Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Γιατι δεν ανεβαίνουν τα ψάρια στην επιφανια; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72217)

mariand7 03-06-13 11:07

Γιατι δεν ανεβαίνουν τα ψάρια στην επιφανια;
 
Εχω μια αρκετά μεγάλη λιμνουλα με χρυσόψαρα και 4 Κοι.
Εδω και δυο μερες δεν ανεβαίνουν καθόλου στην επιφανια ουτε για να φάνε και εχω αρχίσει να ανυσηχω. Δεν δείχνουν άρρωστα αλλα μάλλον φοβισμένα.
Τη Παρασκευή παρέλαβα μια σκούπα βυθού η οποία λειτουργεί με πίεση νερού.Το απόγευμα της Παρασκευής τη δοκίμασα και αφού τελείωσα έριξα μεσα και δυο δυχτακια με organic barley straw flakes για την αλγη.
Τη λίμνη μου την εχω χρόνια και τακτικά μπαίνω μεσα και με ενα δυχτακι μαζεύω απο το πάτο τη λάσπη-φύλλα. Αυτη η δραστηριοτητα προκαλει μεγαλη αναταραχη μεσα στο νερο αλλα παντα τα ψάρια μου με ακολουθούσαν και ακομα μου τσιμπουσα τα πόδια. Οταν πλησίαζα τη λίμνη ολα έρχονταν αμέσως και με άφηναν και να τα άγγιζω.
Δεν μπορω να καταλάβω τι μπορεί να τα αναστάτωσε τόσο πολυ ώστε να κρίβονται τωρα.
Νάταν η σκούπα;
Τα φλεικς; αυτο που παρατήρησα ηταν οτι τα Κοι τσιμπουσαν τα δυχτακια επίμονα
Νάταν καποια γάτα; Λίγο δύσκολο μιας και περιτριγυριζουν κάποιες αλλα δεν μπορούν να τα φτάσουν και ως γνωστό η γάτα δε μπαίνει στο νερό
Καποιο πουλί; Δεν ξέρω αν εχω και απώλειες μια και δεν τα βλέπω ολα αφου κρυβονται στα φυτα μεσα και αναμεσα στις γλαστρες,μονο τα Κοι βλεπω και δυο απο τα χρυσόψαρα που ειναι και μεγάλα.Εχω 4 Κοι και 34 διαφορα μεγέθη χρυσόψαρα.
Έκανα ενα τσεκ στο νερό και όλες οι ενδείξεις ειναι πολυ καλές.
Μήπως ξέρει να μου πει κάποιος τι μπορεί να εχει αλλάξει,δεν μου εχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο και εχω λιμνουλα σε διάφορες μορφές εδω και 20 χρόνια.
Αν και μονο 2 μερες μου λείπει η παρέα τους και ή γαλήνη τους
Θα ξανα ξεθαρεψουν η θα ειναι μόνιμη αυτη η κατάσταση;

Andros 05-06-13 20:16

Γιατι εριξες αλγοκτονο?? Αυτα τα σκευασματα τα ριχνουμε μονο σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις και υπο καποιες προυποθεσεις οπως ας πουμε απαραιτητη, θα πρεπει να θεωρειτε η χρηση αεραντλιας.

Δεν ξερω αν το αλγοκτονο εκανε δουλεια, εγω θα σε συμβουλευα να μην ξαναριξεις γιατι ειναι ενα ρισκο. Αν ριξεις λιγο δεν θα κανει τιποτα...αν ριξεις περισσοτερο απο το κανονικο μπορει να σκοτωσεις τα ψαρια. Ποσα λιτρα ειναι η λιμνη και τι ποσοτητα εβαλες?
Σκοτωνοντας την αλγη γρηγορα, πολυ γρηγορα μπορει να καταστραφει και η παροχη οξυγονου η να δημιουργηθουν αλλα προβληματα στην χημεια του νερου χωρις να λεω φυσικα οτι η αιτια του προβληματος ειναι το αλγοκτονο αλλα στην προκειμενη περιπτωση και χωρις να αποκλειονται και τα αλλα οπως Γατα, πουλια, σκουπα κλπ ειναι το πρωτο υποπτο. Μια αλλαγη νερου 20% σε πρωτη φαση και παρακολουθουμε....

Το νερο της λιμνης ειναι απο γεωτρηση??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01099 seconds with 11 queries