Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Rio 180 Malawi Mbuna (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22706)

Moutralewn 05-02-08 19:21

Rio 180 Malawi Mbuna
 
Καλησπέρα.

Θέλω τις γνώμες σας για το νεοστημένο μου malawi.

http://img217.imageshack.us/img217/9...0008fp5.th.jpghttp://img211.imageshack.us/img211/5...0010fg4.th.jpghttp://img118.imageshack.us/img118/8...0009jb9.th.jpg

Θα μπουν σίγουρα κάποια φυτά για να καλύψουν τον εξοπλισμό (αριστερά) και το χώρισμα του background (μέση).

Περιμένω απόψεις-συμβουλές-προτάσεις.

imichal 05-02-08 19:50

Εχει προοπτικες.....Για πλατη τι εχεις βαλει ? Προσωπικα εμενα μου αρεσει να κανω απο ενα λοφακι πετρες στην καθε πλευρα και στη μεση να δινω πιο πολυ χωρο για κολυμπι......Τι αμμο εχεις βαλει ? Ασβεστολιθικη ?
Καλη συνεχεια....

Z_X 05-02-08 19:52

Δεν μ αρέσει....
Ισως το στήσιμο της πέτρας μου φταίει....

Steve 05-02-08 19:54

ούτε κι εμένα μου πολυαραίσει.....
είναι αρκετά μονότονο.......

Tolis 05-02-08 20:13

Σπανια θα βρεις ανομοιομορφες πετρες συγκεντρωμενες ετσι, και το "αφυσικο" του πραγματος δεν αρεσει οπως βλεπεις. Βαλε ιδιες πετρες στην ιδια διαταξη και θα δεις ποσο βελτιωση θα εχει.

Stelios_Rjk 05-02-08 21:12

Οπως τα λεει ο Τολης. Επισης απεφυγε αυτη τη δομη που εχεις κανει τωρα γιατι μου φερνει σε σπιτακια το ενα διπλα στο αλλο. κανε μια στρωση πετρες και ακουμπα αλλες απο πανω ή δημιουργησε 2 λοφακια απο πετρες. Σε οτι κι αν κανεις φροντισε για τις κρυψωνες.

Moutralewn 06-02-08 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 234780)
Εχει προοπτικες.....Για πλατη τι εχεις βαλει ? Προσωπικα εμενα μου αρεσει να κανω απο ενα λοφακι πετρες στην καθε πλευρα και στη μεση να δινω πιο πολυ χωρο για κολυμπι......Τι αμμο εχεις βαλει ? Ασβεστολιθικη ?
Καλη συνεχεια....

Το background είναι DIY. Φελιζόλ 10 cm με κολλημένη αμμό.

Η άμμος είναι θαλάσσης.

Όσον αφορά την ανομοιομορφία είναι κάτι που το έχω σκεφτεί κι εγώ και σκέφτομαι να περιμένω μέχρι να πιάσουν άλγη οι πέτρες και απο κει και πέρα βλέπω τί κάνω.

Η σκέψη μου ήταν η εξής.....

Στο φυσικό περιβάλλον είναι δύσκολο στον βυθό, όσες πέτρες υπάρχουν να είναι ίδιες.
Αυτό που τις κάνει όμοιες είναι η άλγη.Έτσι το σκέφτηκα.
Επίσης, τις εν λόγω πέτρες τις μάζεψα όχι απο παραλία αλλά μέσα απο την θάλασσα (Ανάβυσσος), σε σημείο σχετικά βαθειά που δεν έιχαν πιάσει άλγη (γλίτσα). Σε ρηχότερα σημεία είδα πολλών και διαφόρων ειδών πέτρες οι οποίες είχαν πιάσει άλγη και μου φαίνονταν πολύ ωραίες και όμοιες με φωτό και βίντεο που έχω δει απο τον βυθό της λίμνης malawi.

Και τώρα το κρίσιμο ερώτημα........Πόσος καιρός πιστεύετε ότι χρειάζεται προκειμένου να πιάσουν άλγη οι πέτρες;

Giannis-malawi 06-02-08 11:56

καλημερα Ιασωνα..

εχεις δικιο για την αλγη..θα τις κανει ολες αγνωριστες..το ποσο καιρο θα παρει δεν μπορει να στο πει κανεις..το δικο μου αρχισε στις 2 βδομαδες σιγα σιγα..ενος φιλου σε κατι λιγοτερο..απλα μεχρι να γεμισει και να γινει ιδιο παντου θελει αρκετα παραπανω..

παρ'ολα αυτα,ισως αν μπορουσες να παιξεις λιγο με τις πετρες απο τωρα θα ηταν καλο..και στην πορεια θα ερθει και η αλγη..:smt045

νομιζω στις επομενες φωτο θα ειναι ακομη πιο ωραιο..καλη συνεχεια

andreas K 06-02-08 16:27

Συν αλγη και πετρα κινει...ΟΧΙ δειγματολογιο πετρων...Και η διαταξη τους δειχνει αφυσικη.Καλη συνεχεια!

Stelios_Rjk 06-02-08 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas K (Μήνυμα 235016)
Και η διαταξη τους δειχνει αφυσικη.

Αυτο αλλα και τα 10cm σου εχουν φαει 50 λιτρα:smt045

Moutralewn 06-02-08 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk (Μήνυμα 235026)
Αυτο αλλα και τα 10cm σου εχουν φαει 50 λιτρα:smt045

10 cm ήταν το αρχικό πάχος του φελιζόλ, πριν επεξεργαστεί.
Μετά την επεξεργασία υπολογίζω γύρω στα 4-5 cm

crazyio 06-02-08 19:38

Με λίγη προσπάθεια και πειραματισμό μπορεί να γίνει πολύ όμορφο ..
Βάλε πέτρες παρόμοιες μεταξύ τους, βγάλε (κατά την γνώμη μου) το background, δείχνει πολύ αφύσικο, σου τρώει χώρο και λίτρα, έχεις αφήσει κενό μεταξύ φελιζόλ και φίλτρου δεξιά και δείχνει ακόμα πιο ψεύτικο ..
Μαύρο αυτοκόλλητο απο πίσω..... ίδιες πέτρες και θα δείς ένα άλλο αποτέλεσμα ... ;)

Moutralewn 07-02-08 10:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 235047)
Με λίγη προσπάθεια και πειραματισμό μπορεί να γίνει πολύ όμορφο ..
Βάλε πέτρες παρόμοιες μεταξύ τους, βγάλε (κατά την γνώμη μου) το background, δείχνει πολύ αφύσικο, σου τρώει χώρο και λίτρα, έχεις αφήσει κενό μεταξύ φελιζόλ και φίλτρου δεξιά και δείχνει ακόμα πιο ψεύτικο ..
Μαύρο αυτοκόλλητο απο πίσω..... ίδιες πέτρες και θα δείς ένα άλλο αποτέλεσμα ... ;)

Το κενό που υπάρχει ανάμεσα στο background και στο φίλτρο δεξιά ή στο τζάμι αριστερά θα καλυφθεί με φυτά.

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να το αφήσω έτσι αρχικά και να ακολουθήσω την αρχική μου σκέψη (ήδη έχει αρχίσει να πιάνει η άλγη :smt112:smt112 ) μιας και τώρα ήδη έχει μπει σε εφαρμογή.

Αν δεν βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα τότε θα προβώ στις απαραίτητες αλλαγές (θα βγάλω το background και θα βάλω σκουρόχρωμες πέτρες).

Stelios_Rjk 08-02-08 04:57

Αφου θα την κανεις που θα την κανεις τη δουλεια ξυλωσε το backround και το πολυ πολυ βαζεις ενα μαυρο τις juwel που ειναι λεπτοτερο, γυρω στα 2-3εκ. Αλλα και να μη βαλεις παλι θα σου πιαση αλγη και στο τελος δε θα φαινεται το τζαμι, και με ενα μαυρο χαρτονακι απο πισω θα εισαι σουπερ. Για τις πετρες εγω θα προτεινα να εβαζες, ενος τυπου, ασβεστολιθικες και πλακουτσωτες για να μπορεις να ακουμπησεις τη μια παω στην αλλη και να κανεις κρυψωνες.

Moutralewn 08-02-08 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk (Μήνυμα 235391)
Αφου θα την κανεις που θα την κανεις τη δουλεια ξυλωσε το backround και το πολυ πολυ βαζεις ενα μαυρο τις juwel που ειναι λεπτοτερο, γυρω στα 2-3εκ. Αλλα και να μη βαλεις παλι θα σου πιαση αλγη και στο τελος δε θα φαινεται το τζαμι, και με ενα μαυρο χαρτονακι απο πισω θα εισαι σουπερ. Για τις πετρες εγω θα προτεινα να εβαζες, ενος τυπου, ασβεστολιθικες και πλακουτσωτες για να μπορεις να ακουμπησεις τη μια παω στην αλλη και να κανεις κρυψωνες.

Ακριβώς αυτό θα κάνω, εν καιρώ.
Βέβαια το background μου αρέσει πολύ αλλά τρώει λίτρα οπότε μάλλον θα βγει εντελώς και θα μπει μαύρο χαρτόνι.

Βέβαια, αυτό δεν θα γίνει τώρα αλλά εν καιρώ. Για τώρα, θα κάνω κάποιες αλλαγές στις πέτρες που βρίσκονται πάνω-πάνω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01915 seconds with 11 queries