να το δω; Δεν τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα εργαλεία...

Αν πας στο Leroy και του ζητήσεις το σετ με το εργαλείο και τις μύτες το φτηνό θα στο δείξει.
Νομίζω είναι Dexter δεν είμαι σίγουρος. Είναι σε ένα μπλέ βαλιτσάκι με διάφανο καπάκι.
Θα το βρεις εύκολα. Εμένα μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλές δουλειές.

thanasis76 02-04-16 13:11

Για να κανεις τωρα την δουλεια σου ευκολα και χωρις να πεδευτεις και να ξοδευτεις...
περνεις ενα μαχαιρι που δεν το θες, οχι κανα καλο απο την κουζινα της Γυναικας...
το ζεστενεις μπροστα καλα με ενα γκαζακι...
και αφου εχεις σημαδεψει με ενα μαρκαδορο το σημειο που θελεις να κοψεις ακουμπας το μαχαιρι εκει και λιωνεις και κοβεις συγχρωνος..!!!
οτι πιο ευκολο

Themis_aqua 02-04-16 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 934512)
Αν πας στο Leroy και του ζητήσεις το σετ με το εργαλείο και τις μύτες το φτηνό θα στο δείξει.
Νομίζω είναι Dexter δεν είμαι σίγουρος. Είναι σε ένα μπλέ βαλιτσάκι με διάφανο καπάκι.
Θα το βρεις εύκολα. Εμένα μου έχει λύσει τα χέρια σε πολλές δουλειές.

Μαλλον αυτο λες :p https://www.leroymerlin.gr/gr/ergale...35-w-61831581/

kostas66 02-04-16 13:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 934515)
Για να κανεις τωρα την δουλεια σου ευκολα και χωρις να πεδευτεις και να ξοδευτεις...
περνεις ενα μαχαιρι που δεν το θες, οχι κανα καλο απο την κουζινα της Γυναικας...
το ζεστενεις μπροστα καλα με ενα γκαζακι...
και αφου εχεις σημαδεψει με ενα μαρκαδορο το σημειο που θελεις να κοψεις ακουμπας το μαχαιρι εκει και λιωνεις και κοβεις συγχρωνος..!!!
οτι πιο ευκολο

Αρχικά αυτό μου πέρασε από το μυαλό αλλά φοβάμαι μην καταστρέψω το καπάκι... :confused:
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 934517)

Μια χαρά φαίνεται το εργαλειάκι...

Themis_aqua 02-04-16 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 934521)
Μια χαρά φαίνεται το εργαλειάκι...

Αυτο κοιταζα τωρα στο youtube τελειο φαινεται για την τιμη του κι εχει ενα σωρο παρελκομενα;)

thanasis76 02-04-16 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 934521)
Αρχικά αυτό μου πέρασε από το μυαλό αλλά φοβάμαι μην καταστρέψω το καπάκι... :confused:
-------------------------


Μια χαρά φαίνεται το εργαλειάκι...

Αν δεν θελεις να του κανεις τρυπα, οκ...
αν ομως θελεις ειναι ο πιο ευκολος τροπος...
κανω συνεχεια κοψιματα τετοια σε αμαξια στους προφυλακτηρες....
δεν παθαινει τιποτα... !!!!
Αν το φοβασε μπορεις να κανεις μια δοκιμη σε ενα αλλο πλαστικο υλικο να δεις τι γινετε και πως....
κανε μια δοκιμη και το βλεπεις..!!!

Λάμπρος.Τ 02-04-16 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 934524)
Αυτο κοιταζα τωρα στο youtube τελειο φαινεται για την τιμη του κι εχει ενα σωρο παρελκομενα;)


Ναι αυτό είναι. Εγω το έχω χρησιμοποιήσει σε πολλές δουλειές. πολύ καλό για τα λεφτά του.

kostas66 02-04-16 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 934524)
Αυτο κοιταζα τωρα στο youtube τελειο φαινεται για την τιμη του κι εχει ενα σωρο παρελκομενα;)

Υπάρχει το ίδιο και με 40 εργαλεία στα 31 ευρω

Τάκης 02-04-16 18:03

Και εγώ προτείνω dremel ή τύπου dremel
άσχεταπου δεν έχω, αλλά που θα πάει, θα πάρω κάποια στιγμή
και τώρα που είδα αυτό στο leroy πολύ το ζαχαρώνω
και έχω δει και αυτό https://www.utools.gr/index.php?rout...roduct_id=4351


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01978 seconds with 11 queries