Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Απο γλυκό σε αλμυρό (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94946)

GiorgosT 03-12-16 04:48

Απο γλυκό σε αλμυρό
 
Καλησπέρα και από εμένα.Εχοντας ένα ενυδρείο με διαστάσεις 80*50*42 θα ήθελα να κάνω "άλμα" στα ρηχά όμως νερά του αλμυρού νερού με ένα fish only.Διαβάζοντας αρκετά άρθρα εδώ μέσα στο forum και όχι μόνο πιστεύω οτι με τις διαστάσεις του ενυδρείου που έχω μπορεί αυτό να γίνει εφικτό.Τι λέτε εσείς μπορώ σταδιακά να προχωρήσω σε αγορά εξοπλισμού?Ευχαριστω εκ των προτέρων!!

Sakisdraminos 03-12-16 08:23

Καλημέρα Γιώργο.
και fish only αλλά και ριφ μπορείς να το κάνεις.
ο εξοπλισμός είναι περίπου ίδιος.
Κανένας δεν έχει θαλασσινό χωρίς ούτε ένα κοράλλι.

ότι θέλεις είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε.

gallos 03-12-16 11:14

Φυσικά και μπορείς!!Ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά!!Κάνε μια καλή επιλογή σε skimmer και φωτιστικό!!Μελλοντικά θα βάλεις κοράλια δεν τη γλυτώνεις!!:grin:

GiorgosT 03-12-16 19:50

Πολύ ωραία άρα ξεκινάμε σιγά σιγά να μαζεύουμε.Στο υπάρχον ενυδρείο υπάρχει ένα εσωτερικό sump με 3 χωρίσματα στο πρώτο όπως έμπαινε το νερό είχα τον θερμοστάτη στο δεύτερο βιολογικό υλικό και ενυδρειακό βαμβακι και στο 3ο 2 αντλιες που έστελναν το νερό στο ενυδρείο.Αυτο το sump θα μου φανει καπου χρήσιμο ή να το ξυλώσω?Να προσθέσω ότι ο χώρος που είναι τοποθετιμένο το ενυδρείο δεν θα υπαρχει η δυνατότητα για έξτρα sump.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 984098)
Πολύ ωραία άρα ξεκινάμε σιγά σιγά να μαζεύουμε.Στο υπάρχον ενυδρείο υπάρχει ένα εσωτερικό sump με 3 χωρίσματα στο πρώτο όπως έμπαινε το νερό είχα τον θερμοστάτη στο δεύτερο βιολογικό υλικό και ενυδρειακό βαμβακι και στο 3ο 2 αντλιες που έστελναν το νερό στο ενυδρείο.Αυτο το sump θα μου φανει καπου χρήσιμο ή να το ξυλώσω?Να προσθέσω ότι ο χώρος που είναι τοποθετιμένο το ενυδρείο δεν θα υπαρχει η δυνατότητα για έξτρα sump.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps0pjdjsew.jpg

voas 07-12-16 00:02

Γεια σου φιλε!
Τι αποφάσισες τελικά το αφαίρεσες το κουτί απο μεσα;
Καλυτερα να το βγάλεις και να βάλεις ενα εξωτερικό σκίμμερ mce 300 βάζοντας μεσα και τα υλικά!
Καλη συνεχεια!

GiorgosT 07-12-16 10:44

Καλημέρα είμαι στο διάβασμα ακόμα και σε πολλές σκέψεις.Το ιδανικό θα ήταν να μην προεξέχει τίποτα έξω από το ενυδρείο γιατί ο χώρος στον οποίο είναι τοποθετημένο είναι συγκεκριμένος και δεν μπορεί να μπει αλλού.Οσο για το κουτί θα προτιμούσα όλα να κρυφτούν εκεί μέσα,πολλα ζητάω ε?Εάν πάω σε εσωτερικό σκιμερ έχεις να μου προτεινεις κάτι για τα λίτρα μου?

voas 07-12-16 23:30

Τι διαστάσεις εχει το κουτί ;
Δεν μπορει να μπει το σκίμμερ μεσα.
Τα εσωτερικα ειναι βυθιζόμενα σε σαμπ σε προκαθορισμένο ύψος!

GiorgosT 08-12-16 00:45

Το κουτί έχει μήκος 40cm φάρδος 10,5cm και ύψος 37cm.Ο λόγος που τα θέλω μέσα όλα με κλειστό καπάκι είναι ότι έχω τον μικρό και αν δει κάτι να προεξέχει θα είναι όλη μέρα εκεί.Αν πάλι αφήσω κάνα καπάκι ανοιχτό μπορεί να τον βρω να κάθεται και μέσα στο ενυδρείο.Μακαρι να μην είναι λίγες οι επιλογές μου σε εξοπλισμό ώστε να χωθούν όλα μέσα στο κουτί.

GiorgosT 10-12-16 13:27

Κάνοντας σήμερα μια έρευνα αγοράς για την αλλαγή σε θαλασσινό,ένας υπάλληλος καταστήματος για να μην χαλάσω το κουτί μου πρότεινε αντί σκίμμερ να βάλω στο ενυδρείο αυτό https://www.eheim.com/en_GB/products...kimmer_skim350 καθαρίζοντας μόνο την επιφάνεια του νερού.Ισχύει κάτι τέτοιο,θα κάνει δουλειά θα πρέπει να κάνω τακτικότερα αλλαγές νερού;

leonardos 10-12-16 21:35

καλος ηρθες και απο μενα

δεν το ξερω το μηχανηματακι αλλα πιστευω οτι το σκιμμερ ειναι απο τα πολυ απαρετιτα εξαρτηματα του θαλασσινου και γι αυτον τον λογο δεν θα προτηνα ημημετρα.

voas 18-12-16 14:50

γεια σου Γιωργο!
καλύτερα να πάρεις ενα κανονικό σκιμμερ να κάνεις σωστή δουλειά και να μπορείς να κατεβάσεις τα νιτρικά σου σε επιθυμητά επίπεδα!
καλή συνέχεια φιλαράκι!

GiorgosT 21-12-16 00:15

Καλησπέρα μετά απο τρέξιμο και ψάξιμο στα μαγαζιά και έχοντας αν χείρας μία μετροταινία είδα οτι το μόνο σκιμερ που με βολεύει ωστε να μην ξυλωσω τίποτα στο ενυδρείο μου είναι το Tunze 9004 πιστεύω οτι με καλυπτει σε λίτρα και έχω και το θετικό οτι κρύβεται στο κουτί μου μαζί με τον θερμαντήρα και το φίλτρο.
Εχω αγοράσει κυκλοφορητή Jebao και επειδή άρχισα να μαζεύω σιγα σιγα 10kg αραγωνίτης θα μου φτάσει καθώς και 5 kg αλάτι θα με καλύψουν?Τρέχει μια αγγελία με ΖΒ,αν τον αγοράσω τώρα μπορώ με κάποιον τρόπο να τον συντηρίσω εκτός ανυδρείου πχ σε μία λεκάνη βάζοντας φυσικά αλατόνερο?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Sakisdraminos 21-12-16 04:42

η άποψη μου είναι να μαζέψεις νεκρό βράχο και να κολλήσεις τον βράχο σου όπως σου αρέσει.
μόλις φράσεις στο τελικό μέγεθος να κάνεις στρώσιμο με βακτήρια. κατά εμένα πολύ πιο ασφαλές από το να βάλεις ζωντανό που μπορεί να έχει οτιδήποτε μέσα.

Τι σκιμμερ στα λίτρα σου οριακα θα έλεγα να δεις για πιο μεγάλο. πχ Mce600.

GiorgosT 21-12-16 05:18

Τουλάχιστον εγκυκλοπαιδικά να ξέρω, μπορεί να διατηρηθεί ο ΖΒ σε αλατόνερο και αν ναι για πόσο διάστημα?

Sakisdraminos 21-12-16 05:25

μπορεί να κρατηθεί άμα έχει σωστή αλατοτητα αρκεί που και που να τα ρίχνεις λίγο φαγητό και να υπάρχει ροή.

GiorgosT 26-12-16 19:31

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Ξεκινησα την αλλαγή από γλυκό σε FO με λίγα μαλακά κοραλια.Την Πέμπτη γέμισα με νερό και την ανάλογη ποσότητα σε αλάτι,την Παρασκευή μετρησα αλατότητα (1020) και πρόσθεσα λίγο αλάτι.Σαββατο πρωί παρέλαβα τον ΖΒ (8-9kg) από συνχομπιστα τον τοποθέτησα και έβαλα σε λειτουργία το σκιμερ.Μετα από σημερινές μετρήσεις έχω:
Αμμωνία:5mg/l
Νιτρικά:10mg/l
Αλατότητα:1024
Θερμοκρασία:25°C-27°C
Άλλα τεστ δεν έχω προμηθευτεί ακόμα αύριο πρωί θα πάω να πάρω για νιυρωδη.Τι άλλα τεστ θα πρέπει να αγοράσω και αν μπορείτε να μου πείτε μάρκες για αντιφωσφορο και άνθρακα.

Sakisdraminos 26-12-16 21:29

Καλή αρχή πάνε αλατοτητα άμα θέλεις 1025
Από τεστ αμμωνία νιτρικα φωσφορικά για αρχή και μετά kh mg Ca.

voas 27-12-16 15:29

Άλλα τεστ δεν έχω προμηθευτεί ακόμα αύριο πρωί θα πάω να πάρω για νιυρωδη.Τι άλλα τεστ θα πρέπει να αγοράσω και αν μπορείτε να μου πείτε μάρκες για αντιφωσφορο και άνθρακα.[/QUOTE]
--------------------------------------------------------

καλή αρχή φίλε Γιώργο και χρόνια πολλά με υγεία!
τεστακια της salifert και υλικά ενεργού και αντιφως από εδώ......http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30175

GiorgosT 08-01-17 00:17

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε πάντα με υγεία!Στο ενυδρείο προστέθηκε ο άνθρακας και το αντιφωσφορο έγινε μία αλλαγή νερού στις 31/12 και μία αλλαγή χθές.Το σκιμερ πλέον έχει καθαρίσει σε σχέση με τις πρώτες μέρες.Αποτελεσματα από τα τεστ που έκανα σήμερα.
Αλατότητα:1024(θα την ανεβάσω)
Αμμωνία:0,5mg/l σταθερά δεν έχει πέσει
Νο3:25mg/l ανεβήκαμε κατά πολύ δεν ξέρω τον λόγο
Po4: 0ppm
No2: 0mg/l
Mg: 1290ppm
Ca: 480ppm
Θέλω να προσθέσω ότι πέρα του ΖΒ του άνθρακα και αντιφωσφορου δεν έχω προσθέσει κάτι άλλο στο νερό.Μου κάνει εντυπωση η αύξηση των νιτρικών με δύο αλλαγές νερού που έχω κάνει και τήν εικόνα του σκιμερ.Παρακαλω κάθε σχόλιο και παρατήρηση δεκτή.

Sakisdraminos 08-01-17 08:17

Διαβασε λιγο το παρακατω θεμα ειναι πολυ καλο και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις για πιο λόγο ανέβηκαν τα νιτρικά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94263
Αν θες να τρέξεις το στρώσιμο τότε παίξε με βακτήρια.

voas 16-01-17 11:36

καλημέρα γιωργο!
τι νέα έχουμε τελικά από τις μετρήσεις?

GiorgosT 16-01-17 19:29

Καλησπέρα,μετά απο μια αλλαγή νερού που πρόλαβα να κάνω στο ενυδρείο (Κυριακη 8/1 έως 13/1 Παρασκευη δεν είχα νερό στο σπίτι λόγω παγωνιάς) η αμμωνία έπεσε στο μηδέν αλλά τα Νο3 παραμένουν 25mg/l.Σήμερα αγόρασα αλάτι και βακτήρια οπότε απο σήμερα ξεκινάω να ρίχνω βακτήρια και αύριο θα κάνω μια αλλαγή νερού.Τέστ πότε μπορώ να κάνω μετά την αλλαγή νερού?

GiorgosT 19-01-17 10:04

Καλημέρα μετά από σημερινές μετρήσεις
Αμμωνία:0mg/l
No3:10mg/l
No2: 0
Άρχισαν την κατηφόρα τα νιτρικά από εδώ και πέρα ποιες οι κινήσεις μου παιδιά?

Sakisdraminos 19-01-17 12:50

Κανένα ψαράκι δοκιμαστικά φίλε και βλέπουμε !;)

GiorgosT 19-01-17 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos (Μήνυμα 991695)
Κανένα ψαράκι δοκιμαστικά φίλε και βλέπουμε !;)

:smt109 Πολύ χαρικα με αυτη την απάντηση ώρα για δύο κλοουνακια.Τι λέτε αν βρω κανένα σαλιγκάρι να το πάρω μαζί με τα κλόουν ή αργότερα?

Sakisdraminos 19-01-17 19:16

Αργότερα....
Είναι πιο ευαίσθητα!

GiorgosT 19-01-17 19:58

Οκ Σάκη ευχαριστώ,πάω για δύο κλόουν τότε.Αν έχετε να προτείνετε και κάτι ακόμα που θα μπορούσα να βαλω αλλά και να βρω ευπρόσδεκτα!

voas 20-01-17 00:20

Μπράβο Γιωργο πολύ ευχάριστα ειναι αυτα!
Βάλε δυο κλόουν για αρχή,αργότερα καμια cleaner και σαλιγκαρακια!
Καλη προσαρμογή στα ασπόνδυλα πριν την εισαγωγή τους!

GiorgosT 20-01-17 19:01

Ακολουθώ τις οδηγίες σας παλικάρια.

leonardos 20-01-17 19:05

τα σαλιγκαρια απαρετητα αλλα καλο ειναι να μην εχεις νιτροδι και νιτρικα (οπος πρωειπε ο Σακης) ειναι λιγο ευεσθιτα!! τα κλουν γενικα ειναι κομαντο!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02371 seconds with 11 queries