Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Επιδιορθωση-αναβαθμιση φωτιστικου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=98655)

AngelaTz 24-10-17 16:52

Επιδιορθωση-αναβαθμιση φωτιστικου
 
Καλησπερα σας! Εχω ενα ενυδρειο της Anubias (σχεδον ομοια με της juwel).
Κλασικο προβλημα στα φωτιστικα - καταστραφηκε το Ballast. Το φωτιστικο ειχε 2 λαμπες Τ5 24W εκαστη (549mm αν θυμαμαι σωστα). Ευτυχως διεισδυσα στα εγκατα του φωτιστικου χωρις προβληματα, και τωρα ιδου τα ερωτηματα:
Εφοσον παω για καινουργιο ballast, ειναι προτιμοτερο να παρω απλο ηλεκτρονικο ή dimmable; υπαρχουν λαμπες Τ5 στο μεγεθος που ειναι οι παλιες LED; και αν ναι, κουμπωνουν στα ντουι που εχει ηδη το φωτιστικο ή εχουν αλλο τροπο συνδεσης; ειναι καλυτερες οι led λαμπες ή να παραμεινω σε φθοριου; (με δεδομενο οτι το ενυδρειο θα ηθελα να το κανω φυτεμενο ως ενα βαθμο)
Αν καταληξω σε led φωτισμο, θελει αλλο ballast; θελει να το παρακαμψω τελειως ή τι; (εμφανως ασχετη με τα ηλεκτρολογικα θεματα)
Αυτα!!! :):):):)

accnt 25-10-17 08:41

Μπορείς να κάνεις πολλά. Αλλά αν δεν ξέρεις τα βασικά από ηλεκτρολογικά, μπορεί να μην τα καταφέρεις ή και να δημιουργηθούν κίνδυνοι.
Το πιο απλό είναι να αλλάξεις το ballast που λες ότι έχει καεί με ηλεκτρονικό και να βάλεις λάμπα Τ5 led.

AngelaTz 25-10-17 18:23

Βασικα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω τι παιζει στην αγορα, τι μπορω να βρω. Μου ειπε καποιος οτι οι λαμπες led παιρνουν κατευθειαν ρευμα χωρις να μεσολαβει ballast. Αλλα δεν ξερω αν μιλουσε για λαμπες led που συνδεονται σε τ5 ντουι ή προκειται για τελειως αλλο φωτιστικο συστημα.
Κυριως τι ειναι πιο value for money συστημα φωτισμου σε ενα φυτεμενο ενυδρειο. Οι led εχουν την ιδια αποδοση για τα φυτα;

rottbea 25-10-17 19:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AngelaTz (Μήνυμα 1025923)
Βασικα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι δεν γνωριζω τι παιζει στην αγορα, τι μπορω να βρω. Μου ειπε καποιος οτι οι λαμπες led παιρνουν κατευθειαν ρευμα χωρις να μεσολαβει ballast. Αλλα δεν ξερω αν μιλουσε για λαμπες led που συνδεονται σε τ5 ντουι ή προκειται για τελειως αλλο φωτιστικο συστημα.
Κυριως τι ειναι πιο value for money συστημα φωτισμου σε ενα φυτεμενο ενυδρειο. Οι led εχουν την ιδια αποδοση για τα φυτα;

Επειδη δεν ξερω τις δυνατοτητες και που μπορεις να προχωρησεις σαν γυναικα,θα σου ελεγα ενα μπαλλαστ να αγορασεις ηλεκτρονικο.Καμια 10αρια ευρω το κοστος.Θαμπορεσεις να το προσαρμοσεις -συνδεσεις στο υπαρχον καπακι?

AngelaTz 26-10-17 22:37

Εχω και βοηθο εκ του ισχυρου φυλου αν χρειαζεται να γινει κατι πιο περιπλοκο. Το θεμα ειναι, τι ειναι το καλυτερο που μπορει να γινει!!! :)

accnt 26-10-17 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 1025825)
Το πιο απλό είναι να αλλάξεις το ballast που λες ότι έχει καεί με ηλεκτρονικό και να βάλεις λάμπα Τ5 led.

Εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01324 seconds with 11 queries