Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   μικρα ξιφοφορακια με ick!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9383)

rita 01-11-05 14:42

μικρα ξιφοφορακια με ick!!!
 
ειναι 6 ημερων,κ απο χτες εχουν εμφανη σημαδια!!
τα εχω σε ενα δοχειο 2λ που επιπλεει στο ενυδρειο,γιατι δεν εχω προλαβει να παρω γεννηστρα,η γεννα ηταν εντελως αναπαντεχη κ επρεπε να φυγω κ για τριημερο!!!
βοηθεια,τι κανω??
σημερα το πρωι μαζεψα 5 ψοφια,κ τωρα αλλα 2!!
αμα βαλω bactopur θα γινει κατι??
τι προτεινετε??
επειγον!!!!!!!!!!!!!!!!

netblues 01-11-05 14:50

ΟΧΙ backtopur.
Αλατι και ανεβασμα θερμοκρασιας στους 30 βαθμους. 3γρ /λιτρο νερου
Αν το δοχειο δεν επικοινωνει με το ενυδρειο πρεπει οπωσδηποτε να βαλεις καποια γενηστρα. ή και να τα αφησεις ελευθερα μεσα στο τανκ.

Celda 01-11-05 14:51

Απο την εμπειρία μου με το bactopur σε γκαπι,να σου πω ότι είναι πολύ σκληρό και απεβίωσε...ίσως εφταιγε βεβαια και η αρρώστια...:( όπως και να έχει εγω θα απόφευγα να βάλω.

Πες μας το ενυδρειο πόσο ειναι και τι κατοικους...
Εγω σε περίπτωση ικ πρόσθεσα αλατι και βελτίωσα τις συνθήκες νερού και φωτισμού και δεν ειχα πρόβλημα...μαλλον φταίει το μπουκάλι...

Τα μωρά ειναι ευαίσθητα, οποιαδήποτε μεταβολή τα επιρρεαζει πολύ περισσότερο απο τα ενήλικα...

Ας απαντήσουν και οι πιο έμπειροι, αν και νομιζω οτι χρειαζεται να μας δωσεις μετρήσεις και τι αλλαγες εχουν γινει στο ενυδρείο...

rita 01-11-05 14:54

ειναι ξεχωριστα απο το ενυδρειο,επιπλεει μεσα!
αμα βαλω το κλασσικο αλατι?

netblues 01-11-05 14:59

δεν θα ζησει τιποτε σε τοσο μικροδοχειο. τα εχεις εκει μεσα 4 μερες χωρις φιλτρο τι περιμενεις να γινει?

επιπλεον χρειαζονται να φανε.
αλατι χονδρο μαγειρικο χωρις προσθετα ροης ή απο πετ σοπ.
χρειαζεσαι οπωσδηποτε κατι που να επιτρεπει την σωστη ανακυκλωση και κυκλοφορια του νερου.

rita 01-11-05 15:00

τρωνε κανονικα!κ ειναι με αεραντλια προς το παρον! κ κανω αλλαγες νερου καθημερινα!!

netblues 01-11-05 15:04

ποσα ειναι? ποσες αλλαγες νερου κανεις?
θερμανση εχουν?
χρειαζεσαι μεγαλυτερο δοχειο για σταθεροτερες συνθηκες.

rita 01-11-05 15:07

τωρα θα ειναι γυρω στα 19-20 περιπου,ισως κ λιγοτερα.
θα παρω γεννηστρα το συντομοτερο δυνατο.
εχουν τη θερμοκρασια του ενυδρειου την οποια την ανεβασα κ αλλο τωρα,αλλα θα αργησει να παει στους 30..
αλλαγες νερου καθημερινα!

netblues 01-11-05 15:12

Τα πραγματα ειναι οριακα..
Εξαλλου το γεγονος οτι εχεις ick διχνει οτι κατι δεν παει και τοσο καλά.
Θα σου προτεινα ενα μικρο πλαστικο ενυδρειο 20 λιτρων, ενα μικρο θερμαντηρα και αεραντλια..
Αλλαγες θα συνεχισεις να κανεις ουτως η αλλως πανω απο 60% καθημερινα.
Το θεμα ειναι οτι αυτο πρεπει να το κανεις μεχρι τα ψαρια να φτασουν σε καποιο μεγεθος (για κανενα μηνα) και αυτο ειναι προβλημα γενικά.

rita 01-11-05 15:14

παω τωρα για αλατι..ευχαριστω πολυ..

antonio 04-11-05 11:51

παιδιά έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τη rita. Θα ακολουθήσω και εγώ αυτά που προτείνατε. Θα ήθελα όμως να κάνω μια ερώτηση: αν ρίξω ectopur θα κάνει τίποτα;

netblues 04-11-05 12:11

OXI
Ectopur. For prevention and combat of fungus and ectoparasites in fresh and saltwater.

Το καθε φαρμακο ειναι για μια συγκερκιμενη ασθενεια.
Για ick ειναι το costapur... (αν και με αλατακι ειναι μαλλον καλυτερα)

rita 04-11-05 13:23

παρεμπιπτοντως τα ξιφοφορακια μου ειναι μια χαρα τωρα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01809 seconds with 11 queries