Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Ενυδρείο καρφουρ και Φωτισμός (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15489)

dimitrisgiannoulakis 07-02-07 17:46

Ενυδρείο καρφουρ και Φωτισμός
 
Υπάρχει κάποιος που έχει το ενυδρείο του καρφουρ και που έχει προσθέσει λάμπες? Θα ήθελα να προσθέσω και εγώ αλλά χρειάζομαι καθοδήγηση. Αν υπάρχουν και φωτογραφίες θα ήταν υπέροχα :) :) :) !!! Παρακαλώ βοηθήστε! :confused:

GhostShip 07-02-07 19:51

Hello dimitrisgiannoulakis! Αγόρασες το ενυδρείο σου χωρίς λάμπες? Πόσα λίτρα είναι και τι διαστάσεις έχει? Πρέπει να μας πεις κάποια βασικά πράγματα... Τι ενυδρείο σκοπεύεις να το κάνεις? Αν θέλεις να το κάνεις φυτεμένο θα χρειαστείς περισσότερο φωτισμό! Αν πάλι όχι δε θα χρειαστείς τόσο...

Λοιπόν?

dimitrisgiannoulakis 07-02-07 20:29

Φίλε GhostShip. Το ενυδρείο είναι 100μήκος *30πλάτος *40ύψως. Είναι 100 λίτρα καθαρά και έχει ένα εσωτερικό βιολογικό φίλτρο με αντλία 450lt/hκαι μία λάμπα φθορίου 30W. Έχω σκοπό να το κάνω φυτεμένο, μάλλον με εύκολα φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φως (ceratophyllumdemersum και javamoss). Από ψάρια θέλω να βάλω ζωοτόκα.
Είναι η πρώτη φορά που κάνω ενυδρείο και έχω ρίξει πολύ διάβασμα :smt109 , ιδιαίτερα μέσα στο GAB. Ακολουθώντας λοιπόν τις συμβουλές των ειδημόνων λέω να ξεκινήσω με σχετικά εύκολα ψάρια και εύκολα φυτά, και βλέπουμε :D :D .

netblues 07-02-07 21:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 153482)
Φίλε GhostShip. Το ενυδρείο είναι 100μήκος *30πλάτος *40ύψως. Είναι 100 λίτρα καθαρά και έχει ένα εσωτερικό βιολογικό φίλτρο με αντλία 450lt/hκαι μία λάμπα φθορίου 30W. Έχω σκοπό να το κάνω φυτεμένο, μάλλον με εύκολα φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φως (ceratophyllumdemersum και javamoss). Από ψάρια θέλω να βάλω ζωοτόκα.
Είναι η πρώτη φορά που κάνω ενυδρείο και έχω ρίξει πολύ διάβασμα :smt109 , ιδιαίτερα μέσα στο GAB. Ακολουθώντας λοιπόν τις συμβουλές των ειδημόνων λέω να ξεκινήσω με σχετικά εύκολα ψάρια και εύκολα φυτά, και βλέπουμε :D :D .

Δες εδω retrofit σε carrefour 120 με 2 Τ8 dim ballast και dim controller χωρις να αφαιρεθει η πλαφονιερα.
Καταλληλο για αρκετά φυτά , εκτος ισως απο καποια πολυ δυσκολα...
Με μια λαμπα ειχα συνεχως προβλημα υδρατμων πανω την πλαφονιερα.. Με δυο.. κανενα (λογω θερμοτητας/εξατμισης)
Ενα χρονο μετα καθολου δεν εχει θαμπωσει.
http://www.aquatek.gr/lights/general_view1.jpg
http://www.aquatek.gr/lights/bottomview.jpg
http://www.aquatek.gr/lights/general_view2.jpg

http://www.aquatek.gr/lights/connections.jpg

http://www.aquatek.gr/lights/dimballast_ctrl.jpg

Strahos 07-02-07 21:22

και μιά πιο πρόχειρη λύση με απλά μπάλαστ εδώ

KwstasV 08-02-07 00:13

Να ρωτήσω κάτι ως άσχετος;
Οι σύνδεσμοι με κλέμες δεν παίρνουν υγρασία έτσι σκέτα χωρίς προστατευτικά;

andreasp 08-02-07 00:39

Οι κλέμες μου άρεσαν! Εγω εχω βάλει ντουι για λάμπες Τ8.
Και οχι δεν εχει πρόβλημα με υγρασίες γιατι ειναι μέσα στην πλαφονιέρα.
Εχω βάλει 3 λάμπες στο ενυδρειο του carrefure.
Εχω βγάλει 3 ballast ξεχωριστά, με 3 διακόπτες στο ντουλάπι απο κάτω. (εμενα ειναι ντουλάπι, γιατι εχω κλεισει το έπιπλο με μελαμίνες).
Ειναι λίγο μπέρδεμα για να κάνεις ολη την μετεγκατάσταση.
Εχεις ασχοληθεί καθόλου με το σπόρ?

GhostShip 08-02-07 01:28

Στη τρίτη photo απο πάνω προς τα κάτω(και απο κάτω προς τα πάνω να το πάρεις στην ίδια πέφτεις :P) τι ακριβώς κάνει αυτό το λευκό κουτί της OSRAM που βρίσκεται πάνω απο τις δύο λάμπες...?

thanosatha 08-02-07 01:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GhostShip (Μήνυμα 153562)
Στη τρίτη photo απο πάνω προς τα κάτω(και απο κάτω προς τα πάνω να το πάρεις στην ίδια πέφτεις :P) τι ακριβώς κάνει αυτό το λευκό κουτί της OSRAM που βρίσκεται πάνω απο τις δύο λάμπες...?

Αυτο ειναι το ballast...

GhostShip 08-02-07 04:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanosatha (Μήνυμα 12256)
Αυτο ειναι το ballast...

Που κάνει τι ακριβώς?

netblues 08-02-07 06:03

Ολες οι λαμπες φθορισμου εχουν ενα συστημα για να αναβουν το οποιο παραγει υψηλη ταση και προθερμανση στην αρχή και περιορισμό ρεύματος στη συνέχεια... Το συγκεκριμενο ειναι ηλεκτρονικο balast, για δυο λαμπες με δυνατότητα dim. Σε συνδιασμο με το μαυρο κουτακι, κανει εξομοιωση ανατολής/δυσης στην ενταση του φωτισμου...

GhostShip 08-02-07 12:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 153586)
Ολες οι λαμπες φθορισμου εχουν ενα συστημα για να αναβουν το οποιο παραγει υψηλη ταση και προθερμανση στην αρχή και περιορισμό ρεύματος στη συνέχεια... Το συγκεκριμενο ειναι ηλεκτρονικο balast, για δυο λαμπες με δυνατότητα dim. Σε συνδιασμο με το μαυρο κουτακι, κανει εξομοιωση ανατολής/δυσης στην ενταση του φωτισμου...

Με λίγα λόγια το συγκεκριμένο "αλλάζει" το τρόπο του φωτισμού κατα τη διάρκεια της ημέρας?

netblues 08-02-07 12:15

Ενα dim ballast (οπως και ενα dimmer στον τοιχο) αυξομειωνει την ενταση φωτισμου αναλογα με το τι εντολες περνει.
π.χ. με το χέρι.
Ο dim ballast controller του λεει να αναψει σταδιακα το πρωι και να σβησει σταδιακα το βραδυ, αυτόματα.

GhostShip 08-02-07 12:21

Κορυφαίο!!! Και π.χ. μπορείς με το ίδιο dim ballast να το κάνεις αυτό σε όσες λάμπες έχει το ενυδρείο?

(πόσο κάνει ένα τέτοιο ολοκληρωμένο σύστημα?)

netblues 08-02-07 12:28

Μπορεις, αλλα δεν εχει νοημα να ειναι ΟΛΑ dim.
ντιμμαρεις 1-2 λαμπες (τα dim ballast για 1η 2 λαμπες εχουν μικρες διαφορες) και τα υπολοιπα τα αναβεις μετά με ξεχωριστους χρονοδιακοπτες.
Ενα διπλο dim ballast κυμαινεται απο 35 εως 60 ευρω αναλογα με τα watt, και ο controller αλλα 40.

GhostShip 08-02-07 12:42

Είναι καλύτερα σίγουρα με ballast γιατί επεικονίζει την ανατολή και τη δύση του ηλίου και σίγουρα αυτό δε στρεσάρει και τα ψάρια! Αλλά δεν είναι και χαμηλή η τιμή του, οπότε με χρονοδιακόπτες για τώρα και το βάζουμε στα υπ'όψιν...:D

dimitrisgiannoulakis 08-02-07 13:01

Netblues έχω πάθει την πλάκα μου!! :smt118 :smt118 Δηλαδή με το ballast δημιουργείς μία προσομοίωση (αν μπορώ να το πω έτσι) της κίνησης του ήλιου!! :smt103 :smt103 Φοβερό!! :smt038 :smt038 Σε λίγο σε βλέπω να προγραμματίζεις να έχει συννεφιά, βροχές, που ξέρεις μπορεί και χιόνι!!:p :p
Σοβαρά τώρα έχω πάθει. Εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ να ακολουθήσω αυτές τις τεχνολογίες, τουλάχιστον για την ώρα. Θα αρκεστώ στο να βάλω μία δεύτερη λάμπα. Υπάρχει όμως ένα προβληματάκι. Το ενυδρείο μου το πήρα από το καρφουρ πριν ένα μήνα περίπου και μάλλον το παλιό ενυδρείο του καρφουρ δεν είναι το ίδιο με το καινούριο. Το δικό μου καπάκι δεν είναι όπως αυτό στις φωτογραφίες. Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες από το καπάκι μου για να μου πείτε την γνώμη σας.
Φίλε andreasp, αν μπορείς ανέβασε σε παρακαλώ φωτογραφίες να δούμε και τον δικό σου τρόπο.:)

Andreas301 08-02-07 14:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 153644)
Σε λίγο σε βλέπω να προγραμματίζεις να έχει συννεφιά, βροχές, που ξέρεις μπορεί και χιόνι!!:p :p

Φίλε Δημήτρη ίσως πάθεις λίγη πλάκα ακόμη αν δεις ότι κάποια από τα παραπάνω υπάρχουν σε έτοιμες λύσεις. :p Μόνο που αν μάθεις και τις τιμές.... εκεί σταματάει η πλάκα ! :D Δες εδώ.

http://www.iks-aqua.com/html/engl/be...ng_sunrise.php

Εξαιρετική η κατασκευή σου netblues :smt023

Φιλικά
Ανδρέας

andreasp 08-02-07 18:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 153644)
Φίλε andreasp, αν μπορείς ανέβασε σε παρακαλώ φωτογραφίες να δούμε και τον δικό σου τρόπο.:)

Εχω ανεβάσει φωτογραφίες στην παρουσιάση του ενυδρείου μου.
Ακομα καλύτερα που το δικο σου ενυδρειο ειναι το καινούργιο.
Παίρνει 90αρες λάμπες με στεγανα ακροφυσια.
Με αλλη μια θα εισαι αρχηγος.

dimitrisgiannoulakis 09-02-07 15:19

Andreasp, πιστεύεις ότι με μία λάμπα 90w είμαι καλά? Τα λίτρα μου είναι 100 καθαρά. Και με δεδομένο ότι για αρχή θα χρησιμοποιήσω φυτά με μικρές απαιτήσεις σε φως.

andreasp 09-02-07 15:26

90w σε 100λιτρα?
Πως θα τα βγάλεις τα 90watt?
Οι φθοριου (Τ8) εχουν συγκεκριμενα watt ανάλογα με το μέγεθος.
Δεν μπορεις να βάλεις μεγαλύτερη.
Απλά μπορείς να προσθέσεις λάμπες.
Στο δικό μου εχω 75 (3χ25watt) και μπορει ευκολα σχετικα να ικανοποιησει τα φυτα μου.
Μέχρι και η java moss που θελει μπολικο φως, πάει άψογα.
Τα 90watt και για φυτα με μικρες απαιτησεις ειναι πολλα. Θα γεμίσεις άλγη!

thanosatha 09-02-07 22:25

Αν ξεκινας τωρα με το φυτεμενο, νομιζω οτι τα watt που αναφερεις μπορουν να περιμενουν μεχρι να καταλαβεις "τι παιζει" με τα φυτα γενικα...
Το 0,9w/l ειναι ενα πολυ καλο νουμερο που αν μπορεις να το εχεις στο ενυδρειο σου θα φανει χρησιμο στο μελλον. Αλλα καλυτερα αρχισε πιο μαλακά μεχρι να καταφερεις να ελεγχεις παραμετρους και να χρησιμοποιεις τα λιπασματα...

crazyio 09-02-07 22:38

την πλαφονιέρα την έχει απο μαμά το ενυδρείο του carrefour??
πολύ εξυπηρετικό μου φάνηκε και πολύ "πρόθυμο" για πατέντες .... :D

netblues 10-02-07 00:48

Η java moss ειναι απο τα ελαχιστα φυτά που δεν θελει και πολύ φως..
Ναι δεν λεει οχι σε πολυ που την κανει να τρεχει, ΑΛΛΑ και με λιγο φως μια χαρα παει.

dimitrisgiannoulakis 10-02-07 14:11

Συγνώμη, είναι η άγνοια του πρωτάρη. Adreasp νόμιζα ότι λέγοντας ‘90’αρες’ εννοούσες 90W, αλλά αν κατάλαβα καλά εννοείς μήκος.
Λοιπόν σκέπτομαι να βάλω δύο λάμπες (να προσθέσω μία δηλαδή). Όπως είπα έχω σκοπό να βάλω φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε φως με πιθανότητα να προσθέσω αργότερα φυτά μέτριων απαιτήσεων σε φως. Τι λάμπες θα μου προτείνατε?
Thanosatha περιμένω την γνώμη σου!!

Η java moss είναι φυτό με χαμηλές απαιτήσεις σε φως. Μια πολύ καλή σελίδα εδώ:

http://www.aquamoss.net/

andreasp 10-02-07 14:38

Οποτε την ειδα την java moss με χαμηλο φωτισμο (ισκιος απο κερατοφυλλο) στο ίδιο σημείο έμεινε.
Οταν δεν εμποδιζε τιποτα το φως να φτασει σε αυτην, μεγαλωνε με τρελους ρυθμους.

thanosatha 11-02-07 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp (Μήνυμα 154111)
Οποτε την ειδα την java moss με χαμηλο φωτισμο (ισκιος απο κερατοφυλλο) στο ίδιο σημείο έμεινε.
Οταν δεν εμποδιζε τιποτα το φως να φτασει σε αυτην, μεγαλωνε με τρελους ρυθμους.

Αυτο ξαναπες το... Λες και ειναι διαφορετικο φυτο. Να σημειωσουμε οτι περα απο το φωτισμο το co2 ειναι ενας καθοριστικος παραγοντας για τη μορφη και την αναπτυξη που θα εχει η java...
Για τις λαμπες, προτεινω πλεον και μετα απο παροτρυνση του lasal μια grolux και μια arcadia freshwater...

GFON 23-03-07 16:09

4 Συνημμένο(α)
Ριξε και δω μια ματια να παρεις ιδεες.

Εχω βαλει 110W συνολο

dimitrisgiannoulakis 23-03-07 16:36

Ωραίος GFON :smt026 :smt026 !!! Και τα ballast που τα έχεις βάλει? Η κάθε λάμπα έχει ξεχωριστή πρίζα?

GFON 23-03-07 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisgiannoulakis (Μήνυμα 163556)
Ωραίος GFON :smt026 :smt026 !!! Και τα ballast που τα έχεις βάλει? Η κάθε λάμπα έχει ξεχωριστή πρίζα?

Οι μεσαιες λειτοργουν μαζι και οι αλλες ανεξαρτητα.
Οι μετασχηματιστες ειναι κατω στο ντουλαπι στο πλαι.
Δεν γινοταν να ειναι στο καπακι για 2 λογους , δεν χωραγαν και δεν θα αντεχε την θερμοκρασια που βγαζουν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02898 seconds with 11 queries