Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Ladies and gentlemen, να σας συστήσω τον ..Diogo! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837)

freediver 15-09-08 23:22

Να! Τέτοια βλέπω και μου'ρχεται να φτιάξω ένα αντίστοιχο στο γραφείο μου... (να δεις, κάπου έχω ένα 24λιτρο βολεμένο...) Μπράβο! πολύ όμορφο!

mariah 15-09-08 23:33

Μπραβο ωραια η ανακαινιση.Κουκλος ο ψαρης σου και πολυ τυχερος με το σπιτακι του.:smt041

Raven 16-09-08 00:44

Καλα τα πας :D Αν θες, μπορω να σου δωσω απο εκεινη την moss που εχω στο γαριδο ενυδρειακι μου και κανει ωραιο χαλακι.Επισης εχω και λιγη Fontinalis antipyretika και μικρες φτερες java. Γεμισε το mosses και δεν θα το μετανοιωσεις ! Στα λιγα λιτρα δειχνουν καταπληκτικα.

mao 16-09-08 09:03

ωραια η εξελιξη!οσον αφορα το θεμα της αντανακλασης,εγω στο δικο μου αν και εχω μαυρο χαρτονι πισω,ωστοσο λογω hygrophila,valisneria cryprocorine willisi,υπαρχει σκια και δεν αντανακλα καθολου.οντως πιστευω οτι ,οπως λες,οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα λυθει το προβλημα.
περιμενουμε νεες φωτο απο την εξελιξη του κ.Diogo!

xontros 16-09-08 12:11

Να'στε καλά όλοι!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 289891)
Καλα τα πας :D Αν θες, μπορω να σου δωσω απο εκεινη την moss που εχω στο γαριδο ενυδρειακι μου και κανει ωραιο χαλακι.Επισης εχω και λιγη Fontinalis antipyretika και μικρες φτερες java. Γεμισε το mosses και δεν θα το μετανοιωσεις ! Στα λιγα λιτρα δειχνουν καταπληκτικα.

Έχω μπόλικη moss από το άλλο ενυδρείο, σ'ευχαριστώ πολύ!

Άσχετο: οι μύκητες που βγάζουν τα μοπάνι στην αρχή, υπάρχει κάποιος τρόπος να "διαλυθούν"? Π.χ. με excel? Γιατί πέφτει πάνω στο μοπάνι η ροή από το φίλτρο, και "σκορπίζει" τη γλίτσα αυτή μέσα στο ενυδρείο, τη ρουφάει μετά το φίλτρο, μπουκώνει, και θέλει συνέχεια καθάρισμα.. Έχετε καμία ιδέα?

chemical mac 16-09-08 15:07

Με λίγο παραπάνω excel θα διαλυθεί αλλά επειδή θα κάνει τον κύκλο του ούτως ή άλλως μην πολυπαιδεύεσαι. Δεν αν την ψιλοτσιμπάει και ο ψαρής σου (εμένα πάντως οι γόνοι όλο και από κάτι τσιμπούσαν)

delta66 20-09-08 00:37

με γεια και πρωτος σκορερ
ο μυκητας σε καμια βδομαδα το πολυ εξαφανιζεται, μην αγχωνεσαι

xontros 23-09-08 23:15

Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλω να πω στον orck, για την παρουσίαση που έκανε με το moonlight.. Είναι κατατοπιστικότατη, και πολύ εύκολα πραγματοποιήσιμη.. Δοκιμάστε το, είναι φανταστικό! Orck, να'σαι καλά! :smt041

Έβαλα, λοιπόν 2 μικρές blue cathode (των 10cm), που πάτησαν εύκολα δίπλα στη λάμπα του ενυδρείου, με τροφοδοτικό που επιλέγεις βολτ (το κατέβασα στα 3 για να μήν είναι πολύ έντονο, και μάλλον θα κρατήσω μόνο τη μία cahthode), και το εφέ είναι φανταστικό.. Δεν ξαναπαρουσιαζω την κατασκευή, έχει γραφτεί πολλές φορές στο φόρουμ, απλά ενημερώνω ότι το κόστος είναι κάτι λιγότερο από 6 euro για τις cathode (έχουνε μέσα 2 λάμπες, inverter και διακοπτάκι) από e-shop, και γύρω στα 3-4 euro το τροφοδοτικό από το ηλεκτρολογικάδικο της γειτονιάς.. Το αποτέλεσμα πάντως είναι όλα τα λεφτά, και σύντομα θα βάλω και στο άλλο ενυδρείο! :p

Μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω και φωτό! Orck, ευχαριστώ και πάλι! :p

delta66 24-09-08 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 291651)
.....και γύρω στα 3-4 euro το τροφοδοτικό από το ηλεκτρολογικάδικο της γειτονιάς..

Εγω γλυτωσα και το τροφοδοτικο καθως βρηκα σε ενα συρταρι ενα παλιο φορτιστη απο κινητο (5,5V νομιζω).
Ηρθε κουτι, ακριβως στην ενταση που ηθελα για το juwel. ;)
Αναβουν μεχρι τη μεση οι λαμπες, μπορει να μειωθει η διαρκεια ζωης τους, αλλα ποιος νοιαζεται.

zissis 05-02-09 17:23

o ντιογκο ειναι πολυ ωρεος μονομαχος τοειδιο και το ενυδρειο σου.νασου ζησουν και τα δυο;)

γαυρος 05-02-09 21:42

1 Συνημμένο(α)
ρε χοντρουλη φιλε μου,
βαλε και τον πατερα του εκθετου ψαριου σου :D

xontros 05-02-09 21:46

Εδώ, και βίντεο του κυρίου.. :D
BORKED

sifnos 05-02-09 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος (Μήνυμα 330251)
ρε χοντρουλη φιλε μου,
βαλε και τον πατερα του εκθετου ψαριου σου :D

χαχαχαχαχα:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 330253)
Εδώ, και βίντεο του κυρίου.. :D

αν ειναι απολαυση στο βιντεο φαντασου να το βλεπεις απο κοντα που το ειδα εγω...

delta66 05-02-09 23:58

ακουστε περιγραφη :D


BORKED

panagiotis265 10-02-09 08:55

ΦΟΒΕΡΟΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ!!!
Αλλα να κάνω μία ίσως χαζή ερώτηση???
Δεν έχει καπάκι το ενυδρείο δεν φοβάσε μήν πιδήξει έξω???
Εχω ακούση οτι οι μονομάχοι κάνουν τέτοια άλματα συχνά.

kalomoiris 10-02-09 09:28

μπραβο φοβερο το ενυδρειο σου και ο μονομαχος ειναι ολα τα λεφτα...

το φωτιστικο ειναι 18w? με λαμπα pc? ετσι δεν ειναι? ρωταω γιατι πηρα το ιδιο ενυδρειο αλλα στα 60 λιτρα και δεν εχω ιδεα ποσα βατ ειναι το δικο μου

απο στεγανοτητα μια χαρα σου βγηκε?

xontros 19-02-09 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis265 (Μήνυμα 331313)
Αλλα να κάνω μία ίσως χαζή ερώτηση???
Δεν έχει καπάκι το ενυδρείο δεν φοβάσε μήν πιδήξει έξω???
Εχω ακούση οτι οι μονομάχοι κάνουν τέτοια άλματα συχνά.

Καθόλου χαζή ερώτηση, διάβασε όμως παραπάνω, του έχω βάλει καπάκι από plexi glass.. ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalomoiris (Μήνυμα 331321)
το φωτιστικο ειναι 18w? με λαμπα pc? ετσι δεν ειναι? ρωταω γιατι πηρα το ιδιο ενυδρειο αλλα στα 60 λιτρα και δεν εχω ιδεα ποσα βατ ειναι το δικο μου

απο στεγανοτητα μια χαρα σου βγηκε?

18Watt έλεγε στο κουτί..
Όσο για τη στεγανότητα, μέχρι στιγμής ο "κινέζος" δουλεύει μια χαρά! ;)

υδροχόος 19-02-09 17:17

Καλομοίρη.
Αν είναι το ενυδρείο 57 εκατοστά μήκος όπως το δικό μου τότε είναι 40βατ. Εσύ είχες πρόβλημα στεγανότητας;

kalomoiris 20-02-09 07:34

εγω ακομα αδειο το εχω και υπαρχει μεσα η hc σε emersed

αυτο για το 40w ειναι σιγουρο το γραφει καπου?

υδροχόος 20-02-09 18:09

Η λάμπα το γράφει από μέσα πάνω στο πλαστικό. Την έβγαλα και το είδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02027 seconds with 11 queries