Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Aκανόνιστη κολύμβηση αγγελόψαρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48050)

OlgaM 13-01-11 00:33

Aκανόνιστη κολύμβηση αγγελόψαρου
 
Καλησπέρα. Μετέφερα το θέμα εδώ, γιατί από ό,τι φαίνεται το ένα από τα δύο ψάρια μου έχει πρόβλημα. Αφήνεται να ανέβει στην επιφάνεια και μετά κάνει κάτι μικρά τινάγματα. Το πέτυχα δύο φορές να το κάνει αυτό. Για την αιτία ξέρω τι θα μου πείτε ( ότι μου τα λέγατε ), το θέμα είναι τώρα τι μπορώ να κάνω;; Δεν θέλω να πάθει τίποτα, μπορώ να το αντιμετωπίσω μόνη μου?
-------------------------
Υ.Σ. Στο φίλτρο έχουν μπει μερικά μπιλάκια τροφής. Υπάρχει περίπτωση να μην γίνεται καλή οξυγόνωση και αυτό να είναι το πρόβλημα?

netblues 13-01-11 00:42

Οχι δεν φταινε τα μπιλακια τροφης, ουτε η οξυγονωση.
Επειδη εχω χασει επεισοδια και δεν ειμαι και στα καλυτερα μου, το ενυδρειο ειναι στρωμενο? Μετρησεις αμμωνιας εχουμε?
Γενικα το ψαρι εχει παρει την κατω βολτα και ειναι δυσκολο να κανεις κατι ουσιαστικο.
Τουλαχιστον για να την γλιτωσει το αλλο...
Αν δεν εχεις μετρησεις, κανε μια αλλαγη νερου της ταξεως του 80% με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ (δλδ με 4 φορες απο 20%)
Παντως μην περιμενεις θαυματα.
Μεχρι το πρωι......

OlgaM 13-01-11 00:46

Δεν έχω στρωμένο ενυδρείο, αυτό είναι και το πρόβλημα. Αύριο το πρωί θα πάω στο pet shop για μετρήσεις και θα πάρω και τεστ να κάνω μόνη μου. Τι εννοείς μέχρι το πρωί; θα το χάσω μέχρι το πρωί;;;

netblues 13-01-11 00:51

Δυσκολα θα βγω ψευτης...
Μεχρι το πρωι και μεχρι να πας να παρεις τεστ αμμωνιας (που το πετσοπ μπορει να μην εχει... τι τα χρειαζεσαι αυτα εξαλλου θα σου πει.... θα ειναι αργα και για το αλλο ψαρι..)
Κανε ΤΩΡΑ αλλαγη νερου μπας και το προλαβεις.
Στη τελικη δεν χρειαζομαστε μετρησεις για να ξερουμε οτι τα ψαρια σου κολυμπανε μεσα σε τοξικη αμμωνια...

bokostas 13-01-11 01:01

Όλγα κάνε την αλλαγή που σου λέει ο netblues (ακόμη και 80% του νερού σου) και μια προσευχή να τα γλυτώσεις.

Αύριο άσε το πετσόπ κι έλα να σου δώσω μπόλι για το φίλτρο σου, τεστάκια να μετρήσεις και τύρφη για να μαλακώσεις λίγο το νερό σου.

OlgaM 13-01-11 01:09

Πωπω... τόσο χάλια τα πράγματα?????
Έκανα το 20% μόλις.... Στο μεταξύ δεν ξέρω και το άλλο. Το αντιχλώριο το βάζω στο τέλος, αφού προσθέσω το καινούργιο νερό. Μήπως δεν είναι σωστός τρόπος αυτός?
-------------------------
Μπόλι κάνει να βάλω τώρα???

netblues 13-01-11 01:13

Ψυχραιμια...
Προσεχε τη θερμοκρασια του νερου, ειναι κρισιμη..
Χρειαζεσαι θερμομετρο για να την φερεις, και στα λιγα λιτρα σου ειναι δυσκολο.
Αν δεν εχεις, μετεφερε το θερμομετρο του ενυδρειου.
Αντιχλωριο θα βαζεις μεσα στο δοχειο που ετοιμαζεις το νερο της αλλαγης, σε αναλογια καταλληλη για τα λιτρα που ετοιμαζεις καθε φορα.

Το μπολι μπορει να γινει οποτεδηποτε, ομως και αυτο για να αποδωσει χρειαζεται χρονο, οποτε για αρχη αλλαγη νερου και βλεπεις.

OlgaM 13-01-11 01:16

Γιατί δεν μου φαίνεται να τους πολυαρέσει η αλλαγή του νερού???!!!

Πάνος 13-01-11 01:20

απο την αμμωνια πιστεψε με τη βρισκουν καλυτερη...

OlgaM 13-01-11 13:34

Αυτό ελπίζω και εγώ..
-------------------------
Άλλαξα το 80%
-------------------------
Ευχαριστώ για τις συμβουλές
-------------------------
Kαλημέρα, ζούνε τα αγγελόψαρα και φαίνονται καλύτερα σήμερα μετά την αλλαγή του νερού. Είχα ανεβασμένη αμμωνία ( όχι νιτρικά ) προφανώς από σάπισμα τροφής. Έβαλα και άνθρακα στο φίλτρο για να μαλακώσει το νερό.

netblues 13-01-11 14:04

Η αμμωνια δεν ειναι τοσο απο σαπισμα τροφης οσο απο περιττωματα των ψαριων.
Η ελλειψη νιτρικων οφειλεται στο αστρωτο φιλτρο.
Ο ανθρακας δεν μαλακωνει το νερο.
Πρεπει να βρεις μπολι..
Μεχρι τοτε θες αλλαγες της ταξεως του 50% καθε δυο μέρες, αν ενδιαφερεσαι για τα συγκεκριμενα ψαρια.
Στρωσιμο με ψαρια σε τοσα λιγα λιτρα χωρις προβληματα ΔΕΝ γινεται.
(οποτε εχει γινει, συνηθως οι κατοικοι στη συνεχεια εμφανιζουν διαφορα προβληματα και φευγουν σχετικα γρηγορα

OlgaM 13-01-11 14:42

Εντάξει, μάλλον λύθηκε το μυστήριο της ακανόνιστης κολύμβησης... Ο θερμοστάτης δεν ήταν στην πρίζα ούτε εγώ ξέρω για πόσες μέρες.... Επομένως, τα ψάρια μου είναι εντελώς survivors που άντεξαν τόσες μέρες χωρίς θέρμανση
-------------------------
Αγόρασα και έβαλα θερμόμετρο και η θερμοκρασία είναι στους 21 βαθμούς....
-------------------------
Περιττό να πω ότι πήγαν και κάθονται δίπλα στο θερμοστάτη, χώρια που άρχισαν ήδη να ζωηρεύουν..
-------------------------
το ph ήταν 7,5 και η αμμωνία 0,25

QS-Plan 13-01-11 14:42

Όντως survivors.....
οπότε αφού γλύτωσαν και από αυτό ας γλυτώσουν και από τα υπόλοιπα...
το ένα το μυστήριο λύθηκε, το άλλο που δεν έχεις νιτρικά κι έχεις και αμμωνία, θα λυθεί με το που θα πάρεις μπόλι και τύρφη από τον bokosta...

Dimis 13-01-11 14:43

Ηταν χωρις θερμοστατη στους 21 η πηγε τωρα με τον θερμοστατη?

OlgaM 13-01-11 14:46

Χωρίς θερμοστάτη στους 21, περιμένω να ανέβει!!!
-------------------------
Μετά 10 λεπτά ανέβηκε στους 22..

QS-Plan 13-01-11 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OlgaM (Μήνυμα 537273)
Χωρίς θερμοστάτη στους 21, περιμένω να ανέβει!!!
-------------------------
Μετά 10 λεπτά ανέβηκε στους 22..

ταχυθερμοστάτης είναι....... :):):)

OlgaM 13-01-11 14:49

Τον πήγα και μου είπανε ότι την ανεβάζει σταδιακά τη θερμοκρασία... Τώρα τι να πω. Γιατί βασικά φοβήθηκα μην πάθουν και από την πολλή ζέστη ξαφνικά...lol. Ρε τα καημένα, όχι ακανόνιστη κολύμβηση, πώς δεν βγάλανε πανό διαμαρτυρίας μέσα στον παγετό!!!

QS-Plan 13-01-11 14:52

προχθές πήγα με τη γυναίκα μου στο κουΐκο και είχε μέχρι και ζιπουνάκια για τετράποδα... όλο και κανένα κασκολάκι και γαντακια για ψάρια θα βγάλουν σε λίγο... :smt041:smt041:smt041

OlgaM 13-01-11 14:54

Χαχαχαχα, κάτσε μη σαλτάρουν από τη ζέστη τώρα, γιατί βλέπω αρχίσανε τα γκελ πάλι...
-------------------------
Πωπω, καψόνια τα καημένα, ούτε στο στρατό να ήτανε...

netblues 13-01-11 16:28

Θερμομετρο εχουμε στο ενυδρειο?

Πάνος 13-01-11 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 537324)
Θερμομετρο εχουμε στο ενυδρειο?

τωρα ναι..
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από OlgaM (Μήνυμα 537265)
Αγόρασα και έβαλα θερμόμετρο και η θερμοκρασία είναι στους 21 βαθμούς....


OlgaM 13-01-11 17:56

H θερμοκρασία είναι τώρα στους 27 και έχει μείνει εκεί..
-------------------------
Είναι η κατάλληλη για αγγελόψαρα έτσι δεν είναι?

delta66 13-01-11 19:10

Δεν πρεπει να αλλαζεις αποτομα (μεσα σε λιγα λεπτα) τη θερμοκρασια.
Ουτε προς πανω ουτε προς τα κατω.

ΥΓ. 27C ειναι καλα για αγγελοψαρα. Για τα αλλα ψαρια?

OlgaM 13-01-11 21:57

ΜΑζί με τα αγγελόψαρα έχω 5 tetras "νεον"... Δεν είναι καλά 27 για αυτά??

delta66 13-01-11 22:03

Αν υποθεσουμε οτι αντεχουν στους 27C (αφου προτιμουν πιο χαμηλες θερμοκρασιες), δεν ξερω ποσο θα αντεξουν στο κυνηγι των αγγελοψαρων που τα θεωρουν συνηθως τροφη (στο φυσικο περιβαλλον τουλαχιστον, ειναι θηρευτες τους)

OlgaM 13-01-11 22:05

Ναι, το ξέρω το πρόβλημα, θα γίνει εγκαίρως πιστεύω ο διαχωρισμός τους από το ίδιο ενυδρείο!

OlgaM 14-01-11 23:04

Αμμωνία 0 !!!!!!!!!!! YES

delta66 14-01-11 23:08

Ωραια.
Νιτρωδη ΝΟ2 και νιτρικα ΝΟ3 ποσα εχουμε?

OlgaM 14-01-11 23:51

Κανένα πρόβλημα με αυτά, δεν είχα νιτρικά ούτε πριν δύο μέρες. Με την αμμωνία είχα πρόβλημα

delta66 15-01-11 00:21

Νιτρωδη ΝΟ2 σιγουρα μηδεν?
Ποσα ΝΟ3 εχεις συνθηως πριν την αλλαγη νερου?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02147 seconds with 11 queries