Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Βοήθεια για αναγνώριση γατόψαρου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35846)

stdev 03-12-09 22:07

Βοήθεια για αναγνώριση γατόψαρου
 
Καλησπέρα σας!!

Είδα σε ένα petshop στην πόλη μου, σε ένα από τα ενυδρεία του πολλά γατόψαρα και προσπαθούσα να βρω ποιό είδος είναι!
Ήταν πολύ κινητικό, είχε γκρι χρώμα και δίπλα στο κεφάλι (πίσω από τα βράγχεια) είχε ένα καφέ στεφάνι που τύλιγε το σώμα του!! Δε μπορώ να το περιγράψω περισσότερο!! :)
Έψαξα όσο μπορώ στο ίντερνετ για φώτο που να του μοιάζει ώστε να καταλάβω ποιό είναι αλλά μάταια....μπορεί κανείς να με βοηθήσει??

Ευχαριστώ προκαταβολικά

platy 03-12-09 22:12

;);)http://www.planetcatfish.com/ για ριξε μια ματια εδω...δωσε καμια παραπανω πληροφορια;);)

stdev 03-12-09 22:24

Ψάχνω ψάχνω αλλά δε μπορώ να βρω κάποιο που να μοιάζει... και το θέμα είναι ότι ο τύπος στο πετ είχε πάρα πολλά από αυτό!! Δεν πρέπει να είναι κάτι σπάνιο...

platy 03-12-09 22:41

σου εμοιαζε με placostomus η με καποιο αλλο ειδος γατοψαρου ...ριξε μια ματια εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm και κανε και μια αναζητηση στο φορουμ μπας και βρεις κατι..και σου ξαναλεω...καμια αλλη πληροφορια.?οταν λες καφε στεφανι?

stdev 03-12-09 22:44

Όχι δεν είναι placostomus!! Είναι κάτι σαν shark catfish! Όταν λέω καφέ στεφάνι (μάλλον δεν το είπα καλά...) εννοώ έχει μία καφέ λωρίδα γύρω από το σώμα του κοντά στο κεφάλι!!
Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.... :confused::confused:

platy 03-12-09 22:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 393642)
Όχι δεν είναι placostomus!! Είναι κάτι σαν shark catfish! Όταν λέω καφέ στεφάνι (μάλλον δεν το είπα καλά...) εννοώ έχει μία καφέ λωρίδα γύρω από το σώμα του κοντά στο κεφάλι!!
Δεν μπορώ να το βρω με τίποτα.... :confused::confused:

το shark catfish που αναφερεις ειναι κατα καποιο τροπο ο παγκασιος...αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο...θα συνεχισω το ψαξιμο και θα σε ενημερωσω αν βρω κατι...


το ονομα του πετ σοπ?/?

prospathw 03-12-09 23:06

Μάλλον cory θα είναι

Roussaks 04-12-09 11:01

Εαν δεν θες να το γραψεις εδω στειλε μου το με πμ το ονομα ,
εκανα χθες μια βολτα και τα θυμαμαι .... και αν θυμασαι και τιμη.

stdev 06-12-09 20:19

Επανέρχομαι με μία νέα πληροφορία από το petshop αυτή τη φορά...
Μου είπε ότι είναι borneo shark!!! :confused: Υπάρχει κάτι τέτοιο??? Από φώτος που έψαξα, καμία σχέση με αυτό που είδα εκεί! Αυτό εκεί έχει μουστάκια μεγάλα σαν γατόψαρο... μοιάζει με shark catfish αλλά σε άλλα χρώματα...
Καμία βοήθεια κανείς?? Έχω σκάσει να το βρω...

platy 06-12-09 20:22

1 Συνημμένο(α)
shark catfish : αν και αποκλειεται να ειναι αυτο...και συ δεν τραβηξες μια φωτο :rolleyes::rolleyes: δωσε μας καμια λεπτομερεια ακομα..αν μπορεις..

stdev 06-12-09 20:30

platy
δεν είναι αυτό!! Μοιάζει πολύ σαν στυλ, αλλά σε τελείως άλλα χρώματα!!
Ε δεν ήθελα να βγάλω φώτο τώρα εκεί... :rolleyes:
Έχω κάνει τρελό search σε catfish και shark αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα!
Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως είναι σε νεαρή ηλικία ακόμα και έχει διαφορετικά χρώματα από τις φώτος που βρίσκω... αλλά και πάλι απίθανο...τι να πω...

platy 06-12-09 20:49

:rolleyes::rolleyes: τι να πω ισως....την φωτο την εβαλα για να δεις μηπως μοιαζει αν και πιστευω πως δεν ειναι σαρκ κατφισ...ψαξε εδω www.tsamisaquarium.gr στα περιεχομενα και δοκιμασε στο γοογλε λες τις οικογενειες ...ενημερωσε αν βρεις κατι..

prospathw 06-12-09 20:53

καπως ετσι ειναι????? http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_panda.htm ???????

platy 06-12-09 20:58

λες να ειναι κορυ και να παιδευομαστε τσαμπα...:D:D

prospathw 06-12-09 21:00

ξερω γω??επειδη λεει κατι για καφε στεφανια...

stdev 06-12-09 21:16

Βρε παιδιά, είπαμε δεν είναι cory!!! Νομίζω το απαντήσαμε αυτό! Ψάχνουμε κάτι σε γατόψαρο ή καρχαρία!!

yannakis 06-12-09 21:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stdev (Μήνυμα 394251)
Βρε παιδιά, είπαμε δεν είναι cory!!! Νομίζω το απαντήσαμε αυτό! Ψάχνουμε κάτι σε γατόψαρο ή καρχαρία!!

και τα cory γατοψαρα ειναι:smt044:smt044:smt044

stdev 08-12-09 11:59

Καλημέρα σας...
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί μάλλον βρήκα ποιό είναι το γατόψαρο στο petshop της πόλης μου...
Family: Bagridae
Scientific Name: Horabagrus Nigricollaris
Common Name: Black Collared Catfish

Δε μπορώ να πω ότι είμαι 100% σίγουρος, αλλά νομίζω ότι είναι αυτό!!

Έχει κανείς ιδεά για το ψάρι αυτό??? Είναι σπάνιο? Έφαγα πολύ χρόνο να μπορέσω να βρω πληροφορίες στο ίντερνετ, δεν το έχουν και όλα τα site με profile ψαριών, αλλά στο petshop έχει πάνω από 30-40!!!

Κανείς??

platy 08-12-09 12:03

κανε μια αναζητηση εδω...κατι θα βρεις...www.planetcatfish.com δωσε το ονομα Black Collared Catfish

kwstas_original 08-12-09 15:17

http://www.planetcatfish.com/cotm/co...article_id=107

stdev 10-12-09 11:42

Ναι!! Τελικά αυτό είναι...
Black Collared Catfish - Horabagrus nigricollaris
Πολύ όμορφο γατόψαρο και με όχι και τόσο απαγορευτικό μέγεθος για ενυδρείο...
Μάλιστα......:rolleyes::rolleyes:

Roussaks 10-12-09 11:45

Χα... 30 εκ δεν ειναι απαγορευτικο ;;; τι ενυδρειο εχεις;

Παντως ενα μπραβο γιατι και να το παρεις το εχεις ψαξει πιο πριν ενω αλλοι (ερμεα στους πετσοπαδες) πρωτα το περνουν και μετα οταν μεγαλωσει ψαχνωνται!!!

stdev 10-12-09 12:08

Roussaks
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο το έψαξα!! ;)
30cm δεν είναι μικρό τελικό μέγεθος, απλά δεν είναι κάτι τρομερό...
Έχω ενυδρείο 1m αλλά στο καινούργιο μου σπίτι έχω πρόγραμμα να στήσω (χρησιμοποιώντας όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που δέχομαι από το φόρουμ εδώ...) ένα 1,5m!!
Στο προφίλ του ψαριού, υποδεικνύει προτεινόμενο μέγεθος ενυδρείου 1,20χ60χ50.
Βέβαια δεν ξέρω σε πόσο καιρό ένα τέτοιο ψάρι από 6-7cm που είναι τώρα στο petshop μπορεί να γίνει 20-30cm!
Πάντως έχω αρχίσει να συμπαθώ ΠΑΡΑ πολύ τα ψατόψαρα ρε γτμ (το γμτ γιατί γίνονται όλα αρκετά μεγάλα...)

Roussaks 10-12-09 12:12

Και ποσα λιτρα;
Ετσι ελεγα και γω οταν ειχα παρει ενα πακου παλαιοτερα και σε 4 μηνες ειχε 4πλασιαστει !!!
Παντως εχω την εντυπωση οτι εχω δει ενα τετοιο μεγαλου μεγεθους στον Κουρσαρο (ουζερι) στην Αλικαρνασσο .

stdev 10-12-09 12:16

Μεγαλώνει τόσο γρήγορα???? Υπολόγιζα ότι σε κάνα χρόνο τουλάχιστον θα φτάσει το τελικό μέγεθος!

Είναι πολύ ωραίο γατόψαρο, αν και από τις πληροφορίες που έχω βρει πρέπει να είναι πολύ "ντροπαλό"... παίζει δηλαδή να είναι κρυμμένο συνέχεια...

Αυτό που έχεις δε κρύβεται γενικά ή κολυμπάει? Αν θυμάσαι και αν είχες παρατηρήσει :)

Roussaks 10-12-09 12:24

Το Πακου ναι , ηταν μικρο και σε 4-5 μηνες ειχε φτασει τα 15 εκ , ειχε γινει οσο τα οσκαρ που τα ειχε φιλος 1 χρονο και ...

Ηταν σε ενα 180αρι ενυδρειο δεν ειχε και πολλες επιλογες νομιζω μαζι με 1 οσκαρ αν δεν κανω λαθος .. κολυμπουσε συνεχεια ...

ErnieBall 10-12-09 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Roussaks (Μήνυμα 395000)
Και ποσα λιτρα;
Ετσι ελεγα και γω οταν ειχα παρει ενα πακου παλαιοτερα και σε 4 μηνες ειχε 4πλασιαστει !!!
Παντως εχω την εντυπωση οτι εχω δει ενα τετοιο μεγαλου μεγεθους στον Κουρσαρο (ουζερι) στην Αλικαρνασσο .


να και η διαφημιση παραλληλα...:D:D:D

stdev 10-12-09 12:31

:D:D:D

Ναι αλλά εγώ που είμαι κύριος :cool: έστειλα σε προσωπικό μήνυμα την ερώτηση για το πού είναι το μαγαζί!!
Να το δούμε το γατόψαρο μωρέ....:rolleyes:

stdev 06-12-11 09:21

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση εδώ αν και το ποστ είναι αρκετά παλιό!!
Το συγκεκριμένο γατόψαρο για το οποίο συζητούσαμε εδώ δεν είναι από την Ν. Αμερική αλλά από την Ασία και συγκεκριμένα από την Ινδία.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω πληροφορίες για αυτό στην σχετική κατηγορία!

Αν το δει κάποιος Mod ας μεταφέρει το ποστ αυτό στην σωστή θέση! :rolleyes:

Ευχαριστώωω

Κλεόβουλος 06-12-11 10:22

μεταφέρθηκε ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02291 seconds with 11 queries