Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Βιοτοπικό Ν.Α Ασίας (black water) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47192)

aristomenis 19-12-10 22:49

Βιοτοπικό Ν.Α Ασίας (black water)
 
13 Συνημμένο(α)
Γεια σας παιδιά.

Πληροφορίες


Διαστάσεις:1,20x50x61

Όγκος:270 λιτρα περίπου καθαρα

Κατηγορία:βιοτοπικό Ν.Α Ασίας

Φυτά:Cryptocoryne ,Nymphaea (lotus tiger red),pestia,Limnovium

Ψάρια / Άλλα είδη:Gouramis 6 (2 αρσενικα +4 θυλικά),25 Rasbora

Διακοσμητικά υλικά:ξύλα,ποταμίσιες (ουδέτερες )πέτρες,αποξηραμένα φύλλα catapa,χονδρή άμμος 2mm.

Φόντο:μαύρο χαρτόνι

Φωτισμός:εξωτερικός της glo 2x54w (grolux)

Διάρκεια φωτισμού:προς το παρών 8 ώρες

Φιλτράρισμα:μία 2217 με πατέντα στην έξοδο για να μειώσω τα ισχυρά ρεύματα....

Θερμοστάτης:300w

Λίπανση:για makro kno3,k2s03,fleetenema και για ιχνοστοιχεία seachem για σίδηρο και ιχνοστοιχεία σε ελάχιστες δόσεις.

Παροχή CO2:όχι

Παράμετροι:

pH: έλλειψη τεστ

Γενική σκληρότητα (GH):το ίδιο

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10 +/-

Αλλαγές νερού:100λιτ εβδομαδιαίως

Θερμοκρασία:27c.

Άλλες πληροφορίες:Tο ενυδρείο τρέχει από μέσα καλοκαιριού αλλά ξεστήθηκε και στήθηκε ταυτόχρονα πρίν 2 μήνες περίπου για τον λόγο ότι όταν πήγα να αγοράσω την άμμο μου έδωσαν κατά λάθος την πολλή ψιλή (απο ερμή) και ως γνωστο η ψιλή άμμος είναι δύσκολη στο καθάρισμα.....Επίσης να πω ότι είχα γεννητούρια από τον δεύτερο μήνα (μία φορά) αλλά λόγο της απειρίας του ζεύγους (τα έχω από πολλή μικρά) δεν μου κόλλησαν ούτε ένα αυγό στις φυσαλίδες,όλα πήγαν κάτω....και με νερό δικτύου....τώρα βέβαια οι αλλαγές γίνονται με 70%νερό ώσμωσης και 30%νερό δικτύου αλλά από την ημέρα που έβαλα τα rasbora δεν βλέπω να γίνεται τίποτα......Επίσης να πω ότι έχω λίγη bba και πράσινη (καλή) άλγη στα ξύλα μόνο και μάλλον πρέπει να οφείλεται στις κατεψυγμένες τροφές και την χαμηλή κυκλοφορία....

ΥΓ. Αλέξανδρε είχαμε πεί για βιοτοπικό με ξύλα και ξερά φύλλα (μόνο) αλλά δεν άντεξα.....

Νά ήστε καλά.

zipo 19-12-10 23:07

Πολύ ωραίο,ατμοσφαιρικό ενυδρείο!Μπράβο!Κόσμημα!

Churu 19-12-10 23:11

!!
 
Μπραβο φιλε πολυ ωραιο το Ασιατικο:smt041 Μ αρεσει που ειναι ενα χρωμα "καφε" και με τους στρατιωτες μαντρωμενους και ετοιμους για να γινουν φωλια!!:D:D Γιατι τα εχεις περιορισει με το φελιζολ??
Το φυτο στο κεντρο ειδος nymphea ειναι?

Dimis 19-12-10 23:17

Μπραβο!
Πολυ ομορφο αποτελεσμα!

areti 20-12-10 00:12

Πανεμορφο και πετυχημενες οι αλλαγες. ;)

Γιώργος Κ 20-12-10 00:16

Πολυ μου αρεσει!!! :p:smt041

aristomenis 20-12-10 01:05

.............
 
Ευχαριστώ πολλή για τα καλά σας λόγια ,τα φυτά επιφανείας τα έχω μαντρωμένα διότι μετακινούνται απο την ροή του νερού΄και όταν μετακινούνται δεν αναπτύσσονται καλά άλλωστε στην φύση τους δεν μετακινούνται συνεχώς ......(εξακριβωμένο)Τώρα για τα φυτα επιφάνιας αν και δεν είναι από την Ασία ,στους ψαρίδες αρέσουν πάρα πολλή και γιαυτό τον λόγο δεν πρόκειται να βγούν...........

bokostas 20-12-10 01:33

Υπέροχο Αριστομένη, να το χαίρεσαι.

Πάνος 03-01-11 13:07

μου αρεσει παρα πολυ!!! :p

kostasz87 23-04-11 13:52

Πολύ ωραίο αποτέλεσμα και τα χρώματα του φυτού στη μέση ταιριάζουν απόλυτα με όλο το σκηνικό...:smt023

dimitrios 23-04-11 14:33

παρα πολυ ωραιο!!!

tepe 23-04-11 16:33

παρα πολυ ωραίο

imichal 23-04-11 18:50

πολυ ομορφο.....!!

kokbeast 03-05-11 18:18

Πολύ ωραίο ενυδρείο και πραγματικά τώρα που το βλέπω το Ασιάτικο μπορεί να σκεφτώ καμμιά στροφή από την μαύρη ήπειρο προς τα ανατολικά. Πες μου από τότε που μπήκαν τα rasbora δεν υπάρχει ούτε προσπάθεια ζευγαρώματος? Ούτε bubble nest??

HLIASKR 03-05-11 19:06

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!

j.p. 03-05-11 19:19

καταπληκτικό ενυδρείο ...

imichal 03-05-11 19:56

Τωρα μονο ειδα οτι χρησιμοποιεις λιπασματα ?? Χρειαζονται σε ενυδρειο black water ?

kostaskich 03-05-11 21:01

kostaskich
 
:smt023:smt023:smt023

aristomenis 27-05-11 23:24

............
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kokbeast (Μήνυμα 585930)
Πολύ ωραίο ενυδρείο και πραγματικά τώρα που το βλέπω το Ασιάτικο μπορεί να σκεφτώ καμμιά στροφή από την μαύρη ήπειρο προς τα ανατολικά. Πες μου από τότε που μπήκαν τα rasbora δεν υπάρχει ούτε προσπάθεια ζευγαρώματος? Ούτε bubble nest??

Όντος από την στιγμή που μπήκαν τα rasbora δεν υπάρχει δραστηριότητα γιαυτό και τα εβγαλα...
-------------------------
Καλησπέρα.

Παιδιά η νυμφαία μου τρεχει περίπου 10 μήνες και όταν την αγόρασα ήταν περίπου 10 cm.όλο αυτό τον καιρό ανα 3-4 μέρες μου έβγαζε από ένα φύλλο ενώ ταυτόχρονα κάποιο φύλλο σάπιζε (στο στέλεχος πάντα) συνήθως είχε περίπου 15 φύλλα αλλά ποτέ κανένα δεν έφτασε επιφάνεια ...ξέρει κανείς τον λόγο; και κάτι άλλο...τις τελευταίες 10 μέρες σταμάτησε να βγάζει νέα φύλλα μέχρι που έμειναν 2-3 ....αποφάσισα τελικά να την ξεφυτέψω... και είδα ένα καλοσχηματισμένο κόνδυλο με σχεδον καθόλου ρίζες....(είχαν σαπίσει)τα φυτα αυτά συνήθως έχουν μεγάλο ριζικό συστημα ...ξέρει κανείς τι συμβαίνει ; μήπως μπαίνει σε λήθαργο ;
Ευχαριστώ πολλή.

delta66 27-05-11 23:41

Aρχοντες τα γκουραμια :D

Το nymphaea ειναι αφρικανικο ε?
Tα pistia υπαρχουν παντου δεν χαλανε το "βιοτοπικο" θεμα.

Εχω μια υποψια οτι με την λιγο αποτομη ανοδο της θερμοκρασιας μετα απο ψυχρη περιοδο σπρωχνονται σε αναπαραγωγη.
Παντως σε εμενα ετσι εγινε.
Η αναπαραγωγη εγινε παρουσια αρλεκινων, μονο που οταν πλησιαζαν κατω απο τη φωλια, επεφτε τρελλο κηνυγι και δεν τολμαγαν.

Σου σκορπαει το αρσενικο εσενα καθολου αμμο πανω στα φυτα που ειναι κατω απο τη φωλια?

aristomenis 28-05-11 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 585961)
Τωρα μονο ειδα οτι χρησιμοποιεις λιπασματα ?? Χρειαζονται σε ενυδρειο black water ?

Και βέβαια χρειάζονται αλλά προσθέτεις ανάλογα την φυτομάζα που έχεις ... εγώ ρίχνω απ όλα αλλά σε ελάχιστες δόσεις,ειδικά σε αυτόν τον βιότοπο απ 'οτι έχω διαβάσει υπάρχουν μεγαλα ποσοστα σε σίδηρο....αν αναλογιστείς ότι χρησιμοποιώ και νερό από όσμωση 70/30 δεν πρεπει να βάλεις και λιγο λίπασμα;.......τα φυτάκια δεν θα φάνε ; δεν έχω και υπόστρωμα.....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 593973)
Aρχοντες τα γκουραμια :D

Το nymphaea ειναι αφρικανικο ε?
Tα pistia υπαρχουν παντου δεν χαλανε το "βιοτοπικο" θεμα.

Εχω μια υποψια οτι με την λιγο αποτομη ανοδο της θερμοκρασιας μετα απο ψυχρη περιοδο σπρωχνονται σε αναπαραγωγη.
Παντως σε εμενα ετσι εγινε.
Η αναπαραγωγη εγινε παρουσια αρλεκινων, μονο που οταν πλησιαζαν κατω απο τη φωλια, επεφτε τρελλο κηνυγι και δεν τολμαγαν.

Σου σκορπαει το αρσενικο εσενα καθολου αμμο πανω στα φυτα που ειναι κατω απο τη φωλια?

Γειά σου.
Η νυμφαία από όσο γνωρίζω υπάρχει παντου...η συγκεκριμένη που έχω εγώ σιγουρα συνανταται στον συγκεκριμένο βιότοπο.Τα φυτά επιφανείας που έχω αυτή την στιγμή δεν ειναι πιστια αλλα λιμνοβιουμ,τωρα για τα ρασμπορα,πριν μπουν είχα γέννα...μόλις μπήκαν τίποτα ....άμμο όχι δεν μου σκορπάει στα φυτά...τι να πώ το καθένα έχει τις συνήθειες του.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01903 seconds with 11 queries