Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   Λίμνη χωρίς φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=102736)

Ελενα 15-06-19 23:01

Λίμνη χωρίς φιλτρο
 
Καλησπέρα!
Η λίμνη είναι κάτι που με ενθουσσιαζει πολύ! Έχω λοιπόν μια θεία η οποία έχει λίμνη 500 λτ. Έχει μέσα γύρω στα 13 χρυσόψαρα νομίζω 3 χρόνια. Το θέμα είναι ότι δεν έχει φίλτρο στη λίμνη κ απλώς συμπληρώνει νερό. Όταν η λίμνη γίνει καταπράσινη από άλγη ( γιατί τη βλέπει κ ο ήλιος) απλά βγάζουν τα ψάρια, καθαρίζουν τη λίμνη κ προσθέτουν καθαρό νερό το οποίο είναι από γεώτρηση. Πως γίνονται όλα αυτά κ τα ψάρια να είναι μια χαρά; Έρχονται λίγο σε αντίθεση με αυτά που διαβάζουμε. Είναι τόσο εύκολο λοιπόν; Ευχαριστω !

Γιώργος Κ 15-06-19 23:21

Καλησπέρα! Δεν ειναι μια χαρα αν απλα επιζούν ... η ποιότητα της ζωής τους καθορίζει ποσο θα ζήσουν και αν αναπτυχθούν σωστα ... Η αμμωνία ειναι πολυ επικίνδυνη για τα ψάρια και τα καταστρέφει απο εξω προς τα μεσα ! Ο ανθρωπος δε το καταλαβαίνει αν τα βλέπει να κολυμπάνε, τρώνε ακομα και αναπαράγονται ... Τα ψάρια ομως υποφέρουν απλα δεν εχουν τροπο να μας το πουν ... συνηθως οταν βλέπουμε τα συμπτώματα ειναι αργα!

Ελενα 15-06-19 23:37

Σωστά εχεις δίκιο. Πάντως είναι μεγαλούτσικα. Προσπαθώ να ανεβάσω ένα βίντεο που μου εστειλε αλλά δε μπορώ. Δεν έχω ακούσει να κάνει μετρήσεις. Ίσως αν μάθει κάποια πράγματα να αλλάξουν οι συνθήκες. Ευχαριστω!

Γιώργος Κ 16-06-19 00:11

Μπορει να σώζει τη κατάσταση -ισως λιγακι- αν εχει υδροφιλα φυτά ...
Πάντως πολλες φορες μου εχουν δειξει ψάρια που λενε οτι ειναι μια χαρα αλλα εγω βλεπω ταλαιπωρημένα απο τη στιγμη που γεννήθηκαν! Πολλες φορες η ευθανασία σε τέτοιες περιπτώσεις θα ηταν λύτρωση! Οι πιο πολλοι ομως πιστεύουν οτι ειναι μια χαρα ... Μονο αν δεις υγιή ψάρια μπορεις να συγκρίνεις αλλα αυτο έρχεται με το χρονο και την εμπειρία που αποκτάει ο καθενας στη πορεία!

tsala 16-06-19 12:50

13 χρυσοψαρα σε 500 λιτρα χωρις φιλτρο σιγουρα τα πραγματα δεν ειναι καλα..
ακομα κι αν φαινονται ετσι..

ποσο μαλλον και με νερο γεωτρησης που πιθανοτατα "κουβαλαει" καμποσα νιτρικα απο μονο του.

Ελενα 16-06-19 13:22

Όταν το άκουσα κ εγώ μου φάνηκε πολύ περίεργο. Οκ παιδιά Ευχαριστω. Θα ενημερώσω όπως μπορώ τη θεία.

Konstantin 16-06-19 13:55

Το πράσινο νερό, είναι ουσιαστικά Algae - bloom καθώς έχει πλήθως νιτρικά και φώς, το πιο μεγάλο κακό είναι ότι πιθανό να έχει πολύ χαμηλά επίπεδα οξυγόνου και υψηλά CO2 κυρίως το βράδυ και τα αντίστοιχα σκαμπανευάσματα στο ph, τώρα το αν είναι τόσο χάλια για τα ψάρια δεν το ξέρω, αν μπορείς κάνε μια μέτρηση αμμωνία και νιτρικά και πες στην θεία αν μπορεί να έχει έστω ένα κυκλοφορητή για αρχή και αν θέλει να βάλει υδρόφιλα φυτά όσα μπορεί.

Ελενα 16-06-19 21:53

Θα το κάνω με την πρώτη ευκαιρία γιατί είναι εκτός Αττικης. Είμαι περίεργη να δω τι θα δείξει.

Ελενα 02-02-20 23:12

Κάλιο αργά παρά ποτε!
Σήμερα κατάφερα να έχω νερό από τη λίμνη της θείας κ έτσι εκανα μετρήσεις. Προς μεγάλη μου έκπληξη είναι λογικές οι τιμές. Το νερό αλλάχτηκε τον Οκτώβριο κ από τότε συμπληρώνεται φυσικά από το νερό της βροχής. Μάλιστα μου είπε ότι είχε κ πολλές γεννες( δε ξέρω αν έχει σχέση).
NH4-NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 5

Τι λένε οι ειδικοί;

Artemisia 04-02-20 21:26

Καλησπέρα Έλενα [emoji4]
Με τι τεστ μέτρησες ;
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στην θεία μου μερικά φυτά λίμνης για αρχή τα οποία δεν θέλουν καμία φροντίδα και θα ομορφύνουν την λίμνη .
Έπειτα θα έφτιαχνα ένα low budget φίλτρο δηλαδή αντλία βαρέλι ελαφρόπέτρα και θα τελείωναν τα βάσανα των ψαριών και το πράσινο νερό [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ελενα 04-02-20 22:13

NO3 tetra
NH4-NH3 sera
NO2 sera

Όλα είναι υγρά τεστ.
Το πρόβλημα είναι ότι όσες φορές τους έχω μιλήσει δεν παραδέχονται ιδιαίτερα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Ποια φυτα θα μπορουσα να προτείνω ;
Ευχαριστω για την απαντηση

Artemisia 04-02-20 22:27

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα , τα ψάρια δεν είναι δικά σου .
Αυτό το λέω για τον κάθε ένα εδώ μέσα [emoji6] μπορεί εσυ να έχεις την καλύτερη πρόθεση αλλά από την στιγμή που δεν σου ανήκουν είναι δίκη τους ευθύνη.
Μπορείς να πάρεις μερικά γλαστράκια με νούφαρα που πουλάνε στο εμπόριο σε φυτώρια [emoji4] να είσαι καλά ! ¶ξιζε η προσπάθεια σου [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ελενα 04-02-20 22:59

Θαυμάζω τις λίμνες σας κ ευχομαι κάποια στιγμή να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα !
Ευχαριστω !

Artemisia 04-02-20 23:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ελενα (Μήνυμα 1057370)
Θαυμάζω τις λίμνες σας κ ευχομαι κάποια στιγμή να κάνω το όνειρο μου πραγματικότητα !

Ευχαριστω !



Να είσαι καλά [emoji4] είμαι σίγουρη ότι μια μέρα θα τα καταφέρεις [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01577 seconds with 11 queries