Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σκέψεις για ενυδρείο σε σχολείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=105206)

Vasiles 31-03-22 16:29

Σκέψεις για ενυδρείο σε σχολείο
 
Καλησπέρα σας

Σκεφτόμαστε με τους συναδέλφους να στήσουμε ενυδρείο 80-100 λίτρα στο σχολείο για να εισάγουμε τους μαθητές στον υπέροχο κόσμο του ενυδρείου.

Το μπάτζετ είναι γύρω στα 250 ευρώ.

Σκεφτόμαστε για 2 φανσι χρυσόψαρα, είμαστε όμως ανοιχτοί και σε άλλες ιδέες.

Τι προτάσεις ψαροσύνθεσης έχετε;

Ευχαριστώ πολύ

Pritanis 31-03-22 18:59

υπεροχη ιδεα..... Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα συνηθισμενα και δεν ξερω αν τα παιδια θα τα εκτιμησουν..Θα σας προτεινα να βαλετε μια αποικια Labidochromis caeruleus που εχουν εντυπωσιακα χρωματα , κινουνται σε ολο το ενυδρειο και αναπαραγονται πανευκολα.....ωστε να κρατησετε ζωντανο το ενδιαφερον των παιδιων . Γυαλες μπορω να σας δωσω αλλα δεν εχω καπακια...

Κλεόβουλος 31-03-22 22:02

Ωραία ιδέα! Εγώ θα πρότεινα ζωοτόκα γι' αυτά τα λίτρα. Αν δεν θέλετε αναπαραγωγές θα μπορούσαν να μπουν μόνο αρσενικά.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 1063886)
υπεροχη ιδεα..... Τα χρυσοψαρα ειναι αρκετα συνηθισμενα και δεν ξερω αν τα παιδια θα τα εκτιμησουν..Θα σας προτεινα να βαλετε μια αποικια Labidochromis caeruleus που εχουν εντυπωσιακα χρωματα , κινουνται σε ολο το ενυδρειο και αναπαραγονται πανευκολα.....ωστε να κρατησετε ζωντανο το ενδιαφερον των παιδιων . Γυαλες μπορω να σας δωσω αλλα δεν εχω καπακια...

Πρύτανη θα διαφωνήσω :cool: για τα Λαμπιδοχρόμις γιατί τα λίτρα θεωρώ είναι πολύ λίγα για ενήλικα ψάρια.

Pritanis 01-04-22 09:35

θα τους δωσω μεγαλυτερες γυαλες!!

pstkns 01-04-22 11:48

Καλησπέρα και πολλά μπραβο!


Να μας πείτε σε ποιο σχολείο ειστε για να στειλουμε τα παιδια μας! :D


Εγω θα πρότεινα ειτε 2 χρυσοψαρα ειτε γκαπυ + πλεκο + ισως σαλιγκάρια.





thanasisg 01-04-22 12:46

Καλησπέρα και από εμένα.

Θα συμφώνησω με τον Κλεόβουλο, πιστεύω ότι τα ζωοτόκα είναι η καλύτερη λύση για να γεμίσει το ενυδρείο σας κίνηση και χρώματα.

Επιτρέψτε μου απλώς να χτυπήσω ένα καμπανάκι καθώς και η γυναίκα μου είναι δασκάλα και είχαν σκεφτεί να βάλουν και αυτοί ενυδρείο πριν από αρκετά χρόνια. Στο τέλος δεν υπήρχαν πολλοί δάσκαλοι πρόθυμοι για να βοηθήσουν με την συντήρηση, ειδικά για τους καλοκαιρινούς μήνες και το ενυδρείο δεν στήθηκε ποτέ!!

Κλεόβουλος 01-04-22 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 1063889)
θα τους δωσω μεγαλυτερες γυαλες!!

Έτσι μάλιστα :p

Vasiles 01-04-22 18:39

Λοιπόν παιδιά!

Για αρχή, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Πάμε να δούμε τα πράματα ένα ένα

Σκεφτήκαμε για 2 φάνσι ακριβώς επειδή είναι το πιο κοινό είδος και αν όχι όλοι, τουλάχιστον οι περισσότεροι που έχουν προσπαθήσει να τα κρατήσουν το έκαναν λάθος. Έχοντας λοιπόν τα παιδιά σαν εικόνα ένα τόσο μεγάλο στα μάτια του ενυδρείο με 2 μόνο ψάρια μέσα, γρήγορα θα καταλάβουν πως πρέπει να λειτουργούν τα ενυδρεία και να αποφεύγουν τα λάθη.

Από κει και πέρα... Λαμβάνοντας υπόψη το μπάτζετ αποφασίσαμε να πάμε σε μικρότερο (60αρι) γιατί για 100αρι θα χρειαστούμε επιπλέον έπιπλο και έτσι θα περιοριστούμε στις υπόλοιπες αγορές. Αν βέβαια μπορεί κάποιος να προτείνει ένα βιώσιμο σχέδιο, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου.

Πρότεινα στους συναδέλφους γκαπάκια αλλά μόνο αρσενικά γιατί με τις γέννες δε θα μπορούμε να αξιοποιήσουμε κάπως τον γόνο.

thanasisg Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συμβουλή, έχουμε ήδη προνοήσει για τους καλοκαιρινούς μήνες καθώς αρκετοί συνάδελφοι ζουν στο ίδιο χωριό και βάλαμε βάρδιες.

Ευχαριστούμε πολύ κ. Πρύτανη για την προσφορά, γνωρίζετε πως μπορούμε να βρούμε καπάκι σε περίπτωση που βρούμε και έπιπλο εν τέλει;

Pstkns το σχολείο βρίσκεται σε χωριό της ανατολικής Θεσσαλονίκης :D

Βέβαια φλερτάρω ακόμη με την ιδέα να μπει 1 μονομάχος στο 60αρι, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία! :P

Σας ευχαριστώ όλους


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries