Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Να το αλλάξω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12000)

andreasp 25-05-06 17:24

Να το αλλάξω?
 
Στο ενυδρειο μου του Carrefure εχω βασικα ζωοτοκα και καποια tetra.
Αρχισα να το βαριεμαι ετσι οπως ειναι, και λεω να το αλλαξω λιγακι.
Θα μπορουσα να βαλω αμμο αντι για χαλικάκι? Υπόψιν οτι ειναι γεμάτο φυτά.
Σκεφτόμουν να εβαζα κάποιο υπόστρωμα και απο πάνω αμμο.
Να εβαζα τα φυτα, ισως λιγο διαφοροποιημενα και με καλύτερη τοποθέτηση, ειδικα αν εβρισκα και απο εδω μεσα κανενα ιδιαιτερο κλαδεμα.
Να εβαζα μια μεγαλη ριζα mopani, καθόλου πέτρες και μπόλικο χαμηλό γρασίδι + java moss.
Επίσης να εβγαζα το εσωτερικό φίλτρο και να άφηνα μόνο το eheim 2213.
Background να εμενε το ιδιο μαυρο χαρτονι.
Tο ενυδρειο ειναι στα 0.75watt/litro + CO2 μπουκαλα.

Θα κοιτάξω σήμερα να σας ανεβάσω κάποια , όσο το δυνατόν πιο καθαρή φωτογραφία γίνεται, να δείτε πως ειναι τώρα.

Archon 25-05-06 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Στο ενυδρειο μου του Carrefure εχω βασικα ζωοτοκα και καποια tetra.
Αρχισα να το βαριεμαι ετσι οπως ειναι, και λεω να το αλλαξω λιγακι.
Θα μπορουσα να βαλω αμμο αντι για χαλικάκι? Υπόψιν οτι ειναι γεμάτο φυτά.
Σκεφτόμουν να εβαζα κάποιο υπόστρωμα και απο πάνω αμμο.

Όχι

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Να εβαζα τα φυτα, ισως λιγο διαφοροποιημενα και με καλύτερη τοποθέτηση, ειδικα αν εβρισκα και απο εδω μεσα κανενα ιδιαιτερο κλαδεμα.
Να εβαζα μια μεγαλη ριζα mopani, καθόλου πέτρες και μπόλικο χαμηλό γρασίδι + java moss.

Γιατί Όχι

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Επίσης να εβγαζα το εσωτερικό φίλτρο και να άφηνα μόνο το eheim 2213.

Ναι

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Background να εμενε το ιδιο μαυρο χαρτονι.

Ναι

:p

andreasp 26-05-06 00:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archon
Όχι



Γιατί Όχι

Γιατι να μην βαλω αμμο?

Tolis 26-05-06 01:06

Αν βαλεις καποιο ειδικο υποστρωμα για φυτα, δεν συνισταται αμμος απο πανω, καλυτερα χαλικι που κραταει το υποστρωμα πιο καλα κατω, και ειναι πιο καλο για τα φυτα.

(Οχι πως με αμμο δεν γινονται και τα δυο, αλλά ειναι πιο δυσκολο).

andreasp 26-05-06 07:05

Αν δεν βαλω υποστρωμα απο κατω, φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα να βαλω αμμο.
Σωστα?

Archon 26-05-06 09:45

Αν δεν κάνω λάθος, έχω διαβάσει (εδώ στο forum) ότι η άμμος δεν είναι και ότι καλύτερο για τα φυτά....επειδή η διάμετρός της είναι σχεδόν ανύπαρκτη γίνεται μία μάζα και δεν επιτρέπει την καλή κυκλοφορία μέσα από το υπόστρωμα με αποτέλεσμα τις όχι καλύτερες συνθήκες για φυτά. (μέχρι και σάπισμα ριζών).

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε. ;)

netblues 26-05-06 10:11

Οχι μονο γινεται μια μαζα, αλλά "πετρώνει" κιολλας..
Στη συνεχεια παυει να κυκλοφορει νερό από κάτω και σχηματιζονται αναερόβιες περιοχές. Στη συνεχεια παραγεται υδρόθειο (με την χαρακτηριστική μυρωδιά χαλασμένου αυγού) και η αμμος πέρνει ενα στακτί/μαυρο χρώμα.
Αυτο καμμια φορα παρατηρείται ακομα και σε ψηλό χαλίκι...

Ισως σε μικρα ενυδρεία, βαζοντας καλαμακια συχνα μεσα στην αμμο προσεχωντας τις ριζες να μπορουσε κανεις να το περιορισει αλλα αυτά ειναι δουλειες για κινέζους...

Archon 26-05-06 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues
Στη συνεχεια παραγεται υδρόθειο (με την χαρακτηριστική μυρωδιά χαλασμένου αυγού) και η αμμος πέρνει ενα στακτί/μαυρο χρώμα.

Θα αποκτήσεις οπαδό φανατικό....
μία ένσταση μόνο....το χρώμα πολύ ευγενικά το περιέγραψες...ίσως με έναν αναγραμματισμό του πρώτου χρώματος να βγει πιο σωστή η περιγραφή και μάλιστα με μία λέξη...:p :p :p

filoxenos 26-05-06 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archon
...ίσως με έναν αναγραμματισμό του πρώτου χρώματος να βγει πιο σωστή η περιγραφή και μάλιστα με μία λέξη...:p :p :p

Σωστά. Μόνο που θα είναι ανορθόγραφο, γιατί θα έχει 2 ταφ... :D ;)

Archon 26-05-06 13:56

Μα που πήγε το μυαλό σου?????
:p:p:p

filoxenos 26-05-06 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Archon
Μα που πήγε το μυαλό σου?????
:p:p:p

Μα... εκεί που τόστειλες! :D

klaz 26-05-06 15:07

φτου....εχασα την κουβεντα.....:smt017 :smt017 :smt017 :smt087 :smt036 :smt036 :smt036

andreasp 26-05-06 15:10

Να σοβαρευτουμε λιγο τωρα κυριοι! :)
Κατα την διαρκεια της κατασκευης , μου επεσε ενα πολυ μικρο κομματακι (λιγοτερο απο μισο ποντο) ξεγυμνωμενο καλωδιακι που πριν το ειχα περασει με καλαι.
Υπαρχει προβλημα? Δυστηχως δεν μπορω να το βρω. Δεν το βλεπω πουθενα.

filoxenos 26-05-06 15:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Να σοβαρευτουμε λιγο τωρα κυριοι! :)
Κατα την διαρκεια της κατασκευης , μου επεσε ενα πολυ μικρο κομματακι (λιγοτερο απο μισο ποντο) ξεγυμνωμενο καλωδιακι που πριν το ειχα περασει με καλαι. Υπαρχει προβλημα? Δυστηχως δεν μπορω να το βρω. Δεν το βλεπω πουθενα.

Αν δεν πρόλαβε να ορμήξει κανα ψάρι και να το αρπάξει καταβροχθίζοντάς το, μάλλον δεν έχεις άμεσο πρόβλημα...
Απλά, με τον καιρό, θα αρχίσει να διαλύεται από τα διάφορα οξέα των ψαριών, θα αρχίσει σιγά-σιγά να απελευθερώνει δηλητηριώδεις ουσίες στο νερό και θα μολύνει όλο το σύστημα... Τελικό αποτέλεσμα, φαντάζομαι, καταλαβαίνεις...
Η μόνη σωτηρία είναι να με φωνάξεις να έρθω να πάρω το ενυδρείο όπως είναι (με τον εξοπλισμό του), μπας και γλυτώσει κανα ψαράκι...

.................................................. ........................
Ααααααα...! είπες να σοβαρευτούμε! Δεν το είχα δει... :D ;)
Νομίζω ότι δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, λόγω του μικρού μεγέθους. Καλό είναι να μην συμβαίνουν τέτοια, όμως, γιατί καλώδιο = χαλκός... ;)

andreasp 26-05-06 15:24

Το θελα νομιζεις?
Απλα ειχα περασει το καλωδιο με καλαι, και οπως το εκοψα πεταχτηκε το κομματακι!
Δεν προλαβα να δω που επεσε ακριβως για να το ψαρεψω, και οσο και αν ψαχνω δεν το βρισκω.
Οσο για να το εφαγε κανενα ψαρι, δεν νομιζω. Τοσο ηλιθια ειναι? Χαλκο θα φανε?

filoxenos 26-05-06 15:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreasp
...Οσο για να το εφαγε κανενα ψαρι, δεν νομιζω. Τοσο ηλιθια ειναι? Χαλκο θα φανε?

Η πνευματική αντίληψη των ψαριών δεν είναι αντίστοιχη των ανθρώπων. Θα έχεις παρατηρήσει ότι πολλές φορές βάζουν στο στόμα τους τα απόβλητα των άλλων (...) και μετά τα φτύνουν! (τα πιο έξυπνα τουλάχιστον... :D )
Δεν ξέρει τι είναι, ορμάει και το βάζει στο στόμα και αν παράλληλα είναι πεινασμένο ή λαίμαργο, το καταπίνει... Την αμέσως επόμενη στιγμή έχει καταλάβει το λάθος του, το έχει μετανοιώσει πικρά, αλλά είναι αργά... (κάποτε έχασα ένα χρυσόψαρο έτσι, τουλάχιστον έτσι νομίζω...)
Ξανακοίτα μήπως το βρεις και αν ναι, βγάλτο. Αλλοιώς, ισχύει αυτό που σου γράφω παραπάνω... Εγώ πάντως, ευχαρίστως να σε διευκολύνω... :D

Tolis 26-05-06 17:11

Λιγο εγκρατεια στα εκτος θεματος μηνυματα παρακαλω... (και δεν μιλαω για το καλωδιακι)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02078 seconds with 11 queries