Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63171)

ChocolatePuma 22-06-12 12:07

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ
 
Καλησπέρα
Με τους μονομάχους, μέχρι τώρα δεν είχα καμία σχέση...εκτός φυσικά από το γεγονός πως τα θεωρώ πολύ όμορφα ψάρια

Κι εγώ, όπως και όλοι μας τους έχουμε δει, να ταλαιπωρούνται στα πετ σοπ, μεσα στα πλαστικά ποτηρια και να περιμένουν κάποιον να τα σώσει!

Αυτό που είδα χθες, μου έκανε τρελή εντύπωση!
Στο πετ σοπ της περιοχης μου...ειχε προχθες νεες παραλλαβές
Επειδή έχω ένα κόλλημα με τα guppies, πήγα να δω τι έχει φέρει

3 ενυδρεία (σχεδόν 35λιτρα) γεμάτα με guppies
Στο ένα ενυδρείο είχε καμία 40αρια γκαπυς..."παρέα" με έναν μονομάχο (σε φανταστικό κόκκινο χρωμα) !!!!:confused::confused::confused:
Οταν τον ρώτησα γιατί τον έβαλε μαζί με ζωοτόκα...η απάντηση του υπαλλήλου ήταν : Για να δω πως θα αντιδράσει!!!

Η εικόνα πάντως ήταν τραγική. Τα γκαπυς αντί να κολυμπάνε, πήγαιναν στην τελείως αντίθετη κατεύθυνση από αυτή του μονομάχου! Δεν έμεινα για να δω την κατάληξη του "πειράματος"...γιατί είναι δεδομένο πως δεν θα μου άρεσε...

Τα σχόλια δικά σας...

stratri1 22-06-12 12:56

Μια από τις μ@λακίες που είχα κάνει, αρχίζοντας το χόμπι και μην γνωρίζοντας (και ντρέπομαι που το λέω τώρα) είναι πως είχα βάλει μαζί με τα γκάπυ και έναν μονομάχο. Δεν είχαν πρόβλημα συμβίωσης (από θέμα επιθετικότητας ή τσιμπήματος φτερών). Τότε υπήρχε και ένα τιγράκι!!! στο ενυδρείο, το οποίο τσιπμολόγαγε την ουρά του μονομάχου και το έδιωξα αμέσως.
Όλα τα παραπάνω έγιναν με τη σύμφωνη γνώμη του πετσοπά, αλλά δεν θέλω να ρίξω το φταίξιμο σε αυτόν. Το φταίξιμο είναι δικό μου, γιατί δεν κοίταξα ποτέ τις ανάγκες των ψαριών που φιλοξενούσα.

ChocolatePuma 22-06-12 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratri1 (Μήνυμα 676421)
Μια από τις μ@λακίες που είχα κάνει, αρχίζοντας το χόμπι και μην γνωρίζοντας (και ντρέπομαι που το λέω τώρα) είναι πως είχα βάλει μαζί με τα γκάπυ και έναν μονομάχο. Δεν είχαν πρόβλημα συμβίωσης (από θέμα επιθετικότητας ή τσιμπήματος φτερών). Τότε υπήρχε και ένα τιγράκι!!! στο ενυδρείο, το οποίο τσιπμολόγαγε την ουρά του μονομάχου και το έδιωξα αμέσως.
Όλα τα παραπάνω έγιναν με τη σύμφωνη γνώμη του πετσοπά, αλλά δεν θέλω να ρίξω το φταίξιμο σε αυτόν. Το φταίξιμο είναι δικό μου, γιατί δεν κοίταξα ποτέ τις ανάγκες των ψαριών που φιλοξενούσα.

Συμφωνώ. Είναι όμως άλλο να κάνεις κάτι χωρίς να το γνωρίζεις (παρόλο που τελικά οφείλεις να το ψάξεις) κι άλλο να κάνεις κάτι εσκεμμένα για να δεις τι θα γίνει!!
Ειδικά η λέξη "πείραμα"...κοντεύει να γίνει καραμέλα στο στομα ορισμένων

Είναι σαν να πέφτω με το αμάξι μου πάνω σε μια γριά...για να δω πόσα εκατοστά θα είναι το βαθούλωμα στη λαμαρίνα!

tzetzos 22-06-12 13:51

Ρε παιδιά...χαλαρώστε λιγάκι..


Έμπορος είναι ο άνθρωπος.
Τι ήθελες δηλαδή να κάνει για το μονομάχο που δεν του στοιχίζει τίποτα και τα γκάπυ που του γεννάνε σαν τρελά;
Μήπως να τεστάρει κάθε μέρα το νερό ή να διαμορφώνει τις ιδανικές συνθήκες για κάθε ψάρι που έχει ξεχωριστά...
Αυτά γίνονται μόνο για τα ψάρια που κοστίζουν - δίσκοι, θαλασσινά κτλ κτλ..
-------------------------
Άσχετο βέβαια το ότι ο μονομάχος συμβιώνει μια χαρά με τα γκάπυ...

τα ενήλικα εννοώ:D

ChocolatePuma 22-06-12 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 676437)
Έμπορος είναι ο άνθρωπος.
Τι ήθελες δηλαδή να κάνει για το μονομάχο που δεν του στοιχίζει τίποτα και τα γκάπυ που του γεννάνε σαν τρελά;
κτλ..

Ισως να τον έχει σε άλλο μέρος...και όχι να περιμένει να δει σε πόσα γκάπυς θα επιτεθει...:confused:

Δεν διαφωνησα ποτε με τον πετσοπα που πουλαει ότι εχει, γιατί αυτή είναι η δουλεια του (ποιος αγοράζει και τι αγοράζει...είναι μεγάλο θέμα προς συζήτηση / Άλλωστε όλοι μας την έχουμε πατησει και έχουμε παρει πραγματα που δεν χρειαζόμαστε)

Αναφέρθηκα σε εναν συγκεκριμενο, που πειραματιζεται εντος του μαγαζιου, βαζοντας μονομαχο με 40 γκαπυς... για να δει αντιδράσεις ...:(

tzetzos 22-06-12 13:53

τίποτα δεν πρόκειται να γίνει πιστεύω γιατί το έχω κάνει κι εγώ.
Όχι για πείραμα βέβαια

Stivv27 22-06-12 13:54

Να μην κλεγονται μετα οι ΕΜΠΟΡΟΙ αν εχουν χασουρα!Δηλαδη ενας εμπορος δεν μπορει να ειναι σωστος?ΑΠλα μην ξαναπατησεις εκει

tzetzos 22-06-12 14:02

Δε λέω ότι είναι σωστό ή λάθος αλλά ότι είναι αδύνατο..

Maverick 22-06-12 14:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tzetzos (Μήνυμα 676437)
Άσχετο βέβαια το ότι ο μονομάχος συμβιώνει μια χαρά με τα γκάπυ...

τα ενήλικα εννοώ:D

Διαφωνώ. Μπορεί να τύχει να μην έχει πρόβλημα, μπορεί να κυνηγάει τα αρσενικά μέχρι να πεθάνουν.

tzetzos 22-06-12 14:41

το δέχομαι γτ δε θέλω να γενικεύω..

Nick74 22-06-12 16:18

Προσωπικα ΝΑΙ, -ως συνηθως αιρετικος- θα πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε αυτο τον εμπορα που προσπαθει να δει -εστω και με ηλιθια πειραματα- πως μπορει να διατηρησει τους μονομαχους του μεσα σε κανονικα ενυδρεια κι οχι σε κουτακια, και αυτο οσο παραλογο κι αν ακουγεται σε εμας που γνωριζουμε, ειναι ενα θετικο βημα.
Η δικη μας θεση αντι να τον κριτικαρουμε ειναι να τον πληροφορησουμε απλως οτι ΦΥΣΙΚΑ και μπορει να βαλει τους μονομαχζους σε ενυδρεια με αλλα ψαρακια, αλλα οχι με γκαπυς και αλλα που εχουν μακριες ουρες (τι κακο θα γινει αν τον βαλει με νεον πχ η αλλα τετρα η με αρλεκινους και burbs που συμβιωνει και στη φυση, η με corrys, με plecos, με loach κλ κτλ κτλ κτλ η λιστα ειναι τεραστια)
Δυστυχως με την κατασταση που βλεπω στα μαγαζια αυτο που εχω να πω ειναι πως αν χαθει ενας μονομαχος η μερικα γκαπακια και σωθουν επειτα χιλιοι ε, τοτε αυτο ειναι θετικο. Αν θελουμε να τον βοηθησουμε (οχι τον εμπορα, αλλα το μονομαχο) πρεπει να τον πληροφορησουμε, και να μην παμε με την ηλιθια λογικη οτι αυτο το μιση πιθαμη ακακο ψαρακι ειναι πιρανχα. Ο μονομαχος με το μονο που δε θα ταιριαζε με τιποτα ειναι με αλλους μονομαχους η με γκαπακια, με τα περισσοτερα υπολοιπα -μη επιθετικα- ειδη μια χαρα θα τα πηγαινε.

delta66 22-06-12 16:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 676483)
Ο μονομαχος με το μονο που δε θα ταιριαζε με τιποτα ειναι με αλλους μονομαχους η με γκαπακια, με τα περισσοτερα υπολοιπα -μη επιθετικα- ειδη μια χαρα θα τα πηγαινε.

Δεν θα τον εβαζα ουτε με Barbs (αφου ειναι fin nippers) οπως και με ολα τα αλλα fin nippers ψαρια που θα το μαδησουν την ουρα

aqualife 22-06-12 18:35

:confused:Περίεργο ομώς,σαν έμπορο δεν τον ένοιαζε αν ο μονομάχος του σκώτονε 5-6 ψάρια
Και απο θέμα χασούρας να το δεις.......:confused::confused::confused:

delta66 22-06-12 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aqualife (Μήνυμα 676525)
:confused:Περίεργο ομώς,σαν έμπορο δεν τον ένοιαζε αν ο μονομάχος του σκώτονε 5-6 ψάρια
Και απο θέμα χασούρας να το δεις.......:confused::confused::confused:

Πλακα του εκανε ;)

aqualife 22-06-12 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 676537)
Πλακα του εκανε ;)

Δέν μπορώ να τους καταλάβω κατι τέτοιους ανθρώπους. :confused::?Το πετ σοπ τον μαρανε

saxouras 22-06-12 19:40

καλησπερα..

με τι αλλα ψαρακια θα μπορουσε να συνδιαστει αφοβα ενας μονομαχος? και ποιο ειναι το ιδανικο υποστρωμα ? εχει καταφερει κανεις αναπαραγωγη μονομαχων?


συγνωμη για τις ισως άσχετες ερωτησεις μου.. αλλα μου εκανε εντυπωση ο συνδιασμος που εκανε ο πετσοπας.

delta66 22-06-12 20:31

Αυτα που μπορουμε να δουμε σε γυαλες πετσοπ ειναι χρησιμα παραδειγματα.
Απλα συνηθως δεν πρεπει να τα παιρνετε ως παραδειγμα προς μιμηση, αλλα προς αποφυγη.
Και μπορει να ειναι και ενας καλος οδηγος (μη) αγορας απο αυτες τις γυαλες.

Μη ξεχνατε οτι υπαρχουν και καποιοι αλλοι παραγοντες (οχι αναγκαστικα αδιαφοριας ή ασχετοσυνης) που ωθουν τα καταστηματα σε τετοιες κινησεις.
Συνηθως ειναι η ελλειψη χωρου παραλληλα με το φαινομενο να μη προλαβαινουν τα ψαρια να δειχνουν το χαρακτηρα τους ή/και την κυριαζρχικοτητα τους σε γυαλες με συνωστισμο και για τοσο μικρο χρονικο διαστημα που παραμενουν εκει.

Παντως αν δεν υπαρχει ενυδρειο "μονομαχιερα" σε ενα καταστημα (που ειναι must για ενα σοβαρο καταστημα, 2 λιτρα για καθε ψαρι ειναι ανεκτα), καλυτερα ειναι να μπαινει ο μονομαχος σε ενυδρειο με αλλα ψαρια (ει δυνατον συμβατα) παρα στα ποτηρακια του καφε.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52033

Nick74 22-06-12 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saxouras (Μήνυμα 676548)
καλησπερα..

με τι αλλα ψαρακια θα μπορουσε να συνδιαστει αφοβα ενας μονομαχος?

Ρωτας για ενυδρειο η για μαγαζι?
Για μαγαζι εγω θα τον εβαζα με οτιδηποτε αλλο ψαρακι απο αυτα που προανεφερα.
Σε ενυδρειο γιατι να βαλεις κι αλλα ψαρια? Δεν ειναι απο μονος του εντυπωσιακοτατος?


Παράθεση:

και ποιο ειναι το ιδανικο υποστρωμα ?
Χμμμ.... σκουροχρωμο χαλικι ειναι οκ.
Και αμμο μπορεις βεβαια να χρησιμοποιησεις, αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχω την εντυπωση πως η αμμος εχει περισσοτερα κατα (εχει βεβαια και αρκετα υπερ)


Παράθεση:

εχει καταφερει κανεις αναπαραγωγη μονομαχων?
Εγω, και χιλιαδες ακομα ανθρωποι που ασχολουνται με το συγκεκριμενο ψαρι.
Η αναπαραγωγη αν εχεις πειρα δεν ειναι δυσκολη, αλλα το προβλημα ειναι η φροντιδα των μικρων και το τι θα τα κανεις γιατι γενναναι πραγματικα παρα πολλα (εγω περιμενα καμια εικοσαρια, τριανταρια το πολυ και βγηκαν 58 και εχει αναφερθει και 100 )
Επισεις μετα που θα τα δωσεις? πρεπει ηδη να εχεις ετοιμους τους αναδοχους.


Παράθεση:

συγνωμη για τις ισως άσχετες ερωτησεις μου.. αλλα μου εκανε εντυπωση ο συνδιασμος που εκανε ο πετσοπας.
ο συνδυασμος ηταν για τα θηρια, αλλα αν ο ανθρωπος εκανε το πειραμα για να δει με ποια ψαρια μπορει να βαλει τους μονομαχους του ωστε να μην τους εχει σε ποτηρακια εγω του δινω συγχαρητηρια, και αν τον γνωριζα θα του εδινα αρκετες συμβουλες.

saxouras 23-06-12 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 676559)
Ρωτας για ενυδρειο η για μαγαζι?
Για μαγαζι εγω θα τον εβαζα με οτιδηποτε αλλο ψαρακι απο αυτα που προανεφερα.
Σε ενυδρειο γιατι να βαλεις κι αλλα ψαρια? Δεν ειναι απο μονος του εντυπωσιακοτατος?




Χμμμ.... σκουροχρωμο χαλικι ειναι οκ.
Και αμμο μπορεις βεβαια να χρησιμοποιησεις, αλλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχω την εντυπωση πως η αμμος εχει περισσοτερα κατα (εχει βεβαια και αρκετα υπερ)




Εγω, και χιλιαδες ακομα ανθρωποι που ασχολουνται με το συγκεκριμενο ψαρι.
Η αναπαραγωγη αν εχεις πειρα δεν ειναι δυσκολη, αλλα το προβλημα ειναι η φροντιδα των μικρων και το τι θα τα κανεις γιατι γενναναι πραγματικα παρα πολλα (εγω περιμενα καμια εικοσαρια, τριανταρια το πολυ και βγηκαν 58 και εχει αναφερθει και 100 )
Επισεις μετα που θα τα δωσεις? πρεπει ηδη να εχεις ετοιμους τους αναδοχους.




ο συνδυασμος ηταν για τα θηρια, αλλα αν ο ανθρωπος εκανε το πειραμα για να δει με ποια ψαρια μπορει να βαλει τους μονομαχους του ωστε να μην τους εχει σε ποτηρακια εγω του δινω συγχαρητηρια, και αν τον γνωριζα θα του εδινα αρκετες συμβουλες.

Καταρχην ευχαριστω για την τοσο αναλυτικη απαντηση. Για ενυδρειο ρωτουσα . Ειναι μια χαρα εντυπωσιακος ενας μονομαχος αλλα η προσωπικη μου αποψη λεει οτι σε ενυδρειο 150 λιτρα δεν μπορω να βαλω ενα ψαρι. Πριν 6-7 χρονια ειχα ενα γκαλαχερ που ειχε γινει περιπου 20 εκατοστα.. Και εκτοτε αποφασισα οτι τα πιο μικρα ψαρια εχουν αλλη χαρη..

Nick74 23-06-12 18:30

συγνωμη αλλα δεν ασπαζομαι την αποψη σου, υπαρχουν ψαρια που πρεπει να ειναι μονα τους. Απο κει και περα αν θες κοινωνικο μη βαλεις μονομαχο.

Προσωπικα επισεις δε θα θεωρουσα καποιον υπερβολικο αν εβασε σε 100000 λιτρα ενα ψαρι (κι η φυση στα "ενυδρεια" της αυτο κανει και ειναι τα πλεον επιτυχημενα απο ολων μας), γουστο του και καπελο του και μαγκια του.
Υπερβολικο θα ελεγα (αρνητικα φυσικα) καποιον που θελει να βαλει 10 ψαρια σε 20 λιτρα.

Αν σου αρεσουν τα Ασιατικα μπορεις να πας σε γκουραμια που ειναι επισεις πανεμορφα και πανεξυπνα ψαρακια.
Φυσικα θα μπορουσες να βαλεις ενα μονομαχο με καποιες μονομαχινες (εγω εχω ενα "σχετικα βιοτοπικο" 80 λιτρα ετσι) αλλα αυτο θα το κανεις μονο αν εισαι σιγουρος πως εχεις πολυ καλη εμπειρια στο εν λογο ψαρι και εισαι απολυτα βεβαιος οτι θα το διαμορφωσεις καταλληλα διαφορετικα το ξεχνας σαν εγχειρημα.

ChocolatePuma 25-06-12 08:34

...
 
Καλημέρα σε όλους

Το συγκεκριμένο ποστ το ανάρτησα, όχι επειδή ζητούσα απάντηση σε κάτι, αλλά κυρίως για να διαβάσω απόψεις για τη συγκατοίκηση μονομάχου με καμια 40ρια γκαπυς...σε 80λιτρο ενυδρειο...
Εννοείται πως είναι σεβαστές οι απόψεις όλων, κυρίως όσων γνωρίζουν το συγκεκριμένο ψάρι λόγω εμπειρίας.

Να ενημερώσω τελείως πληροφοριακά, πως ο μονομάχος συνεχίζει να κάνει "παρέα" στα γκάπυς, ο αριθμός των οποίων έχει μειωθεί σημαντικά (ελπίζω να έχουν πουληθει...) :confused:

Το "άσχημο" είναι πως είναι τόσο ωραίος μονομάχος...που σε προκαλεί να τον αγοράσεις! :rolleyes:

Iren66 11-08-12 01:30

Σήμερα στο μαγαζί που πήγαμε για ενυδρειακά αναλώσιμα, είχε επίσης ένα ενυδρείο γεμάτο νεαρότατα γκαπάκια, αλλά είδα -για τρίτη φορά μέσα στη βδομάδα- τους τελευταίους 4 μονομάχους απ την τελευταία παρτίδα που έφερε (καμιά δεκαριά σε κάτι άθλια σφηνάκια αρχικά :(-, τώρα σε πλαστικά ποτηράκια νερού) μουδιασμένους και σε κατάσταση πλήρους κατάθλιψης και σφίχτηκε η ψυχή μου άσχημα... Στο δρόμο για το σπίτι, σαν να με κατάλαβε, άρχισε ο άντρας μου να μου λέει για κάτι τζάμια που βρέθηκαν χτες σ ένα φίλο ξυλουργό και πως θα μπορούσαν να γίνουν 40αρι-50άρι μονομαχο-ενυδρείο ;) Γυρίσαμε πίσω στο μαγαζί επιτόπου και σώσαμε έναν πανέμορφο τυπάκο με απίστευτα χρώματα και φτέρωμα (σαν παραδείσιο πουλί μοιάζει, γαλάζιο, τυρκουάζ, πετρόλ, με ελάχιστο κίτρινο και λίγο βαθυκόκκινο, νομίζω crowntail, αλλά θελω κι άλλο ψάξιμο για να πω με σιγουριά) Ηταν ο μόνος που έδειξε να χει ακόμα διάθεση για ζωή, οι άλλοι έδειχναν τελείως παραιτημένοι...Για την ώρα τον βάλαμε σένα spare ενυδρειάκι 12λιτρο που υπήρχε σπίτι και προσπαθήσαμε να το διαμορφώσουμε κατάλληλα, μέχρι να ετοιμαστεί το νέο δικό του. Μέσα σε λίγες ώρες είδαμε ένα άλλο ψάρι, έφαγε με όρεξη, έψαξε κάθε δυνατή καβάτζα, ρίζα, φυτό, χαλάρωσε , απλώθηκε και μέχρι το βράδυ έτρωγε απ το χέρι μου σκουλικάκια, κι ακολουθούσε τα δάχτυλα μου λες κι ήθελε χαδια, σα γατί! Η αλήθεια είναι πως ήθελα μονομάχο πολύ (Ο Nick τα ξέρει κι ευτυχώς με απέτρεψε απ το να τον βάλω μεσα στο κοινωνικό μας, να ναι καλά), ειχα και παλιότερα με εξαιρετικές εντυπώσεις, αλλά λίγο τα διαβάσματα εδώ στο φόρουμ, λίγο οι καλές & υπομονετικές συμβουλές του Νick και του Delta, λίγο η προοπτική του μεγαλύτερου ενυδρείου και περισσότερο απ όλα η άσχημη κατάσταση που είδα το ψάρι στο μαγαζί, δεν κατάφερα να κρατηθώ ;) Τωρα αρχίζω να καταλαβαίνω πως πολλοί χομπίστες ξεκινάμε με ένα ενυδρείο και βρίσκονται με παραπάνω ;) Πάντως θα προτιμούσα να τον είχε στο μαγαζί σε μεγαλύτερο χώρο κι ας ήταν με τα γκαπάκια, οποιοσδήποτε "συγκάτοικος" νομίζω θα ήταν προτιμότερος απ αυτό που αντίκρισα...Είχα (απο άγνοια) στο παρελθόν μονομάχο με μικρό κοπαδάκι γκάπυ μαζί (σε 80λιτρο) και συμβίωσαν χωρίς προβλήματα για καμιά τετραετία, ποτέ δεν ενόχλησαν ο μεν τα δε, μόνο τα γκουράμι τον ενοχλούσαν λίγο και τα απέφευγε επιδεικτικά, αλλά ήταν ίσως θέμα χαρακτήρα του συγκεκριμενου ψαριού (σόρυ για το κατεβατό μου, αλλά το ποστ σου μου 'εβγαλε αυθόρμητα τη διάθεση να το μοιραστώ όλο αυτό μαζί σας)

Nick74 11-08-12 05:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Iren66 (Μήνυμα 684162)
Τωρα αρχίζω να καταλαβαίνω πως πολλοί χομπίστες ξεκινάμε με ένα ενυδρείο και βρίσκονται με παραπάνω ;)

:)

Παράθεση:

Πάντως θα προτιμούσα να τον είχε στο μαγαζί σε μεγαλύτερο χώρο κι ας ήταν με τα γκαπάκια, οποιοσδήποτε "συγκάτοικος" νομίζω θα ήταν προτιμότερος απ αυτό που αντίκρισα
Σωστο εν μερι, αλλα σε ενα -ακομα και το πιο αθλιο- petshop που πουλαει ψαρια υπαρχουν αρκετα ενυδρεια με ψαρια που δε θα υπηρχε προβλημα συγκατοικησης, και ειδικα στο μικρο χρονικο διαστημα που μενουν εκει τα ψαρακια μεχρι να πουληθουν, γιατι να τα βαλει με ειδος που μπορει να υπαρξουν τσαμπουκαδες?
Τη στιγμη που ενα μαγαζι κραταει ολα τα ψαρια στο ιδιο νερο και δεν υπαρχει θεμα διαφορετικων συνθηκων (ολα σε νερο βρυσης τα εχουν) μπορουσε να τους βαλει στο 90% των ενυδρειων του, (και γνωριζω καποια μαγαζια που το κανουν αυτο και το θεωρω εξισου καλο με την υπαρξη μονομαχιερας αν οχι καλυτερο ) γιατι να παμε στο υπολοιπο 10% ?

Iren66 11-08-12 10:02

Έχεις δίκιο, απλά δείχνει οι περισσότεροι να μην ξέρουν και να μην ενδιαφέρονται, θεωρούν το ψαράκι απλά "εμπόρευμα" στο ράφι και μάλιστα κακοδιατηρημένο. "Μα δε σε πειράζουν οι απώλειες?" του είπα χτες "Είναι μέσα στο πρόγραμμα κι αυτές" ήταν η απάντηση...Και στο μεταξύ, κρατόντας τους σε ποτηράκι," όλο και κάποιος πιο ευαίσθητος πελάτης θα βρεθεί να τα λυτρώσει", γιαυτό νομίζω τελικά το κάνουν...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02344 seconds with 11 queries