Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Σκουρια σε βιδες αντλιας. Τι κανουμε ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87264)

stanisalus18 10-07-15 18:14

Σκουρια σε βιδες αντλιας. Τι κανουμε ?
 
Οπως λεει ο τιτλος, προσεξα σημερα οτι ειχαν σκουριασει οι βιδες της 12βολτης κινεζικης αντλιας που εχω για την αυτοματη αναπληρωση νερου του ενυδρειου. τι μπορω να κανω παιδια? ειναι για πεταμα? να δοκιμασω να την ανοιξω και να καθαρισω τις βιδες? δεν εχω ιδεα ποσο καιρο ηταν ετσι, προχτες την εβγαλα για να κανω καποιες εργασιες στο ενυδρειο και τωρα που πηγα να την βαλω μεσα το προσεξα.

http://s1.postimg.org/ieu2d38j3/rsz_dsc_0223.jpg

stelios816 10-07-15 18:23

βαλε λιγο σιλικονη απο πανω γιαννακο;)

Dimitris_Batman 10-07-15 19:05

Θα έβγαζα τις βίδες,θα καθάριζα όσο μπορούσα τη ¨ψείρα" και θα τις έβαφα με διορθωτικό(υγρό).
Η σιλικόνη θέλει λίγο ξύσιμο σε περίπτωση που θελήσεις να ανοίξεις την αντλία ξανά...

stelios816 10-07-15 19:14

δημητρη αν εννωεις το διωρθοτικο (σταθεροποιητη) που μαυριζει τα μεταλα ειναι τοξικο για τους υδροβιους οργανισμους.

Dimitris_Batman 10-07-15 19:26

Εννοώ το μπλανκο,αυτό που χρησιμοποιείς για τα έγγραφα.Δεν νομίζω αν από τη στιγμή που στεγνώσει θα επηρεάσει το ενυδρείο...

stelios816 10-07-15 20:23

1 Συνημμένο(α)
ουτε ....

Τάκης 10-07-15 20:42

Και η σιλικόνη θα τις σκουριάσει γιατι είναι όξινη, είναι καλύτερα να βάλεις μια σταγόνα κόλλα Bisson για σκληρά πλαστικά, θα βάλεις λίγη αλλά να πιάσει και λίγο επάνω στο πλαστικό, δεν θα φύγει εύκολα.
Να ξέρετε πως οι σιλικόνες και ειδικά η ενυδρειακή είναι όξινη και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε μέταλα ή σε αλκαλικά, όπως σοβάδες τσιμέντο κλπ, για αυτά τα υλικά υπάρχει η ουδέτερη σιλικόνη αλλα αυτή δεν κάνει για ενυδρεία
-------------------------
Τη κόλλα Bisson να την αφήσεις 24 ωρες να στεγνώσει καλά και να σκληρήνει

Irakles 10-07-15 21:17

βερνικι νυχιων???? διαφανο...???

alexis cosmo 10-07-15 21:40

Αν ανοίξεις την αντλία πιθανός να έχουν αλοιωθει μερικά μέρη όπως τσιμουχακια η ότι άλλο έχει μέσα η αντλία και μπορεί να πάει για πέταμα.
βάλε λίγο κόλα πάνω στα βίδα και όπως είπε ο Τάκης και αστην όσο παει.

Timekeeper 11-07-15 09:43

Για να μην μπλεκεις φιλέ μου με σιλικόνες κόλλες και τα λοιπά απλά πήγαινε σε ένα μαγαζί με εργαλεια/κλειδιά και ζητά 4 ίδιες βίδες θα βρεις σίγουρα.πάρε μαζί σου μια για δείγμα.τουλάχιστον στο πάχος και τις κοντεύεις με πενσα άμα είναι μεγαλύτερες.

alexis cosmo 11-07-15 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Timekeeper (Μήνυμα 894592)
Για να μην μπλεκεις φιλέ μου με σιλικόνες κόλλες και τα λοιπά απλά πήγαινε σε ένα μαγαζί με εργαλεια/κλειδιά και ζητά 4 ίδιες βίδες θα βρεις σίγουρα.πάρε μαζί σου μια για δείγμα.τουλάχιστον στο πάχος και τις κοντεύεις με πενσα άμα είναι μεγαλύτερες.

Αν το κανει μαυτο τον τροπο θα βγαζει μια βιδα και θα βαζει μια βιδα.
Για να μην ανοιξει η αντλια

argy1 11-07-15 11:34

Εγω θα εβγαζα τις βιδες και θα πηγαινα σε ενα χρωματοπωλειο να παρω 4 ιδιες αλλα ανοξειδωτες.

ScorpionGr 11-07-15 13:43

Η τις βγαζεις εντελώς και την δενεις καλα με ται ραπ..

Timekeeper 11-07-15 16:22

οπως ειπε ο αλεκσης βγαζεις μια μια και βαζεις αντιστοιχα για να εχει μονιμα 3 βιδες να το κρατανε κλειστο γιατι τα λαστιχα της οντως μπορει να ειναι στα τελευταια τους/να παιζουν.η με δεματικο .

Tanganyiκας 11-07-15 18:01

Με δεματικό δεν πρόκειται να σφίξει όσο με τις βίδες!Θα βγάλει την μία για δείγμα,θα πάει να πάρει 4 ανοξείδωτες και θα τις αντικαταστήσει.

stanisalus18 12-07-15 11:11

οκ παιδια πολλες γνωμες, βλεπω, υπαρχουν, καλο αυτο. για την ωρα εκανα κατι αλλο, βρηκα μια αλλη αντλια που ειχα και την αλλαξα. θα δω πως θα το κανω αυτες τις μερες με την συγκεκριμενη αντλια και θα σας ενημερωσω. σας ευχαριστω ολους. καλη μερα να εχετε.

Timekeeper 12-07-15 14:21

δεν εννοουσα να την σφιξει με δεματικο χωρις βιδες.εννοουσα την ωρα που θα κανει την τραμπα βιδα βιδα εαν τελικα ο φιλος επιλεξει να παρει καινουριες να την σφιξει με δεματικο για να ειναι μονιμως σφιχτη την ωρα της αλλαγης.:smt120

Tanganyiκας 12-07-15 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ScorpionGr (Μήνυμα 894605)
Η τις βγαζεις εντελώς και την δενεις καλα με ται ραπ..

Εγώ απευθυνόμουν σε αυτή την πρόταση!!!

Timekeeper 13-07-15 12:36

Δεν το είδα tanganika.πάντως έχεις δίκιο με δεματικό μόνο θα έχει πρόβλημα.;)

stanisalus18 13-07-15 21:33

βρηκα ανοιξειδωτες βιδες στην αθηνας στου μητροπουλου, με 30 λεπτα του ευρω τις πηρα και τις αλλαξα, ηταν σχεδον ιδιες. ολα καλα. πηρα και την κολλα που λεει ο τακης και την εβαλα απο πανω για να μην εχω θεματα με σκουρια αλλη φορα. ολα καλα λοιπον, σας ευχαριστω ολους παντως να ειστε καλα. καλο βραδυ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01863 seconds with 11 queries