Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Κιχλίδες ποταμών Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=122)
-   -   αλλαγή στο χρώμα της κιχλίδας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24298)

JENI 10-04-08 13:58

αλλαγή στο χρώμα της κιχλίδας
 
Μία από τις κιχλίδες στο ενυδρείο ενός φίλου,εδώ και μερικές μέρες κοκκίνησε και είναι ανήσυχη.Είναι μικρή σε μέγεθος και ριγωτή.Το ενυδρείο είναι μεγάλο και ευρύχωρο για τις κιχλίδες που είναι μέσα.Είναι κάτι που πρέπει να τον ανησυχήσει? Ξέρει κανείς τί στο καλό μπορεί να έχει?

Giorgos 10-04-08 14:03

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) υπάρχουν πάρα πολλά είδη κιχλίδων.

Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι δυνατό να πάρεις απάντηση χωρίς να μας πεις για ποιο είδος "κιχλίδας" μιλάς. Έστω μια φωτογραφία για να την αναγνωρίσουμε.

JENI 10-04-08 14:46

1 Συνημμένο(α)
Στέλνω φωτο... με μία jewels cichlid παρόμοια με την κιχλίδα που κοκκίνησε............
-------------------------
Πρέπει να είναι θηλυκή.Βρήκα τη φωτο.. στο internet και γράφει ότι είναι πολύ επιθετικές όταν είναι ζευγάρι.Στο ενυδρείο όντως υπάρχει ένα ζευγάρι από αυτές τις κιχλίδες, η μία από τις δύο αυτή για την οποία συζητάμε.Δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό με το κοκκίνισμα

blondi 10-04-08 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από JENI (Μήνυμα 253348)
Μία από τις κιχλίδες στο ενυδρείο ενός φίλου,εδώ και μερικές μέρες κοκκίνησε και είναι ανήσυχη.Είναι μικρή σε μέγεθος και ριγωτή.Το ενυδρείο είναι μεγάλο και ευρύχωρο για τις κιχλίδες που είναι μέσα.Είναι κάτι που πρέπει να τον ανησυχήσει? Ξέρει κανείς τί στο καλό μπορεί να έχει?

στη φωτο ειναι αλλιωτικη απο οτι την περιγραφεις(ριγωτη).σιγουρα ειναι αυτη?αλλα μιας και ανεφερες για juwel κιχλιδα δες και αυτο μπας και....http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...s_lifalili.htm

JENI 10-04-08 15:44

Eίναι σίγουρα jewel. Αν υποθέσουμε ότι το κοκκίνισμα προέκυψε επειδή θέλει ν΄ αναπαραχθεί και δεδομένου της επιθετικότητας του είδους της στη φάση αυτή μήπως είναι επικίνδυνη για τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείο?

blondi 10-04-08 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από JENI (Μήνυμα 253396)
Eίναι σίγουρα jewel. Αν υποθέσουμε ότι το κοκκίνισμα προέκυψε επειδή θέλει ν΄ αναπαραχθεί και δεδομένου της επιθετικότητας του είδους της στη φάση αυτή μήπως είναι επικίνδυνη για τα υπόλοιπα ψάρια στο ενυδρείο?

αν τοτε ειναι juwel πιστευω πως το κοκκινο χρωμα ανηκει στο αρσενικο και βρισκεται σε διαρκεια ζευγαρωματος με το θηλυκο, επειδη εχω και εγω τετοια ψαρια ελπιζω να ειναι μεγαλουτσικο ενυδρειο γιατι τα ψαρια αυτα ειναι αμειλικτα απεναντι σε αλλα ψαρια που συνιστουν απειλη για τα αυγα τους, οταν τα μικρα βγουν απο αυτα, τα juwel chiclid ειναι αριστοι και στοργικοι γονεις θεαμα που σου ευχομαι να τ απολαυσεις,εμενα μου εχουν γεννησει πολλες φορες και εχω δωσει πολλα απο αυτα σε μελη του gab.
τωρα επικινδυνα προς αλλα ψαρια ειναι οταν αυτα πλησιαζουν τ αυγα, αλλα αν εχεις μεγαλο ενυδρειο πιστευω πως δεν θα υπαρξει καποιο ιδιαιτερο προβλημα περα των αψιμαχιων μεταξυ τους(οπως και σε πολλα αλλα ειδη κιχλιδων).αυτα τα λεω απο την εμπειρια μου, αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι παλαιοτεροι στο χωρο!!!

glazar 10-04-08 22:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από JENI (Μήνυμα 253348)
Μία από τις κιχλίδες στο ενυδρείο ενός φίλου,εδώ και μερικές μέρες κοκκίνησε και είναι ανήσυχη.Είναι μικρή σε μέγεθος και ριγωτή.Το ενυδρείο είναι μεγάλο και ευρύχωρο για τις κιχλίδες που είναι μέσα.Είναι κάτι που πρέπει να τον ανησυχήσει? Ξέρει κανείς τί στο καλό μπορεί να έχει?

Το τζουελ δεν γινεται να ειναι κατακοκκινο και ριγωτο μαζι.
Το κοκκίνισμα δειχνει οτι ειναι ετοιμη για ζευγαρωμα ,ειτε αρσενικη ειτε θηλυκια , ενω οι ριγες δειχνουν εκνευρισμο.
Αν και τα τζουελ δεν εχουν ριγες. :confused:
Καλυτερα μια φωτο του ιδιου του ψαριου θα βοηθουσε.Οπως επισης το μαγαθος του ενυδρειου και τα αλλα ειδη των ψαριων για μια πιο εμπεριστατωμένη γνωμη.

JENI 12-04-08 11:22

δυστυχώς δεν μπορώ να σας δείξω φωτο... από την κιχλίδα.Δεν είναι στο δικό μου ενυδρείο.Πάντως βγήκε μία άκρη.Ξέρουμε ότι είναι σε διαδικασία αναπαραγωγής.Στο ενυδρείο υπάρχουν κρυψώνες για τα ψάρια, οπότε περιμένουμε και βλέπουμε.........


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries