Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Έξτρα λάμπες σε Ferplast_Cayman_110 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19187)

chrisx 30-08-07 13:34

Έξτρα λάμπες σε Ferplast_Cayman_110
 
6 Συνημμένο(α)
Επειδή σε παλιότερα post επέμενα ότι μάλλον δεν μπαίνουν extra λάμπες στο συγκεκριμένο ενυδρείο αποφάσισα να το πράξω και όχι μόνο έκανα λάθος αλλά και το εν λόγω εγχείρημα είναι αρκετά εύκολο (βέβαια εννοείται ότι υπάρχουν στοιχειώδεις ηλεκτρολογικές γνώσεις)

Πρόσθεσα 2 extra λάμπες, μία ανάμεσα από τις δύο κανονικές και μία στο βάθος. (photo 1). Το μήκος-Watt μπορεί να είναι όσο και οι κανονικές.

Κόλησσα τα Ω με σιλικόνη, γιατί φοβήθηκα μήπως τρυπήσω το καπάκι, αν και θεωρώ ότι με κοντές ανοξείδωτες ξυλόβιδες το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Χρησιμοποίησα βέβαια αδιάβροχα ντουί (photo 2).

τα καλώδια περνούν από το καπάκι δεξιά του καπακιού ελέγχου (photo 3-4) αφού αφαιρεθεί ένα κομμάτι πλαστικού με μαχαιράκι (προβλεπόμενο από την εταιρία). Εκεί υπάρχει σίγουρα χώρος για 1 μετασχηματιστή (και το starter) και οριακά για 2.

Αποφάσισα να μην τα βάλω στον χώρο αυτό για να αποφύγω υψηλές θερμοκρασίες στο καπάκι. Χρησιμοποίησα για λόγους αισθητικούς και προστασία ένα χαρτοκούτι πίσω από το ενυδρείο στο οποίο τοποθέτησα τον εξοπλισμό κάνοντας μια τρύπα για να παιρνούν τα καλώδια.(photo 5-6).
Για να αποφύγω το κάψιμο του κουτίου στον πάτο έβαλα ένα κομμάτι άκαυστο υλικό (αυτό που χρησιμοποιούν στους καυστήρες-λέβητες κλπ υπάρχει σε οποιοδήποτε κατάστημα με οικοδομικά υλικά).

george 30-08-07 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 196145)
Για να αποφύγω το κάψιμο του κουτίου στον πάτο έβαλα ένα κομμάτι άκαυστο υλικό (αυτό που χρησιμοποιούν στους καυστήρες-λέβητες κλπ υπάρχει σε οποιοδήποτε κατάστημα με οικοδομικά υλικά).

Αμίαντος ;)

tsikis 30-08-07 14:15

Αν είναι αμίαντος να προσθέσω πως είναι και λιγάκι βλαβερός.

Κατα τ'άλλα πολύ όμορφη και χρήσιμη η παρουσίαση του φίλου chrisx :p

crazyio 30-08-07 15:03

Απο όσο ξέρω ο αμίαντος θεωρείται καρκινογόνος αλλά σε μορφή σκόνης που μπορεί να αναπνεύσουμε ....
Χρησιμοποιούσαν αμίαντο ,νομίζω, και στα τακάκια των αυτοκινήτων μέχρι που τον καταργήσανε ...
Άν υπάρχει στα παραπάνω ανακρίβια παρακαλώ διορθώστε ...

chrisx 30-08-07 15:10

Το υλικό είναι λευκό-ζαχαρί και κόβεται, σχεδόν θρυμματίζεται, με το χέρι. Το αν όντως είναι αμίαντος ή όχι δεν το γνωρίζω.
Ως προς τις βλαβερές συνέπειες που αναφέρει ο Γιώργος (στην περίπτωση που μιλάμε για αμίαντο) νομίζω ότι αν κάποιος τοποθετήσει 1 κομμάτι στο μέγεθος του μετασχηματιστή (ώστε ο μ/σ να πατάει πάνω), δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

tsikis 30-08-07 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chrisx (Μήνυμα 196151)
Το υλικό είναι λευκό-ζαχαρί και κόβεται, σχεδόν θρυμματίζεται, με το χέρι.

Αυτό είναι που με ανησυχεί Χρήστο!!!!!

netblues 30-08-07 21:08

Αμιαντος ειναι οπως το περιγραφεις...
Οσο δεν θρυμματιζεται/ εισπνεεται δεν υπαρχει προβλημα..
Εξαλου η ποσοτητα ειναι μικρη..
Ομως.. ενσταση για τα απλα ballast.
Εν ετει 2007 βαζουμε ακομα ballast και σταρτερ σε νεες κατασκευες?
(για να καιμε παραπανω ρευμα και να πεταμε τις λαμπες γρηγοροτερα? )

chrisx 30-08-07 21:29

Παράθεση:

Οσο δεν θρυμματιζεται/ εισπνεεται δεν υπαρχει προβλημα..
Εξαλου η ποσοτητα ειναι μικρη..
έτσι νομίζω κι εγώ άλλωστε είναι μέσα στο κλειστό κουτί.

Παράθεση:

Ομως.. ενσταση για τα απλα ballast.
Εν ετει 2007 βαζουμε ακομα ballast και σταρτερ σε νεες κατασκευες?
(για να καιμε παραπανω ρευμα και να πεταμε τις λαμπες γρηγοροτερα? )
Δυστυχώς, θα το πω ακόμη μια φορά, εδώ που μένω δεν μπορώ να βρω τίποτα καλύτερο. Eλπίζω με κάποια μελλοντική βόλτα στην Αθήνα να μπορέσω να αγοράσω κάποια πράγματα.

halvas69 30-08-07 21:50

Άστον να λέει Χρήστο τα ηλεκτρονικά τα παίζουν, τα πέταγα με τις σακούλες.
Παραδοσιακά φίλε μου, με το σταρτεράκι μας και την ζεστούλα για τον χειμώνα. χαχαχα

netblues 30-08-07 21:54

Τα κινεζικα οντως τα παιζουν..
Οσο για την παραδοση, το φιλτρο βυθου γιατι το βγαλές τοτε? :P

halvas69 30-08-07 23:15

Mα δεν έχω φίλτρα :)

chrisx 31-08-07 09:31

Παράθεση:

και την ζεστούλα για τον χειμώνα
:grin::grin::grin::grin::grin:

_antonis_ 31-08-07 12:26

Πρίν λίγο καιρό έβαλα και εγώ στο δικό μου έξτρα λαμπτήρα, αλλα και γώ ήθελα να σου προτείνω να βάλεις ηλεκτρονικό ballast. Μπορείς τότε να το βάλεις μέσα στο πλαστικό που αναφέρεις, διότι δε δημιουργεί ιδιαίτερη θερμότητα (εννοώ σχεδόν καθόλου θερμότητα), δε χρειάζεται στάρτερ και ανάβει ο λαμπτήρας άμεσα. Το σημαντικότερο είναι ότι σχεδόν δε βραχυκυκλώνει (εκτός αν το ρίξεις μέσα στο νερό!) και τέλος δε θα έχεις πιά την απορία με τον αμίαντο, γιατί δε θα τον ξαναχρησιμοποιήσεις. Έχω κάνει παρουσιάση της κατασκευής μου στα DIY (DIY-Έξτρα λαμπτήρας φθορισμού), ρίξε μιά ματιά.

chrisx 31-08-07 12:47

Nαι έχω δει το post (πολύ καλή δουλειά) και συμφωνώ σε όσα λες, το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω ηλεκτρονικό ballast. Μόλις βρω σίγουρα θα κάνω την αλλαγή και το κούτι θα πάρει δρόμο.

Βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα του halvas69 θα έχω πρόβλημα τον χειμώνα -που θα ψήνω τα κάστανα;- αλλά μέχρι τότε κάτι θα σκεφθώ :D:D

_antonis_ 31-08-07 12:53

Ψάξε λίγο, ακόμα κι εγώ βρήκα εδώ κάτω ηλεκτρονικό (για δές πού μένω...). Όσο για τα κάστανα, απ'οτι κατάλαβα θα τα έψηνες αρκετά μακρυά απ'το ενυδρείο (όπως κατάλαβα το ballast ήταν αρκετά μακρυά). :D

safi 01-09-07 10:26

Μία παρατήρηση μόνο.

Σε λίγο καιρό το λευκό πλαστικό (ανάμεσα σε καπάκι και λάμπες) που χρησιμεύει σαν ανακλαστήρας θα αρχίσει να διαλύεται.
Τότε θα χρειαστεί ,επειδή κόλλησες τα Ω πάνω στο ανακλαστήρα, να ταλαιπωρηθείς λίγο για να τον βγάλεις.

chrisx 01-09-07 10:44

Xε χε, αν παρατήρησες την 1η photo δεν θα αρχίσει σε λίγο καιρό έχει αρχίσει εδώ και αρκετό καιρό. :D

Σωστή η παρατήρηση, το σκέφθηκα και είπα να το αφήσω λίγο ακόμη. Σε λίγο καιρό θα προχωρήσω σε κάποια λύση νέου ανακλαστήρα. Τα Ω πιστεύω θα τα βγάλω με ένα ξυραφάκι, αν αυτό δεν θα είναι εφικτό θα αφήσω και το αντίστοιχο πλαστικό (όσο πατάει το Ω) και θα το κολλήσω πάνω στον νέο ανακλαστήρα μαζί με αυτό (είναι αρκετά λεπτό).

_antonis_ 01-09-07 18:23

Τα Ω φεύγουν εύκολα από οπουδήποτε με έναν χαρτοκόπτη, μήν ανησυχείς. Όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις ανακλαστήρα πάντως, βρές κάτι σε . . . πιό ασημένιο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01864 seconds with 11 queries