Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Φαγητό για zebra nerite (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83936)

polyniki 20-12-14 13:04

Φαγητό για zebra nerite
 
Καλημέρα φίλοι και φίλες,

χθες το βράδυ έβαλα 2 zebra nerite στο ενυδρείο μου - δεν είχα ποτέ άλλα σαλιγκάρια. Το ένα σκαρφάλωσε στην πέτρα, το άλλο έμεινε ακίνητο και στην αρχή απογοητεύτηκα. Όμως σήμερα το πρωί - έκπληξη! -τα βρήκα και τα δύο κολλημένα στα τζάμια να σκουπίζουν κυριολεκτικά στο πέρασμά τους όλη τη λωρίδα άλγης που βρίσκεται ακριβώς πάνω από το υπόστρωμα, την οποία ποτέ δεν μπόρεσα να καθαρίσω καλά με το σφουγγαράκι που έχω. Χάρηκα πάρα πολύ μ' αυτούς τους ταπεινούς βοηθούς, όμως προβλέπω ότι μέχρι το βράδυ θα έχουν γυαλίσει το ενυδρείο μου και θα ξεμείνουν από φαγητό. Διάβασα ότι τρώνε λαχανικά, όμως τι λαχανικά και τι ποσότητα; Τι βυθίζεται και δεν επιπλέει, και πόσο να βάλω μέσα για να μην προλάβει να σαπίσει; Υπάρχει λαχανικό που μπορεί να πειράξει τα σαλιγκάρια ή τα χρυσόψαρά μου;
Ευχαριστώ!

delta66 20-12-14 16:04

Οτι και να ριξεις δεν θα το φανε.
Θα το φανε πρωτα τα χρυσοψαρα.

Απλα βαζεις τοσα σαλιγκαρια, οση η αλγη που δημιουργειται και ετσι φτανει για τη διατροφη τους.

MAVROGP 20-12-14 19:24

Δοκίμασα στα δικά μου ζεματισμένες φέτες κολοκυθάκι, φρέσκο μαρούλι και αγγούρι. Δεν έφαγαν τίποτα. Υποθέτω ότι έβρισκαν την άλγη του ενυδρείου πιο νόστιμη από τα λαχανικά. Διατηρώ 3 nerite σε 60 λίτρα φυτεμένου. Πιστεύω ότι στα λίτρα σου δεν θα έχουν πρόβλημα.

Κλεόβουλος 20-12-14 19:54

Αν δεν υπάρχει αρκετή άλγη στο ενυδρείο, όταν κλείσουν τα φώτα μπορείς να ρίχνεις καμιά ταμπλέτα φυτική.

polyniki 20-12-14 19:59

Ευχαριστώ πολύ!

ChocolatePuma 20-12-14 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 867378)
Αν δεν υπάρχει αρκετή άλγη στο ενυδρείο, όταν κλείσουν τα φώτα μπορείς να ρίχνεις καμιά ταμπλέτα φυτική.

+1

Ανάλογα με το μέγεθος της ταμπλέτας ίσως να χρειάζεται να τη σπάσεις σε μικρά κομμάτια και να ρίχνεις ενα κομμάτι κι όχι ολοκληρη

tsala 21-12-14 13:09

ελατε ρε παιδια...
εμενα τα τρωνε ολα..
στα similis δεν εχω αλγη και τους ριχνω καθε 2-3 μερες ζεματιστα λαχανικα(σπανακι,καροτο) + υπολλειματα τροφης που σιγουρα υπαρχουν.
μια χαρα τα τρωνε..
τωρα αν υπαρχουν χρυσοψαρα, δοκιμασε μια φετα μεγαλη καροτο, ολα τα αλλα θα τα αρπαξουν πρωτα τα χρυσοψαρα, οπως ειπε και ο Σπυρος.

ChocolatePuma 21-12-14 16:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 867447)
ελατε ρε παιδια...

Θα ρθουμε για ρεβανι!!!:p

tsala 21-12-14 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 867465)
Θα ρθουμε για ρεβανι!!!:p

xaxaxa
σας περιμενω :D

Τάκης 21-12-14 21:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 867465)
Θα ρθουμε για ρεβανι!!!:p

Και εγω μέσα :)

tsala 21-12-14 22:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 867524)
Και εγω μέσα :)

οποτε θελετε! :smt039

polyniki 22-12-14 17:12

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Ειλικρινά θέλω κάτι να ρίξω, μέσα σε 2 μέρες το σκούπισαν το ενυδρείο και δεν έμεινε ίχνος άλγης. tsala Καροτάκι να το βράσω να μαλακώσει, ή έτσι φρέσκο και τραγανό;

tsala 22-12-14 17:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polyniki (Μήνυμα 867585)
Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές. Ειλικρινά θέλω κάτι να ρίξω, μέσα σε 2 μέρες το σκούπισαν το ενυδρείο και δεν έμεινε ίχνος άλγης. tsala Καροτάκι να το βράσω να μαλακώσει, ή έτσι φρέσκο και τραγανό;

βρασμενο ρε συ , αλλιως θα τους κατσει στο λαρυγγι :D
αστο λιγο μεχρι να μαλακωσει.. μην γινει λιωμα.
δοκιμασε και αβραστο αγγουρακι, αλλα επιπλεει να ξερεις.
και σπανακι ζεματισμενο σ καυτο νερο για 2-3 λεπτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01819 seconds with 11 queries