Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Περί... σκούπας! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22541)

pantelis51 30-01-08 12:59

Περί... σκούπας!
 
Καλημέρα.

Εδώ και 3 μέρες παρατήρησα μια θολούρα στο ενυδρείο μου. Τις δύο προηγούμενες άλλαξα νερό και σήμερα πήγα και αγόρασα μια σκούπα βυθού την Tetra tec gc40 προς 18 ευρώ (άουτς!) για να καθαρίσω αυτό που ξέρετε...

Το θέμα είναι πως δεν έχω καταφέρει να βρω πως δουλεύει! Στο petshop μου είπανε πως τη βάζεις στο νερό και τη κουνάς. :p Έλα όμως που όσο και να τη κουνάω δεν αρχίζει η ροή νερού και τα ψάρια φρικάρουν :(

Έχει μέσα μια βαλβίδα μάλλον υποτίθεται για να κλείνει τη ροή του νερού... αλλά όταν έρχεται στην επιφάνεια το νερό φεύγει.

Μήπως γνωρίζει κανείς πως λειτουργεί αυτό το πράγμα; Οι οδηγίες είναι όλο κι όλο δύο σειρές, "τη βάζει στο νερό και τη κουνάς" όμως δεν εξηγεί καν τι είναι αυτή η βαλβίδα στο πάνω πάνω μέρος και που και πότε πρέπει να την έχεις κλειστεί.

george 30-01-08 13:01

Ανοίγεις την βαλβίδα και κουνάς πάνω-κάτω.

pantelis51 30-01-08 13:16

Το έκανα όμως καθώς την ανεβοκατεβάζω το νερό μπαίνει και βγαίνει από την ίδια εσοχή ή για να είμαι συγκεκριμένος ελάχιστο νερό περνάει από το σωλήνα προς τον κουβά και φυσικά μόνο ροή για να ρουφήξει το... (ξέρετε!) δεν υπάρχει!

george 30-01-08 13:39

Πρέπει να το κάνεις πιο δυνατά το πάνω-κάτω.

Να έχεις πρώτα τη σκούπα κοντά στην επιφάνεια και μόλις αρχίσει το σιφονάρισμα κατεβαίνεις χαμηλότερα.

Iann_is 30-01-08 14:11

Παράθεση:

Πρέπει να το κάνεις πιο δυνατά το πάνω-κάτω.
Συνεχίζουμε να μιλαμε για την λειτουργία της σκούπας ε? :smt077

Zorba_The_Freak 30-01-08 14:17

Μια παρομοια σκουπα ειχα αγορασει και εγω παλιοτερα.

Ήθελε τοσο αποτομες κινησεις για να ξεκινησει που ανακατευε τα παντα και τρομαζα και τα ψαρια. Ετσι παντα την ξεκιναγα με αναροφηση...

Pritanis 30-01-08 14:58

και εγω πηρα μια τετοια αλλα στο τελος μονο με ρουφηγμα επαιρνε μπρος.....ασε που εχει ενα πλαστικο με πολυ μικρες τρυπες στην ενωση σωληνα σκουπας που βουλωνε συνεχεια.......Εγω πλεον χρησιμοποιω μονο αεροσκουπες .....Πιο φθηνες πολυ πιο ευχρηστες και δεν χρειαζεται να πετας νερο καθε φορα που σκουπιζεις........

ΧρήστοςΠ 30-01-08 15:20

Ώπα ώπα Pritani δώσε καμιά φοτο στο λαό :D να καταλάβουμε για πια σκούπα λες
Ευχαριστώ

harilaos 30-01-08 15:25

Επίσης να πούμε στο φίλο ότι , ο σωλήνας που καταλήγει στον κουβά (σωλήνας εξόδου) πρέπει να 'ναι χαμηλότερα από το σωλήνα που ναι στο ενυδρείο για να αναπτυχθεί υδροστατική πίεση..

flying_guardian 30-01-08 15:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 233021)
και εγω πηρα μια τετοια αλλα στο τελος μονο με ρουφηγμα επαιρνε μπρος.....ασε που εχει ενα πλαστικο με πολυ μικρες τρυπες στην ενωση σωληνα σκουπας που βουλωνε συνεχεια.......Εγω πλεον χρησιμοποιω μονο αεροσκουπες .....Πιο φθηνες πολυ πιο ευχρηστες και δεν χρειαζεται να πετας νερο καθε φορα που σκουπιζεις........

Pritanis καμια βοήθεία; τι είναι οι αεροσκουπες; πως δουλευουν;

vega 30-01-08 16:42

Εγώ παιδιά αγόρασα ένα σκουπάκι με μπαταρία το οποίο με διάφορα εξαρτήματα καθαρίζει και τα τζάμια,, αδειάζει και το νερό… (και βάζει και το νερό) αν είναι στο ίδιο επίπεδο ο κουβάς και βρήκα την υγειά μου.. με 24 ευρώ

Ryu 30-01-08 18:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vega (Μήνυμα 233058)
Εγώ παιδιά αγόρασα ένα σκουπάκι με μπαταρία το οποίο με διάφορα εξαρτήματα καθαρίζει και τα τζάμια,, αδειάζει και το νερό… (και βάζει και το νερό) αν είναι στο ίδιο επίπεδο ο κουβάς και βρήκα την υγειά μου.. με 24 ευρώ

κατι τετοιο ειχα παρει και εγω,ισως να εχουμε και το ιδιο,αλλα δεν με βολευει καθολου,τωρα εχω παρει ενα της serra με σωληνα που βγαζει το νερο με 3 ευρω...

Pritanis 30-01-08 18:38

http://www.aquaristic.net/sera-grave...er.html?lang=1

αυτη ειναι....

orck 30-01-08 18:50

vega κατι σαν το παρακατω λες;
αν ναι εχει καποιο μυστικο; γιατι μαλον θα το πεταξω, δεν με βολευει καθολου, δεν τραβαει καλα και για να σηκωσει τα χαλικια πρεπει να χωσω στην κυριολεξια ολο το μπροστινο τμημα μεσα στο χαλικι για να το καθαρισει
http://www.aquaristic.net/out/1/html.../300201_z1.jpg

pantelis51 30-01-08 19:21

Πάντως μολονότι εδώ και 3 μέρες αλλάζω νερό στο ενυδρείο και σήμερα σκούπησα και το βυθό, αυτή η λευκή θολούρα παραμένει με αποτέλεσμα να φοβάμαι πως τα ψαράκια θα αρχίσουν να φεύγουν για τον άλλο κόσμο από στιγμή σε στιγμή!

Ξέρει κανείς που μπορεί να οφείλεται; Τσέκαρα τα πάντα σφουγγάρια, αντλίες κλπ, άλλαξα αρκετές γενναίες ποσότητες νερού όμως τίποτα!

Παρουσιάστηκε από τη μια στιγμή στην άλλη.

Ryu 31-01-08 13:11

μηπως ειναι απο κανα ξυλο?

Tetra 31-01-08 15:55

Μηπως εβαλες χαλικι χωρις να το ξεπλενεις καλα?

biothanasis 31-01-08 19:11

Γεια σε όλους!!!

Παιδιά, εγώ για σκούπα έχω μία που αποτελείται από 1 σωλήνα 30cm και ένα προσαρτημένο λάστιχο λίγο παραπάνω από μέτρο... δεν θυμάμαι την μάρκα (8ευρώ την αγόρασα... :()
Είναι πολύ εύκολο να κάνω σκούπα με τον εξής τρόπο :smt112 χωρίς να χρειάζεται να ξοδευτώ... :smt002(24 ευρώ....!!!!!??????) η να ρουφήξω (παλαιότερα είχα μπεί στο "τρυπάκι" και είχα κατεβάσει κανα 2 "ποτηράκια"... χα0χ0αχα0χ)

1. Βυθίζω το σωλήνα στο ενυδρείο και τον γεμίζω έχοντας το στόμιο να "κοιτάει"προς τα πάνω
2. Σηκώνω σιγά το σωλήνα προς τα πάνω και παράλληλα αφού έχω την έξοδο του λάστιχου (το ποίο είναι έξω από το ενυδρείο) στο ίδιο επίπεδο με το σωλήνα, αφήνω με τον αντίχειρα να εξέρχεται ο αέρας ώστε να περνάει το νερό στο λάστιχο και μόλις φτάσει κοντά στο στόμιο το νερό, το κλείνω με τον αντίχειρα...
3. Ξαναβουτάω το σωλήνα στο νερό ώστε να ξαναγεμίσει χωρίς να απομακρύνω τον αντίχειρα από το στόμιο του λάστιχου.... και τον γυρίζω να "κοιτάει" προς το υπόστρωμα... (αφού έχει γεμίσει πλήρως...)
4. Έπειτα στρέφω το λάστιχο (και φυσικά το στόμιό του..) σε μία λεκάνη που έχω για το ενυδρείο και το νερό εξέρχεται μόλις απελευθερώσω τον αντίχειρα...

Έτσι κρατώντας το λάστιχο με το ένα χέρι για να ελέγχω την κατεύθυνση του νερού (μην γίνουμε και μούσκεμα...:D) και τη "σκούπα" στο άλλο κάνω τη δουλειά μου... Αν κάνω λίγο δεξιά-αριστερά τη σκούπα αναταράσσεται ο βυθός (έχω χαλίκι) και προσροφόνται όλα τα επιθυμητά απόβλητα...
Προσοχή στα περιπλανόμενα ψάρια....

Δεν είναι καθόλου δύσκολο και μάλιστα τα ψάρια όχι μόνο δεν φοβούνται αλλά έρχονται και κοντά στη σκούπα και τα χέρια μου!!!!!!!!!!!:smt045

Ελπίζω να βοήθησα... !!!! Καλό απόγευμα...
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 233090)
πρεπει να χωσω στην κυριολεξια ολο το μπροστινο τμημα μεσα στο χαλικι για να το καθαρισει

Σίγουρα και πρέπει να βυθιστεί κάποιο ποσοστό του στομίου στο υπόστρωμα αλλιώς δεν κάνουμε καλό "καθαρισμό"... εξάλλου μην περιμένουμε από μια "σκούπα" να απορροφήσει τα περιττώματα που βρίσκονται στο κάτω μέρος του υποστρώματος (!!!) χωρίς να βυθίσουμε το στόμιο της σκούπας... Ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται ολόκληρο το υπόστρωμα (κατά πάχος-ύψος) να καθαριστεί...!!!!

Ελπίζω να βοήθησα...!!!!!:):):);)

Leman 31-01-08 19:59

Σωστά! Ή αλλιώς το βυθίζεις όλο στο νερό, να γεμίσει ο σωλήνας.
Τον βγάζεις με τον αντίχειρα να κλείνει την άκρη, και γεμίζεις τον κουβά!
Μας το είχαν πεί στη σχολή, νομίζω στηρίζεται στο νόμο Bernoulli

pantelis51 02-02-08 16:36

Σήμερα βρήκα ψόφιο ένα ψάρι που είχα αγοράσει πριν 4 μέρες.... :(
Ήτανε πάρα πολύ ζωηρό....

Όσο αφορά τη θολούρα διαπίστωσα πως ήτανε Bacterial bloom.

Αυτό που έκανα ήτανε να σταματήσω να αλλάζω νερό, έβαλα σφουγγάρι άνθρακα και το σημαντικότερο, έριξα μπόλικο βακτηριακό υλικό στο φίλτρο μου. Σήμερα το νερό είναι περίπου ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ!

Το έψαξα πολύ και το πιθανότερο είναι να έπαθα bacterial bloom επειδή σε μια μεγάλη αλλαγή νερού δεν έκλεισα το φίλτρο με αποτέλεσμα να περάσει αέρας από μέσα.

Τώρα υπάρχει ακόμα ένα πρόβλημα: Το platty μου μολονότι το βλέπω με πρησμένη κοιλιά εδώ και 12 μέρες, σήμερα έχει εξαφανιστεί μέσα στη τρύπα του ξύλου που έχω και δε λέει να βγει από το πρωί. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως την ίδια πολιτική ακολουθεί και το αρσενικό!

Μπορεί κάποιος έμπειρος να μου δώσει εκδοχή για το τι συμβαίνει; Το θηλυκό μπήκε να γεννήσει και το αρσενικό να φυλάξει το χώρο; (γενικά το κάνουν αυτό τα platty;)
Απεβίωσε το θηλυκό μέσα στη τρύπα και μπήκε το αρσενικό για... μαμ; :confused:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01884 seconds with 11 queries