Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Οδηγός για εύκολες αλλαγές νερού με εικόνες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662)

nazgul 29-04-15 14:40

Τακη αν την εχεις και κανει αυτο που λεει, ειναι μια χαρα. Την εχω πατησει με φθηνες αντλιες που τελικα δεν ανεβαζαν οσο ελεγαν το νερο, με αποτελεσμα να ταλαιπωρουμαι μεχρι να παρω μαι αντλια της προκοπης.

Τάκης 29-04-15 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 887552)
Τακη αν την εχεις και κανει αυτο που λεει, ειναι μια χαρα. Την εχω πατησει με φθηνες αντλιες που τελικα δεν ανεβαζαν οσο ελεγαν το νερο, με αποτελεσμα να ταλαιπωρουμαι μεχρι να παρω μαι αντλια της προκοπης.

Θοδωρή το κάνει και με το παραπάνω, είναι πολύ δυνατή, έχω βάλει και βάνα να κόβω ροή οταν κάνω αλλαγή στα συννεφάκια που είναι πιο χαμηλά το ενυδρείο

invisiblesurfer 20-10-15 09:16

Τακη συγχαρητηρια για την ιδεα με το εξ. φιλτρο!

2 ερωτησεις:

1) Θεωρητικα, για την ανακινηση του νερου αλλαγης στο μπιτονι αρκει να βαλουμε σε λειτουργια την ιδια αντλια που θα χρησιμοποιησουμε και για την αλλαγη καθ' εαυτή (μεταφορα νερου απο μπιτονι σε ενυδρειο), προφανως χωρις να εχουμε συνδεδεμενο τον σωληνα. Σωστα?

2) Δευτερη ερωτηση σχετικα με Α/Ο:

Αν υποθεσουμε οτι χρειαζομαστε 10% του συνολικου ογκου νερου του ενυδρειου σε Α/Ο (αναλογια Α/Ο προς "βρωμικο νερο βρυσης" 1:3, ητοι 30% καινουριο νερο εβδομαδιαιως).

Για την εβδομαδιαια αλλαγη νερου, θα μπορουσαμε να αφαιρεσουμε απο το ενυδρειο μας μονο αυτο το 10% "ενυδρειακου νερου" και να προσθεσουμε με αντλια το υπολοιπο 10% καθαρο Α/Ο? Προφανως ΜΕ αντιχλωριο, αλλα χωρις να κανουμε προσμιξη του Α/Ο με νερο βρυσης.

Ευχαριστω

Τάκης 20-10-15 09:52

1) Μπορείς , αλλά συνήθως οι αντλίες αυτές έχουν μεγάλη κατανάλωση και είναι κρίμα να καις τσάμπα ρεύμα , ή παίρνεις μια πιο μικρή ή αν είναι για απλή ανατάραξη με μια αεραντλία κάνεις μια χαρά του δουλειά σου.

2) Όχι δεν είναι έτσι, το υπόλοιπο 20% που θα βάλεις από τη βρύση, μπορεί να είναι πιο σκληρό από αυτό της Α/Ο αλλά δεν περιέχει νιτρικά, έχει ιχνοστοιχεία και μεταλλικά άλατα , δεν είναι οξειδωμένο όπως είναι του ενυδρείου (οξειδοαναγωγή) κλπ. Αν δεν το βάλεις είναι σαν να κάνεις αλλαγή μόνο 10%
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από invisiblesurfer (Μήνυμα 903045)
Προφανως ΜΕ αντιχλωριο, αλλα χωρις να κανουμε προσμιξη του Α/Ο με νερο βρυσης.

Να συμπληρώσω πως αν βάζουμε νερό από Α/Ο ή από προετοιμασία κάποιων ωρών ή από φίλτρο άνθρακα δεν είναι απαραίτητο το αντιχλώριο

invisiblesurfer 20-10-15 10:53

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, εχεις απολυτο δικαιο και στα 2 σημεια.

Stefanosss 20-10-15 12:30

Ερωτηση: εφοσον το χλωριο εχει εξατμιστει αφου το νερο ειναι στο βαρελι δυο μερες, γιατι χρειαζομαστε αντιχλωριο στην αλλαγη;

Τάκης 20-10-15 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stefanosss (Μήνυμα 903053)
Ερωτηση: εφοσον το χλωριο εχει εξατμιστει αφου το νερο ειναι στο βαρελι δυο μερες, γιατι χρειαζομαστε αντιχλωριο στην αλλαγη;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 903046)
Να συμπληρώσω πως αν βάζουμε νερό από Α/Ο ή από προετοιμασία κάποιων ωρών ή από φίλτρο άνθρακα
δεν είναι απαραίτητο το αντιχλώριο


:):)

kosmas 29-10-15 12:44

Θα μπορουσατε να μου πειτε στην περιπτωση τυρφης στο βαρελι τι κανουμε?Πως την βαζουμε,σε τι ποσοτητα(για 110λ),για ποσο χρονο,την πεταμε και βαζουμε αλλη καθε βδομαδα?

Τάκης 29-10-15 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kosmas (Μήνυμα 904253)
Θα μπορουσατε να μου πειτε στην περιπτωση τυρφης στο βαρελι τι κανουμε?Πως την βαζουμε,σε τι ποσοτητα(για 110λ),για ποσο χρονο,την πεταμε και βαζουμε αλλη καθε βδομαδα?

Εδω θα βρεις πολλές πληροφορίες :) http://www.aquatek.gr/vb/showthread....D4%F5%F1%F6%E7

Nick74 26-11-15 03:35

Δε χρειαζονται αντιχλωρια, αυτα ειναι για τους βιαστηκους.
Το νερο με μια αεραντλια αποχλωριωνεται σε λιγες ωριτσες μια χαρα (24 ωρες για σογουρια αν δεν εχεις cl test).

repfar 12-11-16 21:51

Δηλαδη ρε παιδια αφηνουμε 2 μερες να δουλευει η αντλια; Δεν θα καεί ;

nazgul 12-11-16 21:55

Πως θα καει η αντλια? Μαλλον κατι δεν καταλαβες σωστα (ή εγω δεν καταλαβα τι ρωτας).

repfar 12-11-16 21:57

Aντλία νερου δεν εννοειτε? Πχ eheim compact 600. Που μπαινει στην πριζα και τη βυθιζεις στο νερο

nazgul 12-11-16 22:06

Ακριβως. Το πως θα καει δεν καταλαβα. Οσο υπαρχει νερο, δεν καιγεται. Δεν πρεπει να "στεγνωσει", αν ρωτας αυτο.

repfar 12-11-16 22:07

Δεν υπερθερμαινεται ε ?

nazgul 12-11-16 22:12

Οχι βρε, σχεδιασμενες να δουλευουν συνεχως ειναι. Και τα φιλτρα αντλιες εχουν.

repfar 12-11-16 22:31

Οκ ευχαριστώ !!!!

zelia 27-09-17 09:24

Βασική ερώτηση για πραγματικά αρχάριους: έχω ενυδρείο BOYU 30 lt. Το φίλτρο του BOYU είναι κάτι σαν "λούφα". Επιπλέον κάτω από τη "λούφα" έβαλα πετρούλες (siporax αν δεν κάνω λάθος)
1. Κάθε πότε πρέπει να αλλάζω το νερό; (Εννοώ το 30% του συνόλου του ύδατος). Ο ψαροπώλης είπε κάθε 40 μέρες. Εδώ διαβάζω κάθε εβδομάδα. Κάθε εβδομάδα ασχέτως μεγέθους; Φοβερή απόκλιση! Ποιο είναι το σωστό;
2. Επίσης είπε ότι 20 μέρες μετά την αλλαγή νερού, πρέπει να κάνω τον καθαρισμό του φίλτρου (πλύσιμο σε νερό ενυδρείου), ενώ το Siporax δεν θα το πλένω ποτέ. Σωστό;
3. Συμπερασματικά: κάθε 20 μέρες θα καθαρίζω εναλλάξ: νερό και φίλτρο. ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ;
4. Στην αλλαγή νερού: θα πρέπει να προσθέτω το ανάλογο αντιχλώριο στο φρέσκο νερό και τα ανάλογα βακτήρια στο φίλτρο. Πόσα ml αντιχλώριο και πόσα ml βακτήρια πρέπει να βάζουμε ανά λίτρο φρέσκου νερού;
5. Στον καθαρισμό φίλτρου: θα πρέπει να προσθέτω βακτήρια στο φρεσκοπλυμένο φίλτρο. Πόσα ml βακτήρια πρέπει να βάζουμε;

nazgul 27-09-17 09:35

Ασε στην ακρη τι σου εχουν πει απο καταστημα, για αρχη.

Αλλαγη νερου (σωστη) θα κανεις καθε εβδομαδα. Τα μικρα ενυδρεια, χρειαζονται γενικα περισσοτερη φροντιδα απο ενα μεγαλο, να εχεις στο μυαλο σου.

Για τη συντηρηση του φιλτρου, θα προχωρας σε ελαφρυ ξεπλυμα των υλικων ΜΟΝΟ με νερο απο το ενυδρειο και οχι απο τη βρυση, οταν βλεπεις οτι το φιλτρο χανει τη ροη του και μπουκωνει. Επειδη τα μικρα φιλτρα μπουκωνουν γρηγορα, ισως να χρειαζεται ανα 1 - 1.5 μηνα. Χρειαζεται παρατηρηση.

Για περισσοτερες αποριες, οπως και οδηγιες, καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα στους αρχαριους γλυκου νερου.

zelia 29-09-17 08:01

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν είχα ρυθμίσει την παρακολούθηση του θέματος και έτσι αργησα να δω την απάντησή σου. Θα ανοίξω ένα θέμα για μικρά ενυδρεία αρχαρίων (αρκεί να βρω από πού ανοίγει:confused:)

nazgul 29-09-17 08:34

Πηγαινεις στην καταλληλη κατηγορια (στους αρχαριους γλυκου νερου στην περιπτωση σου) και πατας το κουμπακι "Νew Thread" πανω αριστερα.

vasilispap 30-09-17 14:38

Παρα πολυ χρησιμο!!Ευχαριστουμε

Dimitris11 04-03-18 23:47

Να κάνω μια ερώτηση newbie? Είναι υγιές να ρουφάμε (εισπνέουμε δλδ) από την σκούπα βυθού ώστε να ενεργοποιηθεί, δεδομένου των χημικών και των βακτηριδίων που υπάρχουν σε ένα ενυδρείου και ενδεχομένως αμμωνίας και νιτρικά κλπ;

Κλεόβουλος 05-03-18 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris11 (Μήνυμα 1037305)
Να κάνω μια ερώτηση newbie? Είναι υγιές να ρουφάμε (εισπνέουμε δλδ) από την σκούπα βυθού ώστε να ενεργοποιηθεί, δεδομένου των χημικών και των βακτηριδίων που υπάρχουν σε ένα ενυδρείου και ενδεχομένως αμμωνίας και νιτρικά κλπ;

:) σε καφενείο δεν μπήκες ποτέ?
Ένα τέτοιο με τις κατάλληλες πατέντες θα σου λύσει το πρόβλημα
http://www.special-products.gr/gr/im...aypopiesis.jpg

Dimitris11 05-03-18 11:56

σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δεν με βοηθάει απόλυτα μιας και δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να μου πεις ή τι είναι αυτό που μου δείχνεις, κυρίως λόγω της ελλιπής γνώσης μου.

θεωρείς δηλαδή ότι δεν υπάρχει πρόβλημα κατά την εισπνοή αυτών των χημικών? υπάρχει κάποιο προϊόν στο εμπόριο που να κάνει την διαδικασία ευκολότερη ή/και ασφαλέστερη?

Κλεόβουλος 05-03-18 12:24

Σου έδειξα μια απλή τρόμπα λαδιού που πατώντας το κόκκινο πλαστικό που έχει επάνω κάνει αναρρόφηση και τραβάει το νερό χωρίς να χρειαστεί εσύ να ρουφήξεις. Για να το προσαρμόσεις για χρήση στο ενυδρείο θέλει πιθανά προέκταση του σωλήνα που μπαίνει στο ενυδρείο και προσαρμογή στο κάτω μέρος μισό πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού για να μη τραβάει όλη την άμμο αλλά να την αναδεύει και να φεύγουν οι βρωμιές. Αντίστοιχα θέλει προέκταση του σωλήνα εξόδου για να καταλήγει στον κουβά ή στην αποχέτευση.
Υπάρχουν και σκούπες με μοτέρ όπως πχ αυτή https://www.eheim.com/en_GB/products.../quick_vac_pro αλλά τις θεωρώ ακριβές.
Σκούπα πάντως κάνω πολύ σπάνια (ίσως μια φορά στα 2 χρόνια) με απλό αλφαδολάστιχο και κομμένο μισό μπουκάλι στην άκρη. Συνήθως ρουφάω για να κατέβει νερό (και δεν έχω πάθει τίποτα :)) αλλά μπορεί να γίνει και γεμίζοντας το μισό μπουκάλι νερό απ' το ενυδρείο και σηκώνοντας το στιγμιαία πάνω απ' την επιφάνεια ώστε να αρχίσει η κάθοδος του νερού.
Ελπίζω να το έκανα κατανοητό.
Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο ;)
Κι ένα τυχαίο βιντεάκι βοηθητικά https://www.youtube.com/watch?v=_KEQvN0KRe8
https://www.youtube.com/watch?v=Pd56A4r2FKk

Dimitris11 05-03-18 13:08

κατάλαβα. δυστυχώς έκανα το λάθος να πάρω μία κανονική σκούπα, χωρίς τρόμπα και μου βγάζει την ψυχή να την ενεργοποιήσω χωρίς ρούφηγμα, οπότε και δεν με βολεύει ιδιαίτερα για αυτό κοιτάζω άλλες λύσεις/μεθόδους. τα χω δει και εγώ αυτά τα βιντεάκια που χτυπώντας την σκούπα στον πυθμένα του ενυδρείου και καλά ενεργοποιείται αλλά εμένα μου βγάζει την ψυχή :(

nazgul 05-03-18 16:56

Αν μπορεσεις και ρουφηξεις απο το λαστιχο, χωρις να ερθει το νερο στο στομα σου, ειναι το καλυτερο. Ρουφας αποτομα και το απομακρυνεις απο το στομα σου αμεσα στην ουσια, αλλα μεχρι να το βρεις καλα, δε θα γλυτωσεις να πιεις λιγο νερακι απο το ενυδρειο :D

Η μεθοδος του να χτυπας τη σκουπα δεν μου πολυαρεσει, να πω την αληθεια, γιατι αγχωνεις ιδιαιτερα τα ψαρια. Αλλιως, οι λυσεις που προτεινει πιο πανω ο Κλεο.

Dimitris11 05-03-18 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 1037333)
Αν μπορεσεις και ρουφηξεις απο το λαστιχο, χωρις να ερθει το νερο στο στομα σου, ειναι το καλυτερο. Ρουφας αποτομα και το απομακρυνεις απο το στομα σου αμεσα στην ουσια, αλλα μεχρι να το βρεις καλα, δε θα γλυτωσεις να πιεις λιγο νερακι απο το ενυδρειο :D

Η μεθοδος του να χτυπας τη σκουπα δεν μου πολυαρεσει, να πω την αληθεια, γιατι αγχωνεις ιδιαιτερα τα ψαρια. Αλλιως, οι λυσεις που προτεινει πιο πανω ο Κλεο.

καλησπέρα, ναι είναι αλήθεια ότι η μέθοδος με το χτύπημα της σκούπας θα πρέπει να αγχώνει τα ψάρια σίγουρα, αλλά σε κάτι βιντεάκια του youtube όλοι έτσι την ενεργοποιούν. αυτό που λες είναι αρκετά χρήσιμο αλλά και πάλι δεν εισπνέεις τα χημικά του ενυδρείου?

xristos 05-03-18 17:20

όταν λες χημικά εννοείς τα λιπάσματα;;δεν έχει τίποτα άλλο από "χημικά" το ενυδρείο μέσα,και νερό αν σου έρθει στο στόμα δεν θα πάθεις τίποτα το έχω πάθει αρκετές φορές και απλά το έφτυσα

πάρε κάτι τέτοιο και δεν θα χρειάζεται να ρουφάς

https://www.ebay.com/itm/Aquarium-Cl...oAAOSwv~1aJLBH


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02554 seconds with 11 queries