Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   βιολογια ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56694)

panos70 15-10-11 16:11

βιολογια ενυδρειου
 
Θα ηθελα να ρωτησω τους εμπιροτερους αν εχω στο ενυδρειο μου 300 λιτρα επαρκης βιολογια. Εχω ενα επιδαπαιδιο με απλο ποταμισιο πετραδακι και μια αντλεια 1200 λιτ/ωρα,ενα εξωτερικο fluval 404 1200 lit/ωρα που εχει μεσα στα 4 καλαθακια στο 1 εχω poro ring στο 2 και 3 subistrate kαι στο 4 εχω βιολογικα πλαστικα αστερια της seahem(matrix) oπως και σφουγκαρι στα πλαγια, και δυο ακομη εξωτερικα φιλτρα tetra ex 600 συνδεμενα σε σειρα που εχουν μεσα τα υλικα που ειχαν μεσα δλδ βιομπαλες μακαρονι και σφουγκαρια, σκεφτομαι να αντικαταστησω καποιο υλικο απο της βιομπαλες η το μακαρονι και να προσθεσω siporax 1 λιτρο το οποιο και αγωρασα ποιο μου προτινετε να αντικαταστησω, και αν με τα τρεια εξωτερικα και το επιδαπαιδιο εχω επαρκης βιολογια ευχαριστω για τις απαντησεις σας :p

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-10-11 16:15

Και η κατικι αυτου?

panos70 15-10-11 16:29

δυο οσκαρ και ενας πλεκο η γλυφτης

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-10-11 16:40

Εγω θα σου ελεγα να κανις ενα σαμπ ετσι θα προσθεσις και λιτρα αρα καλιτερες παραμετρους και πιο μικρι καταναλοσι.Και περισοτερι βιολογια.Παντος δεν εχεις και λιγι αλλα σιποραξ βαλλε και πιο πολι το περισοτερο απο ολα,στο πετσομουλους χιμα.

irongud 15-10-11 16:43

η βιολογια που εχουν τα φιλτρα που λες ειναι για 1000 λιτρα ενυδρειο. το επιδαπεδια δεν εχω καταλαβει τι ειναι βεβαια. ασε μονο το φλουβαλ και κλεισε ολα τα αλλα τζαμπα ρευμα καις...

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-10-11 16:49

Με τα ψαρια που εχει δεν πρεπι να τα κλισι, μονο το επιδαπεδιο μαλον.Βαλε καμια φωτο.

irongud 15-10-11 16:50

δυο οσκαρ και εναν πλεκο με ενα φλουβαλ 404 ειναι ανετοτατα. αν και δε θα σε χωραει το ενυδρειο απο θεμα μεγεθους αλλα αλλο αυτο..

panos70 15-10-11 18:51

Εχω κι ενα εσωτερικο 1200 λιτ/ωρα με σφουγκαρια μονο το οποιο θα το βγαλω απο μερα σε μερα γιαυτο δεν το ανεφερα.το επιδαπεδιο ειναι πλαστικα πλακακια στον πατο του ενυδρειου που κουμπονουν μεταξη τους και επανο εχω βαλει απλη ποταμισια πετριτσα 3 εωσ 5 ποντους επανω στα πλακακια και σε μια γωνια εχω ενα κυκλοφοριτη που τραβαει νερο απο το κενο στον πατο και το ριχνει μεσα και δυμιουργητε μια ροη αναμεσα στον πατο και στις πετριτσες και εκει αναπτησονται τα βακτηριδια δλδ ολος ο πατος ειναι ενα φυλτρο....παλια μεθοδος αλλα με καλα αποτελεσματα κατα τη γνωμη μου μπορει να κανω και λαθος..... αν με συμβουλεψετε να το σταματησω γιατι ειναι λαθος θα το κανω,θελω τις γνωμες σας

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-10-11 23:35

Απο πιο παλια ποστ θιμαμε πος ειχαν μια αρνιτικι στασι για το επιδαπεδιο φιλτρο,το σαμπ ειναι το καλιτερο που αν το φτιαξις μονος και πιο φθινο.

panos70 16-10-11 09:55

βιολογια ενυδρειου
 
Ευχαρειστω για την αποψη σου κι εγω σκεφτομαι να το σταματησω γιατι ανεβαζει τα νιτρικα οπως μου ειπε ο κλεοβουλος και ειναι λαθος,για σαμπ καλο ειναι αλλα εχω 3 εξωτερικα και δεν θα το προσπαθη σω προς το παρον :-?

κ.ω.σ.τ.α.ς. 16-10-11 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos70 (Μήνυμα 624799)
Ευχαρειστω για την αποψη σου κι εγω σκεφτομαι να το σταματησω γιατι ανεβαζει τα νιτρικα οπως μου ειπε ο κλεοβουλος και ειναι λαθος,για σαμπ καλο ειναι αλλα εχω 3 εξωτερικα και δεν θα το προσπαθη σω προς το παρον :-?

Βγαλε και το εσωτερικο να κερδισεις λιτρα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries