Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Άρρωστο γκάπυ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17062)

Neoklis 27-04-07 18:38

Άρρωστο γκάπυ???
 
1 Συνημμένο(α)
Χθες το βράδυ είδα αυτό το σημάδι στην θυληκιά μου... Εχει ασπρίσει στο πίσω μέρος της... Ξέρετε τί μπορεί να είναι??? Παραθέτω και φωτό αν και είναι από κινητό και δεν είναι πολύ καλή....

maikl 27-04-07 20:08

-Χωρις να θελω να σε απογοητεψω(αφου κατι αναλογο ειχε συμβει και σε δικιες μου γκαπυνες) πρεπει να κανεις κατι,και γρηγορα μαλιστα ωστε να αποφυγεις τα δυσαρεστα...

Τοτε μου ειχαν συστησει το Furan αλλα καλυτερα να σου απαντησει καποιος που ειχε αντιστοιχο προβλημα και η θεραπεια που ακολουθησε "του βγηκε".

Εγω παντως δεν προλαβα αφου μεσα σε μια μερα εχασα τα ψαρακια:(

PascM 27-04-07 20:09

Εγώ πάλι θα δοκίμαζα με αλάτι και αύξηση θερμοκρασίας! Στο παρελθόν έχω σώσει κάποιες γκαπίνες έτσι!

Neoklis 27-04-07 20:49

Οκ παιδιά θα κάνω αυτό με το αλάτι προς το παρόν μιας και δεν μπορώ να πάρω τέτοια ώρα από pet shop και θα δούμε....

MiziGr 28-04-07 22:49

Μια θηλυκία μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα!!! Να την απομονώσω;;;

Neoklis 29-04-07 13:30

Δυστυχώς το ψαράκι σήμερα μας άφησε...... :( :(

MiziGr 29-04-07 13:48

Ποπό!!!! Μη μου λές τέτοια!!! Εγώ έχασσα ένα την Παρασκευή, αμα χάσω και άλλο θα έχω πρόβλημα!

Neoklis 29-04-07 14:34

Εμένα φίλε MiziGr μου έχουν μείνει πλέον μόνο τα μωράκια....
ΤΟυλάχιστον είναι χαριτωμένα και μάλλον όπως το κόβω μόλις μεγαλώσουν θα τα χαρίσω για να αλλάξω το setup μου μιας και δεν μου πολυαρέσει... Αλλά τώρα που είναι τα μικρά λέω να μην πειράξω τπτ για να μην στρεσαριστούν...
Όσο να ναι είναι πιο ευαίσθητα...

MiziGr 29-04-07 15:14

Έχασες και άλλα ψαράκια με τον ίδιο τρόπο;;; Εμένα μόνο το ένα μου εμφανίζει αυτά τα συμπτώματα!!! Τα άλλα είναι πολύ δραστήρια και μάλιστα χθές γέννησε μια θηλυκιά μου και γέμισε ο τόπος μικρά!!!

Neoklis 29-04-07 15:25

Όχι και εμένα μόνο αυτό είχε αυτά τα συμπτώματα.... Το οποίο έχει 2 βδομάδες που γέννησε 20 περίπου μικρά... Όμως να ξες ότι δεν πρόκειται να σωθούν όλα... Θα τα τσυμπάνε όσο είναι ακόμα πολύ μικρά... Τα υπόλοιπα τα έχασα λόγω στρεσαρίσματος επειδή έκαναν μεγάλο ταξίδι....

PascM 29-04-07 21:55

Αν υπάρχουν αρκετά φυτά και δη επιπλέοντα δεν υπαρχει πρόβλημα! Από την άλλη αν ζήσουν για καμιά 20αριά μέρες τότε έχουν αποκτήσει ταχύτητα εξυπνάδα κλπ και συνήθως επιζούν!

Neoklis 29-04-07 22:03

Ναι συμφωνώ.... Εγώ είχα πάρε μία ρίζα κερατόφυλλο που ήταν πολύ μεγάλη πολύ όμως "σαν ζούγκλα" και έτσι κρύβονταν τις πρώτες μέρες εκεί μέσα...
Τώρα έχω καμιά 11-13 μικρά να βολτάρουν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries